- •При проведенні розрахунків:
- •4.1.3. Розрахункова променесприймаюча поверхня настінних і двусвітних екранів топки відповідно до її визначення по [1]
- •4.1.9. Середній коефіцієнт теплової ефективності топкі
- •2. Знаходимо променесприймаючу поверхню камери охолоджування.
- •4.2. Теплообмін випромінюванням в топковій камері
- •Початковий варіант з розрахунковим забрудненням екранів
- •Варіант із збільшенням забруднення екранів
- •4.3. Способи інтенсифікації теплообміну в топковій камері і зниження температури газів на виході
2. Знаходимо променесприймаючу поверхню камери охолоджування.
Оскільки в даному прикладі в камері охолоджування відсутні розводки під пальники, лази, а інші ділянки, не закриті екранними трубами, наприклад віконця вічок, нехтуємо, то приймаємо
F
= F
Відповідно до мал. 4.2 прилегла до ширм поверхня екранів складається з поверхні задньої стіни, частини поверхні бічних стін, стелі і двусвітного екрану:
Fпр.з= ( 1,993+ 0,4265 + 0,11 8 + 6,878 + 0,145+1,354) 20,428 = 228,9 м2;
Fпр.б= (16,43+ 14,186) 0,5 (1,235 + 0,35) = 24,3 м2:
Fпр.л = 24,3 2 = 48,6 м2;
Fпр.пот= (1,585 + 1,060) 20,428 = 54,0 м2;
Fпр.окн =Fокн = 122 3 м2;
Fпр.пер= Fб.п= 6,9 м2.
Відповідно до цього
Fnp
= 228,9+ 24,32+
48,6+
54,0+122,3+
6,92
= 613,4 м2.
Кутові коефіцієнти настінних і двусвітних екранів і топкових ширм э=1,0 зважаючи на їх виконання суцільнозварними.
Тоді відповідно до п. 4.1.3
Fл.т = (Fст- Fnp- Fnp) + FштZш.т+ FnpZnp =(2610,3-952.8- -613,4) 1.0 + 952,8 0,702 1,0 + 613,4 0,700 1,0 = 2142,3 м2.
В результаті відношення Fл.т/Fcт = 0,82, що менше кутового коефіцієнта екрану ( э = 1.0) за рахунок зниження інтенсивності випромінювання в зоні ширм і прилеглих стін (Zшт=0,702 і Zпр = 0,700). Разом з тим за рахунок ширм поверхня тонки збільшилася в 2610,3/(2610,3 — 952,8)= 1,575 рази.
Приклад 4.4. Для однакових конструкцій топок зіставити оптичні властивості факела ɛф при спалюванні екибазтузького, кузнецького марки CC
і назаровського вугілля (додаток, табл. П1, відповідно палива № 9, 6 і 15). Типи млинів прийняти: для екибазтузького вугілля -молоткові млини (MM) і шарові барабанні млини (ШБМ); для вугілля кузнецького — ШБМ; для назаровського вугілля— MM. Ефективна товщина випромінюючого шару топки s = 6,0 м, температура газів за нею 1100°С, aун= 0,95. Як зміниться ф при спалюванні природного газу (додаток, табл. П2, паливо № 8) в газощільному котлі при надлишковому тиску в топці рт = 0,103 МПа?
Рішення. 1.
Для вказаних палив необхідні теоретичні
об'єми
трьохатомних газів, водяної
пари, азоту і повітря для горіння
мають
наступні значення:
Об'єм газів, м3/кг(м3) Екибазтузький СС КузнецькийСС НазарівськийСС Пріродній газ
…………….. ……
0,84 1,36 0,70
1,07
………………
.. 0,4 9
0,57 0,83
2,21
…………………
3,61
5,79 2,86
7,84
………………..
.. 4,65 7,31
3,62 9,91
Розрахунок оптичних властивостей факела при спалюванні твердих палив і природного газу зведені в табл. 4.3 .
Визначаємо коефіцієнт випромінювання факела при помелі вугілля екибазтузького CC в ШБМ:
коефіцієнт ослаблення проміння
=81,8
(МПа
м)
коефіцієнт ослаблення проміння топковим середовищем
kтв= 3,362 0,229 + 81,88 0,0451+ + 10 0,5 0,1 = 4,959 1 /(МПа м);
коефіцієнт випромінювання факела
=1-ее
=0,949.
4. Основні висновки з проведених розрахунків: тонший помел екибазтузького CC в ШБМ замість MM підвищує інтенсивність випромінювання топочной середовища; помітне збільшення маси газів на 1 кг палива при спалюванні коваля CC пов'язано з істотним зменшенням зольності палива і збільшенням горючої маси; висока зольность палива екибазтузького CC забезпечує підвищений коефіцієнт випромінювання факела в порівнянні з іншими видами палива; при спалюванні природного газу у зв'язку з відсутністю золи коефіцієнт випромінювання факела значно менше, чим для твердого палива.
Мал. 4.3. Топочная камера котелаЕ-670-13,8 До з твердим шлаковидаленням і установкою ширм у верхній частині топкі
Приклад 4.5. Як зміниться коефіцієнт випромінювання призматичної топки (мал. 4.3) при введенні в об'єм топки одного двусвітного екрану, якщо: а) спалюється тверде паливо — вугілля кузнецьке маркми CC (дані за прикладом 4.4), = 1,20, млини — ШБМ, " = 1100° С, аун = 0,95; б) спалюється природний газ (дані за прикладом 4.4), т= 1,20, наддув Pт = 0,103 МПа.
Рішення. Початковий варіант. 1. Відповідно до п. 4.1.2 визначаємо геометричні характеристики топкової камери. Поверхня стін заднього екрану Fз =293,9м2 ; фронтового екрана Рфр = 355,9 м2; бічного екрану Fб= 198,0 м, стелі F'пот = 72,0 м2; вихідного вікна Fвік = 120,4 м ; підлоги Fпод = 63,4 м2; поверхня стін топкі Fст= 293,9+ 355,0 + 198,02 + 72,0+ 120,4 + 63,4= 1301,6 м2.
Об'єм топкі Vт = 198,00 12,88 = 2550 м3.
Ефективна товщина випромінюючого шару
s
= 3,66
=
7,05 м.
2.Оптичні властивості факела при спалюванні твердого палива відповідно до прикладу 4.4: об'ємна частка водяної пари rн2о = 0,065, сумарна об'ємна частка трьохатомних газів і водяної пари rп = 0,213, безрозмірна концентрація золи ел = 0,0109;
p п s = 0,1 0,2133 7,05 = 0,1502 МПа м;
коефіцієнт [формула (4.14)]
kг
=((
(1-0,377
)=3,059
1/(МПа
м);
коефіцієнт kзл
=
=81,8 1/(МПа
м);
коефіцієнт ослаблення проміння топковим середовищем
k = 3,0599 0,213 + 81,88 0,0109 + 10,00 0,55 0,1=2,0431/(МПа м);
коефіцієнт випромінювання факела [формула (4.11)]
ф=1-e
=0,763.
3. Оптичні властивості факела при спалюванні природного газу за даними прикладу 4.4: rН2О = 0,171; rп =0,252; відношення Ср/Нр = 3,019; т=0,1.
Відповідно до приведених в прикладі 4.4 формул
k=((
)(1-0,377
)=
3,343 1/(МПа
м);
kc
= 0,3(2-l,2))
3,019=
1,229 1/(МПа
м);
=1-ee
=0,778;
1-e
=0,458;
ф = 0,11 0,778 + (1-0,1)0,458 = 0,490.
Варіант з двусвітним екраном. 4. Геометричні характеристики топки:
відповідно до (4.2) поверхня стін топки рівна сумі захищаючих поверхонь стін і поверхні двусвітного екрану. Оскільки Fдв.э = F6 2=198,0 2 = 396,0 м2, то
Fст = 1301,6 + 396,0= 1697,6 м2;'
об'єм топки залишається без змін: Vт =2550 м3, при цьому s= 3,6 (2550/1697,6) = 5,41 м.
5. Оптичні властивості факела при спалюванні твердого палива:
рп s=р rп s = 0,11 0,213 5,41 =0,115 МПа м;
коефіцієнт [по формулі (4.14)]
(1-0,377
)=
3,563 1/(МПа
м);
значення kзл, kкокс, 1 і 2 зберігаються такими ж, як і в початковому розрахунку топкb;
коефіцієнт ослаблення проміння топковим середовищем
ф=3,5633 0,213+81,88 0,019+10,0 0,55 0,1=2,150 1/(МПа м); коефіцієнт випромінювання факела
ф
=1-е
=0,688.
Таким чином, введення двусвітного екрану в топку зменшує середню ефективну товщину випромінюючого шару з 7,05 до 5,41 м і коефіцієнт випромінювання факела на екрани з 0,763 до 0,688 (в даному випадку на 9,8%), при цьому розмір теплосприймаючих екранів топки збільшується в 1697,6/1301,6=1,304 разу.
6. Оптичні властивості факела при спалюванні природного газу:
рп s = 0,1033 0,2522 5,41=0,1404 МПа м;
коефіцієнт [по формулі (4.14)]
kг=
=
3,886 1/(МПа
м);
коефіцієнт kc зберігає своє значення 1,229 1/(MПa м).
Відповідно до одержаних величин визначаємо по (4.13):
=1-е
=0,708;
1-е
=0,4206
коефіцієнт випромінювання факела в топці
ф = 0,1 0,708 + (1-0,1) 0,4206 = 0,449.
Таким чином, при введенні двусвітного екрану коефіцієнт випромінювання зменшився з 0,490 до 0,449. Це на 8,4% менше за початковий, тобто має місце приблизно таке зменшення випромінювання, як при спалюванні твердого палива.
Приклад
4.6.
Визначити
коефіцієнт випромінювання газового
середовища У
вільному об'ємі топки і в об'ємі, укладеному
між ширмами при спалюванні воркутінського
вугілля мазкі ЖР, відсівши (додаток,
табл. П1, паливо №
11).
Геометричні
розміри
топки
відповідають прикладу 4.5 і приведені
на мал. 4.3;
"
= 1100° С,
т=
1,20,
ун
=
0,95, кількість топкових ширм 12 шт., котел
працює з урівноваженою тягою, тип млинів
— ШБМ.
Рішення. 1. Визначаємо геометричні характеристики топкової камери, необхідні для розрахунку коефіцієнтів випромінювання вільного газового об'єму і об'єму газів, ув'язненого між ширмами (на мал. 4.3 по котлі штриховою лінією). Вони знаходяться по п. 4.1.8 відповідно Для кожного з цих об'ємів. Причому в поверхню захищаючих стін об'єму включаються також площі розділяючих їх перетинів. Поверхня стін примикаючого об'єму зони ширм:
фронтового екрану F фр.пр = 17,0 12,88 = 219 м2;
бічного екрану Fб.пр = 1,435 17,0 = 24,4 м2;
стелі F пот.пр =1,435 12,88 = 18,5 м2;
топочні ширми Fш.т = (1,235 17,0 + 0,2 1,235) 12 2 =509,8 м2;
сумарна поверхня примикаючого об'єму F =219,0 + 24,4 2 + 18,5 +
+ 509,8 = 796,1 м2.
Площа роздільної поверхні ширм і вільного об'єму
Fр =(1,435+ 17,0) 12,88 = 237,4 м2.
Сумарна обмежуюча поверхня зони ширм
F огр = Fnp + Fp = 796,1 +237,4= 1033,5 м2.
Примикаючий об'єм
Vт = F6 b = 24,4 12,88 =314,3 м2.
