Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Розвязок задач на дом КР Економ_ка.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
157.7 Кб
Скачать

Розв’язок задач

для домашньої контрольної роботи

заочне відділення

(спеціальність 5.03050401 «Економіка підприємства»)

дисципліна «Економіка підприємства»

Задача № 1

Знайти динаміку продуктивності праці, якщо відомо, що об’єм випущеної продукції у звітному році становить 225 тис.грн. у порівнянні із запланованими 180 тис.грн. Середньоспискова чисельність працюючих у звітному році 25 чол. у порівнянні із запланованими 30 чол.

Розв’язок

[тис.грн./люд.]

грн./люд.

грн./люд.

Висновок: продуктивність праці зросла на 50% - це добре. Це спричинено збільшенням обсягу випущеної продукції та зменшенням чисельності працівників.

Задача № 2

Визначити, на скільки відсотків зміниться продуктивність праці, якщо відомо, що середньоспискова чисельність працюючих на підприємстві 450 чол. Намічено до скорочення 11% працюючих.

Розв’язок

1. Знайдемо Δ чол.:

Δ чол. = Рср.сп * 11% = 450 * 0,11=49,5 чол. Приймаємо 50 чоловік

2. Знайдемо Δ % ПП:

Задача № 3

Визначити, на скільки відсотків зміниться продуктивність праці, якщо відомо, що час на обробіток одиниці продукції становить за планом 20 хв, а фактично робітник витрачає на обробіток 17 хв.

Розв’язок

Δtшт. = 20 – 17 = 3 хв.

, де а – відсоток зміни часу; а = (3 / 20) * 100% = 15%

Задача № 4

На підприємстві за рік було випущено продукції на 2240 тис.грн. при середньосписковій чисельності працюючих 140 чол. Підприємство перевиконало планове завдання по випуску продукції на 14%, а планова чисельність працюючих складала 130 чол. Визначити динаміку продуктивності праці.

Розв’язок

тис.грн./люд.

Пер.пл. = Nф * 14% = 2240 * 0,14 = 313,6

Nпл = Nф – Пер.пл. = 2240 – 313,6 = 1926,4

ППпл. = 1926,4 / 130 = 14,8 тис.грн./люд.

Висновок: оскільки продуктивність праці зросла, то це добре для нашого підприємства. Це відбулося за рахунок збільшення фактичного обсягу продукції.

Задача № 5

Визначити середній розряд виробничих робітників механо-складального цеху машинобудівного підприємства, якщо відомо, що в цеху працюють:

розряд

1

2

3

4

5

6

робітник

20

40

15

30

15

10

Визначити також середньочасову тарифну ставку.

Розв’язок

Визначимо середній розряд робітників:

Визначимо середню часову тарифну ставку:

3 < 3,2 < 4

Тст (3,2) = Тст (3) + [(Тст (4) - Тст (3)) * 0,2]

Тст (3,2) = 3,24 + (3,58 – 3,24) * 0,2 = 3,31 грн.

Задача № 6

Визначити нормативну чисельність зварювальників в котельно-зварювальному цеху машинобудівного підприємства, якщо відомо, що річний випуск апаратів складає 1070 шт. Норма часу на зварювання одного апарату 40 н/год. Дійсний річний фонд часу роботи одного зварювання 1840 год. Середній коефіцієнт виконання норм 1,05.

Розв’язок

Ср = (Np * Нв) / (Др * Квн)

Ср = (1070 * 40) / (1840 * 1,05) = 22,2 чол.

Сп = 23 чол.

Задача № 7

Визначити можливе вивільнення котельщиків в цеху машинобудівного підприємства, якщо відомо, що річна програма випуску продукції складає 950 шт. при нормі часу на один апарат 35 н/год. Річний ефективний фонд роботи одного котельщика 1840 год. Середній коефіцієнт виконання норм 1,03. Фактично в цеху працює 25 котельщиків.

N = 950 шт.

tшт = 35 н./год.

Фд = 1840 год.

Квн = 1,03

Рфакт = 25 чол.

Розв’язок

Ро = чол.

Рн = 25 – 18 = 7 чол.

Відповідь. В цеху можна звільнити 7 котельщиків.

Рн - ?

Задача № 8

Визначити оптимальну чисельність токарів та фрезувальників в механо-складальному цеху машинобудівельного підприємства, якщо відомо, що програма випуску деталей за рік 25000 шт. при нормі часу на одну деталь 20 хв.(токарний обробіток) і 14 хв. (фрезерний обробіток).

Дійсний фонд часу роботи одного робітника 1860 год. Середній коефіцієнт виконання норм токарями 1,07; а фрезувальниками 1,05.

