- •Шетел тілін оқыту әдістемесі
- •53.Психологиялық әдебиетте дағдыны қалыптастырудың кезеңдері:
- •123. Оқушылардың монолог түрінде Future in-the-Past ты менгерубарысындағы сабақ міндеттері.
- •124.Оқытудың психологиялық ұстанымдарына жатқызады:
- •2.Психологиялық әдебиетте дағдыны қалыптастырудың кезеңдері:
- •87.Аудиопассивтік кабинеттердің артықшылықтары неде:
- •Материалды енгізу барысында әрекеттің басқа салаларымен ассоциативтік байланыстарды құру
- •116. Психологиялық әдебиетте дағдыны қалыптастырудың кезеңдері:
- •31. Аудиопассивтік кабинеттердің артықшылықтары неде:
- •44.Дағдылары қалыптастыру тілдік тапсырмалардың шешуі болып табылады
- •54.Белсенділік ұстанымын жүзеге асыру ережелері
44.Дағдылары қалыптастыру тілдік тапсырмалардың шешуі болып табылады
А)Лексикалық
В)Грамматикалық
С)Фонетикалық
D)Грамматикалық-аударма
E)Орфографиялық
G)Графикалық
45. Оқытудың аудиовизуалды құралдары бөлінеді
А) Видеофонограммалар
В) Видеограммалар
С) Фонограммалар
D) Монофонограммалар
E) Көрнекі
46. Мектептегі шетел тілін оқыту процесін жоспарлау және жоспар түрлері
А) тактикалық
В) тақырыптық
С) перспективті
D) пәнаралық жоспарлар
E) модульды
G) циклдік
47. Шет тілдік білім берудің (пәнаралық конструктің) құрамдық нысандары
А) Тұлға
В) Бөтен тіл
С) Бөтен мәдениет
D) Бөтен тұжырымдама
E) Бөтен субъект
48. Теориялық деңгейде қолданылатын зерттеу әдістері
А) Талдау мен жиынтықтау, салыстыру
В) Үлгілеу, экстраполяциялау
С) Абстракциялау, дедукция мен индукция
D) Тестілеу
E) Оқыту тәжірибесін қорытындылау, әңгіме
G) Тәжірибелік оқыту, жұмыстарың нәтижесін статистикалық талдау
F) Ғылыми-әдістемелік әдебиетті талдау, хронометраж
49. Теориялық деңгейде қолданылатын зерттеу әдістері
А) Талдау мен жиынтықтау, салыстыру
В) Үлгілеу, экстраполяциялау
С) Абстракциялау, дедукция мен индукция
D) Тестілеу
E) Оқыту тәжірибесін қорытындылау, әңгіме
G) Тәжірибелік оқыту, жұмыстарың нәтижесін статистикалық талдау
F) Ғылыми-әдістемелік әдебиетті талдау, хронометраж
50. Қарым-қатынас жағдаяты
А) Мәдениетаралық қарым-қатынастың құраушылары
В) Оқыту мазмұнының лингвистикалық компоненті
С) Қарым-қатынастың тілдік аспектілерін оқыту құралы
D) Білім, іскерлік және дағды
E) Тіл бірліктері
G) Тапсырма
51. Рецептивтік сөздік минимумға лексикалық бірліктер жатады
А) Мәтінді тыңдағанда тануға
В) Сөздерді мәнмәтінде олардың негізгі белгілеріне қарап тану
С) Мәтінді оқығанда тану
D) Олардың грамматикалық формаларын жасау
E) Жазбаша сөзде еркін қолдануға
52. Әдістемеде зерттеу әдісі ретінде сауалнамаға тән
А) Ақпаратты жеке өзі немесе топтық талдау жүргізу
В) Тұжырымдалған пайымдау бойынша сыналушылардың айтылымдары
С) Арнайы дайындалған сұрақтарға жауаптарды талдау арқылы ақпараттар алу
D) Сабақтың мақсаттарын, оқытудың тәсілдерін талқылау
E) Арнайы тапсырма-тестерді орындау
53. «Зерттеу әдістері» әдістемелік категория
А) Болмыс құбылыстарын тану мен зерделеу тәсілдері
В) Теориялық және эмпирикалыққа бөлінуі
С) Жалпы және арнайыға бөлуі
D) Оқу-техникалық материалдар кешені
E) Өзара байланысты және бірлік құрушы элементтердің жиынтығы
F) Оқыту барысында оқушы үйренуге тиістінің бәрі
54.Белсенділік ұстанымын жүзеге асыру ережелері
А) Оқытудың интерактивтік әдістерін кеңінен пайдалану
В) Белсенділігі аз оқушыларға олардың шамасына сәйкес тапсырмалар беру
С) Әр оқушыны белсенді сөз-ойлау әрекетіне мұғал»мнің сөз белсенділігін қысқарту арқылы тарту
D) Оқытудың визуалды құралдары ретінде көрнекілікті пайдалану
E) Материалды енгізу барысында әрекеттің басқа салаларымен ассоциативтік байланыстарды құру
55. Грамматикалық материалды енгіздірудің ең тиімді тәсілі болып табылады
А) Индуктмвтік-дедуктивтік тәсіл
В) Қарым-катынастық
С) Дедуктивтік-индуктивтік тәсіл
D) Практикалық тәсіл
E) Грамматикалық-лексикалық
F)Мән-мәтіндік
56. ОМ жоғарғы сатысында аактивтік лексиканы семантизациялаудың ең тиімді тәсілдері болып саналады
А) Мән-мәтін
В) Дефинициялар
С) Синонимдер мен антонимдер
D) Аударма және ана тілінде түсіндіру
E) Зат-сурет көрнекілігіне сүйену
57. Оқудың функционалдық түрлері
А) Зерделей оқу
В) Таныса оқу
С) Қарап шығу
D) Баяу оқу
E) Жүгірте оқу
F) Үстірт оқу
G) Тереңдетіп оқу
58. Шетел тілін оқытуда оқытудың техникалық құралдарын бөледі
А) Дыбыстық техникалық
В) Бағдарлап оқыту құралдары
С) Жарық техникалық
D) Бағдарланған
E) Жарық сезгіштер
59. Оқушылардың сөйлеу жаттығуларын орындауда:
А) сөздегі меңгерілген материалды қолдану тәжірибесі кезеңінде
В) сабақтың орталық бөлігінде жаңа материалды бекіткеннен кейін
С) сабақтың қорытындылаушы бөлігінде
D) жаңа материалдың бекіту кезеңінде
E) сәлемдесу кезінде сабақ басында
F) сабақтың қорытындылаушы бөлігінде бағалау кезеңінде орын алады.
