
- •При проведенні розрахунків:
- •4.1.3. Розрахункова променесприймаюча поверхня настінних і двусвітних екранів топки відповідно до її визначення по [1]
- •4.1.9. Середній коефіцієнт теплової ефективності топкі
- •2. Знаходимо променесприймаючу поверхню камери охолоджування.
- •4.2. Теплообмін випромінюванням в топковій камері
- •Початковий варіант з розрахунковим забрудненням екранів
- •Варіант із збільшенням забруднення екранів
- •4.3. Способи інтенсифікації теплообміну в топковій камері і зниження температури газів на виході
4.2. Теплообмін випромінюванням в топковій камері
Адіабатна температура горіння визначається при надлишку повітря за топкою ат і ентальпії, рівної корисному тепловиділенню в топці. Корисне тепловиділення знаходиться по залежності:
Qт
= Q
(100-
(4.21)
де Qв— теплота, що вноситься повітрям в топку,
Qв = ( т- т- пл)H°г.в + ( т+ пл)Н°х.в; (4.22)
т, і пл — присоси повітря в топці і в пилосистемі (див. гл. 3); Н°гв, Н°х.в - ентальпія теоретично необхідного об'єму повітря при температурах гарячого і присмоктаного холодного повітря, кДж/кг (див. гл. 2 і додаток); Qв.внш - теплота повітря, підігрітого поза паровим котлом, кДж/кг (див. гл. 3); Hг.от6, r - ентальпія і частка газів, відбиваних на рециркуляцию (див. гл. 3).
Параметр розподілу температур по висоті топкі
M = A-BXт, (4.23)
де Хт— відносне положення максимуму температур газів в топці. Для однокамерних топок з горизонтальним розташуванням осей вихрових пальників і верхнім виводом з топки продуктів згорання Xт, як правило, співпадає з відносним рівнем розташування пальників Xг .
Значення коефіцієнтів А і В в рівнянні (4.23) визначається по табл. 4.4.
Таблиця 4.4
Спалюване паливо, топочний пристрій |
Коефіцієнт |
|
|
А |
В |
Газ і мазут Високореакційне тверде в камерній топці і всі тверді палива в шаровій топці Малореакційні тверді палива, кам'яні вугілля з підвищеною зольностю в камерній топці |
0,54 0,59
0,56 |
0,20 0,50
0.50 |
При відхиленні положення максимальної температури від середнього рівня пальників
Xт = Xг + X, (4.24)
де X — відносне перевищення максимуму температур над рівнем пальників, визначається по табл. 4.5.
Таблиця 4.5
Умови спалювання палива |
Поправка АХ |
|
Спалювання вугільного пилу в прямоточних горел- ках (окрім пальників з плоскими струменями) і у віх- ревих пальниках (при двох і більш ярусах, з фрон- товим або стрічним розташуванням) у казанах продуктивністю D 116,67 кг/с (420 т/год) |
|
0,05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tе ж при продуктивності котла D 116,67 кг/с (420 т/год) |
|
0,10 |
|
|
|
При спалюванні мазуту і газу в топках з D9,72кг/с (35т/год) |
|
0,15 |
|
|
|
При спалюванні мазуту і газу з надлишками воздуха в пальниках г < 1 |
|
2(1- т) |
|
|
|
Поворотні пальники з поворотом вниз |
-0,1 |
на поворот 20 |
Tе ж вгору |
+ 0,1 |
на поворот 20" |
У решті випадків,
не обумовлених в табл. 4.5, Хт
= Хг.
У інвертних
топках при розміщенні пилевугільних
пальників на стелі топкі і нижньому
відведенні газів приймають
Хт
= 0,255
0,30.
Незалежно від набутого значення M по формулі (4.23) параметр M в призматичних топках, окрім інвертних, не повинен для твердих палив перевищувати 0,5. Для напіввідкритих топок параметр M приймають рівним 0,48 при спалюванні газу, мазуту і високореакційних палив і 0,46 при спалюванні антрациту, напівантрациту і худого вугілля. У топках з подовим розташуванням пальників рекомендується приймати M=0,399 0,40. Число Больцмана
Во =
ВрVсср1011/(5,67
ср
FстT
).
