
- •Розрахункова – графічна робота
- •Загальні положення
- •1. Початкові (вихідні) данні по двигуну внутрішнього згоряння:
- •2. Вхідні дані параметрів теплообмінних потоків:
- •3. Визначення об’ємів повітря та продуктів спалювання палива.
- •4. Побудова діаграми нг -t, (ентальпія - температура газів).
- •5. Конструктивний розрахунок паро утворюючого пучка.
- •6. Розрахунок конвективного теплообміну.
- •7. Розрахунок коефіцієнта тепловіддачі від газів до стінки труби випромінюванням
- •2. Розрахунок гідравлічного опору котла.
- •3. Розрахунок аеродинамічного опору котла.
- •4. Розрахунок на міцність
4. Побудова діаграми нг -t, (ентальпія - температура газів).
В інтервалі температур t= 0 - 600 °С через 100 °С .
Для побудови діаграми всі необхідні розрахунки виконуються у вигляді таблиці і на їх основі будується діаграма НГ - t
Необхідні
при розрахунку данні про теплоємність
,
,
,і
повітря
взяти із таблиці №1. У випадку коли
вологість повітря d
> 0.01 розрахунок теплоємності повітря
слід виконати по залежності
Cп=Сс.п.+1,6*d*
,
=
*t
,
=V0
*Cп*t,
HГ=
+(
*
,
Значення теплоємності; Сі взяті з таблиці №1 додатка.
Таблиця №4.1.
t |
0 |
100 |
200 |
300 |
400 |
500 |
600 |
|
м3/кг |
|
1,6 |
1,7 |
1,79 |
1,863 |
1,93 |
1,989 |
2,04 |
|
2,56 |
2,72 |
2,864 |
2,9808 |
3,088 |
3,1824 |
3,2658 |
|
м3/кг |
|
1,3 |
1,3 |
1,3 |
1,307 |
1,32 |
1,328 |
1,3402 |
|
11,4153 |
11,4153 |
11,4153 |
11,4768 |
11,5909 |
11,6612 |
11,7683 |
|
м3/кг |
|
1,5 |
1,505 |
1,522 |
1,542 |
1,57 |
1,6 |
1,6148 |
|
2,79 |
2,7993 |
2,8309 |
2,8681 |
2,9202 |
2,976 |
3,0035 |
|
, кДж/кг |
Cп |
0 |
1693,46 |
3422,044 |
5197,706 |
7039,648 |
8909,784 |
10822,55 |
V0, м3/кг |
Cп |
1,32 |
1,325 |
1,33 |
1,34 |
1,35 |
1,365 |
1,38 |
|
14,671 |
14,727 |
14,783 |
14,894 |
15 |
15,172 |
15,3387 |
|
|
Ентальпія повітря |
0 |
1943,96 |
3917,49 |
5987,39 |
8100 |
10354,89 |
12700,44 |
HГ, кДж/кг |
Ентальпія газів |
0 |
4103,97 |
8279,73 |
12622,07 |
17083,65 |
21749,85 |
26571,1 |
За результатами табл..№4.1. будується діаграма залежності H-t
Графік №4.2.
5. Конструктивний розрахунок паро утворюючого пучка.
5.1. Конструктивна приймається:
• зовнішній діаметр сталевих труб d3=0,029 м;
• шаг розміщення труб, м;
Поперечний S1 і подовжній S2, наприклад
S1= S2=0,044, м
5.2. Температура газів на вході в паро утворюючий пучок дорівнює температурі газів на виході із двигуна внутрішнього згорання t0=tДВ.
5.3.
Ентальпія газів утилізаційного котла
на вході в пучок,
=f(tГ),визначається
по НГ
–
t
діаграмі.
20500
5.4. Коефіцієнт збереження теплоти приймається ϕ=0,96.
5.5. Попереднє визначення потужності паро утворюючого пучка виходячи з теплового балансу по газовій стороні, або по необхідній кількості пари, якщо потреба пари задається.
5.5.1. Потужність по газовій стороні
QП=ϕ*(
)*В,
кВт;
QП= 0,96*(20500-6200)*0,04=549,12
де: В – витрата палива кг/с;
- ентальпія газів на вході в паро утворюючий пучок,
-
ентальпія газів на виході з пучка,
-
визначається по НГ
– t
діаграмі, попередньо задавшись
температурою газів
=
1500C.
5.6. Розрахунок потужності паро утворюючого пучка на підставі теплового балансу по паровій стороні.
QП=Д*(НП.П.-НЖ.В.)+0,01*Р(НП.П.-НЖ.В.) кВт;
де: Д – продуктивність паро утворюючого пучка, кг/с;
НП.П. , НН.П. , НЖ.В – ентальпія відповідно перегрітої, насиченої пари та живильної води
Р – продувка котла, приймається Р=5%.
