Розв’язок
Ер = [(Св1 + Ен К1) – (Св2 + Ен К2)] * Nр
Визначаємо питомі капіталовкладення:
К2 = К / Np = 450000 : 16500 = 27,27 грн.
К1 = 0,65 * 27,27 = 17,72, (0,65 тому, що К1 < К2 на 35%, а 35% + 65% = 100%)
Ер = [(81,5 + 0,15 * 17,72) – (62,3 + 0,15 * 27,27)] * 16500 = 293155,5 грн.
Задача 22
Визначити рівень рентабельності продукції якщо відомо, що прибуток від реалізації одиниці продукції становить 8,25 грн.
Витрати на матеріали 6,25 грн., основну заробітну плату виробничих робітників 4,18 грн., додаткова зарплата 25%, відрахування на соціальні заходи 39,55%, витрати на утримання та експлуатацію обладнання 500%, загальновиробничі витрати 150%.
Розв’язок
Re = ПР 1 пр-ї / Св
ЗПдод = 4,18 * 25% / 100% = 1,04 грн.
Відрахування на соціальні заходи: (4,18 + 1,04) * 39,55% = 2,07 грн.
Витрати на утримання та експлуатацію обладнання: 4,18 * 500% = 20,9 грн.
Загально виробничі витрати: 4,18 * 150% = 6,27 грн.
Виробнича собівартість: матеріальні витрати + витрати на основну ЗП + витрати на додаткову ЗП + відрахування на соц.заходи + витрати на утримання та експлуатацію обладнання + загальновиробничі витрати = 6,25 + 4,18 + 1,04 + 2,07 + 20,9 + 6,27 = 40,71 грн.
Рентабельність продукції: Re = 8,25 / 40,71 * 100% = 20,27%
Задача 23
Визначити середньомісячну заробітну плату слюсарів механо-складального цеху, якщо відомо, що їх чисельність 17 чол., середня часова тарифна ставка 4,15 грн., трудомісткість річного випуску виробів 32150 н/год. Робітникам нарахована премія 40%. Додаткову заробітна плата 25%.
Розв’язок
Визначаємо тарифний фонд оплати праці слюсарів:
ЗПтар = Тст * Т = 4,15 * 32150 = 133422,5 грн.
Визначаємо основний фонд заробітної плати:
ЗПосн = 1,40 * ЗПтар = 1,4 * 133422,5 = 186791,5 грн.
Заробітна плата додаткова:
ЗПдод = 0,25 * ЗПосн = 0,25 * 186791,5 = 46697,88 грн.
Фонд оплати праці загальний:
ФОП = ЗПосн + ЗПдод = 186791,5 + 46697,88 = 233489,4 грн.
Визначаємо середньомісячну заробітну плату:
ЗПср.м. = ФОП / (Ро * 12) = 233489,4 / (17 * 12) = 1144,56 грн.
Задача 24
Визначити заробіток робітника при відрядно-прогресивній формі оплати праці, якщо відомо, що за місяць робітник відпрацював 176 год. Фактичний випуск продукції склав 450 шт. за місяць. Норма часу на виготовлення одиниці продукції 24 хв. Часова тарифна ставка 4,65 грн. Надбавка до розцінки при виконанні плану на 101-110% становить 20%. Надбавка при виконанні плану на 110% і більше - 22%.
Розв’язок
ЗП = Рвід * N + Рпрогрес (К - N)
Pвід = Тст * tшт
tшт = 24 / 60 = 0,4 год.
Рвід = 4,65 * 0,4 = 1,86 грн.
N = 17,6 / 0,4 = 440 шт. – слід випустити за планом.
Δ % ПП = 450 / 440 * 100% = 102,27% - виконання плану на 102,27%
Рпрогрес = Рвід * (1 + Пн / 100) = 1,86 * (1 + 20 / 100) = 2,23 грн.
ЗП = 1,86 * 440 + 2,23 * (450 - 440) = 840,7 грн.
Задача 25
Визначити коефіцієнт змінності роботи токарних верстатів в цеху, якщо відомо, що 30 верстатів працюють в одну зміну, 50 верстатів працюють в дві зміни, 15 верстатів працюють в три зміни.
Розв’язок
Кзм = (30 * 1 + 50 * 2 + 15 * 3) / (30 + 50 + 15) = 1,68
Задача 26
Визначити величину фонду оплати праці виробничих робітників механо-складального цеху, якщо відомо, що тарифний фонд заробітної плати становить 460500 грн. Преміальні доплати 45%. Додаткова зарплата 25%. В цеху працює 110 робітників. Визначте також середньомісячну заробітну плату.
Розв’язок
ЗПосн = Фт * 1,45 = 460500 * 1,45 = 667725 грн.
