- •1.1 Теоретико-методологічні засади профілактики правопорушень у дітей молодшого шкільного віку
- •1.2 Аналіз стану профілактики правопорушень дітей молодшого шкільного віку у сучасній школі
- •2.1. Проектний метод застосування технології профілактики правопорушень дітей молодшого шкільного віку
- •2.2. Інтерактивний метод застосування технології профілактики правопорушень дітей молодшого шкільного віку
- •2.3. Ігровий метод застосування технології профілактики правопорушень дітей молодшого шкільного віку
- •Додаток а
- •Додаток б
- •Додаток в Виховна година. «Закон.Права.Обов’язки»
- •VI. Підсумок.
Додаток а
Брейн-ринг «Права і обов’язки громадянина України. Діти та їх права.»
Брейн-ринг – відома телевізійна гра, в основі якої лежить змагання, де стартом є складне цікаве запитання, а фінішем – правильна відповідь. Необхідно зуміти швидко зреагувати, адже час прийняття рішення обмежений.
Успішне проведення брейн-рингу вимагає підготовчої організаційної роботи, а саме:
- наявності спеціально обладнаного приміщення (класу), кількості ігрових столів, яка повинна відповідати кількості учасників;
- встановлення на кожному столі сигнального пристрою або дзвінка, щоб ставити до відома ведучого про готовність команди відповідати;
- призначення ведучого, який є одночасно організатором і арбітром гри.
Готуючись до брейн-рингу, учням дають завдання:
1. Створити команди.
2. Дати їм назви.
3. Обрати капітанів.
4. Обрати девіз команди.
5. Підготувати газету на правознавчу тематику.
6. Підготувати прислів’я на правознавчу тему.
7. Розшукати вислови відомих людей про право.
8. Підготувати антирекламу
Додаток б
Батьківські збори. «Роль сім'ї у профілактиці правопорушень»
Учасники: батьки учнів 4-го класу.
Підготовка:
1.Анкетування батьків.
2.Зустріч батьків з працівниками кримінальної міліції у справах неповнолітніх.
Цілі проведення зборів:
Методичні: застосування на практиці нових форм проведення батьківських зборів, роботи з батьками.
Виховні: сприяння зміцненню взаєморозуміння дітей і батьків, просвітницька робота.
Освітні: розвиток кругозору батьків з точки зору педагогіки, психології.
Оформлення та роздатковий матеріал:
Вислови великих людей про виховання.
Словник зборів, яким батьки можуть скористатися по ходу зборів.
Рекомендації « Дорога в 14 кроків».
Ватмани, фломастери.
Структура батьківських зборів:
Вступ. Ознайомлення з темою та її актуальністю в даний час в Україні.
Анкетування батьків. Застосування анкети антисоціальної поведінки .
Практична частина. Батьки працюють у групах.Їм необхідно визначити несприятливі умови розвитку підлітка.
Рольва гра. Батьки обігрують ситуацію та правельний шлях її вирішення на їх думку. Обговорення головних питань що хвилюють батьків.
Спілкування з представником кримінальної міліції у справах неповнолітніх.
Надання батькам рекомендації. «Дорога в 14 кроків».
Підведення підсумків.
Загальне враження.
Додаток в Виховна година. «Закон.Права.Обов’язки»
Тема: Закон. Права та обов'язки
Мета: познайомити учнів зі змістом основних статей Загальної Декларації прав дитини, Конституції України, допомогти запам'ятати основні поняття, розвивати пам'ять, мову, вміння класифікувати й узагальнювати, довести учням, що в основі документів про права людини мають лежати основні потреби всіх людей.
Обладнання: Ілюстративний матеріал, словник нових слів, аркуші для малюнків, фломастери.
Основні поняття: Закон, Конституція, Декларація, Конвенція, право. Хід уроку
І. Організація учнів
На дошці:
По морях життєвих, океанах,
По безкраїх просторах Землі
Помандруємо сьогодні разом з вами,
Юні капітани і країни будівельники малі.
ІІ. Повідомлення теми уроку
Вчитель: - Сьогодні, діти, ми з вами відправимося в подорож по безкраїх просторах світового океану прав і обов'язків. Навчимося шанувати закони України, збагатимо свої знання з правової свідомості, будемо вчитися захищати себе від негативного впливу інших, поважати один одного, допомагати долати труднощі. Ось маршрутний лист. (Додаток)
- Увага, наш корабель потрапив у шторм. Причалюємо до острова. Ми опинилися на острові, де ніхто не живе. Чого вам буде не вистачати над усе? (Відповіді дітей)
- Більшості з вас не вистачає друзів, спілкування. Це тому, що ми з вами - люди і не уявляємо життя без людського оточення. - Людей багато і всі вони такі різні та не схожі. Завдяки чому люди живуть і відчувають потребу в співіснуванні, спілкуванні? (Учні висловлюють свої думки) Підсумок. Щоб жити в мирі і злагоді один з одним, існують правила, які визначають стосунки між людьми. Життя змусило людей встановити багато різних правил. І ми зустрічаємося з ними на кожному кроці. Згадаємо, де, в яких місцях встановлені правила поведінки: - (у громадських місцях, у транспорті, у школі, на природі, на воді, дорожнього руху і т.д.) Але є й такі правила, що обов'язкові для всіх громадян країни, хто б вони не були - дорослі чи діти, вчителі чи учні, президент чи депутати. Це такі правила, що встановлюють порядок у всій державі. Обов'язки кожного громадянина та його права. Ці правила називаються державними законами. ІІІ. Щоб познайомитися з ними ближче, вирушаємо на острів Законів. Головний закон нашої країни – Конституція
(Розгляд Конституції)
Висновок. На основі Конституції складаються всі інші закони, постанови, рішення. День Конституції - 28 червня. Закони захищають людину, її права.Щоб познайомитися ближче з розділом про права людини - вирушаємо на острів Прав.