(4.25)
середня теплоємність продуктів згорання Vcср 1 кг палива, кДж/(кг К), при надлишку повітря за топкою і в інтервалі температур газів а- т" визначається по формулі
Vccp = (Qт-Н т " )/( а - т" ). (4.26)
При спалюванні суміші твердого і рідкого палива при визначенні числа Больцмана Во об'єм продуктів згорання приймається на 1 кг суміші, а витрата палива рівним сумарній витраті складових суміші палив.
При спалюванні природного газу в суміші з твердим або рідким паливом, як наголошувалося раніше в гл. 2, розрахунок ведеться але витраті твердого (або рідкого) палива і тому при визначенні числа Больцмана об'єм продуктів згорання приймається за об'ємом суміші, що доводиться на 1 кг твердого або рідкого палива (Vcv- Vт.п+xVг.т), у Вр — по витраті твердого (або рідкого) палива. Тут індекси «т. п» — тверде паливо, «г. т» — газоподібне паливо; х—кількість кубічних метрів горючого газу, що доводиться на 1 кг твердого (або рідкого) палива.
Відносна температура продуктів згорання за топкою
т"=Тт"
/Та";
т"=B
/(
B
+M
)
(4,27)
Абсолютна температура продуктів згорання за топкою
T т"=Tа/[1 + М( т/Во)0,6]. (4.28)
Поверхня стін топки, необхідна для охолоджування продуктів згорання до заданої температури на виході з топки,
Fст=BрQл[(T
а / T
т"-1)2/М2]
/(5,67
10
т
тМTт"Tа3),
(4.29)
де Qл— питоме теплосприйняття екранів топкі по балансу, кДж/кг,
Qл = (Qг-Hт") ; (4.30)
-
коефіцієнт
збереження теплоти, що враховує частку
теплоти газів, cприйнятою
поверхнею нагріву,
=
1-q5
/(
к+
q5).
ПРИКЛАДИ
Приклад 4.8. Визначити адіабатну температуру горіння вугілля кузнецького марки CC (додаток, табл. П1, паливо № 6). Умови спалювання палива: топка з рідким шлаковидаленням, температура гарячого повітря tг.в=370 С, т= 0, пл = 0; котел працює під наддувом, рециркуляція газів відсутня, надлишок повітря за топкою т=1,15, аун = 0,5.
Рішення. 1. Визначаємо ентальпію газів для очікуваного діапазону адіабатной температури продуктів згорання (2200—2000 С). Для цього використовуємо теоретичні ентальпії Нв° і Нг° для даного палива (додаток, табл. ПЗ). Вони рівні відповідно: при =2200°С Нв° = 24 865 кДж/кг, Нг° = 28 855кДж/кг; при = 2000 °С Нв°= 22 408 кДж/кг, Нг° = 25 97; Дж/кг.
При надлишку т= 1,15 ентальпія газів рівна: при = 2200° С Нг = 28 8554+(1,15-1) 24 865 = 32 585 кДж/кг; при =2000° С Нг = 25 971 + (1,15- 1) 22 408 = 29 332 кДж/кг.
Оскільки відсутній
попередній підігрів повітря Qв.вн=0,
;
фізичною
теплотою палива нехтуємо; тоді Q
=
Q
=
27 420кДж/кг.
Визначаємо втрати теплоти q3 і q4 по табл. П7: з хімічним недопалюванням q3=0; з механічним недопалюванням q4= 1,0%.
Втрати з фізичною теплотою шлаків [по (3.6)]
q6=
=0,531%
Температура шлаків прийнята tнж = 1700°С, при цьому (с )зл = 2064кДж/кг.
4. Визначаємо
корисне тепловиділення в топці [по
(4.21)]. Теоретична ентальпія гарячого
повітря визначається по табл. ПЗ додатки
для даного палива: при tT
=400°
С
Нв°
=
3960кДж/кг,
при tгв
=
200°С Нв°
= 1947
кДж/кг. Для температури tгв
= 370 °С:
Нв°
=3960 –(3960
-1947))
=3658
кДж/кг. Теплота, що вноситься повітрям
[по (4.22)],
Qв = (1,15-0 -0) 3658,0 + 0 = 4207 кДж/кг. Корисне тепловиділення в топці
Qт=27420
+4207-0+0=31480
кДж/кг
Для Qт =31 480 кДж/кг адіабатна температура
а=2000
+ (2200-2000))
=2132°
С.
