Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Права людини.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
97.28 Кб
Скачать

Тема: Права і свободи людини

Мета: ознайомити учнів з основними поняттями за темою уро­ку; розкрити особливу роль прав і свобод людини у відно­синах людини і держави, значення захисту прав людини і громадянина; спонукати учнів до активного мислення; розвивати вміння учнів аргументовано обстоювати влас­ну точку зору, працювати в групі; виховувати активну по­літичну позицію школярів; роз'яснювати цінності надбань демократії в Україні.

Обладнання:Загальна декларація прав людини; Конвенція ООН про права дитини; Конституція України; плакати, присвячені захисту прав людини.

Базові поняття й терміни: права людини; міжнародні стандарти прав людини.

Тип уроку: урок - практикум

Структура уроку

І. Організаційний етап

ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

III. Вивчення нового матеріалу

/. Історія розвитку прав людини.

  1. Основні документи про права людини.

  2. Міжнародні організації із захисту прав людини.

IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів V. Самостійна робота учнів

VI. Підсумки уроку

VII. Домашнє завдання

Хід уроку

I. Організаційний етап

Перевірка домашнього завдання:

Навчально-дидактична гра «Щасливий випадок».

На столі стоїть «Чарівна лампа» — житло джина. У ній міститься 12 маленьких манускриптів — запитань. Один із манускриптів — «щасливий випадок».

Учні по черзі виходять і беруть подарунок джина — за­питання. Відповідати потрібно відразу Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал.

Запитання.

І.Який термін застосовують для позначення людей без громадянства? („Апатрид”)

  1. Хто такий біпатрид? (Особа з подвійним громадянством)

  2. «Загальна декларащя прав людини» — це обов'язковий документ чи моральне зобов'язання? (Обовязковий документ)

4.Особи які мають громадянство іноземних держав і не є громадянами України – це? (Іноземці)

5.Назвіть підстави для набуття громадянства. (За народження, за територіальним походженням, унаслідок вступу до громадянства, унаслідок поновлення у громадянстві, усиновлення, опіка чи піклування. Встановлення батьківства).

6.Що означає поняття «громадянин»? (Особа яка перебуває в постійному правовому звязку з певною державою)

7. Які права ви вважаєте невід'ємними? Чому? (На життя)

8.Які сучасні Міжнародно-правові документи є стандартами в галузі прав людини? („Конвенція проправа дитини”, „Декларація ООН про права людини”, „Конституція”)

9.Основний документ громадянина. (Паспорт)

10.Особа яка не досягла 18-річного віку.( Неповнолітній)

11.Назвіть підстави припинення громадянства. (Унаслідок виходу з громадянства, втрата громадянства, на підставі передбаченого міжнародними договорами).

12. «Щасливий випадок» — ви виграли 1 бал.

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

Ділимося на дві групи для виконання наступного завдання.

Завдання для І групи Робота з анаграмами

Протягом 2-х хв учням необхідно визначи­ти зашифровані поняття та їх зв'язок із права­ми людини.

ТИСЯНОКЦУТІ... (Конституція.)

УДС (Суд.)

ВАТАКОД (Адвокат.)

АРОТАРУПКУР (Прокуратура.)

ЯКНОІНЦЕВ (Конвенція)

Завдання для ІІ групи

На столі лежать предмети, відберіть лише ті, які стосуються прав людини. Аргоментуйте свою відповідь.

Гра-імітація «Життя в новій державі»

Для проведення гри можна скористатися методом «Акваріум» (див. Додаток 1). Учитель звертається до учнів тієї групи, що знаходиться в «акваріумі»: «Уявіть, що ви зі своїми друзями здійснили подорож на без­людний острів і вирішили утворити там нову державу. Складіть перелік із трьох прав, які, на вашу думку, повинні бути гарантовані в цій державі». (Під час гри учасники із зовнішнього кола мають поступово замінювати учасників внутрішнього кола це сприятиме пожвавленню дискусії.)

III. Вивчення нового матеріалу

На дошці плакат із записом:

• Рівність прав не в тому, що всі ними корис­туються, а в тому, що вони надані для всіх

(Луцій Анней Сенєка).

Право створено для користі людства

(латинське приспів 'я).

Учитель пропонує учням коротко пояснити смисл запропонованих висловів.

Розповідь учителя з елементами бесіди

1. Історія розвитку прав людини

Шлях людства до сучасного розуміння прав людини був тривалим. У давні часи поведінку людей регулював звичай. Із розвитком людського суспільства й утворенням держави регулювати поведінку людей почали правові норми. Проте люди були не рівні між собою. Правові норми нада­вали одній частині суспільства більший обсяг прав, іншій — менший або не надавали ніяких прав взагалі. Наприклад, які права міг мати раб, якого самого вважали за річ, що належить хазяїнові?

- Із подальшим розвитком суспільства, особливо за часів великих рево­люцій XVII — XVIII ст., набула поширення ідея про те, що люди від на­родження вільні і рівноправні.

- Які революційні події миз вами вивчали з всесвітньої історії? У якій країні вони відбувалися? (У франції)

- Вірно. Апід яким гаслом вона проходила? (Велика Французька революція проходила під гаслом: «Свобода! Рів­ність! Братерство!».)

У прийнятій Декларації прав людини і громадянина проголошувалося, що люди народжуються, вільними і рівними у правах. Свободу розуміли як можливість «робити все, що не шкодить іншим».

У світовій спільності набувала поширення ідея про те, що кожній особі від народження належить низка природних прав, які неможливо відібрати ніякими приписами і законами.

Природні права — основоположні права, що належать людині від наро­дження, а не через те, що їх надала держава. Становище людини в державі характеризується ЇЇ правовим статусом, що передбачає права, свободи і обов'язки.

Права людини — це захищена і гарантована державою можливість щось робити і здійснювати.

Питання прав і свобод людини посідає найважливіше місце як у світі, так і в Україні.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]