- •Для студентів 5-го курсу 9-й семестр
- •І. Структура модулів
- •Розподіл балів, які отримують студенти на заліку
- •Розподіл балів, які отримують студенти на екзамені
- •Тема: Нормативно-правова база викладання економіки в середній школі
- •Тема: Закономірності і принципи навчання економіки.
- •Тема: Методичні особливості формування системи економічних знань і вмінь
- •Тема: Модель прямого викладання на уроках економіки.
- •Тема: Метод моделювання на уроках економіки.
- •Тема: Оцінка ефективності методу моделювання
- •Тема: Модель дослідження на уроках економіки.
- •Тема : Коопероване навчання (партнерство у навчанні).
- •Тема : Оцінка ефективності коопероване навчання
- •Питання для самоконтролю знань:
- •Інформаційні ресурси
Тема: Закономірності і принципи навчання економіки.
Мета заняття: ознайомитися з дидактичними принципами шкільної економічної освіти.
Обладнання: Державні стандарти загальної середньої освіти (Економіка), навчальні програми курсу „Економіка”, збірники програм і підручники з економіки.
Хід заняття.
Питання для обговорення.
1. Дидактичні принципи та їхня реалізація при вивченні економіки в середній загальноосвітній школі.
2. Міжпредметні зв’язки при вивченні економіки
3. Засоби навчання в економічній освіті.
Завдання 1. Презентація та обговорення різних засобів наочності за самостійно обраною тематикою з шкільного курсу економіки.
Завдання 2. Презентація фрагменту уроку економіки з використанням технічних засобів навчання.
Завдання 3. Встановіть міжпредметні зв’язки економіки та географії (на прикладі одного розділу програми):
Варіант 1. – Розділ 1. Основи економічного життя суспільства
Варіант 2. – Розділ 2. Ринкова економіка
Варіант 3. – Розділ 3. Національна економіка як ціле
Варіант 4. – Розділ 4. Світова економіка
Завдання для самостійної роботи. 1. Розробіть зразки різних засобів наочності за самостійно обраною тематикою з шкільного курсу економіки.
2. Розробити фрагмент уроку економіки з використанням технічних засобів навчання.
Література:
Географія. Економіка [Текст] : програми для загальноосвіт. навч. закл. 10-11 класи : рівень стандарту, академ. рівень. проф. рівень. – К., 2010. – 90 с.
Здійснення навчального процесу з використанням інтегрованого електронного комплексу "Економіка" 10 клас [Текст] // Географія та основи економіки в школі. – 2005. – №5. – С.10-15.
Левченко В. Інноваційні педагогічні технології у вивченні економічних дисциплін [Текст] // Педагогічна думка. – 2011. – № 2. – С. 78-83.
Слєсаренко О. Формування в учнів основ економічної компетентності [Текст] // Школа. – 2010. – № 5. – С. 35-38.
Аксьонова О. В. Методика викладання економіки: Навч. посібник — К.: КНЕУ, 1998. – 280 с.
Балягіна І. А. Методика викладання економіки [Текст] : Навчально-методич. посіб. для самостійного вивчення дисципліни. – К. : КНЕУ, 2006. – 341 с.
Бицюра Ю. В. Здійснення профілізації навчання через інтеграцію навчальних предметів // Економіка в школах України. – 2010. – №12 (73)
Овсюк Н. Формування економічної компетентності у процесі вивчення географії та основ економіки / Н. Овсюк // Географія та основи економіка .- 2011 .- № 2 .- С. 37-41
Грінченко О. І. Інтеграція економічних і географічних знань як запорука якості освіти // Економіка в школах України. – 2011. – №№ 6 (79)
Лабораторне заняття 1.3.
Тема: Методичні особливості формування системи економічних знань і вмінь
Мета заняття: ознайомитися з методичними особливостями шкільної економічної освіти.
Обладнання: Державні стандарти загальної середньої освіти (Економіка), навчальні програми курсу „Економіка”, збірники програм і підручники з економіки, критерії оцінювання навчальних досягнень учнів з економіки.
Хід заняття.
Питання для обговорення.
1. Практичні роботи в шкільному курсі економіки
2. Форми, методи і критерії оцінювання навчальних досягнень учнів.
3. Тести, методика їх використання.
Завдання 1. Підготуйте презентацію практичної роботи з індивідуального завдання.
Завдання 2. Підберіть дидактичний текст з економіки і підготуйте завдання щодо роботи над ним.
Завдання 3. З пояснювальної записки до програми курсу «Економіка» складіть схему:
Форми перевірки навчальних досягнень учнів з економіки
Перевірка теоретичних знань:
–
–
–
–
Перевірка набутих навичок:
–
–
–
Література
Активні методи навчання під час вивчення економічних дисциплін [Текст] // Нові технології навчання : Наук.-метод.зб. – Ін-т інноваційних технологій і змісту освіти. – К., 2006. – Вип.45. – С.88-93.
