Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
әдебиет 5 дайын.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
198.29 Кб
Скачать

Vі. Түсінік тексеру:

Сұрақ жауап

1.Шығарма оқиғасы кімнің атынан баяндалады?

2.Роман қай кездегі өмірді суреттеп отыр?

3.Қайрош қалаға кіммен және неге қашып келеді?

4.Жайық өзені, Каспи теңізі көріністері мен Қайроштың көніл күйінде қандай ұқсастық бар?

5.Шеген мен Бораштың сыртқы кескін – келбетін, мінез – құлқын, іс – әрекетін, тұрмыс – жайын суреттейтін көріністерді мәтіннен табыңдар.

6. Шегеннің портретін ашу үшін жазушы қандай теңеулерді қолданған?

7.Шеген Қайрошқа неліктен сеніммен қарайды, оған қандай қамқорлық жасалы, қандай шарт қойды? Балалар күнкөріс жолында не істеді?

8.Қайрош балалар үйіне қалай әікелінді?

9.Қайрош ана құшағында қандай шаттық сезімге бөленді?

10.Қайрош шешесімен бірге ауылға қайтып кетпей, неге балалар үйінде қалды? Ол нені арман етеді? Апасы оған қандай аманаттар тапсырды?

  1. Шығарманы ең басты – басты мәселелер бойынша бөлімге бөліп, әр бөлімге лайық ат қойыңдар.

  2. Шығармада жазушы қолданған мақал – мәтелдерді дәптерлеріңе теріп жазыңдар. Осы нақыл сөздердің оқиғаға қандай қатысы бар екенін анықтаңдар.

  3. Жазушының табиғатты суреттеу шеберлігіне ықылас аударыңдар.

VІІ. Жаңа сабақты бекіту:

Балалар біз бүгін не білдік, не үйрендік?

Инсерт әдісі

Білемін

Мен үшін жаңалық

Білгім келеді

VІІІ.Сабақты қорыту:

1.Бағалау

2.Үй тапсырмасын беру.

1. Ғ.Мүсірепов «Жаңа достар» мазмұндау.

2. ойтолғау жазу.

Пән аты: Әдебиет

Сыныбы: 5

Сабақтың тақырыбы: С.Бегалин «Бала Шоқан»

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділік: оқытудың жаңа технологияларына сай Шоқан тұлғасын қалыптастыру, тарих, география, мүсін өнерлерін басшылыққа ала отырып, қосымша мәліметтер арқылы оқушыны жан – жақты білім алуға тарту.

2. Тәрбиелік: шыдамды болуға, жанашырлыққа,уәдеге беріктікке, өнер сүюге тәрбиелеу.

3. Дамытушылық: оқушының ой еркіндігін, эстетикалықсезімін дамыту.

Сабақтың типі: дамыта оқыту технологиясыныңбілім жүйесі, сын тұлғасынан ойлау.

Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілі: сұрақ – жауап, ұжымдық, проблема туғызу, даралау, интеграциялау.

Сабақтың көрнекілігі: суреттер, плакат, карта, кітаптар, графопроектор.

Пәнаралық байланыс: тіл, тарих,география, сурет, мүсін өнері.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:

  1. Ғабит Мүсірепов «Жаңа достар» туралы түсінік.

ІІІ. Білім тексеру:

Топтастыру әдісі:

Шоқанның өмірі мен шығармашылығы жайлы оқушылар өздер жазады.

Шоқан

ІVЖаңа сабаққа дайындық