
- •Тема: Правопорядок і правопорушення
- •Структура уроку
- •Хід уроку
- •I. Організаційний момент
- •Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
- •1. Поняття суспільного порядку та дисципліни, способи їх забезпечення. Правопорядок як складова суспільного порядку.
- •2. Поняття законності та її гарантії.
- •3. Поняття правосвідомості.
- •Узагальнення та систематизація знань, умінь і навичок
- •Підсумки уроку
- •Домашнє завдання
УРОК №13
Клас: 10
Тема: Правопорядок і правопорушення
Мета: розглянути правопорядок, законність як важливі суспільно-правові явища, визначити зміст поняття правопорушення та його структуру й стимулювати учнів до формування позитивної правосвідомості через застосування на уроках інтерактивних форм роботи та методів розвитку критичного мислення.
Очікувані результати: Після опрацювання теми учні зможуть:
пояснити, що таке суспільний порядок та чим він визначений; що таке правопорядок і законність; що таке правосвідомість;
дати визначення дисципліни і пояснити, яким чином вона забезпечується;
дати визначення законності і назвати її гарантії;
дати визначення правопорушення, назвати види та навести приклади правопорушень;
розкрити зміст поняття «склад правопорушення», охарактеризувати його елементи.
Базові поняття й терміни: «суспільний порядок», «правопорядок», «законність», «правосвідомість», «дисципліна», «правопорушення», «склад правопорушення», «злочин», «проступок».
Обладнання уроку: підручник, тексти контрольних робіт (два варіанти), картки із завданням для роботи в парах, картки із завданням для роботи в групах, схеми «Правосвідомість», «Правова культура особи».
Структура уроку
Організаційний момент
Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
Вивчення нового матеріалу
Поняття суспільного порядку та дисципліни, способи їх забезпечення. Правопорядок як складова суспільного порядку.
Поняття законності та її гарантії.
Поняття правосвідомості.
Узагальнення та систематизація знань, умінь і навичок
Підсумки уроку
Домашнє завдання
Хід уроку
I. Організаційний момент
Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Поняття суспільного порядку та дисципліни, способи їх забезпечення. Правопорядок як складова суспільного порядку.
Розповідь учителя
Суспільний порядок — це налагоджений стан суспільних відносин, урегульованих соціальними нормами. У підтримці суспільного порядку важлива роль належить нормам моралі, громадським організаціям, традиціям, звичаям.
Стан суспільного порядку значною мірою залежить від того, наскільки відповідально люди ставляться до виконання вимог соціальних норм. Твердо встановлений порядок, дотримання якого є обов’язковим для всіх членів певної спільності, називають дисципліною.
Дисципліна — це певні правила поведінки людей, що забезпечує узгодженість їхніх дій у колективі, суспільному й державному житті. Залежно від того, що регулює і якими нормами забезпечується порядок поведінки людей, розрізняють кілька видів дисципліни: державна, громадська, партійна, трудова, договірна, технологічна, військова тощо.
Так, трудова дисципліна пов’язана з виконанням правил внутрішнього трудового розпорядку. Чинним трудовим законодавством передбачено загальні вимоги дисципліни: своєчасний прихід на роботу, дотримання встановленої тривалості робочого дня, використання робочого часу для продуктивної праці, вчасне і точне виконання розпоряджень адміністрації тощо. Ці норми і вимоги не можуть охопити всі сторони виробничого процесу. Тому в трудовому законодавстві й визначається додаткове коло обов’язків, пов’язаних із дотриманням технологічної дисципліни.
Державна дисципліна — це дотримання всіма організаціями і громадянами встановленого державою порядку діяльності державних органів, підприємств і установ щодо виконання покладених на них обов’язків. Державна дисципліна передбачає свідоме позитивне ставлення громадян до встановленого правопорядку, що виражає інтереси всього населення. У дотриманні державної і громадської дисципліни виявляється політична, правова і моральна культура громадян. Ставлення людини до питань дисципліни є одним із показників рівня соціалізації — здатності усвідомлювати, Підтримувати і розвивати соціальні взаємодії.
Отже, основною вимогою будь-якого виду дисципліни є найсуворіше дотримання законів та інших, заснованих на законах, нормативних та індивідуальних актів.
Дисципліна тісно пов’язана з правопорядком, який є важливим елементом суспільного порядку. Створення в суспільних відносинах за допомогою правових норм певного порядку є однією з найважливіших властивостей державної влади.
Правопорядок — це заснована на праві та законності організація правового життя, що відображає фактичний стан суспільних відносин, урегульованих правом.
Правопорядок можна охарактеризувати як порядок, що забезпечує стабільність суспільного життя і соціальний прогрес. Роль правопорядку може бути розглянута з різних позицій, і насамперед із погляду на інтереси держави й особистості. Для держави ця роль полягає в тому, що вона, керуючи суспільством і використовуючи різні методи і засоби (економічні, політичні, ідеологічні, організаційні тощо), особливе місце відводить правовому регулюванню суспільних відносин. Тобто, держава видає (або санкціонує) правові норми і забезпечує їхнє загальне дотримання і виконання, тобто законність, і тим самим домагається правопорядку.
Із позицій особистості правопорядок виступає в першу чергу як засіб захисту її прав, свобод і законних інтересів. Він забезпечує охорону людини як від свавілля самої держави та її органів, так і від протиправних дій інших осіб. Від стану правопорядку залежать ступінь свободи особи, реальність її прав і свобод, рівень демократії. А оскільки в сучасних умовах інтереси особистості стають пріоритетними для держави, ця сторона правопорядку також є найважливішою метою державної діяльності.
Правопорядок слід відрізняти від близького, але не ідентичного йому явища — суспільного порядку, що, як і правопорядок, характеризується організованістю, упорядкованістю суспільних відносин. Однак, на відміну від правопорядку, суспільний порядок утворюється під впливом не тільки правових, але й інших соціальних норм: норм моралі, звичаїв, корпоративних норм тощо.
Результатом впливу права на суспільні відносини, підсумком його дії та реалізації конкретних правових норм є певний порядок у суспільних відносинах, тобто правовий порядок. Умовою забезпечення правопорядку є законність.