Ефективна товщина випромінюючого шару примикаю чого об'єму
s пр = 3,6(314,3/1033,5)= 1,095 м.
Визначаємо поверхню стін вільного об'єму топки: заднього екрану Fз.св = Fз = 293,9 м2;
фронтового екрану Fфр.св=Fфр-Fфр.пр=355,9-219,0=136,9м2; бічного екрану F6 св = F6-F6.пр = 198,0 - 24,4 = 173,6 м2 ; стелі Fпот.св= F піт – Fпот.пр = 72,0- 18,5 = 53,5 м2; вихідного вікна Fокн.св = Fokh = 120,4 м2;
підлоги Fпод.св = Fпод = 63,4м2;
сумарна поверхня вільного об'єму FeB = 293,9 + 136,9 + 173,6-2 + +53,5+120,4 + 63,4=1015,3 м2 Сумарна обмежуюча поверхня
Fогр = 1015,3 + 237,4 =1252,7 м2.
Вільний об'єм
Vсв= 173,6 12,88 = 2236,0 м3.
Ефективна товщина випромінюючого шару вільного об'єму
sсв = 3,6 (2236,0/1252,7) = 6,43 м. 2. Визначаємо склад продуктів згорання. У відповідністі з табл. ПЗ додатки, паливо №11:
VR02=
1,04 м3/кг,
V
,
=4,57 м3/кг.
V
=
0,56 м3/кг;
V° = 5,77 м3/кг, Vг° = 6,17 м3/кг.
При надлишку повітря т = 1,20 об'єм продуктів згорання і водяної пари відповідно по (2.15) і (2.14) рівні:
Vг =6,17 + 1,0161 (1,2-1) 5,77 = 7,34 м3/кг;
VН20= 0,56+0,0161 (1,2-1) 5,77 = 0,58 м3/кг.
Об'ємні частки трьохатомних газів і водяної пари відповідно рівні:
r = 1,04/7,34 = 0,142; r Н20= 0,58/7,34 = 0,079.
Сумарна об'ємна частка трьохатомних газів і водяної пари
rп = 0,142 + 0,079 = 0,221.
Маса димових газів [по (2.16)] при Ар = 28,4% (але табл. П1)
Gг= 1- (28,4/100) + 1,306 1,2 5,77 = 9,76 кг/кг.
Безрозмірна концентрація золи [по (2.21)]
зл==
=0,0276.
3. Оптичні властивості
факела для вільного об'єму:
рns=prnsсв
=
0,1
0,221
6,43
= 0,142 МПа
м;
коефіцієнт
[по (4.14)]
kг=
(1-0,377
=
3,252 1/(МПа
м);
коефіцієнт
kзл
=
= 81,8
1/(МПа
м);
коефіцієнт ослаблення проміння топковим середовищем [по (4.17)]
k = 3,252 0,221+81,8 0,0276+10,0 0,55 0,1 =3,476 1/(МПа м);
коефіцієнт випромінювання факела [по (4.11)]
ф.св=1-ее
=
0,893.
4. Визначаємо оптичні властивості факела для примикаючого об'єму:
рns= 0,1 0,221 1,095 = 0,0242 МПа м;
коефіцієнт
kг
=
(10,377
=8,581/(МПа
м);
коефіцієнт
ослаблення проміння топковим середовищем
k = 8,588 0,221+81,88 0.0276+10,0 0,5 0,1=4,654 1/(МПа м);
коефіцієнт випромінювання факела [по (4.11)]
фпр
=1-e
=0,399.
У міжширмовому об'ємі інтенсивність випромінювання газового середовища в даному прикладі в 2,24 рази слабкіша, ніж у вільному об'ємі топкі.
Приклад 4.7. Зіставити, наскільки зміниться коефіцієнт випромінювання факела еф при спалюванні природного газу (додаток, табл. П2, паливо №8) в топці звичного (р=0,1 МПа) і високонапірного парового котела при р =1 МПа, що має однакову ефективну товщину випромінюючого шару в топці s= 2,1 м. Прийняти температуру продуктів згорання за топкою 1350 С, надлишок повітря 1,03.
