
- •Для студентів 5-го курсу 9-й семестр
- •І. Структура модулів
- •Розподіл балів, які отримують студенти на заліку
- •Розподіл балів, які отримують студенти на екзамені
- •Тема: Нормативно-правова база викладання економіки в середній школі
- •Тема: Закономірності і принципи навчання економіки.
- •Тема: Методичні особливості формування системи економічних знань і вмінь
- •Тема: Модель прямого викладання на уроках економіки.
- •Тема: Метод моделювання на уроках економіки.
- •Тема: Оцінка ефективності методу моделювання
- •Тема: Модель дослідження на уроках економіки.
- •Тема : Коопероване навчання (партнерство у навчанні).
- •Тема : Оцінка ефективності коопероване навчання
- •Питання для самоконтролю знань:
- •Інформаційні ресурси
Тема: Нормативно-правова база викладання економіки в середній школі
Мета заняття: ознайомитися з нормативною та правовою базою шкільної економічної освіти.
Обладнання: Державні стандарти загальної середньої освіти (Економіка), навчальні програми курсу „Економіка”, Інформаційно-методичні листи про вивчення економіки у загальноосвітніх навчальних закладах, Збірники програм.
Хід заняття.
Питання для обговорення.
1. Нормативно-законодавча база шкільної економічної освіти. Місце економіки в структурі загальної середньої освіти і базовому навчальному плані.
2. Цілі і завдання економічної освіти в школі.
3. Місце курсу економіки у навчальних планах загальноосвітніх навчальних закладів різного типу і профілю.
Завдання 1. Які напрямки (підходи) є пріоритетними в змісті загальної середньої освіти? Складіть порівняльну таблицю. Які підходи до навчання зберегли свою актуальність?
Державний стандарт 2004 р. |
Державний стандарт 2011 р. |
|
|
|
|
|
|
|
|
Завдання 2. Порівняйте ключові поняття, які використані для опису державних вимог до рівня загальноосвітньої підготовки учнів з економіки. Поясніть причину виявлених відмінностей.
Державний стандарт 2004 р. |
Державний стандарт 2011 р. |
|
|
|
|
|
|
|
|
Завдання 3. З тексту листа Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України «Інструктивно-Методичні рекомендації щодо викладання економіки 2012/2013 навчального року» та переліку рекомендованих навчальних програм, підручників та навчально-методичних посібників заповніть таблиці «Структура шкільної економічної освіти»
І.Економіка на рівні стандарту й академічному рівні:
В якому класі вивчається економіка? |
За якою програмою і в якому обсязі (год)? Назви розділів програми |
За якими підручниками? |
За якими методичними посібниками? |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ІІ.1. Економіка на профільному рівні + математика на ?_____рівні + географія на ?_____рівні
В якому класі вивчається економіка? |
За якою програмою і в якому обсязі (год)? Назви розділів програми |
За якими підручниками? |
За якими методичними посібниками? |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ІІ.2. Економіка на профільному рівні + варіативний компонент економічної освіти
Курс за вибором |
Автор програми |
Навчально-методичне забезпечення |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ІІІ. Допрофільне вивчення Економіки
В якому класі вивчається економіка? |
За якою програмою і в якому обсязі (год)? Назви розділів програми |
За якими підручниками? |
За якими методичними посібниками? |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Завдання для самостійної роботи. Зіставте шкільну програму курсу „Економіка” із змістом економічної компоненти Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти (2004 р). Результати висвітлення змісту стандарту у програмі оформіть у вигляді таблиці.
Методичні рекомендації
Завдання виконується по варіантах, що вказує який саме розділ програми з економіки студент обирає для аналізу:
Варіант 1. – Розділ 1. Основи економічного життя суспільства
Варіант 2. – Розділ 2. Ринкова економіка
Варіант 3. – Розділ 3. Національна економіка як ціле
Варіант 4. – Розділ 4. Світова економіка
Таблиця. Зіставлення навчальних програм курсу „Основи економіки” з Державним стандартом (Економіка).
№ п/п
|
Зміст освіти відповідно до Державного стандарту |
№ розділу, теми (програми) |
Формулювання теми в програмі, зміст навчального матеріалу, тематика практичних робіт. |
Література:
Інструктивно-методичні рекомендації щодо вивчення шкільних дисциплін у основній та старшій школі у 2011/12 році [Текст] // Інформаційний збірник Міністерства освіти і науки України. – 2011. – № 17-18. – С. 43-64. – № 19-21. – С. 3-96.
Географія. Економіка [Текст] : програми для загальноосвіт. навч. закл. 10-11 класи : рівень стандарту, академ. рівень. проф. рівень. – К., 2010. – 90 с.
Економіка [Текст] : програми для загальноосвіт. навч. закл. 10-11 класи. Програми курсів за вибором та факультативів. – К., 2010. – 63 с.
Економіка. Програми для профільного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах. Програми спецкурсів і факультативів. – Кам’янець-Подільський: Абетка-НОВА, 2003. – 174 с.
Настільна книга молодого вчителя географії та економіки [Текст]. – Х. : Ранок, 2010. – 256 с.
Жовтанецький О. Чи може бути економіка цікавою ? [Текст] // Педагогічна думка. – 2011. – № 4. – С. 62-64.
Юхимович О. Система безперервної шкільної економічної освіти [Текст] // Географія та основи економіки в школі. – 2007. – №2. – С.8-11.
Пужайчереда Л. М. Становлення шкільної економічної освіти в Україні // Економіка в школах України. – 2011. – № 1 (74)
Лабораторне заняття 1.2.