Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
пед окт адс.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
251.9 Кб
Скачать

9 Лекция.

Мақсаты: Кәсіптік білім берудің тұтас педагогикалық процесінің формалары туралы тұтас білімдерді қалыптастыру.

Жоспары:

1.Кәсіптік білім берудің тұтас педагогикалық процесінің формалары.

2.Кәсіптік білім берудің тұтас педагогикалық процесінің формаларының сипаттамасы.

Әдебиет:

1) Хмель Н.Д. Біртұтас педагогикалық процестің теориясы мен технологиясы.- Алматы, 2005.

2) Керимов Л.К., Айтмамбетова Б.Р. Педагогический процесс как объект деятельности учителя.- Алматы, 1998.

3) Момынбаев Б.К., Өстеміров К. Кәсіптік-техникалық пәндер. – Алматы, 2005.

4) Васильев И.Б. Профессиональная педагогика. – Харьков, 2003. Ч.2.

Кәсіби оқытуды ұйымдастыру формалары – бұл оқытушы мен оқушылардың оқу-тәрбие мақсаттарына қол жеткізугек бағытталған біріккен іс-әрекетін ұйымдастырудың түрлері, сыртқы көрінісі.

Оқытуды ұйымдастырудың формаларның негізгі белгілерін сипаттайтын мыналар:

  • сабақтың дидактикалық мақсаттары;

  • уақыттық-кеңістік айқындылық (сабақ тәртібі, өткізілетін орны, білім алушылар құрамы);

  • сабақ құрылымы;

  • оқушылар өзіндік жұмыстарының деңгейі.

Оқыту формаларының ерекше атқаратын қызметтері:

  • ықпалдастық;

  • коммуникативтілік;

  • басшылық сипаты.

Кәсіби-техникалық мектепетерде оқытуды ұйымдастырудың формалары:

А) теориялық оқыту (дәстүрлі және дәстүрлі емес сабақтар, лекциялар, зертханалық-сарамандық жұмыстар, теориялық және практикалық семинарлар, экскурсиялар, оқу конференциялары, үй тапсырмалары);

Б) өндірістік оқыту (оқу шеберханасындағы сабақ, кәсіпөрында оқыту, қызмет көрсету аясында еңбек, өндірістік практика,и жұмыс орны, диплом алдындағы практика);

В) сыныптан тыс жұмыстар мен қосымша сабақтар )факультативті сабақтар, консультациялар, үлгермеушілермен қосымша сабақтар, үйірме жұмыстары);

Г) оқушылардың білім, білік, дағдыларын тексеру (коллоквиумдер, сынақтар, емтихандар, қорытынды конференциялар, біліктілік байқау жұмыстары).

Сабақ - оқу үрдісін ұйымдастырудық негізгі түрі

Кәсіби оқытуда сабақ берудің мына түрлері қалыптасқан:

- Теориялық окыту сабағы;

- Практикалыкқ оқыту сабағы.

Теориялық оқыту сабағы оқушыларға болашақ кәсіби - еңбек кызметін жүзеге асыруда ғылыми-теориялық білім мен парасатты білік, дағдылық қабілетгіліктерін жетілдіруге арналған оқу үрдісі. Кәсіптік мектептерде (дидактикалық мақсатына қарай) сабақ мынадай түрлерге жіктеледі.

1. Жаңа білім негіздерін игеру;

2. Білім мен дағдыны жетілдіру және бекіту;

3. Қайталама - жалпылау;

4. Бақылау - тексеру;

5. Аралас сабақтар т.б.

Теориялық оқыту үрдісінде негізінен аралас сабақтар түрі жиі пайдаланылады. Мұнда сабақтың ұйымдастыру және дидактикалық құрылымы болады.

Ұйымдастыру құрылымына мыналар кіреді:

- Ұйымдастыру кезеңі;

- Үй тапсырмасын орындауын тексеру;

- Оқушылардан өтілген материалдарды сұрау;

- Жаңа сабақ түсіндіру;

- Жаңа сабақты игеруде оқушылардың өз бетінше жұмысы;

- Жаңа сабақ материалдарын бекіту;

- Сабақты қорытындылау;

- Үйге тапсырма.

Сабақтың дидактикалық құрылымы мына 3 элементті қамтиды:

- Тірек білімдері мен қимыл тәсілдерінің көкейкестілігі; - - Жаңа ұғымдар мен әрекет тәсілдерін қалыптастыру;

- Білімді өмірге қолдана білу, білік пен дағды икеміне ие болу:

- Білімді бағалау, білік пен дағдыны қалыптастыру;

Бұл құрылымды ары қарай мына 3 бөлікке бөлуге болады:

- Логикалық-психологиялық;

- Мотивациялық;

- Әдістемелік.

Тақырып 4. Кәсіптік білім берудің тұтас педагогикалық процесінің сипаттамасы