
, вихователь-методист Центру розвитку дитини №53 м. Житомира
ТЕМА. ЗВІРІ Орієнтовні назви тематичного циклу:
"Пригоди звірят".
"В гостях у лісових друзів".
"На лісовій галявині".
"Хто як до зими готується?"
"Хто як зимує?"
"Хто як весну зустрічає?
ФОРМУВАННЯ ПЕРЕДУМОВ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Орієнтовна тематика занять:
Заняття (мовленнєве спілкування + художня література).
Тема. Ігрова ситуація "Зайчик завітав у гості до малят".
Заняття (цікава математика + рідна природа + художня література).
Тема. Сюрпризний момент з білочкою (формування уявлень про множину). Дидактична гра "Виклади білці намисто".
Заняття (ліплення).
Тема. Зайчик (вчити дітей ліпити нескладні предмети з двох-трьох частин різної форми, з'єднувати їх між собою прикладанням і притискуванням).
Заняття (мовленнєве спілкування + рідна природа).
Тема. Розгляд картини "Лисиця з лисенятами" та бесіда за її змістом. Дидактична вправа "Хто більше назве слів" (добирати прикметники до слів: лисиця, яка? лисенята які?); дидактична гра "Чим живиться лисиця?"
Заняття (малювання).
Тема, їжачок-хитрячок.
Заняття (рідна природа + мовленнєве спілкування).
Тема. Ігрова ситуація "Зустріч Вовка і Ведмедя". Дидактичні ігри "Хто у кого?", "Кого не стало?", "Хто що їсть?", "Відгадай звук".
Заняття (мовленнєве спілкування).
Тема. Показ казки на фланелеграфі "Вовк та семеро козенят".
Заняття (цікава математика + рідна природа).
Тема. Весела мандрівка.
Заняття (мовленнєве спілкування + художня література + цікава
математика). Тема. Розгляд білки, бесіда про неї за ігровою ситуацією "Білочка з
гостинцями".
Заняття (мовленнєве спілкування + малювання). Тема. Складання казочки "Пригоди білочки в лісі".
Орієнтовні конспекти занять
Заняття
(мовленнєве спілкування + художня література + цікава математика) Тема. Ігрова ситуація "Зайчик завітав у гості до малят" Мета: закріпити знання про зайця, вміння розрізняти поняття багато, мало, один, порівнювати предмети за величиною (великий-ма-лий), виділяти і називати геометричні фігури (круг, трикутник). Сприяти розвиткові у дітей уваги, мислення, вміння слухати інструкцію вихователя та діяти згідно з нею.
Виховувати інтерес та турботливе ставлення до тварин. Словник: грядка, поняття багато, мало, один, активізувати словник словами: зайчик-побігайчик, зайчик-сіроманчик, зайчик-по-
стрибайчик. Матеріали: зайчик, у якого змінюється вираз обличчя; зображення
овочів, дві іграшкові машини, два фланелеграфи. Методи та прийоми: сюрпризний момент, мотивація, діалог з іграшкою, художнє слово, проблемна ситуація, право вибору, похвала, мовленнєві висловлювання.
Хід заняття
Стук у двері. В групу заходить зайчик. Вихователь: Ой, погляньте, хто до нас завітав?
- Так, це зайчик. А як іще його можна назвати? (Зайчик-сіроманчик, зайчик-вуханчик, зайчик-пострибайчик.)
- А чому його так називають? (Міркування дітей.)
- Що ще цікавого ви знаєте-про нього? (Відповіді дітей.)
- Давайте уважно розглянемо зайчика, чи все з ним гаразд? (Ні. Він засмучений, невеселий, неусміхнений.)
- Що могло з ним статися? (Хтось скривдив його, загубився,
тікав від вовка чи лисиці, голодний.)
(Вихователь читає вірш.)
Біжить зайчик дорогою Та й скаче, Затуляється лапками Та й плаче:
Усі ж бо я городи обійшов, Ніде ж бо я капустиці не знайшов.
Вихователь: То чому сумний наш зайчик? (Відповіді дітей.) - Що будемо робити, щоб він повеселішав? (Почастуємо морквою чи капустою.)
На фланелеграфі (грядці) розміщені різні овочі. Вихователь: Виберіть із грядки для зайчика фігуру, схожу за формою і кольором на головку капусти.
З різних геометричних фігур діти відбирають зелені круги, незалежно від їхнього розміру, і розміщують біля зайчика на іншому фланелеграфі. Зайчик захоплено і радісно заохочує правильний вибір дітей, дивується і непокоїться, коли потрапляє щось не схоже на капусту.
Вихователь: Погляньте, скільки капусти ми зібрали для зайчика. Що ми можемо про неї сказати? (Капусти багато, але вона різна за величиною.)
- Чи зможе зайчик забрати усю капусту? (Ні.)
- Що будемо робити? (Міркування дітей.)
— А може, ми відвеземо її машинами? (Вихователь виставляє дві іграшкові машини.)
- Скільки машин? (Дві.)
- Чи однакові вони? Що про них можна сказати? (Відповіді дітей.)
- Яку капусту будемо завантажувати в червону машину?
— Чому велику?
- А яку в синю?
- Що це сталося із зайчиком? (Повеселішав, став радісний, задоволений.)
Зайчик дякує дітям за допомогу.
Заняття__________________________________________
(мовленнєве спілкування + художня література + цікава математика)
Тема. Розгляд білки та бесіда про неї за ігровою ситуацією "Білочка з гостинцями".
Мета: дати уявлення про білку, спосіб життя (маленька тварина, з пухнастим хутром, пишним хвостом, швидко лазить та стрибає по деревах, їсть горіхи, гриби, живе в дуплі).
Продовжувати вчити порівнювати групи за кількістю елементів, способом прикладання одного предмета до іншого, утворювати рівність з нерівності додаванням або відніманням одиниці.
Розвивати фонематичний слух, чистоту мовлення, мовне
дихання.
Виховувати у дітей любов до природи, зосередженість, посидючість.
Вводити в словник вихованців слова, що означають назви
дій, ознак істот.
Учити давати відповіді на запитання вихователя поширеними реченнями.
Матеріали: білочка (м'яка іграшка), кошик, набірне полотно, горішки, шишки, ілюстрації.
Методи та прийоми: сюрпризний момент, пошук схованих предметів, діалог з іграшкою, проблемна ситуація, використання художнього слова, мовленнєві висловлювання, розгляд ілюстрацій, похвала.
Попередня робота: отримати інформацію вдома від батьків про білочку.