
- •Хід уроку
- •1. Інтерактивний метод «Прес».
- •Нежива природа.
- •2. Підсумок.
- •Ф ізкультхвилинка
- •7. Читання вчителем оповідання Євгена Шморгуна «Зелені сусіди». З елені сусіди
- •8. Опрацювання оповідання Євгена Шморгуна «Чіпати небезпечно»
- •Чіпати небезпечно!
- •У світі цікавого Рослини-охоронці
- •Vіi. Домашнє завдання.
Тема: Різноманітність живих організмів. Значення рослин у природі та житті людей. Види рослин.
Євген Шморгун «Зелені сусіди».
Мета: продовження формування поняття живої природи та неживої, сформувати уявлення про царства живої природи, значення рослин, різноманітність рослин на Землі; розширити уявлення учнів про навколишній світ на основі творів художньої літератури;
розвивати увагу, логічне мислення, вміння аналізувати та спостерігати за навколишнім середовищем; розвивати та удосконалювати читацькі уміння;
виховувати естетичні почуття, гуманне ставлення до всього живого.
Тип уроку: інтегрований урок.
Обладнання: таблиці, малюнки, роздатковий матеріал, фоторепортаж групи дослідників, опорні схеми.
Комплекс використаних методів: інтерактивний метод «Прес», дидактична гра «екскурсія в природу», інтерактивний метод «Мозкова атака», інтерактивний метод «Дослідження», технологія «Незакінчені речення».
Підготовча робота: обрати групу дітей для проведення екскурсії та досліду.
Хід уроку
І. Організація класу.
Робота в парах:
Д
опитливим,
цікавим будь!
Та тільки не байдужим!
В країну знань велику путь
Долай, уперто, друже! (Вивішуємо на дошку плакат з девізом)
Підсумок фенологічних спостережень за тиждень.
Ч
ерговий
учень виставляє на набірному
полотні умовні позначки
погодніх умов, які переважали
протягом тижня та аналізує
свої спостереження.
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок.
1. Інтерактивний метод «Прес».
На дошці розміщена таблиця міркування:
Позиція: «Я вважаю, що …»;
Обґрунтування : «Тому, що …»;
Приклад: «Наприклад …»;
Висновки: «Отже (тому) я вважаю… .»
- Діти, давайте згадаємо, що ми знаємо про оточуючу нас природу.
Вчитель пропонує питання і варіанти відповідей.
Природою є…:
а) річка;
б) стіл;
в) зошит.
2. Руками людини створено…:
а) воду;
б) каміння;
в) тканину.
3. Вибери правильне твердження:
Природа – це все те, що оточує людину;
природа – все, що створено руками людини;
природа – все, що оточує людину і не створено її руками.
Нежива природа.
Пригадайте, на які дві частини можна поділити природу. (Живу і неживу)
Що відноситься до живої природи? Я буду загадувати вам загадки, а ваші відгадки будуть відповіддю на це питання.
Вмиє наше личко, зови її…(водичка).
Не вогонь, а пече,
Не ліхтар, а світить,
Не пекар, а пече. (Сонце)
Куди не ступали – всюди мали. Хоч не бачили – споживали. (Повітря)
Що видно тільки вночі? (Зорі)
На небі біліє, світить, та не гріє. (Місяць)
Кольорове коромисло над рікою повисло. (Веселка)
Всіх годує, напуває, та про неї не всяк дбає. (Земля, ґрунт)
Висновок. Ми вияснили, що до неживої природи відносяться сонце, місяць, зорі, вода, повітря, ґрунті т.п.
Жива природа.
Що ми відносимо до живої природи? (Рослини, тварини, людина)
Для того, щоб відгадати, чим жива природа відрізняється від неживої, треба скласти розсипанку зі складів.(Робота в парах)
Відповідь: все живе – дихає – живиться – росте – розмножується – помирає.
ІІІ. Оголошення теми і завдань уроку.
IV. Мотивація навчальної діяльності.
Демонстрація слайдів про живу природу.
Бесіда.
-Чи знайомі ви з незвичайними представниками рослинного і тваринного світу?
- Чи відомі вам рекордсмени серед рослин і тварин?
- В загадковому світі рослин існують такі, як рослини-охоронці, рослини-синоптики. Рослини-орієнтири. Про цей надзвичайний світ ми дізнаємось, вивчаючи розділ «Зелене диво Землі».
V. Вивчення нового матеріалу
1
.
Гра – екскурсія
1-й екскурсовод Подивимось уважно довкола себе. Нас оточує безліч живих організмів. Ми вже знаєш, що вони мають ознаки, за якими відрізняються від тіл неживої природи. Пригадаємо ці ознаки:
(відповіді дітей).
2-й екскурсовод Усі живі організми вчені поділили на п'ять царств: рослини, тварини, гриби, дроб'янки, віруси. Хоча царства різні, між ними існує тісний взаємозв'язок. (учень демонструє таблицю «Царства рослин».)
3-й екскурсовод Рослини називають зеленим дивом Землі. Чому? Живі організми дихають киснем повітря, а виділяють вуглекислий газ. А рослини не лише поглинають кисень, а й виділяють його в повітря. Рослини також виділяють речовини, що знищують хвороботворні бактерії.
Рослини називають зеленими друзями людини. Вони дають продукти харчування. З них виготовляють тканини, ліки.
Пригадай, що виробляють із пшениці, кукурудзи, рису, цукрового буряка, соняшника. А для чого вирощують льон і бавовник?
4-й екскурсовод Рослини прикрашають наше життя. Ми радіємо, коли взимку розквітають кімнатні рослини. Нас чарують своєю красою блакитна проліска і тендітна ромашка. Ми милуємося нивою золотої пшениці, полем квітуючого льону. (демонстрація малюнків рослин)
5-й екскурсовод Люди завжди намагалися зрозуміти: що допомагає рослинам вистояти під час бурі? Що відбувається в організмі велетня-дуба і крихітки-ряски? Чому одні рослини цілий рік зелені, а з інших восени опадає листя? Тому вивчали життя рослин. Учені встановили, що рослин на Землі дуже багато. Вони заселяють ґрунт, воду, повітря.
6-й екскурсовод Рослини різняться будовою, розмірами, умовами життя і його тривалістю. Так, у лісах України зростають 30-40 метрові сосни-велетні, а поряд з ними маленькі суниці. Одні рослини живуть сотні, а то й тисячі років, інші – кілька місяців. Наприклад, дуб і липа можуть жити до тисячі років, а маленька веснянка проростає в березні, а у травні вже відмирає.