- •1.Оқушылардың назарын тақтадағы тірек – сызбаға аудару.
- •2.Абай Құнанбайұлының өмірі мен шығармашылығы туралы мәлімет беру.
- •1.Оқушылармен сәлемдесу.
- •2. Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.
- •3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.
- •V Үйге тапсырма беру:
- •1.Оқушылармен сәлемдесу.
- •3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.
- •2.Үй тапсырмасын беру.
- •1.Оқушылармен сәлемдесу.
- •2. Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.
- •3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.
- •Vіі. Үйге тапсырма:
- •1.Оқушылармен сәлемдесу.
- •2. Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.
- •3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.
- •V Үйге тапсырма
- •3.Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.
- •1.Сабақ тақырыбын тақтаға жазу
- •2.Сабақ мақсатын түсіндіру
- •V.Жаңа тақырыпты түсіндіру.
- •1. Мұхтар Әуезовтің өмірі мен қызметі туралы әңгімелеу.
- •2. Тақырып пен идея туралы әдеби білім беру.
- •Vі. Түсінік тексеру:
- •Vііі.Жаңа сабақты қорыту.
- •Бағалау:
- •Үй тапсырмасын беру:
- •1.Оқушылармен сәлемдесу.
- •2. Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.
- •3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.
- •3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.
- •1.Сабақ тақырыбын тақтаға жазу
- •2.Сабақ мақсатын түсіндіру
- •V. Жаңа тақырыпты түсіндіру.
- •3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.
- •1.Сабақ тақырыбын тақтаға жазу
- •2.Сабақ мақсатын түсіндіру
- •V. Жаңа тақырыпты түсіндіру:
- •Vі. Түсінік тексеру:
- •3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.
- •1.Сабақ тақырыбын тақтаға жазу
- •2.Сабақ мақсатын түсіндіру
- •V. Жаңа тақырыпты түсіндіру:
- •3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.
- •1.Сабақ тақырыбын тақтаға жазу
- •2.Сабақ мақсатын түсіндіру
- •V. Жаңа тақырыпты түсіндіру:
- •Vі. Түсінік тексеру:
- •IV. Жаңа сабақты бекіту
- •Vііі.Сабақты қорыту.
- •Бағалау:
- •Үй тапсырмасын беру.
- •3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.
- •1.Сабақ тақырыбын тақтаға жазу
- •2.Сабақ мақсатын түсіндіру
- •V. Жаңа тақырыпты түсіндіру:
- •Vі. Түсінік тексеру:
- •3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.
- •1.Сабақ тақырыбын тақтаға жазу
- •2.Сабақ мақсатын түсіндіру
- •V. Жаңа тақырыпты түсіндіру:
- •3. Семантикалық карта
- •4. Әдебиет лотосы
- •5. Соңғы сөзді мен айтайын...
- •6. «Жасыл ел» бағдарламасы бойынша.
3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
1. М.Әуезовтің өмірі мен қызметі
2 « Ақын қонақтар»туралы түсінік.
ІVЖаңа сабаққа дайындық
1.Сабақ тақырыбын тақтаға жазу
2.Сабақ мақсатын түсіндіру
V. Жаңа тақырыпты түсіндіру.
1.Ақын өмірі мен шығармашылығы туралы мәлімет.
1900 жылы Солтүстік Қазақстан облысында туған.
Молдадан оқып, сауатын ашады.
Абайдың,Ғабдолла Тоқайдың кітаптарын оқып, өседі.
Омбы қаласында мұғалімдік оқу оқиды.
Шығармалары: «Сұлушаш» поэмасы, «Өмір мектебі», «Аққан жұлдыздар», «Балуан Шолақ», «Ботагөз» романдар, повестер жазған.
2.Шығарманы мәтін бойынша бөлімдерге бөлу.
Балтабай ауылында
Балтабайдың Ақметі, оның портреті, атбегілікпен, құсбегілікпен айналысатыны
Ақмет лашынының сипаты
Ақметтің лашынды құс алуға шығаратын мезгілдері.
Лашынның үйрек алу тәсілдері.
Дабыл қағудың мәнісі.
Лашынның қазды алған кездегі амалы.
Лашынға қарсы дуадақтың көрсеткен қайраты.
Құс салудың ең дұрыс мезгілі.
Құстардың таң ата жайылуға шығуы.
Құстардың қойған қаруылына көрінбей, етіртпей баруы.
Дабылдау, құстардың айналып ұшуы.
Лашынды жіберу.
Саятшылық – өмірдің бір қызығы.
VІ. Түсінік тексеру:
1.«Талдау» стратегиясы. «Лашын» үлгіге қарап, оқушылар өздері талдайды
Шығарманың композициялық құрылымына талдау жасау
Шығарманың тақырыбы-
Оқиғаның басталуы –
Оқиғаның шиеленісуі –
Оқиғаның шарықтау шегі –
Оқиғаның аяқталуы –
Шығарманың идеясы –
VІІ. Жаңа сабақты бекіту:
Әр бөлімді әңгімелеп меңгерген соң оны мынадай шығармашылық жоспарға жинақтау:
І Кіріспе:
а)Балтабай ауылында.
ІІ Негізгі бөлім: Саятшылық.
а) құсбегі – Ақмет
б) Ақмет лашынының мүсіні.
в)Ақмет пен лашынның өнері.
г) Шілдеде құс алу.
2. әңгімеден теңеу, эпитетті тауып, дәптерге жазу.
VІІІ. Сабақты қорыту:
Бағалау:
Үй тапсырмасын беру.
С.Мұқанов «Лашын»әңгімелеу.
Пән аты: Әдебиет
Сыныбы: 5
Сабақтың тақырыбы: Ғ.Мүсірепов «Жаңа достар»
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: ақын жайлы білетін мәліметтерді тыңдай отырып жаңа мағлуматтар алуына жағдай жасау, «Қазақ солдаты» романынан үзіндінің тақырыбы мен идеясын ашу.
2. Тәрбиелік: оқушыларды адамгершілікке, ізгілікке баулу, елжандылыққа тәрбиелеу.
3. Дамытушылық: өз бетінше талдау , зеріттеу жұмыстарына машықтанып, түйінді ой, өзіндік пікір қалыптастыруына жағдай жасау.
Сабақтың типі: аралас сабақ.
Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілі: мәнерлеп оқу, әңгімелеу,талдау.
Сабақтың көрнекілігі: портрет, тірек сызба суреттер,электронды оқулық.
Пәнаралық байланыс: тіл, тарих,география.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен сәлемдесу.
2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.
3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
С.Мұқанов «Лашын»әңгімелеу.
ІVЖаңа сабаққа дайындық
1.Сабақ тақырыбын тақтаға жазу
2.Сабақ мақсатын түсіндіру
V. Жаңа тақырыпты түсіндіру:
Электронды оқулықпен жұмыс.
Электронды оқулықтан Ғ.Мүсіреповтың өмірі жайлы мағламаттар алу.
Оқулық бойынша Ғ.Мүсіреповтың өмірі жайлы жоспар бойынша әңгімелеу.
1902 жылы Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданында туған.
Ғабит ауыл ақсақалдарына «Қыз Жібек», «Қобланды батыр», «Ер Тарғын» жырларын оқып беріп, жаттап алған.
Әңгіме жазудың шебері.
Пьесалары: «Қыз Жібек», «Қозы Көрпеш – Баян сұлу», «Амангелді» .
Романдары: «Оянған өлке», «Қазақ солдаты».
