- •Формування моральних якостей у дітей старшого дошкільного віку
- •Подання
- •Характеристика
- •Опис досвіду Вступ
- •1.1. Значення і необхідність формування соціально-моральної поведінки дітей дошкільного віку як складової життєвої компетентності
- •1.2. Створення середовища для засвоєння дитиною моральних норм
- •1.3. Принципи зміцнення соціальної компетентності дитини.
- •2.1. Любов – як засіб виховання духовних цінностей у дітей
- •2.2. Методи та прийоми для реалізації завдань морального виховання
- •2.2. Формування моральної свідомості і культури у дітей старшого дошкільного віку
- •2.3. Роль дорослого у регуляції соціальної поведінки дитини
- •Висновки
- •Рекомендації
- •Бібліографія
- •Додатки
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •Добірка художньої літератури на морально-етичну тему прислів’я
- •Мирилки
- •Оповідання
- •Дидактичні ігри та ігрові ситуації морального змісту Дидактична гра «Оціни вчинок»
- •Допоможи Незнайкові.
- •3. Що б зробив Івасик?
- •6. Що зробив Семен?
- •7. Відшукай поради серед правил
- •8. Покажи, як це робиться…
- •Азбука поведінки
- •Добірка матеріалу для консультацій (педагогічним працівникам та батькам)
Хід заняття
Діти, станьте у коло, заплющте, будь-ласка, очі та згадайте,
що найгарнішого є у вас, у вашому житті.
Розплющивши очі, діти бачать у центрі кола іграшку – Сердечко Щедрості. Діти передають по колу іграшку та розповідають, з ким би вони поділилися ти, що згадали.
Які ви щедрі! Як добре, що ви бажаєте поділитися з іншими!
Сердечко Щедрості прийшло, щоб розповісти вам про щедрість та жадібність.
Вихователь разом з дітьми пригадує зміст казки «Двоє жадібних
ведмежат».
Запитання від Сердечка:
Який народний вислів найбільше підходить до вчинка ведмежат?
як голка у копиці сіна
жадібний платить двічі
у чужих руках шматок здається більшим
Гра «Три скрині» від Сердечка Щедрості
У великій скрині – іграшки, у меншій – книжка, у найменшій – сердечка. Діти обирають скриньку, пояснюючи свої дії.
Фізкультхвилинка:
Жадний пес
Дрів приніс,
Води приніс,
Тісто учинив,
Пирогів напік.
У куточку сів
І все сам з`їв.
Гам-гам-гам!
Діти промовляють слова та виконують відповідні рухи.
Пес дуже працелюбний, але жадібний. Він вам сподобався? Чи хотіли б ви мати такого друга?
Вправа: «Чарівний будинок»
Вихователь пропонує запросити до Чарівного будинку персонажів казок та мультфільмів, які відрізняються своєю щедрістю.
Гра: «Дві цукерки».
Сердечко Щедрості принесло для вас, щедрих, нежадібних дітей, цукерки (по два цукерки кожному, які зв`язані між собою стрічкою).
Поміркуйте, що ви зробите зі своїми цукерками:
з`їсте самі;
поділитеся з другом;
одну з`їсте самі, а іншу – віддасте батькам;
Як ви гадаєте, у нашій групі є щедрі діти?
В кого буде більше друзів – у жадібної чи щедрої людини? Чому?
Конспект інтегрованого заняття
з розвитку мовлення, художньої літератури
та ознайомлення з навколишнім
на тему: «Виростемо вихованими»
Мета: вчити дітей ввічливості, правилам хорошого тону, спонукати до використання в мові «чарівних слів», на прикладах із художньої літератури розкрити значення цих слів. Заохочувати дітей до активного спілкування з вихователем; збагачувати словник дітей словами ввічливості. Викликати почуття доброзичливості до тих, хто чемно поводиться і хто на цю чемність чемно відповідає.
Розвивати активне мовлення дітей, мислення, увагу, пам`ять. Виховувати повагу до старших, товариські стосунки з однолітками, бажання завжди дотримуватися правил хорошого тону.
Хід заняття
Вихователь: Діти, сьогодні ми з вами відправимось у подорож за «чарівними словами». Проходьте в автобус і відправлятимемось. ( діти сідають в автобус, розігрується ситуація: одній дівчинці не вистачило місця. Як у цьому випадку треба поступити?)
Я дуже задоволена, що ви такі чемні, виховані. Батьки вами пишатимуться, і сторонні люди скажуть: «Які хороші діти».
Перша зупинка називається «Дякую або спасибі». Чому вона так називається ви мені відповісте прослухавши оповідання В.О. Сухомлинського «Подорожні».
Головні особи: Дідусь, Онук, Автор.