Приклад 4.9. Відповідно до даних рішення прикладу 4.8 знайти зміну адіабатної температури горіння при підвищенні температури гарячого повітря на 50 °С.
Рішення. 1. Визначаємо теоретичну ентальпію гарячого повітря при температурі 420 З. По табл. ПЗ додатка для даного палива при tв= 400°С Нв° = 3960 кДж/кг; при tв= 600°С Нв° = 6065 кДж/кг. При температурі 420°С
Нв°
= 3960 +
(420-400)
= 4170,5 кДж/кг.
2. Корисне тепловиділення в топці при температурі гарячого повітря 420°С:
Qв = 4170,5 (1,15- 0 - 0)+0= 4796 кДж/кг;
Qт =27
420
+4796=32069
кДж/кг.
3. Визначаємо
адіабатну температуру горіння:
а
= 2000 + (2200 - 2000)
=
2168°С.
Таким чином, збільшення температури гарячого повітря на 50° С підвищило адіабатну температуру на 2168 - 2132 = 36° С.
Існує наближений спосіб визначення різниці адіабатних температур:
визначаємо зміну ентальпії продуктів згорання в інтервалі температур 200°С при її зміні від 2000 до 2200° С. Відповідно до прикладу 4.9
Нг =32 585-29 332 = 3253 кДж/кг;
зміна ентальпії гарячого повітря теж в інтервалі температур 200°С при її зміні від 400 до 600° С
Нг.в = (6065-3960)(1,15-0) = 2420 кДж/кг;
зміна адіабатной температури продуктів згорання
а
=
tг.в
=500
=37°С.
За цим способом можна визначати зміни адіабатної температури без повторного розрахунку Qт.
Приклад 4.10.
Визначити,
наскільки підвищиться адіабатна
температура горіння при переході від
замкнутої схеми сушки при спалюванні
вугілля коваля марки C (див.
приклад 4.8) до розімкненої схеми сушки
димовими газами. Прийняти вологість
пилу
=
2%, при розімкненій схемі — подачу
пилу
в пальники повітрям від компресора,
частку транспортуючого повітря
г.в=0,012,
температуру транспортуючого повітря
60°С, температуру
пилу після пилового бункера 85°C,
рециркуляція
газів
відсутній, шлаковидалення
— рідке, частка віднесення золи 0,5.
Рішення. Відповідно до табл. П1 додатки елементний склад сирого палива
Wр
= 6,0%; Ар
= 14,1%;
Sp
= 0,6%; З
р
= 72,5%; Н р
= 3.4%; N
р
= 1,7%; При р=1,7%,
нижча теплота згорання 27 420 кДж/кг.
Елементний склад пилу при W
= 2% відповідно до формул перерахунку
(гл. 1, табл. 1.1):
W
= 2,0%; A
= 14,7%;
S
=0.63%;
С
=
75,59%;
Н
=
3,54%: N
=1,77%:
О
=1.77%;
Q
=
28 694 кДж/кг. Відповідно до (2.1), (2.4) -(2.7)
теоретичні об'єми повітря і складових
продуктів згорання будуть рівні:
V° = 7,58 м3/кг; VRO 2 = 1,41 м3/кг: V =6.00 м3/кг; V = 0,57 м3/кг.
1. Визначаємо по (2.23) - (2.25) ентальпії газів при надлишках =1 і =1,15 і очікуваній температурі а, рівної 2100—2200°С. В результаті набуваємо наступні значення:
Ентальпія, кДж/кг Температура, °С
2100 2200
Нв° ………………24512 25784
Нг° ………………. 28 350 29839
Нг при а=1,15 ……………....32027 33707
Визначаємо теоретичні ентальпії повітря при температурах 60 і 370 °С по (2.23): при t= 60°С Нв° =602,2 кДж/кг; при t = 370°С Нв° =3791 кДж/кг.
Визначаємо теплоту палива. У зв'язку з відсутністю підігріву повітря в калориферах Qв.внш = 0. Відповідно до табл. П6 додатки теплоємність сухої маси вугілля коваля марки CC при 85°С складає 1,070 кДж/(кг °C), а теплоємність пилу стл = 4,1868
+ 1,077
=1,132 кДж/(кг °С).
Q =28694+0+1,132 85 = 28 790 кДж/кг.
4. Визначаємо втрати теплоти. Топкові втрати, як при замкнутій схемі сушки в прикладі 4.8:
q3 = 0; q4 =1,0%.
