Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
розгортка.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
166.52 Кб
Скачать

1.7 Вибір та обгрунтування технологічних баз по кожній операції технологічного процесу

Бази повинні забезпечувати усталеність деталі під дією сил різання, сил затиску та власної ваги. Бази повинні бути гладкими без дифектів, повинні забезпечувати рівномірне зняття припуску.

Таблиця 1.15 – Технологічні бази

опер.

Поверхні,які

Обробляються

Поверхні базування

1

2

3

005

1;9

7

Подовження таблиці 1.15

1

2

3

010

2;3;4

7;21;22

015

6;7;8

7;21;22

020

1;2;3;4

7;21;22

025

6;7;8

7;21;22

030

16;17

7;21;22

035

18

7;21;22

040

12;13;14;15

7

050

21;22

7

055

3

8;21;22

060

7

11;21;22

065

2;3

8;21;22

070

7

11;21;22

075

1

7

080

11

7

085

16;17;19;20

7

1.8 Визначення припусків міжопераційних розмірів

Для розрахунку межопераційних припусків на механічну обробку та визначення розмірів заготовки застосовується два методи: розрахунково - аналітичний та довідковий.

Межопераційний припуск – шар металу , що зрізується з поверхні заготовки при виконанні технологічної операції механічної обробки поверхні деталі.

1.8.1 Визначення припусків аналітичним методом на одну поверхню

Розмір Ǿ

1.Визначаємо елементи припуску для кожного переходу: 1 перехід:

=60мкм [8;табл.1,166]

=60 мкм

Загальна кривизна заготовки

= L

L – загальна довжина заготовки

= 5 -величина неперпендикулярності

Сумарне значення просторових відхилень

=

-величина кривизни

-величина зсуву вісі в результаті похибки центрування

= 1 185 =185 мкм

= 0,25 = 70 мкм [8;табл.6,169]

- допуск на базової поверхні при зацентровці

=

= = 197,8

Похибки установки в обладнанні

= 150 мкм

2 перехід

= 30 мкм

Т = 30 мкм

=

=0,05 197,8 = 9,89 мкм

= 0,05 [8.табл.22,181]

= 84 мкм

3 перехід

= 10 мкм

Т = 20 мкм

=

= 9,89 0,02 = 0,197

= 0,02

= 50 мкм

= 45 мкм

4 перехід

= 6 мкм

Т = 12 мкм

=

= 0,05 0,06 = 0,0118

= 0,06

= 0мкм

= 28мкм

Визначаемо мінімальний розрахунковий припуск по переходам

2Z = 2( + + ) (1.18) [11]

1перехід

2Z = 2( 400 + 200 + ) = 0,72 мкм

2 перехід

2Z = 2( 30 + 30 + ) = 0,140 мкм

3перехід

2Z = 2( 10 + 20 + ) = 0,160 мкм

4перехід

2Z = 2( 6 + 12 + ) = 0,036 мкм

Визначаємо найменший розрахунковий розмір

= + 2 (1.19) [11]

= = 12,992 мм

= 12,992 + 0,036 = 13,028 мм

= 13,028 + 0,160 = 13,188 мм

= 13,188 + 0,140 = 13,328 мм

= 13,328 + 0,716 = 14,044 мм

Прийнятий максимальний розмір

= + (1.20) [11]

= 12,992 + 0,028 = 13,02 мм

= 13,02 + 0,045 = 13,065 мм

=13,188 + 0,084 = 13,272 мм

= 13,272 + 0,28 =13,552 мм

= 14,044 + 0,7 =14,744 мм

Гранічне найменше значення припуска = 2Zmin

Гранічне найбільше значення припуска

= - (1.21) [11]

= 14,744 – 13,552 = 1,192 мкм

= 13,552 –13,272 = 0,28 мкм

= 13,272 – 13,065 = 0,207 мкм

= 13,065 – 13,02 = 0,063 мкм

Перевірка

1. ∑ - ∑ = - (1.22) [11]

1724 – 1052 = 700 -28

672 =672

2. - = -

1136 – 716 =700 – 280

420 = 420