Густим лісом йшли двоє подорожніх – Дідусь і Онук. Була спека, подорожнім хотілося пити. Нарешті вони підійшли до струмка. Тихо дзюрчала холодна вода. Подорожні напилися. Дідусь сказав:
Спасибі тобі, струмочок.
Онук посміхнувся.
Чому ти посміхаєшся? – спитав Дідусь.
Навіщо ви подякували струмкові? Адже він не жива істота: не почує
він ващих слів, не знатиме про вашу подяку.
Дідусь замислився. Струмочок все дзюрчав і дзюрчав. У лісі співали пташки. Помовчавши, дідусь сказав:
Це так, струмочок не почує. Якби води напився вовк, він міг би й не подякувати, а ми не вовки, а люди - не забувай цього, Внучку. А знаєш для чого людина говорить спасибі? Знаєш кого це слово підносить?
Онук замислився. Він ще ніколи не думав над цим.
Людину, - сказав Дідусь. – Ми говоримо спасибі для того, щоб не стати ні вовком, ні ослом, ні безмозкою куркою.
Хто повинен завжди говорити слова вдячності?
В яких випадках говоряться ці слова?
А ви завжди говорите ці слова вдома. в дитячому садку, друзям?
Чому ми зупинилися на цій зупинці?
Так, щоб назавжди запам`ятати, в яких випадках і як треба дякувати. А зараз повправляємось з вами в цьому. Я говоритиму речення, а ви відповідатимете. Гра: «Встав потрібне слово»
Даринко, ти сьогодні така красива, - …
Олю, рости велика і щаслива, - …
Аню, я тебе запрошую до себе в гості, - …
От і наступна наша зупинка. Ви назвете її самі, якщо послухаєте про що я вам прочитаю.
«Оленка готується до маминого свята – дня народження. Вона старанно робить мамі намисто з ягід горобини. Братик Сашко, пробігаючи повз неї, зачепив і порвав нитку. Намистинки – горобинки розкотилися по підлозі. Оленка ладна була розплакатись, але Сашко підійшов до сестри, взяв її за руку, лагідно подивився в очі і сказав «чарівне слово»… Оленка усміхнулася і разом з братиком почала збирати намистинки».
Яке слово сказав Сашко?
Що могло б статися, якби «чарівне слово» не прийшло вчасно на допомогу?
Як би ви поступили в такому випадку?
Отже, як ми назвемо другу зупинку? так, «Вибач або пробач».
Вихователь: А тепер зупинка «Будь-ласка». Яке оповідання ми з вами читали про це «чарівне слово»? Хто його написав? Чому Павлик був розлючений? Яку пораду дав йому дідусь? Як радив дідусь говорити «чарівне слово»? Як допомогло Павликові це слово? Чому Павлик знову побіг на те місце де зустрів дідуся? так, молодці. Ви знаєте коли потрібно говорити «чарівні слова» і які саме. А зараз Світланка Бойко Розкаже нам віршик «Чарівні слова».
Анкета
До всіх сердець, як до дверей, є ключики малі.
Їх кожен легко підбере, якщо йому не лінь.
Ти ж, друже, мусиш знати їх, запам`ятать не важко:
Маленькі ключики твої – «спасибі» і «будь-ласка».
Вихователь:
Діти, а пригадайте прислів`я про «чарівні слова»
Добре слово краще цукру й меду.
Одне приємне слово, наче сад цвіте.
Якщо ввічливо попросиш, завжди дадуть.
Шануй людей і тебе шануватимуть.
А тепер подумайте і скажіть, як нам в житті допомагають «чарівні слова» (діти пригадують зі свого досвіду і розповідають).
Я бачу, що ви виховані, ввічливі, знаєте «чарівні слова». Але їх набагато більше, ніж ми сьогодні згадали, і ви їх також знаєте. Зараз знову пограємо в гру «Встав потрібне слово». Я починатиму фразу, а ви її закінчите.
Прощаємось, бажаємо… - на все добре.
Просто прощаємось…- до побачення, прощавай.
Лягаємо спати… - на добраніч.
Сідаємо до столу…- приємного апетиту, смачного.
Вирушаємо в подорож… - щасливої дороги.
Наша Даринка також знає віршик про слова ввічливості:
Як знайомих я зустріну,
Привітаюсь неодмінно.
Добрий ранок, добрий день.
А прийду в дитячий сад –
Привітаюсь до малят.
Вихователь: На сьогодні наша подорож закінчилась. Про інші слова ввічливості ми поговоримо на наступному занятті. Цікавою була наша подорож? Чим вона вам сподобалась? Так, ви навчилися чарівних слів ввічливості і вони будуть вірними друзями у вашому житті.
Конспект інтегрованого заняття
з розвитку мовлення, художньої літератури
та ознайомлення з навколишнім
на тему: «Ти добро лиш твори повсюди»
Мета: Продовжувати формувати уявлення дітей про моральні якості людини – доброту, сприяти прояву цієї якості в повсякденному житті.
