Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Зміст.docx
Скачиваний:
1
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
101.64 Кб
Скачать

Висновок

Музичні заняття є важливим етапом музичного виховання дітей. У результаті дитина набуває найбільший, у порівнянні з іншими видами діяльності, обсяг музичних вражень; розвивається музичне сприйняття - мислення. Для повноцінної реалізації музично-педагогічної програми необхідне проведення свят, дозвілля, розваг музичного напрямку. 

Знайомство дитини в дошкільному закладі з різноманітною музикою - класичної, народної, різних стилів та епох, створеної композиторами спеціально для дітей, розвиває у дошкільника інтерес і любов до музики, і як результат створює передумови для подальшого формування основ музичної культури і успішного розвитку музичних здібностей. 

Дитина йде до освоєння сенсу своїх дій через почуття. Адже тільки в стані підвищеного інтересу, емоційного підйому дитина здатна зосереджувати свою увагу на музичному творі, об'єкті, запам'ятовувати подія з усіма деталями і нюансами. Бажання знову пережити певний стан може служити для нього мотивом діяльності, стимулом прояви активності. Під впливом емоцій якісно по-іншому виявляються і увагу, і мислення, і мова. 

Розвиваючи емоційну чуйність, музичні здібності, вміння спілкуватися з дорослими і однолітками, необхідно об'єднувати зусилля батьків, вихователів, музичного керівника, з метою забезпечення емоційного комфорту, цікавою та змістовною життя малюкам і в дитячому садку, і вдома. Нехай дитина росте здоровою, веселою, і музика супроводжує її все життя! 

31

Додатки

Додаток 1

Конспекти домінантних занять та сценаріїв в рамках творчого проекту «Галерея музичних портретів»

Заняття 1

Тема: «Садимо ріпку і співаємо»

(старша група)

Мета: навчити дітей слухати, відчувати, уявляти, відтворювати звуки різної довжини, передавати образи персонажів казки рухами, мімікою, жестами; розвивати музикальність, творчу уяву; виховувати увагу, інтерес і любов до музики.

Обладнання та матеріали: портрет Е. Гріга, музичні інструменти: металофон, бубон, ложки, трикутник, сопілка; дидактичні ігри: «Веселий потяг», «Виклади ритм», «Хусточка», магнітофон

Репертуар: Є. Гріг «Ранок», «Похід гномів», І. Кишко «Марш», поспівка «Сорока», пісня-гра «Нотки», Т. Ярошенко «Осінні кораблики», пісня «Півник»,

Хід заняття:

Музичний керівник: Сьогодні, любі діти, ми згадаємо знайому нам казку. Отже, слухайте ... Жили-були дідусь, бабуся, а з ними онучка, собачка Жучка, кішка да мишка. Згадайте, як називається ця казка. («Ріпка».)

Звучить «Ранок» Є. Гріга. Діти імітують рухи персонажів казки.

М. к.: Вирішили дідусь, бабуся і внучка піти в город, перевірити, чи можна садити ріпку.

Діти крокують під «Марш» І. Кишко. (Вчити бадьоро крокувати.)

М. к.: І мишка побігла в город. (Біг на носочках під легку музику.) Собачка зраділа і стала стрибати на задніх лапках. (Передати дії в русі: «Пяточка,

32

шкарпеточку - топ-топ-топ».) Втомилися дід з бабою і вирішили відпочити (діти сідають на стільчики). Бабуся каже дітям, що зараз вони почують музику, потрібно тільки визначити, до якого жанру відноситься ця музика (до пісні, танцю або маршу).

Звучить «Похід гномів» Є. Гріга

М. к.: Які танці ви ще знаєте? (Відповіді дітей.)

Перегляд мультику «Симфонічна поема» за музикою Є. Гріга

М. к.: Слухайте далі казку. В город до бабусі і дідуся гостя прилетіла, а ви спробуйте відгадати за ритмом, хто це?

Звучить поспівка «Сорока». Діти працюють над ритмом.

М. к.: Ми будемо співати поспівку, а Олена нехай нам зіграє її ритм.

Діти отхлопивают ритм пальчиком про долоньки, потім - кулачками. Дається завдання викласти грибочками ритм.