60. Шетел тілі бойынша өзіндік жұмыс-дамытудың керекті шарты:
А) оқудың стратегиялары
В) өзіне білім беретін құзыреттілік
С) өзіне-өзі білім беру және өз-өзін тәрбиелеу
D) шығармашылық
E) тыңдап түсіну
F) шапшаң оқу
G) парасат
61. Шетел тілі сабағында мұғалімнің іс-әрекеттерін бағалау үшін қолданылатын өлшемдер:
А) Сабақтағы іс-әрекеті
В) Сабаққа әзерленудің сапалығы
С) Оқытушының жеке сапалылығы
D) Оқушылардың белсенділігі
E) Оқытушының кескін-келбеті
F) Оқушылардың қызығушылығы
G) ТОҚ-ны қолдану
62.Сабақтың орталық бөлігіне
В) Тәжірибе
С) Жаңа материалды бекіту
D) Жаңа материалды түсіндіру
E) Қорытындыны жинақтау
F) Үйге тапсырма
63. Оқудың функционалдық түрлері
А) Зерделік оқу
В) Таныс оқу
С) Қарап шығу
D) Баяау оқу
E) Жеделдетіп оқу
64. Дәстүрлі жаттығулар оқулықтың құрамына кіретін компоненттердің бірі ретінде
А) Шартты сөз жатттығулары
В) Тілдік жаттығулар
С) Сөздік жаттығулары
D) Бекітетін жаттығулар
E) Сыныптағы және сыныптан тыс жаттығулар
F) Жаттықтырушы жаттығулар
G) Жеке және топтық жаттығулар
65. Шет тілдік білім беру мазмұнының компоненттері
А) Тақырып
В) Шеттілдік қарым-қатынастың саласы
С) Жағдаят
D) Техникалық құралдар
E) Үйде оқуға арналған кітаптар
F) Технологиялар
G) Жаттығулар
66. Портфолио немесе тілдік портфель, жұмыс материалдарының жиынтығы
А) Оқушылар мен мғалімдерге белгілі бір кезеңдегі оқуға жеке және бірігіп жұмыс көлемін бағалауға мүмкіндік береді
В) Оқушының шетел тіліндегі жетістіктерінің сипаттарын және оның мәдениетаралық құзіреттілігінің даму динамикасын анықтауға мүмкіндік береді
С) Шетел тілін меңгеруде оқушылардың оқу әрекетінің тәжірибесін ұсынады
D) Оқушының мектептегі әрекетінің сипаты туралы ұсынысын береді
E) Оқушының мектептегі және үйдегі әрекетін бекітеді
F) Оның когнитивті қабілеттіліктері туралы шешім қабылдауға мүмкіндік береді
67. Оқушылар мәтіндегі бар ақпаратты алып,сұрақтарға жауап беріп ,өз пікірлерін білдіру барысында сабақ міндеттері:
А) Диалогті іскерліктерді қалыптастыру
В) Үйрететін оқу түрі
С) Хат жаза білу іскерліктерді қалыптастыру
D) Оқу техникасы табылады
E) Монологты іскерліктерді қалыптастыру
F) Көре оқу түрі
68. С.С.Құнанбаева бойынша мәнмәтіндік қарым-қатынастың кезеңдері
А) Қарым-қатынастың типтік жағдаяттарын үлгілеу кезеңі
В) Мәнмәтіндік негізделген қарым-қатынас кезеңдері
С) Мәдениетаралық-қатысымдық қарым-қатынас кезеңі
D) Мәнмәтіндік қарым-қатынсатың дағдыларының қалыптасқандығын тексеру кезеңі
E) Метатілдік іскерліктерді қалыптастыру кезеңі
F) Үлгіні трасформациялауға дайындау кезеңі
69. Шет тілін оқытудың жалпы әдістемелік ұстанымдары:
А) Оқушылардың ана тілі ерекшеліктерін ескеру
В) Қатысымдық
С) Алдын-ала ауызша сөзді меңгеру
D)Белсенділік
Е) Жүйелілік
F) Көрнекілік
70.Сабақта қарым-қатынастың әралуан жағдаяты болады, олар шартты түрде топқа бөлінеді:
А) Шынайы
В) Шартты
С) Проблемалық
D)Ынталы
Е)Вербалды
F) Ымыралы
G) Вербалды емес
71. Ұйымдастыру әдісіне қарай оқыту:
А) белсенді
В) ақпаратты
С) жеке және ұжымдық бола алады
D) аралас
Е) ұжымдық
F) жеке дара
G) ашық
72. Сабақтың қорытындылаушы бөлігіне:
А) қорытындыны жинақтау
В)жұмыстың бағасы
С) үйге тапсырма
D) тәжірибе
Е) жаңа материалдың түсіндіру
73.Тексеру мен бағалаудың негізгі қызметтері:
А) Тексерушілік
В) Үйретушілік және білім берушілік
С) Тәрбиелеушілік
D) Логикалық
Е) Фронтальды
F) Бақылаушылық
74.Мектептегі шетел тілі бойынша өзіндік жұмыс түрлері:
А) Репродуктивті
В) Имитативті
С) Шығармашылық
D) ғылыми-зерттеушілік
Е) Тоқсандық
F) Сабақ сайынғы
G)Жылдық
75. Бақылаудың негізгі түрлері:
А) Білімдердің аралық бақылау және бағасы
В)Білімдердің ағымдағы бақылау және бағасы
С) Білімдердің қорытынды бақылау және бағасы
D) Оқытушылық тексеру
Е) Фронтальды тексеру
76. Шетел тілдерін оқыту әдістемесінде тестілеуді зерттеу әдісі ретінде ажыратады. Бұл әдіске тән:
А) Сыналушылар арнайы тапсырмалар- тестерді орындайды.