Рішення. 1. Визначаємо частки трьохатомних газів і водяної пари. Склад палива і теоретичні об'єми відповідають прикладу 4.5.
При надлишку повітря т=1,03:
Vг = 11,12+ 1.0161 (1,03- 1)9,91 =11,42 м3/м3; VH2O =2,21+0,0161 (1,03-1)9,91 =2,215 м3/м3.
Об'ємні частки трьохатомних газів:
rRO2 =1,07/11,42= 0,094; rН20 = 2,215/11,42 = 0,194.
Сумарна об'ємна частка трьохатомних газів і водяної пари rп = 0,094 + 0,194 = 0,288.
2. Визначаємо оптичні властивості факела топки звичного парового котла:
pпs = 0,06048 МПа м;
коефіцієнт kг =5,206 1 /МПа м;
коефіцієнт ослаблення проміння частинками сажі при значенні Сp/Нp = 3,019 (за прикладом 4.4) kс= l,842 1/(МПа м) коефіцієнти випромінювання факела, що світиться і не світиться св=0,504;
г=0,270.
Коефіцієнт випромінювання факела в топці звичного котла ф = 0,1 0,991+(1-0,1)0,564 = 0,607.
3. Визначаємо оптичні властивості факела в гонці високонапорного котла:
рп s =prns =1,0 0,288 2,1=0,6048 МПа м;
коефіцієнт
kг=
(1-0,377
)=
1,373 МПа
м;
коефіцієнт ослаблення проміння частинками сажі принімаєм таким же: kс= 1,842 1/(МПа м);
коефіцієнти випромінювання факела, що світиться і не світиться:
св=1-е
=0,991
г=1-е
=0,564;
коефіцієнт випромінювань факела в топці високо напірного котла
ф = 0,1 0,991+(1-0,1) 0,564 = 0,607.
Інтенсивність газового випромінювання в топці високо напірного котла в даному прикладі в 2,054 рази вища, ніж в звичній топці.
ЗАДАЧІ
Задача 4.1. Визначити геометричні характеристики топкової камери котла Е-500-13,8 ГМ з tпе=545°С, що має такий же профіль топкової камери, як в прикладі 4.1, і відмінний тільки шириною топки, що становить по осях труб 13 520 мм. Кількість пальників 8, лазів 4.
Задача 4.2. Визначити променесприймаючу поверхню екрану стіни топки, що має ширину 13 і висоту 21 м. Екран виконаний з гладких
труб зовнішнім діаметром 42 мм з кроком 46 мм; у нижній частині екрану є чотири амбразури пальників діаметром гирла 1,2 м і два лази діаметром 0,45 м, у верхній частині екрана - восім сопл для рециркуляції газів розміром кожне 0,22 0,45 м. У нижній частині екран ошипований на висоту 2 м по всій ширині.
Задача 4.3. Визначити коефіцієнт випромінювання факела ф при спалюванні березовського бурого вугілля (додаток, табл. Ш, паливо № 14). Надлишок повітря за топкою прийняти т= 1,2, температуру продуктів згорання за нею 1050 С, ефективну товщину випромінюючого шару топкі 5 м, млини — молоткові, аун = 0,75.
Задача 4.4.
Визначити коефіцієнт випромінювання
топкової камери
т
при
спалюванні нерюнгрінського
вугілля (додаток, табл. П1, паливо № 16).
Прийняти надлишок повітря за топкою
т
= 1,2, температуру газів за топкою
=
1200° С, (ефективну товщину випромінюючого
шару топкі 5=7,0 м, млини - середньоходові,
середній коефіцієнт ефективності
екранів
ср
=
0,41,
аун = 0,95, топка - з урівноваженою тягою, тобто рт = 0,1 МПа.