М. к.: А тепер, хлопці, давайте згадаємо одну веселу пісню-гру:

«До-ре-мі-фа-соль-ля-сі,

Сіла кішка на таксі,

А кошенята причепилися -

На машині прокотилися».

Навчання елементам нотної грамоти. Використовувати драбинку при показі нот.

М. к.: Зараз я вам загадаю музичну загадку, а ви відгадайте, будь ласка, цю пісню.

Звучить пісня «Осінні кораблики». Діти відгадують пісню. Музичний керівник запитує у дітей, який характер цієї пісні (ласкава, ніжна, добра).

М. к.: В гості до дідуся й бабусі ще хтось прийшов, а ось хто, вгадайте по загадці:

«Не король, а в короні,

Не гусар, а при шпорах». (Півник.)

33

Інструментальна творчість. Придумати музичну картинку «Півник» на металофоні, передати образ Півника в русі.

М. к.: Хто може ще прийти з півником в гості? (Курочка Ряба.)

Придумати музичну картинку, передати образ курочки в русі.

М. к.: Горобчик прилетів. І на гілочку він сів. (Передати образ горобчика.)

Діти сідають (по колу) на килимок, і виходить «город».

М. к.: А ви не забули нашу казку? Тоді слухайте далі. «Прийшла осінь, - каже бабуся, - треба йти в город і викопати ріпку».

Ігрова творчість. Діти виконують дії діда і баби - йдуть в город, копають грядки.

М. к.: Бабуся дуже задоволена, що ви допомогли їй полити в городі ріпку.

Проводиться музично-дидактична гра «Веселий потяг».

Бабуся (вихователь) танцює разом з дітьми, примовляючи:

«Ось є хусточка у мене,

Шовкова, атласна.

Всім спасибі, друзі вам,

За любов та ласку!»

Гра «Передача хусточки». Діти під музику передають один одному бабусину хустинку. Вони утворюють дружний хоровод, в який звуть Бабу, Діда, Онуку, Жучку, Кішку, Мишку, Півника, Курочку Рябу - всіх персонажів цього веселої казки.

Хоровод

Заняття 2

Тема: «Як відшукати музику?»

(старша група)

Мета: ознайомити дітей з творчістю композитора М.П. Мусоргського; збагатити музичний досвід дітей в процесі слухання музики; сприяти

34

оволодінню дітьми музичними термінами: «композитор», «оркестр», «балет», «жанр», «темп», «регістр».

Обладнання та матеріали: магнітофон, диски із записами, ілюстрація картини «Хатинка на курячих ніжках», портрет М. П. Мусоргського, папір для малювання, пензлі, фарби, скриня, «килим-літак», хатинка, іграшка Баби Яги, музична мозаїка.

Репертуар: П.І. Чайковський «Осіння пісня», «Марш» з балету «Лускунчик», «Танець квітів» з балету «Лускунчик», «Танець маленьких лебедів» з балету «Лебедине озеро», М. А. Римський-Корсаков «Політ джмеля», А.І. Хачатурян «Танець з шаблями», Ф. Мендельсон «Весільний марш», В.І. Штраус «Полька», Л. Бетховен. «Місячна сонaта», Є. Дога. «Вальс».

Хід заняття:

Музичний керівник: Двері нашої музичної вітальні знову відкриті для вас, діти. Сьогодні ми знову відправимося в світ музики і фарб. Ви згодні? (Відповіді дітей.) Ми послухаємо з вами новий класичний твір ... (Помічає скриню.) Ой, дивіться, що це таке? Цікаво, хто міг залишити цю велику скриню? А давайте подивимося, що всередині, може, дізнаємося, кому вона належить. (Заглядає в скриню і дивується.) Тут стільки багато речей! Нічого собі – ось диск! На ньому повинні бути записані знайомі нам класичні твори. Давайте послухаємо. (Ставить диск в магнітофон, звучить какофонія.) Що відбувається? Музики немає! Що ж ми будемо робити? (Відповіді дітей.) Давайте ще заглянемо в скриню. (Заглядає і знаходить конверти з музичною мозаїкою, на кожному конверті - питання.) Якісь конверти! (Відкриває.) Це ж наші музичні картинки! Вони розрізані! Це схоже на чаклунство. Видно, хтось захотів зіпсувати нашу зустріч. Але йому це не вдасться! Потрібно якось виправити ситуацію. Підкажіть як, діти. (Пропозиції дітей.) Я придумала: спочатку ми складемо музичні картинки і згадаємо, яким творам

35

вони відповідають, потім відповімо на запитання. Може бути, і музика з'явиться. (Діти складають музичні картинки, називають твір і композитора, відповідають на запитання.)

