
- •16. Методика вивчення байки
- •17. Конспект уроку
- •18. Методика вивчення історичної пісні
- •Тема. Іван Франко. Короткі відомості про митця і його багатогранну творчість. «Захар Беркут». Зміст та історична основа повісті.
- •Перебіг уроку і. Організаційний момент.
- •V. Оголошення результатів навчальної діяльності.
- •VI. Підсумок уроку.
- •19. Методика вивчення літературної балади
- •Хід уроку
- •V. Основний зміст уроку.
- •VI.Підсумки. Закріплення нового матеріалу.
- •VII. Заключне слово вчителя.
- •VII. Домашнє завдання.
V. Оголошення результатів навчальної діяльності.
VI. Підсумок уроку.
VII. Домашнє завдання. Прочитати за підручником с.34 – 38. Прочитати і проаналізувати уривки з повісті «Захар Беркут», в яких зображується героїчна боротьба тухольської громади проти монголо-татарських завойовників
19. Методика вивчення літературної балади
Бала́да (фр. ballade, від прованс. ballar — танцювати) — жанр ліро-епічної поезії фантастичного, історико-героїчного або соціально-побутового характеру здраматичним сюжетом. Первісно — танцювально-хорова пісня середньовічної поезії Західної Європи з чіткою строфічною організацією.
Тема. Т. Г. Шевченко. Почуття поета у відображенні складних явищ суспільного життя.
Мета. Ознайомити учнів з історією написання твору; прослідкувати, як у вірші розкривається любов Т. Г. Шевченка до України й ненависть до кріпацтва; визначити життєве кредо поета;
удосконалювати навички ідейно-художнього аналізу поетичного твору;
навички виразного читання;
виховувати любов до поетичного слова, його розуміння;
формувати комунікативну компетентність, розвиваючи зв’язне мовлення, уміння логічно мислити, грамотно висловлювати власні думки;
розвивати асоціативне мислення, творчу уяву;
розвивати спостережливість, уважність;
виховувати почуття любові до рідного краю, поваги до його кращих представників.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Обладнання. Портрет Т. Г. Шевченка, фотоматеріали: пам’ятник поету на Чернечій горі, вид на Дніпро з Чернечої гори, сходи, які ведуть до могили Т. Г. Шевченка, підручник, дидактичний матеріал, дошка (нові слова, нові терміни: кредо, метонімія).
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Привітання. Оголошення плану уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
Виразне читання учнями поезії Т. Г. Шевченка «І виріс я на чужині».
Перевірка складених учнями тестів до поезії «І виріс я на чужині» та біографії письменника.
Рольова гра. Учень, який складав питання до вірша, виконує роль учителя (ставить питання, оцінює учнів, які відповідають). Метод «мозковий штурм». (Якщо є учні, які виконували це домашнє завдання).
Перевірка виписаних із вірша «І виріс я на чужині» художніх засобів (якщо є учні, які виконували це домашнє завдання).
(Оцінювання здійснюється в процесі перевірки домашнього завдання)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів. Слово вчителя.
(Після підведення коротких підсумків домашнього завдання)
Отже, ви відчули і в цьому творі, як Т. Г. Шевченко ненавидів панів-кріпосників, як його обурювала вся кріпосницька система. Яким було його життєве кредо? (Звертаємо увагу на слово «кредо» на дошці. Кредо – провідні думки, переконання). Не коритись панам, боротись проти проклятого панства, проти всього ладу.
У 1845 році Шевченко гостить на Переяславщині у своїх знайомих. Потрапивши одного разу під дощ, поет захворів на запалення легенів. У ті часи ця хвороба була смертельною в більшості випадків. Друзі перевозять Тараса до Козачковського – лікаря, давнього приятеля поета. Той робить усе можливе, але шансів видужати в Шевченка мало. А йому ж усього 31… Так багато хотілося написати, скільки ще мріялося зробити для свого народу… Невже кінець? І на папері з’являються слова: «Як умру, то поховайте…». Поет пише прощального вірша. Так народився «Заповіт».
ІV. Оголошення теми, мети уроку.