В) Оқу материалын игерудің тиімділігін анықтау
С) Тапсырма-тестердің көмегімен тілді меңгеру деңгейін бағалау.
D) Зияткерлік дамуын зерделейді
Е) Абстрактылы ойлаудың дамуының деңгейін анықтау
F) Оқушылардың сабақта ынтасын бақылау
G) Сөзді қолдана отырып ойлаудың дамуын зерделейді
77. Шетел тілі бойынша өзіндік жұмыс-дамытудың керекті шарты:
А) өзіне-өзі білім беру және өз-өзін тәрбиелеу
В)өзіне білім беретін құзіреттілік
С) оқудың стратегиялары
D) шығармашылық
Е) хаттар және жазбаша сөз
F) шапшаң оқу
78. Шет тілі пәні мұғалімдерінің кәсіби құзіреттілікті бағалауда негізгі алатын базалық параметрлері:
А) Қарым- қатынас құзіреттілігі
В)Кәсіби құзіреттілік
С) Танымдық
D) Жобалық құзіреттілік
Е) Жалпы мәдени құзіреттілік
79.Шет тілі сабақтарының типтері:
А) сөйлеу барысында тілдік жүйені қолдануға арналған сабақтар
В) аралас сабақтар
С) қарым-қатынасты жетілдіруге арналған сабақтар
D) бақылаулар
Е) танымдық-қарым-қатынастық сабақтар
80. Білімді берік меңгеру ұстанымын жүзеге асыру талап етеді:
А) Жаттықтыру үшін әралуан жаттығулар түрлерін пайдалануды
В) Жүйелі түрде тексеруді іске асырып отыруды
С) Бүкіл сабақ барысында материалды әртүрлі мәнмәтінде бірнеше рет қайталауды
D)Оқытудың техникалық құралдарын пайдалануды
Е) Оқушылардың жеке басының ерекшеліктерін ескеруді
F) Мысалдарды, түсініктемелерді, түсіндірулерді, иллюстрацияларды пайдалану
81. Сабақта қарым-қатынастың әралуан жағдаяты болады, олар шартты түрде топқа бөлінеді:
А) Шынайы
В) Шартты
С) Проблемалық
D) Вербалды емес
Е)Шынайы емес
82.Оқудың функционалдық түрлері:
А) Қарап шығу
В) Зерделей оқу
С) Таныса оқу
D) Жеделдетіп оқу
Е) Үстірт оқу
83. Мектептегі шетел тілін үйренудің қазіргі әдістемесінде сабақтардың 3 негізгі түрлері:
А) құрамалы сабақтар
В) қарым-қатынастың қызметін меңгеруге арналған сабақтар
С) тіл жүйесінің элементтерін меңгеруге арналған сабақтар
D) дәстүрлі емес түрдегі сабақтар
Е) үй оқуының сабақтары қолданыс табады
F) грамматикалық бағыттағы сабақтар
84. Оқытудың қазіргі технологиялары қолданылады:
А) Сабақта оқытудың тұлға-әрекеті амалды іске асырушы тәсілдерінің бірі ретінде
В) Оқыту процесін жетілдіру мақсатында
С) Оқыту процесінің ұйымдастыру тиімділігін көтермелеу үшін
D) Жаңа материалды бекіту үшін қолданылады
Е) Оқытудың қосымша құралдары ретінде
F) Қалып қалған оқушылармен жұмыс істеуге
85. Шетел тілі бойынша өзіндік жұмыс-бұл оқу формаларын ұйымдастырудың бір түрі:
А) оқытушыдан тыс байланысу арқылы өтеді
В) сабақтан тыс уақытта, сабақ кезінде өткізіледі
С) жанама түрдегі оқу материалдары арқылы оқытушымен жүргізіледі
D) ерікті негізде ұйымдастырылады
Е) үйірмеде жұмыс істеуді және клубта жұмыс істеуді ескереді
F) оқытушымен бірлесіп жеке жұмыс формасында жүргізіледі
G) тек қана факультативтарда жүргізіледі
86. Шет тілі пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттілікті бағалауда негізгі алатын базалық параметрлері:
А) Танымдық
В) Кәсіби құзыреттілік
С) Қарым-қатынас құзыреттілігі
D)Интегралдық құзыреттілік
Е) Аналитикалық құзыреттілік
F) Жалпы мәдени құзыреттілік
G) Жобалық құзыреттілік
87. Қарым-қатынасты үлгілейтін жаттығулардың типтері:
А) Креативтік –жағдаяттық жаттығулар
В) Нұсқалық –жағдаяттық жаттығулар
С) Жағдаяттық –типтік жаттығулар
D) Сөз әрекетінің әралуан түрлерінде қарым-қатынастың процессуалдық аспектілерін қалыптастыратын жаттығулар
Е) Креативтік –шығармашылық жаттығулар
F) Қарым – қатынастың пәндік мазмұнын меңгеруді қалыптастыратын жаттығулар
G) Жағдаяттық –әрекеттік жаттығулар