5.7. Виходячи з рівнянь теплового балансу по газовій і паровій стороні, визначається, паро потужність котла.
Д=
,
;
Д=
= 0,209
,
;
5.8. Після визначення паро потужності розраховується ентальпія газів на виході із пучка по залежності
=
,
У
випадку коли ентальпія при прийнятій
температурі на виході із пучка не
співпадає з розрахункованою по пункту
5.8. потрібно розрахунки повторити
перезадившись
до похибки δНух=5%.
5.9. Середня температура газів в теплообмінному пучку.
tГ=
, 0С;
tГ
=
= 292,5
0С;
Абсолютна середня температура газів в пучку.
ТГ= tГ+273=…0К;
ТГ=292,5+273=565,50К;
5.10. Швидкість газів у перепускній трубі приймається
WП.Т.=60 , м/с.
5.11. Внутрішній діаметр перепускної труби
=
=
=
=
= 0,214 м.
5.12. Зовнішній діаметр перепускної трубки:
=
+ 2 * δ;
= 0,214 + 2 * 0,005 = 0,224 м
де: δ – товщина стінки перепускної трубки приймається δ= 5 мм
5.13. Внутрішній діаметр циліндричного корпуса котла
Дк=
А*
, м
Дк=
28*
= 0,71 м
де: А – емпіричний коефіцієнт.
Для високо обертових двигунів та газових турбін А= 30-37, для мало обертових двигунів А=26-29
Nе.ном. – номінальна ефективна потужність двигуна, кВт
5.14. Загальна довжина спіралі одного зміє вика розраховується по залежності
lС.П.=
π
,
м
де: n – число витків спіралі
-
радіуси полу квитків спіралі по осі
корпуса котла.
Кожний
виток зміє вика спіралевидної форми
складається із двох півкіл з радіусами,
R1
і R2
, відрізняючись на величину ∆R=20-22мм
тобто
=
+ ∆R,
м.
Кільцеві зазори між внутрішнім витком спіралі та стінкою газоперепускної труби, а також між зовнішніми витками спіралі та внутрішньою стінкою корпуса котла повинні бути не менше як 5 – 10 мм у випадку коли є перепускна труба. Якщо перепускна труба відсутня, то кільцеві зазори повинні бути 80-100 мм.
Отвір який утворюється в цьому випадку у пучку закривається зверху і знизу і його площа в площі живого перетину котла не враховується.
З урахуванням зазорів між зовнішньою стінкою перепускною трубки ∆П.Т. і внутрішньою поверхнею спіралі та зазору між внутрішньою поверхнею спіралі ∆К.Т. розраховується половина ширини змійовика.
При ∆П.Т=∆К.Т.= 7,5 мм отримаємо половину ширини змієвика
=
* 0,5 , мм;
=
* 0,5 = 228
мм.
5.15. Розрахунок кількості витків спіралі.
n=
=
= 3,
витка
де: S1 = 0,044м – шаг витків. Після розрахунку приймається ціле число витків. ( в сторону збільшення).
5.16 Значення радіусів R1i, R2i вираховується за умов
R1(i+1)= R1i+S1 тобто R1(i+1)= R1i+44 , мм
R2(i+1)= R2i+S1 або R2(i+1)= R1(i+1)+∆R= R1i+S1+∆R, мм
тобто: R2(i+1)= R1i+44+20, мм і так далі до значення внутрішнього радіуса кожуха котла з урахуванням ∆К.Т. Розрахунок R1i, R2i наведено починаючи від зовнішнього радіуса перепускної труби.
R11=0,5*224+7,5=120 мм; R21=120+22=144 мм;
R12=120+44=164 мм; R22=164+22=186 мм;
R13=164+44=208 мм; R23=208+22=230 мм;
R14=208+44=252 мм; R24=252+22=276 мм;
R15=252+44=296 мм; R25=296+22=318 мм;
R16=296+44=340 мм; R26=340+22=362 мм;
5.17. Після розрахунків радіусів, фактичне значення внутрішнього діаметру кожуха котла може корегуватися по залежності
ДК(ФАКТ)=ДП.Т.+2(∆П.Т.+∆К.Т.)+2(n-1)*S1+2*d , мм
де: n – кількість витків спіралі.
Д – приймається до цілого значення і корегуються зазори ∆П.Т.+∆К.Т
5.18. Довжина спіралі вираховується по залежності
Lсп=π*
R1i
+ R2i
),
м
Lсп=3,14*2896=9093мм=9,093м.
5.19. Площа поверхні нагріву зміє вика, що складається з двох спіралей
FЗМ=2*π*d*lСП=2*3,14*0,029*lCП=………м2
FЗМ=2*3,14*0,029*9,093=1,656