
Тернопільський національний педагогічний університет
ім.Володимира Гнатюка
кафедра музикознавства, методики музичного виховання
та вокально-хорових дисциплін
Підготувала:
Студентка групи
Тема: Музична інтонація. Вивчення пісні «Шпачок прощається.»Прослуховування фортепіанної п’єси українського композитора Віктора Косенка «Гумореска».
Навчальна мета:
• Працювати над виробленням вокально-хорових навичок;
• Ознайомити з новою піснею.
• Розвивати навички активного сприймання музичного твору, вчити розрізняти елементи музичної мови, використані для створення певного образу.
Виховна мета:
• Формувати художній смак, музичні інтереси дітей;
• Виховувати любов і шану до народних пісень і народних традицій;
• Виховувати шану до творчості В.Косенка.
Обладнання:
• Портрет В.Косенка ;
• Таблиця-наочність ритмічною вправою;
• Ілюстрації, які використані в бесіді з учнями;
• Ілюстрація до пісні «Шпачок прощається».
План роботи (45 хв.)
1. Організаційна частина, музичне вітання (2 хв.);
2. Розспівування з освоєнням музичної грамоти (6-8 хв:);
3. Бесіда з учнями, що сприяє актуалізації опорних знань( 5хв.);
4.Розучування пісні (10-12 хв.);
5. Вчіться співати по нотах (3-5 хв.);
6. Слухання музики (5 хв.);
7. Закріплення, опитування (3-4 хв.);
8. Завдання додому (2-5хв.).
Хід уроку:
1.Музичне вітання.
2. Розспівування з освоєнням музичної грамоти .
Розспівка на одному звуці на склади "ду", "ля", "тук-тук" по півтонах вгору (різні ритмічні варіанти).
Діти ви вже знаєте, що є довгі триволості і короткі.
А як ми називаємо довгі триволості? [ Та ]
А короткі? [Ті-ті]
А як позначаються довгі триволості? [Однією паличкою]
А короткі?[ Двома паличками з'єднаними між собою]
Подивіться на цю вправу і скажіть, які тут зустрічаються тривалості? [Довгі і короткі]
Давайте поплескуємо ритмічний малюнок вправи.
А може хтось сам придумав ритмічну вправу?
Зараз уважно подивіться на мою руку і скажіть як називається ступінь який я показую? [ ЗО]
А це який ступінь? [ ВІ]
Давайте заспіваємо як кує зозуля[ Ку - ку ]
А тепер заспіваємо теж саме, але на « зо-ві»
Домашнє завдання:
1.Придумати вдома ритмічну вправу.
3.Бесіда з учнями.
Дітки, зараз весна, але ми з вами повернемось трішки назад у часі до золотокосої осені. Осінь – це пора збирання урожаю, це пора прощання з літечком. У повітрі вихором кружляють яскраві листочки. Дерева кивають голим віттям, дякуючи сонечку за літнє і осіннє тепло і ласку. Пишається проти сонця ліс, пломенять осінні вогневі барви. А разом з лісом пишається й осінь тим, що створила таку красу. Саме в такий теплий день ми можемо почути чиюсь пісеньку.
Дітки, я зараз буду показувати вам картинки на яких зображені різні птахи, а ви маєте відгадати чия саме пісенька звучить в осінню днину.
Ви молодці дітки, так ви вгадали це пісенька шпачка.Він дуже цікавий на вигляд: чорне, блискуче пір’я покриває все його тіло,а сам він ніби оперезаний строкатою стрічкою. Його міцний дзьоб надає йому дуже поважного вигляду. Недарма люди називають його мудрим птахом і навесні майструють шпаківні. Коли на нього добре поглянути, то можна помітити його заклопотаність і серйозність. Дітки, як ви вважаєте чому шпачок сумує?Це й не дивно, бо попереду його чекає нелегке випробування – відліт у теплі краї.Саме тому його чорненькі намистинки-очі виглядають сумними, бо тяжко залишати рідні місця аж до наступної весни. Шпачок заводить свою прощальну пісеньку. Ось зараз ми будемо її розучувати. Вона називаєть «Шпачок прощається».