88.Тіл сабағына дайындалу кезеңінде сабақ міндеттері:
А) сәлемдесу кезінде сабақтың басында орын алады
В) сабақтың басында
С) сабақ басында үйге берген сабақты тексергеннен кейін
D) сабақтың орталық бөлігінде
Е) сабақтың қорытындылаушы бөлігінде
F) бағалау кезінде сабақтың қорытындылаушы бөлігінде
G) жаңа материалды бекіту кезеңінде
89. Монолог сөз қатысымдық ызметтің орындау түрлері:
А) қатысымдық – ақпараттық
В) қатысымдық - реттеушілік
С) аффективтік – бағалаушы
Д) иллокутивтік
Е)референттік
F)ынталандырушы
90. Дауыстап оқу кезінде бақылау нысаны болып табылады:
А) Айқындап оқу іскерлігі
В) Оқу кезінде дұрыс үзілісті пайдалану
С) Оқу техникасының дағдылары
D) Мәтіннің мазмұнын фрагменттер арқылы түсіну
Е) Мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну
F) Мәтіннің мазмұнын толық түсіну
G) Бір қалыпты оқуды
91.Оқу процесінің негізгі компоненттері:
А) Оқытудың амалдары
В) Мақсаттары мен міндеттері
С) Оқыту процесінің қатысушылары
D) Қоғамның әлеуметтік тапсырысы
Е) Оқу орны
F) Оқыту жүйесінің функционалдылығы
92. Монолог мәтінге сөздің келесі қатысымдық типтері кіреді:
А) Әңгіме
В) Бейнелеу
С) Хабарлама
D) Интервью
Е) Пайымдау
F) Қарым-қатынас
G) Қатысым
93. Шетел тілін оқытуда оқытудың техникалық құралдарын бөледі:
А) Бағдарлап оқыту құралдары
В) Жарық техникалық
С) Дыбыстық техникалық
D) Компьютерлік
Е) Бағдарланған
F) Аудиовизуалдық
94.Оқыту технологиясының басты сипаттамалары:
А) Эргономиялылығы
В) Үнемділік
С) Нәтижелілік
D) Инструменталдылығы
Е) Мазмұндылығы
95. Сабақтың қорытындылаушы бөлігіне:
А) жұмыстың бағасы
В) қорытындыны жинақтау
С) үйге тапсырма
D) жаңа материалдарын түсіндіру
Е) жаңа материалды бекіту
F) ауызша әңгіме
G) жаңа материалды бекіту жатады
96.Бірінші кезеңде (орналастыру және түсіндіру) тіл сабақтарында оқытушы мен оқушылардың орындайтын әрекеттері:
А) ақпаратты қабылдау, оны түсінудің демонстрациясы
В) хабарлау және сабақ мақсатын меңгеру
С) тәжірибелік әрекеттер немесе түсіндіру арқылы жаңа ақпаратты енгізу
D) оқу ақпаратын бекітуді ұйымдастыру
Е) сөйлеу дағдыларын қалыптастыру
F) меңгерген БД-ны бағалау сапасына қатысу
G)бақылау тапсырмаларын орындау
97.Тест тапсырмаларын құрастыру барысында қолданылатын түрлері:
А) Талғаулы таңдау
В) Қиғаштау таңдау
С) Көптік таңдау
D) Жабық түрдегі таңдау
Е) Фронтальды таңдау
98. Қазіргі заманғы шетел тілін оқыту әдістемесінің бақылау түрлері:
А) Қорытынды бақылау
В) Алдын ала бақылау
С) Ағымдағы, аралық бақылау
D) Модульдік бақылау
Е) Тоқсандық, жарты жылдық бақылау
F) Семестрлік бақылау
99. А.Н.Щукиннің классификациясы бойынша оқыту әдістерінің әдістемелік қатегориялары:
А) Өзін-өзі бағалау
В) Практика
С) Мәнін түсіну
D) Түсіндіру
Е) Қолдануды ұйымдастыру
100. Шетел тілін оқытуда оқытудың техникалық құралдарын бөледі:
А) Бағдарлап оқыту құралдары
В) Жарық техникалық
С) Дыбыстық техникалық
D) Компьютерлік
Е) Бағдарланған
F) Аудиовизуалдық
101. Шеттілдік білім берудің (пәнаралық конструктің) құрамдық нысандары:
Тұлға
Бөтен мәдениет
Бөтен тіл
Бөтен сана
Бөтен субъект
102.Оқушылардың жеке тұлғалық-психологиялық ерекшеліктерін ескеру ұстанымы жүзеге асырылады:
Оқушыларды зерделеу қажеттілігі, жеке басының ерекшеліктері мен мүдделерін білу арқылы
Жеке оқушылардың меңгерген оқулық материалын тексеру, жеке оқушыға көмек арқылы
Тапсырманы дұрыс орындаған оқушыларды ынталандыру арқылы
Сабақ барысында оқушылардың жұмысын ұйымдастырудың әр түрлі формасын пайдалану арқылы
Сабақта оқытудың техникалық құралдарын пайдалану арқылы