1. П.І. Чайковський. «Осіння пісня». (У виконанні якого інструмента звучить твір?)

2. П.І. Чайковський. «Марш» з балету «Лускунчик». (Що таке балет? Які види балету ви знаєте?)

3. П.І. Чайковський. «Танець квітів» з балету «Лускунчик». (Які жанри вам відомі? До якого жанру можна віднести цей твір?)

4. П.І. Чайковський. «Танець маленьких лебедів» з балету «Лебедине озеро». (Хто такий композитор? Яких композиторів ви знаєте?)

Н, А. Римський-Корсаков. «Політ джмеля». (В якому темпі звучить твір? Охарактеризуйте твір.)

6. А.І. Хачатурян. «Танець з шаблями». (Скільки частин у цьому творі?)

7. Ф. Мендельсон. «Весільний марш». (До якого жанру можна віднести цей твір?)

8. В.І. Штраус. «Полька». (На якому інструменті виповнюється цей твір? Що таке оркестр? Які види оркестру ви знаєте?)

9. Л. Бетховен. «Місячна сонaта». (У виконанні якого інструмента звучить цей твір? У якому регістрі?)

10. Є. Дога. «Вальс». (Як змінюється динаміка і темп в цьому творі?)

М.к:. Якби у нас була музика, можна було б передати це в рухах, у танці. Жаль ... (Раптово починає звучати музика.)

Діти, чуєте? .. Чаклунство зникло, в залі знову зазвучала музика. Не дарма ми так з вами намагалися скласти мозаїку і відповісти на всі питання. Давайте станцюємо вальс, враховуючи динамічні відтінки і зміни темпу. (Діти

36

виконують танцювальну імпровізацію.) Молодці, який чудовий вийшов танець!

(Мову музичного керівника перериває страшний голос.)

Голос: Здогадалися, виправили і повернули свою музику ?! Хе ..., розумники-розумники. Але моя музика все одно краще вашої!

М.к: Цікаво, кому належить цей страшний голос? Я думаю, що ця скриня належить йому ... Діти, мені здається, що в скрині був ще один диск, можливо про нього і йде мова. (Відкриває скриню.) Ой, тут не тільки диск, а й портрет композитора, ілюстрація картини і навіть якийсь килим! Може, це килим-літак? (Розглядає ілюстрації.)

А-а-а! Я здогадалася, про який твір йдеться! І тепер точно знаю, кому належить цей жахливий голос і ця таємнича скриню. Ви зараз зрозумієте, про кого йде мова. Тільки дайте відповідь, чи любите ви казки? А які казки ви знаєте? (Відповіді дітей.)

Молодці, багато знаєте! А адже казки бувають і музичні. А як ви думаєте, хто може написати музичну казку? (Відповіді дітей.)

Правильно, діти, це композитор. Сьогодні таємничий голос пропонує нам послухати новий твір композитора, якого звали Модест Петрович Мусоргський. (Показує портрет.)

Модест Петрович Мусоргський народився в Росії. З ранніх років мама вчила хлопчика грати на фортепіано. Він любив природу, а вечорами з задоволенням слухав казки, які розповідала йому няня. Минув час, Модест виріс і став великим музикантом, композитором.

Сьогодні ми послухаємо одну дуже цікаву фантастичну п'єсу. Відгадайте мою загадку і самі дізнаєтеся, про кого ця п'єса:

«Серед лісу на галявині

Стоїть стара хатинка,

А в хатинці тій – баба старенька,

Горбата, носата

37

Чаклує над котлом,

А чорний кіт вусатий

Грається з клубком».

Що ж це за хатинка? Як звуть цю стареньку? (Відповіді дітей.)

