
- •Тема. Педагогічна майстерність і особистість вчителя
- •Дидактичні засоби навчання:
- •Хід заняття
- •Лекція № 1. Тема. Педагогічна майстерність і особистість вчителя
- •Поняття педагогічної майстерності
- •Поняття педагогічної майстерності
- •2. Елементи педагогічної майстерності
- •3. Педагогічні здібності
- •4. Педагогічна техніка
- •Педагогічна техніка
- •3. Критерії педагогічної майстерності:
- •4. Рівні педагогічної майстерності
- •Тема: Педагогічна техніка вчителя
- •Лекція №2
- •Дидактичні засоби навчання:
- •V. Заключний етап.
- •1. Поняття педагогічної техніки
- •2. Внутрішня техніка вчителя
- •3. Зовнішня техніка вчителя
- •Тема. Педагогічне спілкування.
- •Дидактичні засоби навчання:
- •Педагогічна майстерність / За ред. І.А. Зязюна. – к.: Вища шк., 1997 . – 349 с.
- •Педагогічна майстерність / За ред. І.А. Зязюна. – к.: Вища шк., 2004 . – 422 с.
- •Словник термінології з педагогічної майстерності. – Полтава, 1995. – 63 с.
- •Хід заняття
- •Поняття про педагогічне спілкування, його зміст, засоби, сторони.
- •Структура педагогічного спілкування.
- •3. Поняття про конфлікт, стилі поведінки в конфліктній ситуації.
- •Тема. Педагогічна етика
- •Дидактичні засоби навчання:
- •Педагогічна майстерність / За ред. І.А. Зязюна. – к.: Вища шк., 1997 . – 349 с.
- •Педагогічна майстерність / За ред. І.А. Зязюна. – к.: Вища шк., 2004 . – 422 с.
- •Словник термінології з педагогічної майстерності. – Полтава, 1995. – 63 с.
- •Хід заняття
- •Поняття «педагогічної етики»
- •Поняття про педагогічний такт.
- •3.Моральність особистості учителя
Затверджую:
Голова П(Ц)К психолого-педагогічних дисциплін
Біла І.О.
Тема. Педагогічна майстерність і особистість вчителя
Всього 10 годин: лекцій – 2 години, самостійне опрацювання – 4 години, практичних – 2 години, семінарських занять – 2 години.
Лекція № 1 ( 2 години).
Мета: розкрити сутність поняття «педагогічна майстерність», ознайомити з критеріями майстерності педагога, сформувати уявлення про елементи і рівні педагогічної майстерності. Розвивати педагогічні здібності. Виховувати гуманізм
Дидактичні засоби навчання:
Педагогічна майстерність / За ред. І.А. Зязюна. – К.: Вища шк., 1997 . – 349 с.
Педагогічна майстерність / За ред. І.А. Зязюна. – К.: Вища шк., 2004 . – 422 с.
Словник термінології з педагогічної майстерності. – Полтава, 1995. – 63 с.
Хід заняття
І. Організаційний етап.
ІІ. Ввідно-підготовчий етап.
План:
Поняття педагогічної майстерності
Елементи педагогічної майстерності
Критерії педагогічної майстерності
Рівні педагогічної майстерності
ІІІ. Навчально-програмований етап.
(Лекція додається)
ІV. Зворотній зв’язок.
- Чим відрізняється педагог-майстер від педагога, який не досяг майстерності?
- Від чого залежить майстерність педагога?
- V. Заключний етап.
Домашнє завдання – теоретичний матеріал.
Лекція № 1. Тема. Педагогічна майстерність і особистість вчителя
План:
Поняття педагогічної майстерності
Елементи педагогічної майстерності
Критерії педагогічної майстерності
Рівні педагогічної майстерності
Поняття педагогічної майстерності
Майстерність учителя можна розглядати як найвищий рівень педагогічної діяльності (якщо ми характеризуємо якість результату), як вияв творчої активності особистості педагога (характеризуємо психологічний механізм успішної діяльності). Коли ж ми прагнемо усвідомити витоки розвитку майстерності, зрозуміти шляхи професійного самовдосконалення, доцільно сформулювати визначення цієї педагогічної категорії так:
Педагогічна майстерність — це комплекс властивостей особистості, що забезпечує високий рівень самоорганізації професійної діяльності та її результатів (А.С. Макаренко).
До таких важливих властивостей належать гуманістична спрямованість діяльності вчителя, його професійна компетентність, педагогічні здібності і педагогічна техніка. В цьому визначенні слід наголосити на таких особливостях:
педагогічна майстерність у структурі особистості — це система, здатна до самоорганізації, системотвірним чинником є гуманістична спрямованість;
підвалиною професійної майстерності є професійна компетентність (спрямованість і професійні знання становлять той кістяк високого професіоналізму в діяльності, який забезпечує цілісність системи, що самоорганізовується);
педагогічні здібності забезпечують швидкість самовдосконалення;
техніка, що спирається на знання і здібності, дає змогу виявити внутрішній потенціал учителя, гармонізуючи структуру педагогічної діяльності.
Майстерність завжди розкривається в діяльності, причому в ефективній діяльності.
Педагогічна майстерність – це найвищий рівень педагогічної діяльності, який виявляється в тому, що у відведений час педагог досягає оптимальних наслідків (Педагогічна енциклопедія).
Зовні майстерність виявляється в успішному розв’язанні різноманітних педагогічних завдань, високому рівні організованого навчально-виховного процесу. Хоча педагогічна майстерність виявляється в діяльності, проте вона не лише зводиться до неї. Не можна обмежити її лише високим рівнем розвитку спеціальних узагальнених умінь. Сутність майстерності – в особистості вчителя, в його позиції, здатності виявляти творчу ініціативу на підставі реалізації власної системи цінностей.
Майстерність – вияв найвищої форми активності вчителя у професійній діяльності, активності, що ґрунтується на гуманізмі і розкривається в доцільності використання методів і засобів педагогічної взаємодії у кожній конкретній ситуації навчання і виховання.
Усі складники педагогічної майстерності взаємопов'язані, їм властивий саморозвиток, а не лише зростання під впливом зовнішніх чинників.
Отже, щоб учитель діяв творчо, самостійно виважуючи результати своєї діяльності і коригуючи засоби з орієнтацією на мету, він повинен мати певне внутрішнє опертя, певні властивості, риси, розвиток яких забезпечить професійний саморозвиток педагога, а через нього — і розвиток учня.