Втрати з фізичною теплотою шлаків (по 3.6)
q6
=
=
0,53 %.
5. Визначаємо теплоту повітря (по 4.22):
Qк = ( 1,15 -0,012) 3791 +(0,012+ 0)602,2 = 4321 кДж/кг. Корисне тепловиділення в топці (по 4.21)
Qт =
28 790 +
+4321-0 + 0 = 32 958 кДж/кг.
Цьому значенню по табл. Н - відповідає температура
= 2100 +
(2200-2100)= 2155°С.
Для замкнутої схеми сушки відповідно до прикладу 4.9 а = 2132°С.
Таким чином, перехід на розімкнену схему сушки палива для вугілля кузнецького марки CC з Wp = 6% підвищив адіабатну температуру горіння на 23° С. Для вологіших палив це значення набагато більше: наприклад, для вологого бурого вугілля 150 - 200° С.
Приклад 4.11. Визначити зміну адіабатної температури при введенні рециркуляциї газів в ядро горіння в кількості 5 - 20% з інтервалом 5%. Паливо — березовське буре вугілля (додаток, табл. П1, паливо № 14), помол палива — в індивідуальній замкнутій схемі пилеприготування з мелючими вентиляторами, забір газів на рециркуляцію за повітряпідігрівачем при
ух =130°С і надлишку повітря ух = 1,26.
При цьому слід прийняти: температуру гарячого повітря 250° С; відбір газів на сушку rвідб=0,20; температуру газів у відборі на сушку 400°С при
суш = т; надлишок повітря в топці т = 1,20; присос в топці т = 0; те ж в пилосистемі пл = 0,2; попередній підігрів повітря в калориферах відсутній, фізичною теплотою палива нехтуємо.
Рішення. Оскільки система пилеприготування замкнута, то гази, що відбираються на сушку палива, також повертаються до топку.
1. Визначаємо теоретичні об'єми повітря і складових продуктів згорання по табл. П1 додатки:
V ° = 4,28 м3/кг; VRO 2= 0,82 м3/кг; V = 3,38 м3/кг; V =0,82 м3/кг
Теоретичні ентальпії повітря Нв° і газів Нг° визначаємо відповідно до (2.23) і (2.24).
2. Визначаємо теплоту палива, що розташовується (по 3.22). У зв'язку з відсутністю попереднього зовнішнього підігріву повітря і фізичної теплоти палива
Q = Q = 16 200 кДж/кг.
3. Визначаємо теплоту, що вноситься в топку повітрям. Теоретичні ентальпії повітря Нв° при температурах tгв= 250°С і tх.в= 30°С по (2.23) відповідно рівні: 1434,8 і 171,0 кДж/кг. Тоді по (4.22)
Qв =(1,20-0-0,20) 1434,8 + (0 + 0,20) 171,0 = 1469,0 кДж/кг.
Втрати теплоти з хімічним і механічним недопалюванням відповідно до табл. П8 додатки: q3 = 0; q4= 1,0%.
4. Визначаємо ентальпію газів у відборі на рециркуляцію і сушку. Відповідно до (2.23) і (2.24) теоретичні ентальпії повітря і продуктів згорання при ух=130°С: Нв° = 741,0 кДж/кг; Нг° =923,7 кДж/кг. При надлишку повітря ух = 1,26 ентальпія продуктів згорання по (2.25) (ентальпією золи нехтуємо): Нг.отб = 923,7 + (1,26—1,0) 741,0 = 1116,4 кДж/кг.
Визначаємо ентальпію продуктів згорання у відборі на сушку при =400°С: Нв° = 2319 кДж/кг; Нг° = 2926 кДж/кг. При надлишку повітря суш= 1,20
H г.суш = 2926+ (1,20- 1) 2319 = 3390 кДж/кг.
5. Визначаємо корисне тепловиділення в топці (по 4.29). Оскільки паливо малозольне, втратами з теплотою шлаків нехтуємо (q6 = 0). При rрц=5%
Qт=16
2000
+1469,0-0+1116,44
0,05
+ 33900
0,2=
= 18347,2+1116,44 0,05=18 403 кДж/кг; при rрц=10%
Qт = 18347,2 + 1116,44 0,1 =18 458 кДж/кг; при rрп = 15%
Qт = 18347,2+ 1116,4 0,15= 18 514 кДж/кг; при rрц = 20%
Qт= 18347,2 + 1116,4 0,20 = 18 570 до Дж/кг.