103.Зерттеу әдісі ретінде тестілеудің педагогикалық әдістемеде қолданылатын бірнеше түрі бар. Солардың бір түрі ретінде тұлғаға бағытталған тестер:
Тұлға өз тәртібін өзі бақылауы мен өзі бағалауын
Тұлғаның әртүрлі аспектілерін – мотивацияны, мүдделерін, құндылық бағдарын зерделеуді
Сыналушының өзін диагностика үрдісіне барынша қатыстырылуын
Абстрактылы және техникалық ойлауын зерделеуді
Ақыл-ой дамуын зерделеуді
104.Қарым-қатынас жағдаяты:
Мәдениетаралық қарым-қатынастың құраушылары
Оқыту мазмұнының лингвистикалық компоненті
Қарым-қатынастың тілдік аспектілерін оқыту құралы
Жаттығу
Білім, іскерлік және дағды
Тапсырма
105.Шетел тілін мектепте оқытудың бақылау функциялары:
Диагностикалық, оқытушы
Бағалаушы, түзетуші
Жағдай жасаушы, басқарушы
Аналитикалық-жалпылаушы
Алдын ала айтушы, жағдай жасаушы
Жиі бағалаушы
106.Шетел тілі бойынша өзіндік жұмыс – дамытудың керекті шарты:
Өзіне білім беретін құзыреттілік
Өзіне-өзі білім беру және өз-өзін тәрбиелеу
Оқудың стратегиялары
Шығармашылық
Тыңдап түсіну
Шапшаң оқу
107.С.С.Құнанбаева бойынша мәнмәтіндік қарым-қатынастың кезеңдері:
Мәнмәтіндік негізделген қарым-қатынасқа дайындық кезеңі
Мәдениетаралық қатысымдық қарым-қатынас кезеңі
Қарым-қатынастың типтік жағдаяттарын үлгілеу кезеңі
Мәнмәтіндік қарым-қатынастың дағдыларының қалыптасқандығын тексеру кезеңі
Прагмо-кәсіптік қарым-қатынас кезеңі
Метатілдік іскерліктерді қалыптастыру кезеңі
Қарым-қатынастың типтік емес жағдаяттарын анықтау кезеңі
108.Когнитивтік-лингвомәдени кешендердің (КЛК) құзыреттілік құрамына құраушы кіреді:
Әр саланы жузеге асыратын қарым-қатынастың тақырыптар мен тақырыпшаларының жиынтығы
Қарым-қатынастың әрбір тақырыбы бойынша типтік жағдаяттар
Оқытудың нақтылы деңгейін көрсететін қатысымдық сала
Метатілдік материалмен танысу
Креативтік-жағдаяттық жаттығуларды орындау қабілеті
Креативтик-шығармашылық ойлауды қалыптастыру
Екінші дәрежедегі тілдік орта
109.Сөз актісін зерттеудің аспектісін бөліп қарайды:
Сөз актісінің қызметтерінің интеграцияланған өзара әрекеттестігінің механизмін анықтау
Сөз актілерінің типологиясын анықтау
Сөз актісінің қызметтерінің ақырғы санын анықтау және бейнелеу
Сөз актісінің тиімділігін анықтау
Сөз актісін зерттеудің қажеттілігін анықтау
Сөз актісінің әдісін өзгертуді зерттеу
Зерттеу нәтижелерін болжамдау
110.Тыңдап түсінуге үйрету жанама қарым-қатынас актісі ретінде оқушылардың қабілеті болуын талап етеді:
Қарым-қатынастың қатысымдық-аффективтік қызметін атқару
Қарым-қатынастың қатысымдық-реттеушілік қызметін атқару
Тыңдаған мәтіннің негізінде қарым-қатынастың қатысымдық- ақпараттық қызметін атқару
Мәтінді қайта айтып берудің жоспарын құру
Аудиомәтіннің негізгі мазмұнын айтып беруін
Диалог құру
Мәтінді ана тілінде айтып беру
111. Проблемалық жағдаят функциялары:
Тексеруші
Ұйымдастырушы-ынталандырушы
Қатысымдық-оқытушы
Негіздеуші
Көшіруші
112.Мәдениетаралық-қатысымдық құзыреттіліктің (МҚҚ) пәндік-мазмұндық аспектілерін қалыптастыратын жаттығулардың типтері:
Мәдениетаралық-қатысымдық жаттығулар типтері
Қарым-қатынаста үлгілейтін жаттығулар
Қарым-қатынаста дайындайтын жаттығулар
Құзыреттіліктің қалыптасқандығын тексеруге арналған жаттығулар
Зейін үрдістерін белсендіруге бағытталған жаттығулар
113.Рецептивтік сөздік минимумға лексикалық бірліктер жатады (ЛБ), оларды оқушылар:
Сөздерді мәнмәтінде олардың негізгі белгілеріне қарап тануға
Мәтінді оқығанда тануға
Мәтінді тыңдағанда тануға
Дұрыс дыбыстауға
Дұрыс жазуға
114.Монолог сөз қатысымдық қызметтің орындау түрлері:
Аффективтік-бағалаушы
Қатысымдық-реттеушілік
Қатысымдық-ақпараттық
Ынталандырушы
Референттік
Қатысымдық-интерактивтік
115.Шетел тілі сабағының индивидуализациясын қамтамасыз ету үшін, мұғалім:
Жоспарлау кезінде аталған топ үшін ең өзекті мәселелерді таңдайды
Оқушылардың әр түрлі өмірлік тәжірибелерін және қызығушылықтарын қолданады
Оқушылардың дағдылары мен іскерліктері қалыптасуының шынайы деңгейі есепке алынады
Тек қана күшті оқушылардан сұрайды, қалғандары үн қатпастан өз тапсырмаларын істейді
Әрбір оқушыға бүкіл сабаққа арналған жеке жазба тапсырма беріледі
Оқушылармен тақтада жеке-жеке жұмыс істейді, қалғандары отырады
116.Қатысым мен мәдениетті зерделеудегі амалдар (У.Харт және С.С.Құнанбаева):
Диалектикалық амал
Дәстүрлі амал
Түсіндірме амал
Дидактикалық амал
Бейдәстүр амал
Орталықтық амал
117.Сөз актілері типтерге бөлінеді:
Иллокутивтік
Перлокутивтік
Локутивтік
Локутивтік емес
Делокутивтік
Экстралокутивтік
Интролокутивтік
118.Қарым-қатынаста үлгілейтін жаттығулардың типтері:
Нұсқалық-жағдаяттық жаттығулар
Креативтік- жағдаяттық жаттығулар
Жағдаяттық-типтік жаттығулар
Жағдаяттық-әрекеттік жаттығулар
Метатілдік материалмен танысуды қамтамасыз ететін жаттығулар
Сөз әрекетінің әралуан түрлерінде қарым-қатынастың процессуалдық аспектілерін қалыптастыратын жаттығулар
Креативтік- шығармашылық жаттығулар
119.Монолог сөз қарым-қатынастың қызметін атқарады:
Қатысымдық-ақпараттық
Қатысымдық-реттеуші
Аффективтік-бағалаушы
Қатысымдық-интерактивтік
Иллокутивтік
Ынталандырушы
Қатысымдық
120.Тіл сабағына дайындалу кезеңінде сабақ міндеттері:
Сабақ басында үйге берген сабақты тексергеннен кейін
Сабақтың басында
Сәлемдесу кезінде сабақтың басында орын алады
Сабақтың қорытындылаушы бөлігінде
Бағалау кезінде сабақтың қорытындылаушы бөлігінде
Сабақтың орталық басында
Жаңа материалды бекіту кезеңінде
121. Қарым қатынастың үш сатысын көрсет
А) мәнмәтінге негізділген қарым-қатынасты дайындаушы саты
В) қарым-қатынасты жағдаяттық тұрғыдан үлгілейтін саты
С) мәдениетаралық қатысымдық кәсіби қарым-қатынас сатысы
Д) қарым-қатынасты жасауға ұмтылу сатысы
Е) қарым-қатынасты жүргізу сатысы
Ғ) қарым-қатынасты аяқтау сатысы
122.Қарым-қатынастың үш кезеңдерін көрсет
А) пәндік
В) процессуалдық
С) тілдік қатысымдық
Д) негіздік
Е) когнитивтік
Ғ) танымдық
123.Метатілдік іскерлікті қалыптастыруға арналған жаттығулар – олар...
А) альтернативтік тұрғыдан таңдауға арналған тапсырмалар
В) классификацияға арналған тапсырмалар
С) мақұлдау мен жоққа шығаруға арналған тапсырмалар
Д) фактілерді дәлеледеуге арналған тапсырмалар
Е) ұғымды түсіндіруге арналған тапсырмалар
Ғ) репродукциялауға арналған тапсырмалар
124. Базалық стандарттық деңгей кезеңінде қалыптасатын біліктілік түрлері
А) лингво-мәдени
В) қатысымдық және танымдық біліктілік
С) әлеуметтік-мәдени
Д) саяси біліктілік
Е) іскерлік
Ғ) сауат ашылу
125. Базалық жеткіліктік деңгейінде біліктілік қалыптастыруда бағалау өлшемдері
А) қатысымдық ойды жүзеге асыруы
В) логика-құрылымдық тұтастық
С) сөйлеудің пәндік мазмұнын игеру
Д) қарым-қатынастың ғылыми саласын дамыту
Е) графикалық дағдыларды қалыптастыру
Ғ) грамматикалық дағдыларды қалыптастыру
Бағалау деңгейлерін көрсет
А) тиімді
В) жоғары, төмен
С) орта
Д) тиімсіз
Е) дұрыс емес
Ғ) дұрыс
127. Тіл жаттығуларын орындауда қандай операциялар орындалады?
А) трансформация жасау
В) имитация жасау
С) аналогия боыыйынша құрастыру
Д) үлгілеу форматы
Е) нысанды түсіндіру
128. Тіл жаттығуларын орындауда қандай операциялар орындалады?
А) трансформация жасау
В) имитация жасау
С) аналогия боыыйынша құрастыру
Д) үлгілеу форматы
Е) нысанды түсіндіру
129.Әлеуметтік тапсырыспен негізделген шетел тілін оқытудың мақсаттары
А) функционалдық-прагматикалық
В) тілді нақты тілдік қарым-қатынаста қолдану
С) прагмо-қатысымдақ іскерлікті қалыптастыру
Д) шынайы қатысым шарты
Е) қатысымдық дағдалыр мен іскерліктер
130. Оқудың функционалдық түрлері
А) Зерделей оқу
В) Таныса оқу
С) Тереңдетіп оқу
D) Баяу оқу
E) Жүгірте оқу
F) Үстірт оқу
G) Қарап шығу
131. «Оқыту ұстанымдарын» әдістемелік категория ретінде анықтамасы
А) Оқытудың стратегиясы мен тактикасын анықтайтын негізгі қағидалар
В) Құбылыстарды тану мен зерделеу тәсілдері
С) Оқытудың мақсатына жетуге бағытталған элементарлық әдістемелік әрекет
D) Қолда бар заңдылықтардың көрініс табуы мен жинақтығы
E) Оқу-техникалық материалдардың кешені
G) Жалпы орта процесіне және құраушы бөліктеріне қойылатын талаптарды анықтайтын қағидалар
132. Оқытудың дидактикалық ұстанымдары
А) Көрнекілік
В) Белсенділік
С) Мотивациялық
D) Концентризмдік
E) Апроксимациялық
G)Саналық ұстаным
133. Дағдыларды қалыптастыру қандай тілдік тапсырмалардың шешуі болып табылады
А)Лексикалық
В) Грамматикалық-аударма
С) Графикалық
D) Грамматикалық
E)Орфографиялық
G) Фонетикалық
134. Қарым-қатынас жағдаятының ан,ықтамасы
А) Тіл бірліктері
В) Оқыту мазмұнының лингвистикалық компоненті
С) Тапсырма
D) Білім, іскерлік және дағды
E) Қарым-қатынастың тілдік аспектілерін оқыту құралы
G) Мәдениетаралық қарым-қатынастың құраушылары
135. Теориялық деңгейде қолданылатын зерттеу әдістері
А) Тәжірибелік оқыту, жұмыстарың нәтижесін статистикалық талдау
В) Тестілеу
С) Абстракциялау, дедукция мен индукция
D) Үлгілеу, экстраполяциялау
E) Оқыту тәжірибесін қорытындылау, әңгіме
G) Талдау мен жиынтықтау, салыстыру
F) Ғылыми-әдістемелік әдебиетті талдау, хронометраж
136. Мәдениетаралық қатысым үлгісінде ақпаратты бере алу қабілеті қандай көрініске ие болады?
А) линиялы
В) трансакциондық
С) спираль
Д) үшбұрыш
Е) төртбұрыш
Ғ) пирамида
G) ромб
137. Қарым-қатынастың диалогтік сипаттамасын зерттеудің бағыттарын көрсет
А) прагматикалық құрастыру
В) қатысымдық
С) функционалдық
Д) когнитивтік
Е) танымдық
Ғ) компетенттік
138. Адресацияның функционалды түрлері
А) аппелятивтік
В) фатикалық
С) эмотивтік
Д) когнитивтік
Е) танымдық
Ғ) компетенттік
139. Қарым-қатынас құрастырудың негізі ретінде қатысымның психологиялық функцияларының негізгі түрлері
А) ақпараттық-қатысымдық
В) регулятивтік-қатысымдық
С) аффективтік-қатысымдық
Д) әлеуметтік-қатысымдық
Е) лингвистикалық-қатысымдық
Ғ) мәдени-қатысымдық
140. Жеке тұлғаға бағдарланған субкомпетенция қанда механизмдерді қолдануды қамтамасыз етеді?
А) семантикалық
В) синтаксистік
С) прагматикалық және когнитивтік
Д) компетенттілік
Е) мәдениеттілік
Ғ) танымдық
141. Ана тілін игеруге қажет жағдайлар
А) әлеуметтік-мәдени ортаның болуы
В) лингвомәдени негіздің болуы
С) алғашқы тілдік сана
Д) танымдық әрекет
Е) ақыл сана
142. Екінші тілді меңгеруге қажет жағдайлар
А) екінші әлеуметтік-мәдени ортаның болуы
В) екінші лингвомәдени негіздің болуы
С) екінші алғашқы тілдік сана
Д) екінші танымдық әрекет
Е) екінші ақыл сана
143. Д. Хаймс пікірінше әрбір компетенцияның спецификалық мазмұндық негізіне компетенцияның қай түрі жатады?
А) әлеуметтік лингвистикалық
В) дискурсивтік
С) стратегиялық
Д) проблемалық
Е) интегративтік
144. Өзіндік әдістемелік ұстанымдарға жататын ұстанымдар
А) дискурсивтік ұстанымы
В) интегративтік ұстанымы
С) проблемалық ұстанымы
Д) толықтыру ұстанымы
Е) мәдениетаралық ұстанымы
F) компетенциялық ұстанымы
145. Шетел тілін оқыту әдістемесінің ғылыми бағыттары мен теориясын көрсет
А) лингводидактика
В) әдістемелік ғылым
С) шетел тілін оқыту теориясы
Д) саяси теория
Е) танымдық теория
F) психологиялық теория
146. Шеттілдік білім беру парадигмасының концептуалдық бастауы
А) антропологиялық теория
В) когнитивтік теория
С) психологиялық теория
Д) саяси теория
Е) танымдық теория
147. Мәдениетаралық қарым-қатынас оқыту үрдісін ұйымдастырудың негізгі факторларын көрсет
А) қатысымдық факторлар
В) психологиялық факторлар
С) мәдени факторлар
Д) танымдық факторлар
Е) когнитивтік факторлар
F) лингвомәдени факторлар
148. Шеттілдік білім берудің пәндік мазмұны қандай ұстанымдар негізінде жүзеге асады?