Вчити аналізувати поведінку свою і товаришів. Спонукати дітей до прояву позитивних емоцій від добрих вчинків – власних і чужих.
Розвивати мислення, мовлення, увагу. Виховувати доброту, чуйність.
Хід заняття
- Діти, зараз ми пограємо в гру: «Назви слово протилежне за значенням»:
вродливий… некрасивий
добрий… злий
розумний… дурний
щедрий… жадібний
ввічливий… грубий
працьовитий… ледар
чесний… брехливий
сміливий… боягуз
чуйний… черствий
скромний… вискочка
- Кого можна охарактеризувати такими рисами? Так, людину. Оцінити людину можна за її вчинками. послухайте вірш Любові Іванків «Ти добро лише твори повсюди».
Хай тепло твої повнять груди.
Ти посій і доглянь пшеницю.
Ти вкопай і почисть криницю.
Волю дай, нагодуй пташину.
Бо людина у цьому світі
Лиш добро повинна творити.
- Якщо людина робить такі вчинки, про які сказано у вірші, то як її можна назвати? правильно, доброю, чуйною, працьовитою.
- Про які добрі вчинки ви можете розповісти зі свого власного життя? (відповіді дітей).
- А як би ви реагували на такі ситуації, ось послухайте:
1. Б`ються двоє малих хлопчиків, не поділивши між собою іграшки.
2. Дорослі не помітили, що діти ясельної групи граються м`ячем на клумбі, де ростуть квіти.
3. Дівчинка впала і боляче забилася.
4. У вашого товариша пропала улюблена іграшка, а ви бачили хто її взяв.
5. Ви побачили під кущиком котика з пораненою лапкою
- А зараз послухайте вірш Сергія Павленка «Двоколірний вірш», а прочитають нам його Костик і Аліна ( діти читають вірш частинами: одна дитина – про погане, а інша – про хороше).
Коли де-небудь квітку бачу Коли де бачу квітки очі
«Зірви» - кричить мені, аж плаче. «Люби» - вона мені шепоче.
Повз деревце іду зелене Повз деревце іду зелене
«Зламай» - схиляється до мене. «Привіт!» - схиляється до мене.
В гніздечку пташку стріну в гаї, В гніздечку пташку стріну в гаї,
«Зжени!» - мерщій мене благає. Питає пташка: «Як ся маєш?»
«Забий!» - з болота жаба просить. «Спочинь!» - з болота жаба просить. «Замуч!» - цвіркун сюркоче в просі. «Всміхнись!» - цвіркун сюркоче в просі.
Е, ні, не гарний вірш такий Який же світ кругом чудовий
Хай ліпше буде навпаки! додому йду в добрі й любові.
Чому цей вірш названо двоколірним? Хто з дітей читав про добрі справи? Про які саме добрі справи йшлося у вірші? Якому настрою сприяють добрі справи? Який колір фарби ви використали б для вираження добра, радості?
Про які погані вчинки йдеться у вірші? Як би ви поступили, коли б побачили красиву квітку? Що б зробили, коли б побачили жабку. цвіркуна? Який колір характерний для вираження смутку, зла?
А зараз послухайте музику ( виконуються два музичні твори, різні за характером і настроєм).
Який з музичних творів підходить до першої частини вірша? Який - до другої?
Чому? Що хочеться робити коли звучить спокійна, лірична мелодія? Який настрій викликає різка, важка, «сердита» музика?
Діти. чому приємніше робити добрі справи? Так, вони радують нас, наших близьких, облагороджують людину. В народі кажуть: «Поспішай робити людям добро – і до тебе сто разів добро повернеться». як ви розумієте ці слова? ( розібрати, пояснити, завчити прислів`я).
А пригадайте-но яку пісню на цю тему ми з вами вчили? давайте її заспіваємо
( діти виконують пісню «Бережіть природу», слова Н. Іванюк музика В. Стороженка).
Завжди треба намагатися робити добро. Ми з вами читали багато казок і переконалися, що добро завжди перемагає, а зло карається. А зараз я хочу перевірити, як ви засвоїли, що таке добре, а що погано. Пограємо в гру. Коли я називатиму добру справу – ви плескатимете в долоні, а коли назву погану – мовчатимете. Будьте уважні.
підгодовувати пташок
допомагати старшим
ламати гілки дерев
гратися дружно
малювати на стінах кімнати
сваритися з товаришем
допомагати другові в біді
кривдити слабших
садити дерева, кущі, квіти
розчищати доріжки від снігу
годувати рибок в акваріумі
Молодці, правильно визначили хороші і погані вчинки. добре ми з вами сьогодні попрацювали, можна трошки і порозважатися (виконується музично рухлива гра).
Додаток 3