Для визначення адіабатних температур горіння, відповідних одержаним тепловиділенням, необхідна побудова H- таблиці при температурах, близьких до очікуваних значень а.
6. Знаходимо надлишок повітря після змішення основного потоку з рециркуляцією газів і відбором на сушку (див. приклад 2.11):
см= т + (( рц- т) rрв + (( суш - т) rотб. При rрц = 5%
см = 1,26 + (1,26- 1,20)0,05 + 0= 1,203; при rрц=10%
см= 1,20 + (1,26-1,20)0,10 + 0= 1,206;
при rрц=15%
см = 1,20 + (1,26-1,20)0,15 + 0= 1,209; x0при rрц = 20%
см = 1,20 + (1,26-1,20)0,20 + 0= 1,212.
7. Знаходимо ентальпію продуктів згорання при надлишках повітря см (див. приклад 2.11):
Hг.см =[Нг°+( см-1) Нв° ]/(1+rрц+rотб).
Для цього по (2.23) і (2.24) знаходимо Нв° і Нг° при температурах 1200, 1400 і 1600°С і значення Hг. при см .Результати зведені в табл.4.6.
Таблиця 4.6. Значення Нв і Нг
Энтальпія, кДж/кг |
|
Температура, |
°С |
|
|
|
|
|
|
1200 |
1400 |
1600 |
||
Нв° |
|
7505 |
8886 |
10 284 |
Нг° |
|
9713 |
11 544 |
13 409 |
Нг при = 1,203 |
|
11 237 |
13 348 |
15 497 |
Нг при = 1,203 з врахуванням r отб =0,2 и |
rрц=5%
|
14 047 |
16 685 |
19 371 |
Нг при =1,206 |
|
11 259 |
13 375 |
15 528 |
Нг при =1,206 з врахуванням r отб = 0,2 и |
rрц=10% |
14 637 |
17 388 |
20 186 |
Нг при =1,209 |
|
11 282 |
13 401 |
15 558 |
Нг при = 1,209 з врахуванням r отб=0,2 |
rрц=15%
|
15 231 |
18 091 |
21 003 |
Нг при =1,212 |
|
11 304 |
13 428 |
15 589 |
Нг при = 1.212 з врахуванням r отб=0,2 |
rрц=20% |
15 826 |
18 299 |
21 825 |
8. Визначаємо, адіабатні температури горіння у відповідності з даними табл. 4.6: при rрц=5 %
а
=14000
(1600-1400)=
1528°С.
Аналогічно одержуємо: при rрц = 10% а = 1476° С;
при rрц =15% а = 1429° С;
при rрц = 20 % а = 1385° С.
Таким чином, збільшення рециркуляції на 1 % знижує адіабатну температуру горіння в середньому на 9,5° С.
Приклад 4.12. Визначити температуру газів, що покидають топкову камеру котла Е-670-13,8 ГМ з tпе = 545/545°С, паропродуктивністю 186,11 кг/с для енергоблока потужністю 200МВт при спалюванні природного газу (додаток, табл. П2, паливо № 2).
Конструктивні дані топкової камери прийняти за прикладом 4.1, Параметри пари і води наступні:
Температура перегрітої пари 545/545 °С
Температура живильної води 243 °С
Тиск свіжої пари на виході 13,7 МПа
Тиск живильної води 16,19 МПа
Витрата вторинної пари 163,89 кг/с
Температура пари на вході в
промперегрівач 328 °С
Тиск пари після промперегрівач…...2,40 МПа
Тиск пари на вході в промперегрівач ... 2,70 МПа
Надлишок повітря за топкою т = 1,05, котел — газощільний, температура холодного повітря 30° С, попередній підігрів повітря відсутній. Прийняти рециркуляцію газів в топку в кількості 6,8% (у повітряний короб на вході в пальники), відбір газів рециркуляції — за економайзером при температурі 322 З і надлишку повітря 1,05. Температура гарячого повітря 247° С, ККД котла к = 94,34%.
Рішення. Відповідно до табл. П4 додатки об'єм трьохатомних газів VRO2 = 1,00м3/м3, теоретичні об'єми водяної пари, азоту і повітря відповідно рівні:
V = 2,15м3/м3: V =7,52 м3/м3; V0 = 9,52 м3/м3.