ЗПдод = ЗПосн * 0,25 = 667725 * 0,25 = 116931, 25 грн.
ФОП = ЗПосн + ЗПдод = 667725 + 116931,25 = 834656,25 грн.
ЗПср.м. = 834656,25 / (12 * 110) = 632,31 грн.
Задача 27
Визначить тарифний фонд заробітної плати та середньомісячну зарплату котельників котельно-зварювального цеху, якщо відомо, що їх чисельність 45 чол., середньочасова тарифна ставка 4,86 грн. За рік всі котельники виконали об’єм робіт загальною трудомісткістю 88600 н/год. Преміальні доплати 40%. Додаткова зарплата 22%.
Розв’язок
Визначаємо тарифний фонд оплати праці слюсарів:
ЗПтар = Тст * Т = 4,86 * 88600 = 430596 грн.
Визначаємо основний фонд заробітної плати:
ЗПосн = 1,40 * ЗПтар = 1,4 * 430596 = 602834 грн.
Заробітна плата додаткова:
ЗПдод = 0,22 * ЗПосн = 0,22 * 602834 = 132623,57 грн.
Фонд оплати праці загальний:
ФОП = ЗПосн + ЗПдод = 602834 + 132623,57 = 735457,57 грн.
Визначаємо середньомісячну заробітну плату:
ЗПср.м. = ФОП / (Ро * 12) = 735457,57 / (12 * 45) = 1361,96 грн.
Задача 28
Визначить оптимальну кількість робочих місць на операції «загальне складання апарату», якщо відомо, що трудомісткість річної програми на даній операції 45200 н/год. Коефіцієнт виконання норм 1,1. Дійсний річний фонд часу роботи на одному робочому місці 4015 год. Знайдіть коефіцієнт завантаження робочих місць.
Розв’язок
Ср = Тм / Фд * Квн = 45200 / (4015 * 1,1) = 10,2 робочих місць
Сп = 11 робочих місць
Кз = Ср / Сп = 10,2 / 11 = 0,93.
Задача 29
Визначити відпускну ціну виробу, якщо відомо що його виробнича собівартість становить 50,6 грн., в т.ч. витрати на заробітну плату 20,4 грн.
Адміністративні витрати 400%. Витрати на збут продукції 1%. Прибуток 25%. ПДВ - 20%.
Розв’язок
Визначаємо загальнозаводські витрати: 400% * 20,4 = 81,6 грн.
Заводська собівартість: 50,6 + 81,6 = 132,2 грн.
Повна собівартість: 132,2 + 132,2 * 0,01 = 133,52 грн.
Ціна: 133,52 + 133,52 * 0,25 = 166,9 грн.; ПДВ: 166,9 * 20% = 33,38 грн.;
Ціна з ПДВ: 166,9 + 33,38 = 200,28 грн.
Задача 30
Визначить гуртово-відпускну ціну на одиницю продукції, якщо відомо, що витрати на матеріали 10,2 грн., на заробітну плату основну 6,4 грн., на заробітну плату додаткову 25%, відрахування на соціальні заходи 39,55%, витрати на утримання та експлуатацію обладнання 300%, загальновиробничі витрати 400%, адміністративні витрати 420%, витрати на збут продукції 1%.
Розв’язок
Витрати на додаткову ЗП: 6,4 * 0,25 = 1,6 грн.
Відрахування на соціальні заходи: (6,4 + 1,6) * 39,55% = 3,16 грн.
Витрати на утримання та експлуатацію обладнання: 6,4 * 300% = 19,2 грн.
Загально виробничі витрати: 6,4 * 400% = 25,6 грн.
Виробнича собівартість: матеріальні витрати + витрати на основну ЗП + витрати на додаткову ЗП + відрахування на соц.заходи + витрати на утримання та експлуатацію обладнання + загальновиробничі витрати = 10,2 + 6,4 + 1,6 + 3,16 + 19,2 + 25,6 = 66,16 грн.
Адміністративні витрати: 6,4 * 420% = 26,88 грн.
Заводська собівартість = виробнича Св + адмін.витрати = 66,16 + 26,88 = 93,04 грн.
Витрати на збут: Заводська Св * 1% = 93,04 * 0,01 = 0,93 грн.
Повна собівартість: заводська Св + витрати на збут = 93,04 + 0,93 = 93,97 грн.
Прибуток: повна Св * 0,25 = 93,97 * 0,25 = 23,49 грн.
Оптово-відпускна ціна: повна Св + прибуток = 93,97 + 23,49 = 117,46 грн.
ПДВ: оптово-відпускна ціна * 20% = 117,46 * 0,2 = 23,49 грн.
Гуртово-відпускна ціна: оптово-відпускна ціна + ПДВ = 117,46 + 23,49 = 140,95 грн.
