Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
6 клас.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
25.02 Кб
Скачать

5

Тема: Улюблені міфи Давньої Греції: «Дедал та Ікар», «Нарцис», «Деметра і Персефона», «Пігмаліон і Галатея»

 Мета: поглибити знання міфології давніх греків, прочитати та опрацювати міфів «Деметра і Персефона», «Нарцис», «Дедал та Ікар», «Орфей і Еврідіка»; вчити працювати в команді, аналізувати; розвивати увагу; здійснювати міжпредметні і міжлітературні зв’язки.

Обладнання: учнівські ілюстрації до прочитаних міфів; рельєф з Елевсина (Деметра, що сидить на троні, зустрічає Кору з факелами); репродукція картини Дж. В. Вотерхауса «Ехо і Нарцис»; римський барельєф (Дедал та Ікар); ілюстрація до «Словника класичної античності» (Гермес веде Еврідіку й Орфея через підземне царство).

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Хід уроку

I. Слово вчителя

— На попередніх уроках ми прочитали чимало міфів різних народів. Сьогодні ми продовжимо знайомство з чарівним світом давньогрецьких міфів, які дивують розмахом фантазії та захоплюють цікавими подіями.

 

II. Літературна подорож

1. Міф «Деметра і Персефона». Читання міфу.

2) Проведення вікторини для класу.

•     Хто така Деметра? (Богиня родючості і хліборобства)

•     Який вона мала вигляд? (Висока, ясночола, у вінку із золотого колосся й чарівних маків)

•     Як звали дочку Деметри? (Персефона, Кора)

•     Як пояснюється у міфі виверження вулкану на острові Трінакрія? (Під островом у кам’яному полоні знаходиться покаране Зевсом чудовисько Тіфон. Коли він силкується вирватися на волю, з Етни летить каміння і виривається полум’я.)

•     Хто такий Аїд? (Бог підземного царства, царства мертвих.)

•     Чому Аїд закохався в Персефону? (Афродіта наказала своєму сину Ероту вистрілити Аїдові в серце. Вона хотіла, щоб боги не забували про її силу і владу над ними.)

•     Що збирала Кора у гаю? (Квіти)

•     Що сталося з Деметрою після викрадення Кори? (Вона страшенно страждала, не пила і не їла, не омивала своєї нетлінної шкіри і ясних очей. Темно-синій хітон її подерся, червоні маки зів’яли, золоте колосся загубилося, а довгі коси взялися памороззю-сивиною.)

•     Як богиня Деметра покарала злого хлопця Аскалаба? (Перетворила на ящірку)

•     Хто розповів бідній матері таємницю викрадення Кори? (Геліос, бог Сонця)

•     Як люди відчули журбу Деметри? (Земля перестала родити, пов’яли квіти, повисихали джерела; життя на землі ніби завмерло.)

•     Яким чином підступному Аїду вдалося залишити у підземному царстві Персефону? (Вона скуштувала декілька зерняток гранату у підземному царстві і тому повинна була залишитися там назавжди.)

•     Кого і чому перетворила Персефона на сича? (Служника Аїда за те, що він розповів про гранат, скуштований нею.)

•     Як мудрий Зевс розрішив суперечку між богами? (Дві третини року Персефона буде проводити на землі з матір’ю Деметрою, а одну третину — у підземному царстві з чоловіком Аїдом.)

Підведення підсумків на основі прочитаного

•     Які природні явища пояснюються у цьому міфі? (Зміна пір року, виверження вулкану)

•     Доведіть, що цей переказ є міфом.

Цікаві факти

•     Від імені богині Деметри утворилося сучасне чоловіче ім’я — Дмитро (Дмитрий).

•     Які квіти збирала Кора?

Квіти, які, за свідченням Овідія, збирала Кора (Персефона), були маками. На острові Кріт знайдено зображення богині з голівками маку у волоссі. На іншому зображенні богиня тримає маки у руці, а на золотій каблучці з кладу, знайденому в акрополі Мікен, Деметра передає голівки маків своїй дочці Персефоні. Макове зерня додавали в хліб, відтак маки символізували Деметру, оскільки вони росли на нивах. Але Кора збирає чи приймає маки через їх снодійну дію та червоний колір пелюсток, який вважався символом відродження після смерті.

3) Міф «Деметра і Персефона» у пам’ятках світового мистецтва.

Демонстрація зображення рельєфу з Елевсина (Деметра, що сидить на троні, зустрічає Кору з факелами).

•     Чому Персефона йде з факелами в руках? (Можливо, тому, що повертається додому з підземного царства, де немає світла.)

Висновки: давні греки поважали своїх богів, розуміли їхні почуття і страждання (у даному випадку — почуття материнської любові), пояснювали природні явища різними подіями з життя богів.

 

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]