Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
3riven_po_alfavitu.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
844.8 Кб
Скачать

7. Коротко опишіть зразок уроку літератури з використанням різних видів унаочнення.

Урок у 6-му класі на тему: Тарас Шевченко. Відомості про перебування письменника у Санкт-Петербурзі. Вірш «Думка» (Тече вода в синє море…). Ліричний твір Специфіка ліричних творів (строфа)

Обладнання: плакат (уривок із твору О.Іваненко «Тарасові шляхи»), Таблиця «Життя Т. Шевченка в Санкт-Петербурзі», художній фільм Тарас Григорович Шевченко, аудіо запис групи «fata-morgana» пісні «Тече вода в синє море».

Мета: розширити знання учнів про життєвий і творчий шлях Тараса Шевченка, особливо про його перебування у Санкт-Петербурзі. Удосконалити навички виразного читання і зв’язного мовлення. Закріпити знання з теорії літератури; розвинути в учнів зацікавлення до предмету укр..літ на прикладі життя і творчості Шевченка. Виховувати учнів справжніми громадянами і патріотами своєї країни.

Тип уроку: комбінований з використанням технічних засобів.

Хід уроку: на початку уроку в якості епіграфу на дошці висить уривок твору О.Іваненко «Тарасові шляхи»

Хлопчик. Матусю, а правда що небо на залізних стовпах тримається?

Мати. Так, синку, правда.

Хлопчик. А чому так багато зірок на небі?

Мати: Це коли людина на світ приходить, Бог свічку запалює, і горить та свічка, поки людина не помре. А як помре, свічка гасне, зірочка падає. Бачив.

Хлопчик: Бачив, матусю, бачив... Матусечко, а чому одні зірочки ясні, великі, а інші ледь видно?

Мати. Бо коли людина зла, заздрісна, скупа, її свічка ледь-ледь тліє. А коли добра, любить людей, ясно і світло це далеко видно.

Хлопчик. Матусю, я буду добрим. Я хочу, щоб моя свічечка світила найясніше.

Мати. Старайся мій хлопчику.

Потім вступне слово вчителя, метод експрес-опитування про дитячі роки шевченка, потім знову слово вчителя в якому розповідається про Петербурзький період життя письменника, потім перегляд фрагменту із фільму Ігоря Савченка «Тарас григорович Шевченко» (1951). Обговорення фільму, потім йде бесіда що таке лір.твір, зачитування поезії, обговорення ії, і в кінці прослуховування аудіо запису.

30.Коротко охарактеризуйте основні підручники з методики викладання літератури і розкрийте їхню специфіку.

Поява перших підручників із методики викладання літератури припадає на 20-ті роки, серед них 1)Українська література в школі (спроба методики) О. Дорошкевича;

2)Біленький О., Булаховський Л. Методичні уваги для вчителя старшого концентру трудшколи; Я. 3)Мамонтів Сучасні проблеми педагогічної творчості. – Харків, 1922 тощо.

Поява перед війною нових методичних підручників: А.П. Машкін “Методика літератури”, “Методика літературного читання” (1931); П. К. Волинський, Г. П. Снєжкова “Методика літературного читання у У-УІІ класах середньої школи” (1940) тощо.

Активно працюють у галузі методики викладання літератури у школі академік О.Р. Мазуркевич (“Нариси з історії методики української літератури”, “Метод і творчість”), К. М. Сторчак (“Основи методики літератури”). Вихід методичних праць відомих учених-методистів і вчителів-практиків: І. О. Синиці, В.Я. Неділька, А. Й. Капської, Є. А. Пасічника (м. Київ), К.О. Ходосова (Полтавська обл.), В.І. Цимбалюка (Київська обл.), Є. М. Кучеренко (м. Львів), М. Г. Стельмаховича (м. Івано-Франківськ), К. П. Фролової (м. Дніпропетровськ), Б. І. Степанишина (м. Рівне), В. Ф. Фещака (Волинська обл.), А. П. Коржупової (м. Вінниця), Є. І. Жицького, І. С. Бація (м. Харків) та ін.

Методична думка на Україні у післявоєнні роки значно збагатилася. У цей час виходить багато відомих досліджень, серед яких слід відзначити «Методику літературного читання в 5-7класах» за редакцією П.Волинського (автори Т.Бугайко, Ф.Бугайко, П.Волинський) (1947р), «Методику викладання укр..літ. в 5-7кл (Літературне читання)» Т.Бугайко, Ф.Бугайко, П.Волинський (два видання 1950-1952), «Методика викладання української літератури у 8-10кл середньої школи» Т.Бугайко, Ф.Бугайко за редакцією П.Волинського (1952), яка потім вийшла оновлена і доповнена, під назвою «Українська література в середній школі.Курс методики»1962р. Вагомим внеском в МВУЛ є праця О.Мазуркевича «Нариси з історії методики укр..літ»1961р., в якій простежується розвиток методичної думки з найдавніших часів до 60-их рр. ХХст»

Вихід методичних праць відомих учених-методистів і вчителів-практиків: І. О. Синиці, В.Я. Неділька, А. Й. Капської, Є. А. Пасічника (м. Київ), К.О. Ходосова (Полтавська обл.), В.І. Цимбалюка (Київська обл.), Є. М. Кучеренко (м. Львів), М. Г. Стельмаховича (м. Івано-Франківськ), К. П. Фролової (м. Дніпропетровськ), Б. І. Степанишина (м. Рівне), В. Ф. Фещака (Волинська обл.), А. П. Коржупової (м. Вінниця), Є. І. Жицького, І. С. Бація (м. Харків) Пультер С.О., Лісовський А.М. (м. Житомир) Методика викладання української літератури в середній школі та ін.

Сьогодні найпопулярнішими підручниками з методики викладання укр.літ є:

Пасічник Є.А. Методика викладання української літератури в середніх навчальних закладах В посібнику розглядаються вузлові питання методики викладання української літератури в сучасній школі. Він побудований на нових концептуальних засадах освіти в Україні, поєднує традиційні й нові технології викладання літератури, містить конкретний матеріал, що стане в пригоді як молодим, так і досвідченим учителям. Для студентів філологічних факультетів, учителів-словесників, аспірантів та викладачів. Рекомендовано Міністерством освіти України

Неділько В. Методика викладання української літератури в середній школі. Ця праця є наслідком вивчення й узагальнення досвіду викладання української літератури в сучасній школі. Вона спирається також на визначні досягнення теорії методики, здобуті російськими й українськими вченими-методистами. Написана вона відповідно до програми університетського курсу методики викладання української літератури в середній школі (1976 р.) і призначена для студентів філологічних факультетів університетів та педагогічних інститутів. Її зможуть використати і вчителі літератури середніх ш кіл.

Бугайко Тетяна Федорівна, Бугайко Федір Федорович Українська література в середній школі. Курс методики - В книзі розглядаються основні питання методики викладання української літератури в зв'язку з завданням комуністичного виховання молодого покоління. Автори розповідають про методи й особливості побудови та проведення уроків з літератури в середній школ і (5-11 класи). Книга призначена для студентів-філологів педагогічних інститутів та університетів, а також для викладачів літератури середньої школи.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]