(виходять дівчатка)
- Ми - дві різні сестри, запам'ятайте наші дивні імена: Декларація та Конвенція.(поняття про конвенцію та декларацію)
Декларація: - Народилися ми 1948 року. І покликані захищати кожного з вас. Познайомтеся з основними вашими правами і запам'ятайте їх. а)Вірші учнів
Конвенція - це просто
Оголошення всіх прав,
Є права й в дітей,звичайно,
Треба, щоб усяк їх знав.
2.Знайте ж, що усі ви - рівні,
Від народження в правах,
І людина - змалку вільна,
Наче в небі синій птах…
Знайте ж, змалечку, всіх діток
Треба вчить, оберігать,
І ніхто в усьому світі
Їх не сміє ображать!
4.Треба діткам всього світу
Не сваритись,а дружить,
І по правилах хороших,
По закону треба жить.
б)Ст.. 6 "Кожна дитина має невід'ємне право на життя".
Ст. 7 "З моменту народження кожна дитина має право на ім'я і набуття громадянства". Ст. 9 "Кожен маленький громадянин має право вільно висловлювати думки… отримувати інформацію".
Ст. 10 "Кожній дитині гарантується право на свободу, особисту недоторканність та захист гідності".
Ст. 24 "Право дитини на охорону здоров'я"
Ст. 28 "Право дитини на освіту"
Ст. 31 "Право на відпочинок"
Ст. 37 "Право не піддаватися катуванням та жорстоким покаранням". Учитель. - Подякуємо за інформацію.
в)Міні-сценка. - А я знаю що ви підготували сценки?
Сценка 1 Зайчик,Лисичка,Ведмідь.
Зайчик Раз,два,три,чотири,п'ять Вийшов зайчик погулять!
В мене є смачна цукерка,
Є скакалка, є люстерко(показує)
Лисиця Йди сюди, малюк вухастий!
Мусиш все мені віддати!
Дай скакалку! Дай цукерку!
Тай на що тобі люстерко?
Це мені воно згодиться,
Я ж красунечка Лисичка!
Ведмідь Конвенції,Лисице, Ти звичайно не читала
Є такий закон на світі,
Це - серйозна дуже справа.
Ображать не маєш права
Слабших себе і малих!
Тож віддай все малювові,
Бо такий закон для всіх!
Ти,зайчисько, пам'ятай
Про права все добре знай,
Про дитинство, про щасливе
Думаю, що це можливо.
IV. Про обов'язки
- Крім прав діти мають і обов'язки.
Відправляємося на острів обов'язків. Що необхідно виконувати на території острову.
Завдання. Їх багато, щоб було легше, потрібно працювати по групам. Групова робота
І група:
- Які обов'язки дітей щодо навчання в школі?
ІІ група:
- Які обов'язки дітей щодо правил поведінки в школі?
ІІІ група:
- Які обов'язки дітей щодо поводження на вулиці?
IV група:
- Які обов'язки дітей щодо старших, здоров'я, природи? (Презентація виконаної роботи групами)
Учитель. - Молодці! Вирушаємо у путь. Попереду острів з дивним прапором та сундуком. V. Закріплення вивчених понять
- Хто проживає на острові? (пірати)
Вони залишили нам сундук
І. Тест
1. Який документ прийнятий у 1989 році про права дітей? a. Декларація прав дитини;
b. Закон України про охорону дитинства.
2. Як називається основний Закон України, де записані всі права та обов'язки? a. Декларація прав дитини;
b. Конвенція прав дитини;
c. Конституція України.
3. Те, що ти повинен роботи, щоб бути корисним собі та іншим:
a. право;
b. обов'язок.
4. Те, що ти можеш робити:
a. обов'язок;
b. право.
Гра "Права та обов'язки"
Сигналізуй відповідними картками: права, обов'язки.
- Берегти книги;
- дотримання правил руху;
- старанно вчитися;
- навчатися;
- ігри, відпочинок, розваги;
- піклуватися про життя, здоров'я;
- користуватися бібліотекою, спортзалом;
- охороняти природу;
- дотримуватися правил поведінки.
Гра "Так чи ні"
Так – плескаємо
Ні – тупаємо
- Кожна людина має своє ім'я
- Можна бити дитину
- не можна відвідувати лікарів
- всі діти рівні між собою
- не можна ходити до школи
- можна примушувати дитину тяжко працювати
- можна ображати дітей
- треба жити в злагоді і мирі
- поважати своїх батьків