N = 25000 шт.

Нчт = 20 хв.

Нчф = 14 хв.

Фд = 1820 год.

Квнт = 1,07

Квнф = 1,05

Розв’язок

Ро = чол.

Рт = (25000 * 20) / (1820 * 1,07 * 60) = 4,27 чол ≈ 5 чол.

Рф = (25000 * 14) / (1820 * 1,05 * 60) = 3,05 чол ≈ 3 чол.

Відповідь. Потрібно 5 токарів і 4 фрезерувальника.

Рт - ?, Рф - ?

Задача № 9

При впровадженні нового технологічного процесу відбулося скорочення тривалості обробітку одиниці продукції з 18 хв. до 14 хв. з одночасним скороченням чисельності працюючих з 85 чол. до 62 чол. Як ці перетворення позначились на продуктивності праці?

tшт 1 = 18 хв.

tшт 2 = 14 хв.

Рср.сп 1 = 85 чол.

Рср.сп2 = 62 чол

Розв’язок

а = (tшт1 – tшт2) / tшт1 * 100%

а = (18 - 14) / 18 * 100% = 22%

Отже, зменшення тривалості обробітку одиниці продукції підвищило рівень продуктивності праці на 28,2%, а зменшення чисельності працюючих – на 37%.

Δ%ПП - ?

Задача № 10

Знайти загальну чисельність допоміжних робітників в котельно-зварювальному цеху, якщо відомо, що трудомісткість виготовлення річної програми цеху становить 114500 н/год. Дійсний фонд часу роботи одного робітника 1840 год. Середній коефіцієнт виконання норм 1,03. Норматив чисельності допоміжних робітників 30%.

Розв’язок

Росн = 114500 / (1840 * 1,03) = 61 чол.

Рдоп = 61 * 30 / 100 = 18,3 ≈19 чол.

Рзаг = 61 + 19 = 80 чол.

Відповідь. Загальна чисельність допоміжних робітників в цеху 19 чоловік.

Задача № 11

Визначити середній коефіцієнт завантаження робочих місць, якщо відомо, що трудомісткість операції зварювання за рік становить 28560 н/год. Середній коефіцієнт виконання норм 1,01. Дійсний фонд часу роботи одного робочого місця 3950 годин за рік.

По операції «складання під зварювання»: трудомісткість 21100 н/год; коефіцієнт виконання норм 1,02. Дійсний фонд часу роботи одного робочого місця за рік 3935 год.

Розв’язок

І операція:

Ср = Тм / (Фд * Квн) = 28560 / (3950 * 1,01) = 7,15

Сп = 8

Кз = Ср / Сп = 0,89

ІІ операція:

Ср = Т / (Фд * Квн) = 21100 / (3935 * 1,02) = 5,2

Сп = 6

Кз = 5,2 / 6 = 0,87

Кзсер = (0,89 + 0,87) / 2 = 0,88.

Відповідь. Середній коефіцієнт завантаження робочих місць 0,88.

Задача № 12

Визначити рівень продуктивності праці на дільниці, якщо відомо, що трудомісткість робочого випуску виробів 43870 н/год. Дійсний фонд часу роботи одного робітника 1820 год. Коефіцієнт виконання норм 1,03. Загальний обсяг випуску продукції за рік 5400 шт.

Розв’язок

Ро = Тм / (Фд * Квн ) = 43870 / (1820 * 1,03) = 23,4

Ро = 24

ПП = ВПзаг / Ро = 5400 / 24 = 225 шт./люд.

Задача № 13

Визначити витрати на матеріали при виготовленні одиниці продукції, якщо відомо, що маса деталі 55 кг. Коефіцієнт використання матеріалу 0,78. Ціна 1кг матеріалу 13,5 грн. Ціна 1 кг відходів 10 % від ціни 1 кг матеріалів. Коефіцієнт транспортних витрат 1,03.

Мд = 55 кг.

Квм = 0,78

Ц 1кг матеріалу = 13,5 грн.

Ц1 кг відх = 10 % Ц1 кг м

Ктр в = 1,03

Розв’язок

Вм = Цз * Мз * Ктр в – Цвідх * Мвідх

Квм = Мд : Мз = 0,78

Ц відх = 10 % Цд = 10% * 13,5 = 1,35 грн.

Мвідх = Мз - Мд

Маса заготовки: Мз = Мд / Квм = 5,5 / 0,78 = 70,5 кг

Маса відходів: Мвідх = 70,5 – 55 = 15,5 кг

Вм = 13,5 * 70,5 * 1,03 – 13,5 * 15,5 = 959,37 грн.

Вм - ?

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]