
- •Розробки уроків з фізики з використанням групових форм роботи
- •Актуалізація опорних знань учнів
- •Мотивація навчальної діяльності учнів. Сприймання і усвідомлення учнями знань
- •Застосування знань, формування умінь і навичок
- •Підсумок уроку
- •Домашнє завдання
- •Актуалізація опорних знань учнів
- •Мотивація навчальної діяльності учнів
- •Сприймання і усвідомлення учнями знань
- •Застосування знань, формування умінь і навичок
- •Актуалізація опорних знань учнів
- •Мотивація навчальної діяльності учнів
- •Сприймання і усвідомлення учнями знань
- •Осмислення учнями знань
- •Виставлення і мотивація оцінок
- •Оцінювання результатів уроку
- •Домашнє диференційоване завдання
- •Актуалізація опорних знань учнів.
- •Розв'язання задач
- •Презентація команд
- •Конкурс-розминка
- •Конкурс "Чи знаєш ти фізичні формули?"
- •Конкурс "Чи знаєш ти фізику?"
- •Конкурс ерудитів
- •Конкурс капітанів
- •Конкурс кмітливих
- •Конкурс експериментаторів
- •Підсумок уроку
- •Домашнє диференційоване завдання
- •Список використаної літератури
Розробки уроків з фізики з використанням групових форм роботи
Урок "Тепловий стан тіл. Температура тіла. Вимірювання температури"
Мета: повторити основні положення про молекулярну будову речовини; розкрити поняття теплового руху як безладного руху частинок речовини; мотивувати необхідність вивчення теплових явищ; формувати науковий світогляд; розвивати інтерес до вивчення фізики.
Обладнання: модель броунівського руху, термометри, калориметри, комп'ютер, проектор, екран, програмний засіб навчального призначення освітньої галузі "Природознавство" – фізика, 8 клас.
Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.
Хід уроку
Чого б ти не навчався, ти навчаєшся для себе.
Петроній
Актуалізація опорних знань учнів
Ігрова ситуація "Ланцюжок"
З яких частинок складається речовина?
Що ви можете сказати про ці частинки?
усі речовини складаються з молекул;
розміри молекул надзвичайно малі;
молекули складаються з атомів;
між молекулами й атомами існують проміжки;
молекули однієї й тієї ж речовини однакові;
молекули різних речовин відрізняються одна від одної;
між молекулами існує взаємне притягання і відштовхування;
молекули безперервно і хаотично рухаються;
чим більша швидкість руху молекул тіла, тим вища його температура.
Які досліди підтверджують, що речовина складається з частинок?
Які явища підтверджують, що молекули перебувають у безперервному русі?
У чому полягає явище броунівського руху, дифузії?
Броунівський рух
Дифузія у рідинах
Дифузія в твердих тілах
Як пов'язаний процес броунівського руху з температурою?
Чим пояснюється зростання швидкості дифузії з підвищенням температури?
Мотивація навчальної діяльності учнів. Сприймання і усвідомлення учнями знань
Очікувані результати уроку:
учні повинні пояснювати, що таке тепловий рух;
що характеризує температура;
будову і дію рідинного термометра;
Рідинний термометр Будова рідинного термометра
що таке теплова рівновага;
зможуть користуватись термометром, калориметром.
Тема і мета уроку.
Учні записують тему уроку, визначають мету уроку.
Учитель коригує їх відповіді.
Викладання нового матеріалу проводиться за планом:
Тепловий рух.
Поняття про температуру.
Теплова рівновага.
Термометр (принцип дії, градуювання, шкала вимірювань, правила вимірювання температури).
Встановлення 0оС Градуювання шкали Цельсія Шкали Цельсія та Кельвіна
Учнівські комп'ютерні презентації "Різні конструкції термометрів та їх автори" (випереджальні завдання окремим групам учнів).
У ході вивчення нового матеріалу учитель підкреслює, що своєрідність теплового руху полягає в тому, що в ньому бере участь велика кількість частинок, що кожна частинка має малі розміри і що рух кожної частинки хаотичний.
Хаотичний рух молекул демонструється за допомогою моделі броунівського руху. На основі аналізу дослідів учитель уводить поняття температури та пояснює будову і дію рідинного термометра, повідомляє учням деякі значення температур, що зустрічаються в природі. При цьому використовує комп'ютерну програму "Педагогічний програмний засіб "Фізика, 8 клас".