М.к.: Молодці, правильно відгадали, музична п'єса так і називається «Хатинка на курячих ніжках» (або «Баба Яга»). А як була написана ця п'єса, я вам зараз розповім.

Одного разу М.П. Мусоргський побував на виставці свого друга-художника. Там він побачив багато цікавих картин, а серед них малюнок годин «Хатинка на курячих ніжках» (показ ілюстрації). Композитор згадав нянюшкіни казки про Бабу Ягу, про чарівність і написав музичну п'єсу «Хатинка на курячих ніжках» або «Баба Яга».

Ну, що ж, діти, прийшов час вирушити нам в подорож і послухати цю п'єсу. Так як шлях туди довгий, полетимо на килимі-літаку, розташовуйтеся зручніше:

«Полетіли, полетіли,

В ліс дрімучий прилетіли.

У тому лісі стоїть хатинка на курячих ніжках,

А в тій хатинці живе Баба Яга»

(Показ мультфільму на музику М. П. Мусоргського)

М. к.: Живе Баба Яга, поживає

Та горя у своєму лісі не знає.

З вечора до біла світла на мітлі вона літає,

Та за всіма в лісі спостерігає.

Відчуває вона себе господинею в лісі,

Нікого не боїться, нікого не соромиться.

А іноді вона по лісі не літає,

Зачаїться і, видно, щось замишляє.

А чарівний нічний ліс, повний звуків, шерехів,

38

Спостерігає за нею.

Задумавши якусь капость,

Вона починає літати.

М.к.: Діти, а тепер повернемося в музичну вітальню, там і продовжимо знайомство з новим твором. Вам він сподобався? Пам'ятаєте, яка в нього назва? (Відповіді дітей.) А яка музика за характером? (Сердита, грізна, казкова, фантастична.) Чи весь час звучить музика одного характеру? (Ні, спочатку грізна, гучна, потім тиха, а потім знову грізна.)

Давайте ще раз уважно послухаємо музику. (Повторно слухають твір.) Скільки частин у цьому творі? Який музичний інструмент звучить? Давайте пофантазуємо і за допомогою міміки, виразу обличчя, очей покажемо безжальну Бабу Ягу. (Показ.) Якби ви малювали хатинку на курячих ніжках і Бабу Ягу, які б ви використовували фарби? (Відповіді дітей.) А тепер пропоную вам перетворитися на митців і намалювати свої враження від прослуханого музичного твору. (Діти малюють свої враження про музику.)

М.к.: Ось бачите, як під чарівну музику композитора М.П. Мусоргського ми з вами побували в казці.

Заняття 3

Домінантне заняття на основі музично - дидактичної гри «Музична абетка»

тарша група)

Мета гри: ознайомлювати дітей з різними дитячими музичними інструментами (барабан, брязкальця, дзвіночок, дерев’яні ложки, дудочка, бубен)та ін., їх звучанням. Вчити уважно слухати музику, емоційно відгукуватися на звучання інструментів різного характеру, різної висоти та тембру звучання. Розвивати увагу, пам’ять, музичний слух. Вправляти в розрізненні інструментів на слух, відтворювати найпростіші ритмічні малюнки, імпровізувати.

39

Попередня робота: казковий персонаж приходить у гості до дітей і приносить с собою кошик із сюрпризом. В кошику музичні іграшки. ( залежно від підготовки дітей, іграшок може бути від 1 до 5 одноразово). На перших заняттях музичний керівник знайомить дітей з муз. інструментами, грає на них, та дає можливість дітям на них музикувати. Закріплюється назва музичної іграшки чи інструменту. На наступних заняттях муз керівник грає на музичній іграшці за настільною ширмою і пропонує дітям відгадати, на чому грав. Давши правильну відповідь дітям показують відгадану музичну іграшку, після чого надається можливість музикування дітям.

Дана музично-дидактична гра може проводитись з дітьми різного дошкільного віку. У кожній віковій категорії доповнюється кількість музичних інструментів.