Теоретичний об'єм димових газів по (2.7)
V° = 1,00 + 7,52 + 2,15= 10,67 м3/м3.
При надлишку =1,05 об'єми димових газів і водяної пари по (2.15 і 2.14):
Vг=10,67+1,0161(1,05-1,0)9,52 = 11,15 м3/м3
НH2O = 2,15 + 0,0161(1,05-1,0)9,52 = 2,16 м3/м3
Об'ємні частки трьохатомних газів і водяної пари по (2.19) і (2.20):
rR02 = 1,0/11,15 = 0,09;
rH2O= 2,16/11,15 = 0,194.
Сумарна об'ємна частка трьохатомних газів і водяної пари
r п = 0,09 + 0,194 = 0,284.
Відношення C р/Н р визначаємо відповідно до елементного складу палива по табл. 2 додатки і п. 4.1.8:
=2,988.
Визначаємо теплоту палива. У зв'язку з відсутністю попереднього підігріву повітря в калориферах і відсутністю помітної фізичної теплоти палива Q = Q при Q = 35 880 кДж/кг.
Визначаємо кількість теплоти, сприйнятої робочим середовищем в котлі (по 3.3а):
Qп.к = 186,11 (3448,7- 1053,1)+163,89(3561,7-3071,0) + 0 = 526 266 кДж/с.
3. Повна витрата палива (по 3.7)
В=
=15,55
м
/с.
4. Визначаємо адіабатну температуру горіння. Корисне тепловиділення в топці по (4.21). Для її знаходження по табл. П4 додатки визначаємо теоретичні ентальпії гарячого повітря при tгв= 247°С. Вона відповідно рівна 3150 кДж/кг. При цьому по (4.22) теплота, що вноситься повітрям в топку,
Qв = (1,05 - 0 - 0) 3150 + 0 = 3307,5 кДж/м3.
При температурі рециркуляції газів = 322 °С по цій же таблиці знаходимо теоретичні ентальпії повітря і газів:
Нв° =4152,6кДж/м3; Нг° = 4868,2 кДж/м3.
При надлишку повітря в місці відбору от6=1,05 ентальпія газів по (2.25)
Н г.отб = 4868,2+ (1,05- 1) 4152,6 = 5076 кДж/м3.
Відповідно до табл. П7 додатки q3 = 0,3%, q4 = 0; втрати з фізичною теплотою шлаків відсутні.
При одержаних Qв і H г.отб визначаємо Qт, [див. (4.21)]:
Qт
= 35880 +
3307,5-0+ 0,068
5076 = 39452 кДж/м3.
Для визначення адіабатної температури горіння необхідна побудова Н, -таблиці при температурах газів близьким до а. З урахуванням рециркуляції газів теоретичні ентальпії повітря і газів приймаємо при температурах 1800 і 2000°С по табл. П4 додатки. У зв'язку з тим що надлишок повітря в місці забору рециркуляциі рівний надлишку повітря за тонкою ( см = т= 1,05), ентальпію газів при = 1,05 знаходимо по (2.25). В результаті набуваємо наступні значення:
Ентальпія, кДж/м3 Температура, °С
1800 2000
Нв° ……………………. 25 987 29 178
Нг° ……………………. 31 635 35 609
H г при = 1,05 …………………... 32 934 37 068
Ентальпія газів з урахуванням рециркуляції визначається по (2.26):
при =1800 ° С
Нг.рц = 35 174кДж/м3;
при = 2000° С
Нг.рц
=
39 589 кДж/м3
а
= 1800 +
(2000-
1800)= 1994° С;
Та= 1994 + 273 = 2267 К.
5. Визначаємо середню сумарну теплоємність продуктів згорання по (4.26).
Приймаємо температуру газів за топкою а" =12655 С. Аналогічно будуємо Н, -таблицю при температурах газів 1200 і 1400° С з врахуванням рециркуляції газів r=0,068:
Ентальпія, кДж/м3 Температура, ° С
1200 1400
Нв° 16 701 19 770
Нг° 20 067 23 873
Hг при =1,05 20 902 24861,5
Нг при (( = 1,05 і rрц = 0,068 22 323 26 552
Відповідно до таблиці температурі газів 1265 ° С відповідає
Hг =23 697 кДж/м3.