Балягіна І. А. Методика викладання економіки [Текст] : Навчально-методич. посіб. для самостійного вивчення дисципліни. – К. : КНЕУ, 2006. – 341 с.
Іменнова О. І. Новітні технології навчання. Теоретичні основи тестування // Економіка в школах України. – 2010. – №9 (70)
Меделяєв В. М. Тестові завдання з основ економіки // Економіка в школах України. – 2010. – №1 (62)
Величко С. А.,Афанасенко Ю. М. Електронний конструктор уроку // Економіка в школах України. – 2010. – №2 (63)
Грошева Г. І. Застосування новітніх комп’ютерних технологій у процесі вивчення економіки // Економіка в школах України. – 2010. – №3 (64)
Завдання для самостійної роботи
1. Розробити календарно-тематичне планування розділу програми з економіки.
Методичні рекомендації
Завдання виконується по варіантах, що вказує який саме розділ програми з економіки студент обирає для розробки планування:
Варіант 1. – Розділ 1. Основи економічного життя суспільства
Варіант 2. – Розділ 2. Ринкова економіка
Варіант 3. – Розділ 3. Національна економіка як ціле
Варіант 4. – Розділ 4. Світова економіка
Робота оформлюється у вигляді таблиці за зразком:
№ уроку |
Дата |
Кільк. год. у темі |
Зміст теми |
Домашнє завдання |
|
|
|
Розділ І. Економіка, близька людям (11 год) |
|
1 |
|
1 |
Вступ. Що таке економіка? |
|
|
|
4 |
Тема 1. Потреби. Різноманіття потреб |
|
2 |
|
|
Що таке потреби? Які бувають потреби? |
|
3 |
|
|
Потреби головні і другорядні |
|
4 |
|
|
Блага безкоштовні (дарові) та економічні |
|
Розроблено на основі програми курсу "Основи економіки" для загальноосвітніх навчальних закладів, затвердженої Міністерством освіти і науки України (Лист Міністерства освіти і науки України № 1 / 11 – 3580 від 22.08.2001 р.)
Підручник: Загальна економіка. / За ред. І.Ф.Радіонової. – 5-тє вид., доп. і перероб. – Кам’янець-Подільський: Абетка-Нова, 2007. – 384 с.
Індивідуальні завдання. Розробити зміст і план виконання однієї з практичних робіт.
Методичні рекомендації
Завдання виконується по варіантах, що вказує яку саме практичну роботу програми з економіки студент обирає для розробки:
1. Структура споживання родин з різним рівнем доходів
2. Визначення ціни ринкової рівноваги з врахуванням функцій попиту та пропозиції за ціною
3. Визначення особистої здатності до підприємництва (за запропонованим учителем тестом)
4. Оцінка структури витрат та ціни конкретного продукту за методом «витрати плюс»
5. Аналіз змін ВВП України для оцінки загального стану економіки
6. Аналіз структури державного бюджету України з метою ознайомлення з основними статтями надходжень та видатків
7. Аналіз торгового балансу України з метою визначення основних статей експорту та імпорту і основних торгівельних партнерів
Методична розробка повинна містити назву практичної роботи, мету, обладнання, хід роботи (умови і завдання), висновки, критерії і ключ до перевірки, список використаної літератури.
Література:
Горленко Г.О. Практичні роботи з економіки для учнів 11 класів (рівень стандарту) / Г.О. Горленко. – Кам’янець – Подільський: Аксіома, 2011. – 28 с.
Горленко Г.О. Практикум з економіки. 10-11 клас. Видання 3-є, перероб. – Кам’янець-Подільський: Абетка-НОВА. – 2006. — 80 с.
Соціально-економічне становище України за 2011 рік. У дзеркалі статистики [Текст] // Урядовий кур'єр. – 2012. – № 19. – С. 8,17.
Суворова О.В. Основи економіки: Практикум. (До підручника „Загальна економіка” / За ред. І.Ф.Радіонової). – Х.: Скорпіон, 2004. – 64 с.
Пужайчереда Л. М. Календарне планування. 11-й клас, рівень стандарту // Економіка в школах України. – 2011. – № 8 (81)
МОДУЛЬ 2. РОЗДІЛ ІІ. УРОК – ОСНОВНА ФОРМА НАВЧАННЯ ЕКОНОМІКИ. ОРГАНІЗАЦІЙНІ МОДЕЛІ УРОКУ.
І. Практична частина (лабораторні заняття – 12 год.)
Лабораторне заняття 2.1.
