Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
әдебиет 5 дайын.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
198.29 Кб
Скачать

1.Сабақ тақырыбын тақтаға жазу

2.Сабақ мақсатын түсіндіру

V. Жаңа тақырыпты түсіндіру:

Графопроектор көмегімен, жоспар бойынша салынған слайдтағысуреттерді көре отырып, Шоқан мен Жақыптың қарым – қатынасы арқылы Бала Шоқанның мінездемелік тұлғасын қалыптастырамыз.

Оқиғалар

Мінездеме

Мысық Шоқанды неге асыға күтті?

Осы оқиға үстіне Шоқанға қандай мінез сай келеді?

Мысық Шоқан аулына баруға неге қорқады?

Жақып Мысықты неге соға алмады?

Шоқан тағы қай қырынан көрінді?

187-беттегі диалогты рөлге бөліп оқу.

Мына суретте кімдер бейнеленген? Олар қайда бар жатыр?шоқан әкесінен неге бөлініп кетті?

Әңгіме қалай аяқталып еді? Шоқан күзектен көшерде Мысықты үйіне неге әкелді?

Өнертанығыш, аңғарғыш.

Әлсізді қорғаушы.

Мейірімді, бауырмал.

Уәдеге берік.

Қайырымды.

VІ. Түсінік тексеру:

  1. Топтық жұмыс:

І топ

  • Әңгіме бойынша семантикалық карта толтыру.

ІІ топ

  • Диалог деген не? сахналап көр.

ІІІ топ

  • Әңгіменің әр бөліміне ат қойыңдар. Портреттерді табыңдар.

VІІ. Жаңа сабақты бекіту:

Блиц – турнир.(сұрақ – жауап).

  1. Бала Шоқанның өнерге қызығушылығы болашақ өміріне қалай әсер етті?

  2. Шоқан бабамыздың өмірінен үлгі алуға бола ма?

Жақып пен Мысыққа салыстырмалы сипаттау «Венн диаграммасы

Шоқан

Мысық

VІІІ.Сабақты қорыту:

1.Бағалау

2.Үй тапсырмасын беру.

«Шоқандай болғым келеді». Шығарма жазу.

Сыныбы: 5

Күні, айы, жылы:

Сабақтың тақырыбы: И.Байзақов «Жазғы кеш»

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділік: оқушылардың Иса Байзақовтың жыр әлемімен таныстыру, өлең авторы туралы мағлұмат беру, Исаның жазғы кеш көрінісін танытудағы сөз қолдану ерекшелігін, суреттеу шеберлігін сезіну, ұға білу, өлеңді мәнерлеп жатқа айту мен әдеби теориялық талдауға үйрету.

2. Тәрбиелік: табиғатты сүю, сұлулық талғамын байыту, әдемілікті сезіне білу, мейірімділікке тәрбиелеу.

3. Дамытушылық: өлеңнің, сөздің астарына, қыр-сырына мән беруге, идеясын түсініп бағалай білуге баулу, өзіндік талдау жасауға, шапшаңдық пен тапқырлыққа, өз ойларын әдеби тілмен жеткізе білуге төселдіру, сөйлеу мәдениетін жетілдіру.

Сабақтың типі: аралас сабағы.

Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілі: сұрақ-жауап, мәнерлеп оқу, әңгімелеу.

Сабақтың көрнекілігі: «Қазақ әдебиеті» энциклопедиясы

Пәнаралық байланыс: тіл, тарих.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.