
- •Анотація
- •1. Вибір електродвигуна і кінематичний розрахунок
- •1.1. Кінематична схема приводу
- •1.2. Вибір електродвигуна
- •1.3. Вибір марки матеріалу. Визначення допустимих напружень
- •2. Визначення параметрів передачі
- •3. Обчислення колової швидкості і сил, що діють в зачепленні
- •4. Орієнтовний розрахунок валів. Конструктивні розміри зубчастої пари
- •5. Конструктивні розміри елементів корпус а і кришки редуктора
- •6. Конструктивні розміри валів і підшипникових вузлів. Компонування редуктора
- •7. Перевірка міцності валів
- •7.1. Швидкохідний вал
- •7.2. Тихохідний вал
- •8. Підбір шпонок. Перевірка міцності шпонкових з'єднань
- •8.1. Швидкохідний вал
- •8.2. Тихохідний вал
- •9. Підбір підшипників
- •9.1. Швидкохідний вал
- •9.2. Тихохідний вал
- •10. Посадки деталей і складальних одиниць редуктора
- •11. Мащення зубчастих коліс і підшипників
- •12. Розрахунок ланцюгової передачі
- •13. Викреслювання загального вигляду редуктора
- •14. Складання редуктора
- •Висновки
- •Література
1.3. Вибір марки матеріалу. Визначення допустимих напружень
Для виготовлення зубчастих коліс призначається сталь 45 з термічною обробкою:
поліпшення - для шестерні, нормалізація – для колеса (2. П3).
Допустимі
напруження на контактну і згинаючу
витривалість зубів (для сталі 45,
нормалізація, НВ 180…220; σ
=
420 Мпа, N
=10
;
σ
=
110 Мпа для реверсив-ної передачі; N
=
4·10
для колеса; поліпшення, НВ 240…280; σ
=
600 Мпа, N
=1,5·10,σ
=
130 Мпа для реверсивної передачі, N
=
4·10
для шестерні.
Кількість
циклів зміни напружень при призначеному
ресурсі передачі t
25000
год визначається за формулою:
N
=
N
=
60·t
·n
,
2. с.124 (13)
N =N = 60· 25000·
Якщо
отримане значенняN
>
N
;
N
>
N
,
то необхідно прийняти К
=
=К
=
1.
Допустимі напруження:
=σ
·
К
,
2. с.124 (14)
= σ
· К
.
2. с.124 (15)
Отже, для колеса:
=420·1=420
=110·1=110
для щестерні:
=600·1=600
=130·1=130
2. Визначення параметрів передачі
Міжосьова відстань зубчастої пари визначається за формулою:
а
К
(u
+ 1)
,
2. с.138 (16)
а нормальний модуль зачеплення:
m
=
К
,
2. с.138 (17)
де К = 4300 для сталевих косозубих коліс;
ψ
-
коефіцієнт ширини колеса (відношення
ширини колеса до міжосьової від-
стані зубчастої передачі), ψ = 0,2…0,8; приймається ψ = ….;
ψ
-
коефіцієнт відношення ширини шестерні
до її ділильного діаметру,
ψ = 0,5·ψ ·(u + 1); 2. с.142 (18)
ψ =0,5·0,3·7=1,05
К
,
К
-
коефіцієнти (2. П56); методом інтерполяції
приймаються К
=1,36;
К =1,37;
К = 1,12 – коефіцієнт виду передачі (2. П61);
К = 1 – для закритих передач (2. П62);
z = 20…25; приймається z = 20;
Υ
-
коефіцієнт форми зуба; приймається
Υ
=…..
(2. П63).
Отже:
а
4300(6+1)
=178мм
Остаточне значення міжосьової відстані приймається найближчим більшім із стандартного ряду (2. П25), тобто а = 180 мм.
m
=
1,12
За ГОСТ 9563-60 приймається m = 2,5 мм.
Кількість зубів шестерні і колеса визначаються за формулами:
z
=
;
2. с.143
(19)
z = z · u, 2. с.143 (20)
де β –
кут нахилу лінії зуба, приймається
β=15
.
z =
Приймається z = 22
z =22·6=132
Приймається z = 132
Уточнюється передаточне число, частота обертання тихохідного валу та кут на-хилу лінії зуба:
u
=
;
2. с.143
(21)
u =
n
=
;
2. с.143
(22)
n
=
cosβ =
;
2. с.143
(23)
cosβ
=
.
β = 15 .
Розмір колового модулю визначається за формулою:
m
=
;
2. с.143
(24)
m
=
Ділильні діаметри, діаметри вершин та западин зубів шестерні і колеса визнача-ються за формулами:
d = m ·z ; 2. с.144 (25)
d =2,36·22=51 мм.
d
=
d
+
2· m
;
2. с.144
(26)
d =51+2·2,27=56 мм.
d
=
d
-
2,5· m
;
2. с.144
(27)
d =51-2,5·2,27=45,75 мм.
d = m ·z ; 2. с.144 (28)
d = 2,36·132=311,5мм.
d
=
d
+
2· m
;
2. с.144
(29)
d =311,5+2·2,5=316,5 мм.
d
=
d
-
2,5· m
;
2. с.144
(30)
d =311,5-2,5·2,5=304,25 мм.
Уточнене значення міжосьової відстані:
а
=
;
2. с.144
(31)
а
=
мм.
Ширина вінців зубчастих коліс визначається за формулами:
b = ψ ·а ; 2. с.145 (32)
b =0,3·180=54 мм.
b = b + 5; 2. с.145 (33)
b = 54+5= 59 мм.