Обладнання: аудіо диск із записом звучання музичних інструментів, набір карток із зображенням музичних інструментів формату А-4 та набір маленьких карток із зображенням музичних інструментів на кожну дитину. Музичні інструменти та музичні іграшки, саморобні шумові іграшки)

Зміст гри:

І варіант: Дітям пропонується прослухати один або декілька звучань, після кожного з яких діти повинні обрати відповідну картку того музичного інструменту, який щойно прозвучав. Старшим дошкільникам можна ускладнити завдання на швидкість вибору відповідної картки, називати музичний інструмент, а при його наявності, переможець музикує на даному музичному інструменті. По мірі збільшення знань про музичні інструменти гра стає більш насиченою, збагаченою.

ІІ варіант: Музкерівник пропонує дітям прослухати звуки природи ( шум вітру, дощу, скрип дверей, хлюпання дзюрчання води, сигнал машини, свист та спів пташок, високі та низькі звуки з природи та Ін.)

40

Діти відгадують якому природному явищу підходить даний звук.

Ускладнення: За допомогою шумових, музичних іграшок пропонується дітям передати почутий звук.

Заняття 4

Тема: «Чарівний світ музики Сергія Прокоф'єва»

тарша група)

Мета: надавати дітям можливість слухати досконалі за формою, доступні для розуміння сольні та оркестрові твори; збагачувати духовний світ малюків якісною музикою.

Обладнання та матеріали: магнітофон, телевізор, ілюстрації до музичних творів, барабани, бубни, кастаньєти, атрибутика для солдатиків,

Репертуар: твори С.Прокоф'єва «Вечір», «Марш», «Похід коників», «Казочка»

Хід заняття:

(під супровід одного з твору С.Прокоф'єва до залу заходять діти, і розглядаючи свої власні малюнки, що на стінах , сідають на стільчики)

Муз керівник: Ми з вами знаємо багато казок, де є добрі чарівники, які приносять щастя, і недобрі, які намагаються чинити зло, але завжди бувають переможені, бо добро має вищу силу. Та чарівники зустрічаються не тільки у казках. Є вони й у житті. Серед звичайних людей вони живуть, працюють і дарують їм справжні дива своєї творчості. Щойно ви почули чудові звуки. Чи це не диво? Музику здавна називають чарівним мистецтвом, а композиторів, які її створюють - чарівниками.

Ось до одного такого доброго чарівника ми прийшли сьогодні у гості. Ім'я його вам добре відоме, і ви, мабуть, його вже впізнали на портреті. Це

41

композитор Сергій Сергійович Прокоф'єв, чиї музичні твори знають і люблять дорослі й діти усього світу.

Ось послухайте чудові вірші поета Т.Г.Шевченка:

…Дивлюся – аж світає, край неба палає,

Соловейко в темнім гаї сонце зустрічає.

Тихесенький вітер віє, степи, лани мріють;

Між ярами над ставами верби зеленіють.

Це - про нашу Україну. На її, такій прекрасній землі – у селі з гарною назвою Сонцівка народився і виріс С.С.Прокоф'єв. У дитинстві, як і ви, діти, весело бігав по травичці, милувався деревами й квітами, бавився цікавими іграшками. Були у нього ведмедик Мишко і велика гумова лялька Пан, яку Сергійко брав із собою у поїздки, бо не хотів з нею надовго розлучатися. А ще хлопчик дуже любив музику і пісні. Мати, Марія Григорівна, багато грала йому на роялі, а коли Сергійкові виповнилось сім років, - розпочала з ним серйозні заняття музикою. Хлопчик не просто виявився здібним учнем, а й сам почав складати маленькі твори. У вісім років він навіть написав свою першу оперу «Велетень». А коли виріс і став всесвітньовідомим композитором, написав багато п'єс, опер та балетів для дорослих і дітей.

Давайте ми з вами помандруємо у чарівний світ музики Прокоф'єва. Деякі його твори ви вже слухали, і напевне полюбилися вони вам.

Звучить п'єса «Дощ і райдуга»

Муз керівник. Діти, ви впізнали музику? (називають). А що ви можете сказати про цю музику, яка вона? (ніжна, світла, емоційна). Літній дощ і райдуга після нього завжди приносить радість, бадьорить, радує око. Уявіть собі, як теплої сонячної днини зненацька пішов теплий рясний дощик а після нього одразу вийшло сонечко. Райдуга встане над землею неодмінно. І тоді всі дорослі і діти помічають цю красу, посміхаються. Діткам одразу захочеться погратись. А в яку гру ви хочете пограти зараз?

