
Валявський знз і-іі ступенів
Відкритий урок
з української літератури у 6 класі
Душевна краса людини
( за оповіданням В. Винниченка «Федько-халамидник»)
урок підготувала і провела
вчитель української мови та літератури
Кіцул Людмила Василівна
03.12. 2014р.
Тема: Душевна краса людини
(за оповіданням В.Винниченка «Федько-халамидник»)
Мета: допомогти учням розібратися в складнощах характерів та вчинків героїв; розвивати вміння учнів висловлювати власне ставлення до прочитаного, логічність мислення, пам'ять, увагу, кмітливість; формувати світогляд учнів; виховувати почуття пошани до української літератури, мистецтва слова; прищеплювати високі моральні якості та духовні цінності
Тип уроку: урок – комплексне засвоєння знань
Хід уроку
Організаційний момент
Вчитель:
Уже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо.
Роботу швидше починаймо.
Я рада Вас бачити сьогодні на уроці. Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів. Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і слухняними. Девіз нашого уроку:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
Мотивація навчальної діяльності учнів
Вчитель: На попередніх уроках ми з вами познайомилися з творчістю В.Винниченка, прочитали його оповідання «Федько-халамидник». Давайте згадаємо тему, ідею та проблематику твору.
Тема: змалювання ніжного, люблячого, відкритого серця дитини (на прикладі Федька), що протиставляється жорстокості дорослих, злочинному суспільству, яке калічить маленькі життя та душі.
Ідея: возвеличення чесності, незрадливості, почуття власної гідності, винахідливості /на прикладі Федька/ і водночас засудження бешкетливості,
схильності до нерозважливих вчинків, а також показної вихованості, манірності, лицемірства, егоїзму /на прикладі Толі/.
Проблематика:
батьки і діти;
моральні цінності /любов і ненависть; добро і зло; порядність і лицемірство
бідних та багатих;
проблема морального вибору /між благородним моральним світом дитини-бідняка і підступною, хитрою, егоїстичною поведінкою малолітнього панича/
Сьогодні ми з вами продовжимо роботу над оповіданням, зануримося вглиб моральних цінностей людини, тому і тема у нас співзвучна «Душевне багатство людини». Давайте запишемо у зошитах число, класна робота і тему уроку. Ми з вами розберемося в складнощах характерів та вчинків героїв, будемо розвивати вміння висловлювати власну думку, давати оцінку зображуваному.
Не випадково епіграфом до нашого уроку я взяла слова В.Симоненка:
Люди всі по-своєму уперті:
Народившись, помирає кожна,
А живуть століття після смерті
Ті, що роблять те, чого «не можна».