Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ЕОТР метод практ_самост Бойко_Огарь.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
3.02 Mб
Скачать

Завданя до теми

Розрахувати витрати на створення Web–сайту. Дані для розрахунку наведені в табл. 7.1.

Таблиця 7.1 – Початкові дані для розрахунку

Варіант

Сер. годинна оплата програміста,

Tгод, год

Ціна комп’ютера, Срин, грн

Сумарна

потужніть

ЕОМеом,

к Вт

Умовне число операторів,

Q, люд-год

ЗП

інженера-програміста, грн/міс

ЗП

оператора, грн/міс

1

12

5132

0,24

2800

1500

1200

2

11

6125

0,45

3100

1600

1100

3

13

4256

0,35

2200

1800

1300

4

15

5246

0,4

3500

1700

1400

5

18

4325

0,35

3800

2000

1500

6

19

3951

0,3

2900

1700

1300

7

17

3682

0,24

1800

1500

1100

8

12

4562

0,35

4000

1600

1200

9

11

2358

0,24

3700

1800

1400

10

16

3568

0,3

2400

1900

1600

Приклад виконання практичного завдання

Складові витрат, можна обчислити через умовне число операторів Q. У нашому випадку число операторів у налагодженій програмі Q = 2800.

Оцінити витрати праці на підготовку опису завдання неможливо, оскільки це пов'язано з творчим характером роботи, замість цього оцінюються витрати праці на вивчення опису завдання з урахуванням уточнення опису і кваліфікації програміста.

Таким чином, отримаємо:

tв = 2800 4/(80 0,8) = 175 (люд-год).

Витрати праці на розробку алгоритму рішення задачі tа, люд-год:

tа = 2800/(68 0,8) = 51,47 (люд-год).

Витрати праці на розробку блок-схеми алгоритму рішення задачі tб, люд-год:

tб = 2800/(68 0,8) = 51,47 (люд-год).

Витрати праці на складання програми по готовій блок-схемі tп, люд-год:

tп = 2800/(68 0,8) = 51,47 (люд-год).

Витрати праці на налагодження програми на ЕОМ при комплексному налагодженню завдання:

tнал = 1.5 tAнал ,

де tAнал – витрати праці на налагодження програми на ЕОМ при автономному налагодженні одного завдання:

tAнал = 2800/(45 0,8) = 77,77 (люд-год).

Звідси:

tнал = 1,5 77,77= 116,65 (люд-год).

Витрати праці на підготовку документації по завданню визначаються:

tдр = 2800/(180 0.8) = 19,44 (люд-год),

tдо – витрати на редагування, друк і оформлення документації:

tдо = 0,75 19,44 = 14,58 (люд-год).

Тоді визначаються витрати на підготовку документації:

tд = 19,44 + 14,58 = 34,02 (люд-год).

Отже, загальну працемісткість програмного продукту можемо розрахувати за формулою (7.3):

t = 175+51,47+51,47+51,47+116,65+34,02 = 480,08 люд-год.

Звідси витрати на оплату праці програміста складають:

Ззпспп = 480,08 12 ∙ 0,392 = 2258,29 (грн).

Витрати на оплату машинного часу при налагодженні програми визначаються шляхом множення фактичного часу налагодження програми на ціну машина-година орендного часу:

t еом = 51,47+14,58+34,02 = 100,07 (год).

Разом річний фонд робочого часу ЕОМ складає:

Теом =(365 – 119) ∙ 8 – 4 ∙ 1,5= 1962 (год).

Комп'ютер, на якому велася робота, був придбаний за ціною Срин = 5132 грн., витрати на установку і наладку склали приблизно 10% від вартості комп'ютера, грн.:

Зуст = 0,1 5132 =513,2 (грн).

Отже балансова вартість ЕОМ складе:

Сбал = 5132 + 513.2 = 5645,2 (грн./шт.).

Сума річних амортизаційних відрахувань буде:

Зам = 5645,2 0,25= 1411,3 (грн./год.).

Тоді розрахункове значення витрат на електроенергію:

Зэл = 0,24 1962 0,71 0,98 = 327,63 (грн.).

Витрати на поточний і профілактичний ремонт приймаються рівними 5% від вартості ЕОМ:

Зпр = 0,05 ∙ 5645,2 = 282,26 (грн.).

Витрати на матеріали, необхідні для забезпечення нормальної роботи ЕОМ складають близько 1% від вартості ЕОМ:

Здм = 0,01 ∙5645,2= 56,45 грн.

Інші непрямі витрати, пов'язані з експлуатацією ЕОМ, складаються з амортизаційних відрахувань на будівлі, вартості послуг сторонніх організацій і складають 5% від вартості ЕОМ:

Зін = 0,05 ∙5645,2 = 282,26 грн.

У штат обслуговуючого персоналу повинні входити інженер-програміст з місячним окладом 1500 грн. і оператор з окладом 1200 грн. Тоді, враховуючи, що даний персонал обслуговує 25 машин, маємо витрати на основну заробітну плату обслуговуючого персоналу:

Зоснзп = 12 (1500 + 1200)/25 = 1296 грн.

Сума додаткової заробітної плати складає 20÷30% від основної заробітної плати:

Здодзп = 0,25 ∙1296 = 324 грн.

Сума відрахувань на соціальні потреби складає 39,2% від суми додаткової і основної заробітних плат:

Звідрзп = 0,392 (1296 + 324) = 635,04 грн.

Тоді річні витрати на заробітну плату обслуговуючого персоналу згідно формули (8.24) складуть:

Ззп = 1296 + 324 + 635,04 = 2255,04 грн.

Повні витрати на експлуатацію ЕОМ протягом року складуть:

Зеом = 2255,04 + 1411,3 + 327,63 + 282,26 + 282,26 + 56,45 = 4614,94 грн.).

Тоді ціна машино-години, що орендується буде:

Сгод = 4614,94 / 1962 = 2,35 грн.

А витрати на оплату машинного часу складуть:

Змчспп = 2,35 ∙ 100,07 = 235,16 грн.

3) Витрати на послуги перекладача

На послуги перекладача ціна змінюється в залежності від кваліфікації робітника і складності заказу. У даному випадку були використані послуги перекладача, який перекладав текст з української мови на англійську. Вартість 1 сторінки перекладу, яка складається із 1800 знаків з пробілами і розділовими знаками коштує 50 гривень. Вартість перекладу включає комп’ютерний набір, друк на папері і надання електронної копії.

В результаті було перекладено 45 сторінок. Отже загальна сума вартості перекладу складається з добутку кількості перекладених сторінок на вартість однієї сторінки:

Зп=45 ∙ 50= 2250 грн.

  1. Загальні витрати – це витрати на освітлення, опалювання, комунальні послуги і тому подібне. Вони приймаються рівними одній третині основної зарплати розробника програми тобто 752,76 грн.

Тоді витрати на створення програмного продукту складуть:

Зспп = 2258,29 + 235,16 + 2250 + 752,76 = 5496,21 грн.

Витрати на створення даного програмного продукту склали 5496,21 грн. Проте, дві третини витрат складають витрати на оплату праці програміста. Понизити ці витрати можна шляхом підвищення ефективності праці програміста за рахунок використання сучасніших ЕОМ для роботи, підвищення зручності робочого місця і інших чинників. Також при дбайливішому і акуратнішому відношенні до комп'ютерної техніки можливо понизити витрати на ремонт, а так само зменшити залучення додаткового персоналу на обслуговування комп'ютерів.