Vср=
=21,61
кДж/(м3К).
Параметр температурного
поля по (4.23) і табл. 4.3:
M =0,54-0,2
0,219
= 0,496,
де Xт = Xг =0,219—по даним прикладу 4.1.
6. Визначаємо середній коефіцієнт ефективності екранів (по 4.18) . По даним прикладу 4.1 приймаємо
==
=
0,538
Коефіцієнт ефективності газового вікна прийнятий з урахуванням коефіцієнта = 0,5 по мал. П2 додатку.
7. Визначаємо коефіцієнт випромінювання топкового середовища: pпs = 0,1033 0,284 6,2 = 0,181 МПа м;
коефіцієнт kг по (4.14):
kг=(
)(1-0,377
)=3,061
1/(МПа
м)
коефіцієнт ослаблення проміння частинками сажі по (4.16):
kc
= 0,3(2-1,05)(1,66
0,5)2,988
= 1,67 1/(МПа
м);
по (4.13) знаходимо св і г:
св
=
=0,802;
г
=
=0,426;
коефіцієнт усереднювання m для газу рівний 0,1; коефіцієнт випромінювання факела по (4.12)
ф = 0,100 802 + (1-0,1)0,426 = 0,464.
Потім по (4.10) знаходимо
т
=
= 0,616.
8. Визначаємо температуру газів на виході з топки (по4.28), число Больцмана Во по (4.25):
Во=0,9968 15,555 21,611 1011/(5,67 0,538 1398,99 2267 3) =0,67;
=
2267/[1+0,496(0,616/0,67))
]
= 1540 К;
''т=1540-273 = 1267° С.
Відповідно до H,
-таблиць
при цій температурі
=23
740 кДж/кг. При цьому променеве теплосприйняття
топки по (4.30)
Qл = (39 452-23 740) 0,9968 = 15 662 кДж/кг.
Приклад 4.13.
Визначити
зміну температури газів на виході з
топки при збільшенні забруднень екранів
вище за розрахунковий на
э=
0,1 для котла Е-500-13,8 продуктивністю 138,9
кг/с. Паливо — відсів газового вугілля
(додаток, табл. П1, паливо № 2). Конструктивні
дані по топковій камері прийняти за
прикладом 4.5 (мал. 4.3).
Параметри пари і води наступні:
Температура перегрітої пари ... ……….560 ° С
Тиск пари за котелом ……….. 13,73 МПа
Температура живильної води .................... 230° С Тиск живильної води ………..16,33 МПа
При проведенні розрахунків прийняти: надлишок повітря за топкою 1,20; котел — газощільний, млини - середньоходові, під наддувом; температура холодного повітря 30° С; температура повітря після калориферів 66° С; надлишок повітря за ними 1,314; температура гарячого повітря 340° С; рецир- куляція газів і їх відбір на сушку відсутні; тиск в топці рт = 0,1 МПа; розрахунковий ККД прийняти 91,618%; коефіцієнт збереження теплоти = 0,9965; шлаковидалення — тверде; температура палива 20°С.
Рішення. Відповідно до табл. ПЗ додатки об'їм трьохатомних газів VRO2=0,91 м3/кг, теоретичні об'єми водяної пари, азоту і повітря:
VH2о= 0,58 м3/кг; V = 3,96 м3/кг; V° = 5,00м3/кг. Теоретичний об'єм димових газів по (2.7) V°г =0,91 + 3,96+0,58 = 5,45 м3/кг.
При надлишку т = 1,20 об'єми димових газів і водяної пари по (2.15) і (2.14):
Vг = 5,45 +1,0161 (1,20 - 1,0) 5,00 = 6,47 м3/кг;
VН2О = 0,58 + 0,0161 (1,20 - 1,0) 5,00 = 0,60 м3/кг.
Об'ємні частки трьохатомних газів і водяної пари по (2.19) і (2.20):
rRO2 = 0,91 /6,47 = 0,141;
r H2O = 0,60/6,47 = 0,093.
Сумарна об'ємна частка трьохатомних газів і водяної пари
rп = 0,141 +0,093 = 0,234.
Маса димових газів по (2.16)
Gг=1-
1,3066
1,200
5=8,55
кг/кг
Ар =
28,5%
по табл.
П1 додатки. По табл. П7 додатку
=0,95,при
цьому
=0,0317
кг/кг.