Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Зб_рник методичних розробок з предмету Охорона...docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
14.47 Mб
Скачать

План уроку

Предмет: «Охорона праці»

Тема програми: «Основи електробезпеки»

Тема уроку: «Електрика промислова, статистична і атмосферна. Особливості ураження електричним струмом»

Цілі:

  • Навчальна мета передбачає:

  • засвоєння знань з нової теми;

  • оволодіння культурою розумової діяльності, формування науково-обґрунтованого світогляду.

  • Розвиваюча мета передбачає формування:

  • раціонального мислення;

  • пізнавальної активності та самостійності;

  • уваги, спостережливості;

  • критичного, аналітичного та логічного мислення;

  • творчого мислення.

  • Виховна мета спрямована на виховання:

  • культури навчального процесу;

  • поваги до праці, обраної професії;

  • моральних якостей учнів як особистостей;

  • дисципліни, сумлінності, ініціативи.

Методи організації і реалізації навчально-пізнавальної діяльності за джерелом знань: словесні, наочні.

Тип уроку: засвоєння нового матеріалу.

Підтип уроку: проблемний.

Вид уроку: кіно / бесіда.

Форми проведення: дискусія, вікторина.

Форми організації роботи учнів: фронтально-групова, у малих групах, бригадах, індивідуальна.

Методи і прийоми викладання: фронтальне опитування, постанова проблемних питань, розповідь, бесіда, демонстрація, організація змагань.

Матеріально-технічне забезпечення уроку: апаратура, відеофільм «Електрика».

Обладнання: магнітна дошка.

Дидактичне забезпечення уроку:

  • стенд «Електробезпека»;

  • плакати, міні-підручники з теми «Електробезпека»;

  • підручник А. Г. Єлисєєв «Охорона праці» – 16 штук (за кількістю учнів);

  • критерії оцінювання навчальних досягнень учнів.

Міжпредметні зв’язки: фізика, гірнича електротехніка, виробниче навчання.

Хід уроку

І Організаційний момент

Рапорт чергового про відсутніх на уроці.

Перевірка готовності до уроку.

Викладач: Вітаю, вас, друзі. Будь ласка, відкрийте конспекти, запишіть дату. Це ваш помічник у засвоєнні нового матеріалу. За моїми рекомендаціями ви будете робити у зошитах записи. Гарної вам роботи, хлопці, натхнення і успіхів, засвоєння нових навчальних технологій.

ІІ Актуалізація опорних знань

Викладач: Тема уроку: «Електрика промислова, статична і атмосферна. Особливості ураження електричним струмом».

Запишіть, будь ласка, у зошити.

Мета:

  • Сформувати знання про види електрики (яка електрика є промисловою, статичною і атмосферною).

  • Виявити особливості ураження людини електричним струмом.

Важливість теми обґрунтуємо разом.

Спочатку згадаємо, яке значення має використання електроенергії на вугільних шахтах?

Відповідь: Використання електроенергії у шахті дозволяє здійснювати комплексну механізацію і автоматизацію виробничих процесів добування вугілля, використовувати високовиробничі виїмкові машини і механізми з електричним приводом, використання для транспортування вугілля конвеєри і електровози, освітлення основних виробок стаціонарними світильниками, а також застосування обладнання контролю за метаном у рудниковому повітрі.

Викладач: Для продовження вивчення нового матеріалу пропоную подивитися фільм «Електрика».

Після перегляду фільму (7 хвилин) викладач рекомендує обґрунтувати його зміст і робить фронтальне опитування учнів.

Питання 1: Як ви вважаєте, коли виникає електрика?

Відповідь учня: Електрика виникає у результаті руху частиць електронів, які покидають атоми. Електрика знаходиться усюди, також у приладах.

Питання 2: У яких одиницях виміряється напруга?

Відповідь учня: Напругу вимірюють у вольтах. Вона показує напругу

електричного струму в ланцюгу.

Питання 3: Назвіть одиниці вимірювання сили струму.

Відповідь учня: Сила струму виміряється в амперах.

Питання 4: Що може служити джерелом струму?

Відповідь учня: Генератор і батарейка.

Питання 5: Назвіть одиницю вимірювання потужності.

Відповідь учня: Одиниця потужності – ватт. Чим більше потужність, тим більше енергії прилад споживає у секунду.

Питання 6: Яку роль відіграє генератор?

Відповідь учня: За допомогою генератора у мережі створюється електрика.

Питання 7: Де виникає постійний струм?

Відповідь учня: Постійний струм виникає у батарейці, де струм рухається тільки в один бік.

Питання 8: Що називається провідниками?

Відповідь учня: Це матеріали, які пропускають струм. Наприклад, мідь.

Питання 9: Які матеріали являються ізоляторами?

Відповідь учня: Матеріали, які зупиняють проходження струму. Це фосфор, пластмаса, гума.

Питання 10: Що являє собою електричний струм?

Відповідь учня: Упорядкований рух електричних зарядів.

Сила струму на ділянці ланцюга прямо пропорційна різниці потенціалів, тобто напрузі на кінцях дільниці і зворотно пропорційний опору дільниці ланцюга.

Викладач: Продовжимо. Ми обсудили фільм, який допоміг у вивченні нового матеріалу. Я бачу, що ви гарно зрозуміли і також засвоїли основні моменти і терміни.

Користуючись міні-підручниками, я вам пропоную записати у зошитах наступні поняття:

Промислова електрика – це електричний струм, який виробляється промисловими установками, приладами, індивідуальними (гальванічними) джерелами струму для використання на виробництві і в побуті.

Промислова електрика виробляється на електростанціях, динамо-машинах, гальванічних елементах, накопичується і зберігається в акумуляторах.

Основні параметри струму: напруга і сила струму. Приклади цьому ми побачили у фільмі.

Статична електрика – це заряди електрики, які накопичуються на тілі, виробничому обладнанні, речах побуту внаслідок контактного або індуктивного впливу. Сила струму даного виду електрики, як правило, дуже мала, але потенціал напруги може бути дуже великий.

Внаслідок цього статична напруга може стати небезпечною для життя людини як на виробництві, так і в побуті.

Викладач: Хлопці, згадайте, чи бачили ви у фільмі приклади статичної електрики?

Учень: Так, ми бачили, як чоловік демонструє статичну електрику, коли речі прилипають до стелі (шар), до його рук (пакет), бо вони наелектризовані.

Атмосферна електрика – це електричний заряд (потенціал), який виникає в результаті розрядів блискавки, накопичення його в кульовій блискавці або іонізації повітря. Електричний потенціал (розряд) атмосферної електрики буває дуже високим і досягає такої величини, яку на промислових установках виробити неможливо. Розряди грози, заряди кульових блискавок, можуть принести людині велику шкоду (руйнування), якщо не вжити заходів захисту і не виконувати правила поведінки людини під час грози.

Викладач: Чи бачили ви у фільмі приклади атмосферної електрики?

Учень: Так, у фільмі було показано розряд грози, що виник у атмосфері. Це дуже небезпечно, бо я знаю у житті є такі приклади, коли людей вбиває розряд грози.

Викладач: Зараз я пропоную вам самостійно записати у зошитах терміни:

а) електротравма, електротравматизм, електробезпека і зробити аналіз загальної кількості нещасних випадків на виробництві, використовуючи міні-конспекти.

б) особливості електротравматизму.

На цю роботу вам дається 5 хвилин.

ІІІ Закріплення нового матеріалу

Пропоную усім учням об'єднатися для роботи у 3 ланки, і ми з’ясуємо, яка ланка краще засвоїла новий матеріал. Завдання будуть такими: