Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Конспект комбінованого уроку з образотворчого.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
24.44 Кб
Скачать

Конспект комбінованого уроку з образотворчого (декоративно-прикладного) мистецтва в 5 класі

Тема. Скульптура. Українська народна іграшка. Традиції та сучасність

Мета: ознайомлювати учнів із видами скульптури; на прикладах дрібної пластики розкрити історію та традиції виготовлення народної іграшки з різних матеріалів (дерева, глини, сиру); формувати вміння створювати художній образ за допомогою пластичних засобів; розвивати творчі здібності, фантазію, просторову уяву; виховувати любов до природи та шанобливе ставлення до національної культури, зокрема народного мистецтва.

Оснащення уроку

Зоровий ряд: репродукції скульптурних творів; зразки народних іграшок із сиру, дерева, глини; ляльки-мотанки; відеозапис техніки виготовлення сирної іграшки; таблиці-схеми (№ 1 «Правила безпечної праці», № 2 «Послідовність виготовлення народної іграшки», № 3 «Маршрут проекту»).

Музичний ряд: аудіозапис музичних творів.

Матеріали та інструменти: глина, стека, дощечка, серветка, ємність із водою.

Епіграф уроку:

«Черпнемо із джерел своїх із самого споду».

Б. Радиш-Маринюк

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Встаньте, діти, всі ладненько,

Посміхніться всі гарненько,

Поверніться до гостей,

Привітайтесь: «Добрий день!»

Учитель. Сьогодні у нас незвичайний урок! До нас завітали гості, які працюватимуть разом із нами. Я бажаю вам бути активними, уважними, творчими, самостійними, і нехай вас супроводжує успіх!

ІІ. Актуалізація опорних знань

Учитель. Перш ніж розпочинати роботу, ми маємо пригадати, що таке скульптура та які поняття й терміни . асоціюються із цим словом. За кожну правильну відповідь ви отримуватимете 1 бал.

Скульптура (лат. висікати, вирізувати) — це вид образотворчого мистецтва, пов'язаний зі створенням об'ємних художніх форм із різних матеріалів (запис до словничків).

1. «Асоціативний кущ»

Жанри Види

портрет Кругла монументальна

міфологічний. СКУЛЬПТУРА станкова

анімалістичний декоративна

історичний мініатюрна

побутовий Рельєф

Барельєф Горельєф Контррельєф

Відповіді учнів.

2. Художня галерея

Учитель. Я пропоную вам переглянути репродукції скульптурних творів і визначити, до якого виду й жанру вони належать. Одна з репродукцій зашифрована. Для того щоб розкрити зашифроване зображення, ми використаємо вправу «Продовж речення».

- Пластика форми, фактура, текстура - це... (засоби виразності скульптури).

- Нерівність поверхні, що використовується для оздоблення скульптурних зображень,— це... {фактура).

- Малюнок поверхні називається... (текстурою). Відповіді учнів.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Учитель. Що ми щойно переглянули?

Правильно, це народні іграшки із глини, що належать до мініатюрної скульптури. Іграшки посідають важливе місце в житті кожної дитини, а виготовлення іграшок — це давній і чудовий вид мистецтва. Тема нашого уроку — «Українська народна іграшка. Традиції та сучасність». Сьогодні ми продовжимо вивчати народне мистецтво нашого краю та ознайомимося,, зокрема, з дрібною пластикою, історією виникнення та створення народної іграшки, а також дізнаємося, які матеріали для цього використовували майстри, і навіть власноруч виготовимо іграшку.