Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ИРА.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
92.67 Кб
Скачать

УРОК № 5

Тема. Використання води людиною. Охорона води

Мета: формувати у дітей уявлення про значення води у природі, цінність» для людей, про шляхи забруднення і способи охорони води від цього; розвивати навички роботи з картою; виховувати дбайливе ставлення до води, вчити економно ви­користовувати її.

Обладнання: ілюстративний матеріал із зображенням водойм, фізична карта світу, роздаваль­ний матеріал.':®

Хід уроку

I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.

.МИ.?А.Ц!.Я. навчальної Діяльності

0 1 . Перевірка домашнього завдання.

0 2. Бесіда.

— Що належить до вод Світового океану?

  • Як ви думаєте, що є спільного між річкою, хмарою, градом, бурулькою, джерелом? (Усі вони пов'язані з водою.)

  • Яке значення води в житті людини?

  • Чи може людина жити без води?

  • Що означає вода в житті тварин, рослин?

  • Які водойми є у нашому краї?

  • Звідки надходить вода у ваше помешкання?

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ 0 Вступне слово вчителя.

Сьогодні ми поговоримо з вами про те, як людина використовує воду. Дізнаємося про те, як охороняються природні багатства.

III. ПЕРВИННЕ СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ

0 1 . Слово вчителя з елементами бесіди.

Без води людина не проживе й 5 днів, тоді як без їжі може обі­йтися 5 тижнів, але за умови, що кожного дня питиме воду. На які потреби людина витрачає воду? Люди витрачають дуже багато води, причому з кожним роком води їм потрібно все більше і більше. Багато води потребують фабрики і заводи. Жодне виробництво не обходиться без води. Чи не найбільше води використовує сільське господарство для зрошування полів. Щоб виростити на зрошуваних землях пшени­цю, з якої можна буде спекти одну булку, потрібно 200 л води. При­чому для своїх потреб люди використовують прісну воду, яка є тільки в озерах, річках і джерелах. Запаси прісної води на Землі небезмежні. Якщо воду витрачати неекономно, водойми обміліють і багато їх може зникнути. Отже, щоб зберегти на нашій планеті .воду, потрібно оберіга­ти водойми від забруднення і економно витрачати цю цінну речовину.

- Чим забруднюється вода? (Побутовим сміттям, яке часто викидають в озера чи річки, відходами з виробництва фабрик, заводів. Використану забруднену воду вони випускають назад, у водойми. На­фта, яка легша за воду, утворює на поверхні плівку. Під цією плівкою гине все живе. Зібрати її з води дуже важко. Нафта потрапляє у воду при аваріях кораблів, що її перевозять. Забруднюється вода й добрива­ми та отрутохімікатами, які змиваються з полів дощами.)

Якщо не оберігати водойми, то загинуть тварини і рослини. Люди не зможуть вживати воду і використовувати її.

0 2. Знайомство із засобами охорони водойм.

Що можна зробити у справі охорони водойм і дбайливого ставлення до води?

  • Будувати очисні споруди, на яких забруднена вода очищається.

  • Забороняти скидати у водойми побутове сміття і відходи, кана­ лізаційні води.

  • Розчищати джерела, оберігати їх від забруднення.

  • Економно витрачати воду.

Держава витрачає на очистку води великі кошти, тому треба економно використовувати воду, не забувати закручувати крани. При витіканні води із крана по краплі щодоби втрачається 60 л чистої пит­ної води, а якщо струмінь має товщину сірника,— 500 л.

Оберігати водойму можуть і діти:

  • не викидати в річку консервні банки, пляшки, поліетиленові пакети. Все це сміття краще зібрати в один пакет і, повертаю­ чись додому, викинути у смітник;

  • не ламати дерева» що ростуть по берегах водойм, тому що вони запобігають розмиву берегів річок. Краще вирізати вербову гіл­ ку, встромити її в землю біля води. Гілка пустить корінчик, і з неї виросте чудова плакуча верба.

0 3. Фізкультхвилинка (за вибором учителя).

!.У- .^кріплення Й 95.!У!ислЕння знань

0 1. Робота з підручником.

Опрацювання розділу «Яке значення води в житті людини?» (с. 20-21).

0 2. Робота в зошиті. Вправа 1 (с. 7).

0 3. Складання оповіді про використання води (за планом).

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ,

  1. Опрацювати розділ у підручнику (с. 20-21).

  2. Дати відповіді на запитання і виконати завдання (с. 19, 21).

  3. Підготувати оповідь про «витівки» води.

  4. Виконати вправу 2 (с. 7, зошит).

  5. Індивідуальні завдання: підготувати розповідь про яви­ ща природи; підготувати відомості для гри «Хвилинка-ці- кавинка».

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

0 1. Бесіда.

  • Для чого потрібна людям вода?

  • Чому воду треба використовувати економно?

  • Чому воду називають «коморою» цінних скарбів?

0 2. Тестування. @

1) Що становить більшу частину поверхні Землі? І І суходіл

О вода

2) Як називають воду у твердому стані? П ДОЩ

Г 1 водяна пара

3) Яку з названих властивостей має вода в рідкому стані? ] має власну форму

Г~І має запах

І І розчиняє речовини

4) За якої умови вода з рідкого стану переходить у твердий? ] при замерзанні

Г Л при нагріванні

5) Для чого слугує вода на Землі? ГЛ для випаровування

І І для існування всього живого

03. Робота з прислів'ям.

- Як ти розумієш прислів'я «Не брудни криниці, бо схочеш водиці»?

УРОК № 6

Тема. Робота води у природі. Запитання до Матінки Природи: вода руйнів­ник чи вода — рятівник?

Мета: формувати у школярів поняття про роботу води у природі: її користь та вірогідна шкода; розвивати вміння аналізувати природні явища, робити висновки; викли­кати бажання економко використовувати воду.

Обладнання: ілюстративний матеріал до теми «Природні явища». @

.1.шшш..і)и.шшш-и-. ХІД уроку .:«,**,«••«•

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

.................................................. ' .......................................................... ,• .......... ; .............................................