Проводиться гра за вибором вихователя.

42

Муз керівник. Наша музична подорож триває. Погляньте уважно на ось ці музичні інструменти (бубон, барабан, кастаньєти). У якій музичній п'єсі Прокоф'єва звучать ці інструменти? (Можливо діти назвуть «Марш») Давайте зараз послухаємо цей музичний твір, і пофантазуємо, що ми потрапили на святковий парад.

фрагмент «Маршу»

Муз керівник. Давайте пограємо в олов'яних солдатиків. Одні діти зображуватимуть військовий оркестр, інші – крокуватимуть під музику, як сміливі, вправні солдатики.

Звучить «Марш».

Проводиться гра-танок у супроводі шумового оркестру.

Муз керівник. А тепер, коли ми бадьоро пройшлися святковими вулицями міста, можна трохи і відпочити. Чарівні звуки ведуть нас у…

Звучить «Казочка»

Муз керівник. Яка ніжна і мила мелодія!

Дітям пропонується придумати за п'єсою Прокоф'єва «Казочка» свою казку.

Муз керівник. У дитинстві С.Прокоф'єв дуже любив казки. І коли став дорослим часто й охоче звертався до них у своїй творчості. Він написав музику до казкових балетів «Попелюшка», «Кам'яна квітка», оперу «Любов до трьох апельсинів». Діти всього світу знають і люблять симфонічну казку Прокоф'єва «Петя і Вовк». Вони не просто з інтересом слухають, а й так само, як ми з вами, знайомляться з основними інструментами симфонічного оркестру. Давайте пригадаємо героїв казки та інструментів, які їх зображають.

На столі заздалегідь розкладені картинки із зображенням музичних інструментів. Ведуча називає героїв казки, а діти показують , які інструменти озвучують кожний образ. (Пташку – флейта, Кішку – кларнет, Качку – гобой, Дідуся – фагот, Вовка – три валторни, Петю – струнний ансамбль: скрипки,

43

віолончелі, контрабаси. Постріли мисливців зображені литаврами та великим барабаном.)

Муз керівник. Ми послухаємо казку «Петя і Вовк» (у грамзапису) і подивимось її у відеозапису.

Під звучання музики триває показ казки.

Муз керівник. Ось і закінчується наша цікава подорож у чарівний світ музики С.Прокоф'єва. Час повертатися додому, до наших щоденних справ. А проводжатиме нас ще один музичний твір «Похід коників».

Під музику діти встають і повільно виходять із музичної зали.

Заняття 5

Тема: «Дитячий альбом П. І. Чайковського»

тарша група)

Мета: виявити образотворчі і виразні можливості музики через сприйняття музичних творів, музикування, ігрові прийоми, театралізацію, вокальне виконання; активізація навчального процесу за допомогою колективної діяльності дітей під час заняття.

Обладнання та матеріали: проектор (ноутбук), телевізор, магнітофон, маракаси, металофони, портрет П. І. Чайковського, альбомні листки, кольорові олівці, картки для дидактичної гри «Різнокольорова музика»

Репертуар: п’єси з «Дитячого альбому» П. І. Чайковського: «Гра в коники», «Марш дерев’яних солдатів», «Баба Яга», «Солодкі мрії»

Хід заняття:

Музичний керівник: Діти! Пропоную вам сьогодні провести незвичне – казкове заняття. Ви згодні? (відповіді датей)

Слайд 1 Педагог показує портрет П. І. Чайковського.

М. к.: Хто це? Яка його професія? (відповіді дітей)

44

П. Чайковський дуже любив і розумів дітей. Одного разу він вирішив зробити всім хлопчикам і дівчаткам подарунок. Не звичайний – цілий музичний світ, де співає на всі голоси природа, де живуть казкові герої, де панують любов і добро. Композитор написав 24 маленькі п’єси для фортепіано і назвав збірку “Дитячий альбом” (показати альбом). Відкриємо одну з сторінок.