А) әдіснамалық ұстанымдар
В) негізгі ұстанымдар
С) спецификалық ұстанымдар
Д) прагматикалық ұстанымдар
Е) кешенді ұстанымдар
F) бірізділік ұстанымдар
G) материалды-мазмұндық
149. Шеттілдік білім берудің пәндік мазмұнын іріктеудің негізгі ұстанымдарды көрсет
А) мазмұнды концептуалды әдіснамалық тұрғыдан ерекшелену ұстанымы
В) мазмұнның компетенттік –концептуалды бірлігі ұстанымы
С) халықаралық стандарттық бейімдеу ұстанымы
Д) шеттілдік білім берудің пәндік мазмұнының аутенттік ұстанымы
Е) пәндік қарым-қатынасты прагматикалық тұрғыдан негіздеу ұстанымы
F) пәндік мазмұнның кәсіби бағыттылық және мәнмәтінге негізделген ұстанымы
G) пәндік мазмұнның ғылыми пәндік бағыт ұстанымы
150. Шеттілдік білім берудің мазмұнын іріктеудің спецификалық ұстанымдарын көрсет
А) шеттілдік білім берудің пәндік мазмұнының аутенттік ұстанымы
В) пәндік қарым-қатынасты прагматикалық тұрғыдан негіздеу ұстанымы
С) пәндік мазмұнның кәсіби бағыттылық және мәнмәтінге негізделген ұстанымы
Д) мазмұнды концептуалды әдіснамалық тұрғыдан ерекшелену ұстанымы
Е) мазмұнның компетенттік –концептуалды бірлігі ұстанымы
F) халықаралық стандарттық бейімдеу ұстанымы
G) жеке тұлғаға бағдарланған және рефлексивтік бағыт ұстанымы
151. Тілдік сананы психолингвистикалық механизм ретінде қарауға мүмкіндік беретін функцияларын көрсет:
А) регулятивті-басқарушы
В) бейнелеуші, бағалаушы
С) интерпретациялық
Д) экспрессивтік
Е) конативтік
F) рефераттық
G) үйлесімдік
152. С.С.Құнанбаева бойынша мәнмәтіндік қарым-қатынастың кезеңдері
А) Қарым-қатынастың типтік жағдаяттарын үлгілеу кезеңі
В) Мәнмәтіндік негізделген қарым-қатынас кезеңдері
С) Мәдениетаралық-қатысымдық қарым-қатынас кезеңі
D) Мәнмәтіндік қарым-қатынсатың дағдыларының қалыптасқандығын тексеру кезеңі
E) Метатілдік іскерліктерді қалыптастыру кезеңі
F) Үлгіні трасформациялауға дайындау кезеңі
153. Шет тілін оқытудың жалпы әдістемелік ұстанымдары:
А) Оқушылардың ана тілі ерекшеліктерін ескеру
В) Қатысымдық
С) Алдын-ала ауызша сөзді меңгеру
D)Белсенділік
Е) Жүйелілік
F) Көрнекілік
154.Сабақта қарым-қатынастың әралуан жағдаяты болады, олар шартты түрде топқа бөлінеді:
А) Шынайы
В) Шартты
С) Проблемалық
D)Ынталы
Е)Вербалды
F) Ымыралы
G) Вербалды емес
155. Ұйымдастыру әдісіне қарай оқыту:
А) белсенді
В) ақпаратты
С) жеке және ұжымдық бола алады
D) аралас
Е) ұжымдық
F) жеке дара
G) ашық
156. Сабақтың қорытындылаушы бөлігіне:
А) қорытындыны жинақтау
В)жұмыстың бағасы
С) үйге тапсырма
D) тәжірибе
Е) жаңа материалдың түсіндіру
157.Тексеру мен бағалаудың негізгі қызметтері:
А) Тексерушілік
В) Үйретушілік және білім берушілік
С) Тәрбиелеушілік
D) Логикалық
Е) Фронтальды
F) Бақылаушылық
158.Мектептегі шетел тілі бойынша өзіндік жұмыс түрлері:
А) Репродуктивті
В) Имитативті
С) Шығармашылық
D) ғылыми-зерттеушілік
Е) Тоқсандық
F) Сабақ сайынғы
G)Жылдық
159. Бақылаудың негізгі түрлері:
А) Білімдердің аралық бақылау және бағасы
В)Білімдердің ағымдағы бақылау және бағасы
С) Білімдердің қорытынды бақылау және бағасы
D) Оқытушылық тексеру
Е) Фронтальды тексеру
160. Базалық жеткіліктік деңгейінде біліктілік қалыптастыруда бағалау өлшемдері
А) қатысымдық ойды жүзеге асыруы
В) логика-құрылымдық тұтастық
С) сөйлеудің пәндік мазмұнын игеру
Д) қарым-қатынастың ғылыми саласын дамыту
Е) графикалық дағдыларды қалыптастыру
Ғ) грамматикалық дағдыларды қалыптастыру
161.Бағалау деңгейлерін көрсет
А) тиімді
В) жоғары, төмен
С) орта
Д) тиімсіз
Е) дұрыс емес
Ғ) дұрыс
162. Тіл жаттығуларын орындауда қандай операциялар орындалады?
А) трансформация жасау
В) имитация жасау
С) аналогия боыыйынша құрастыру
Д) үлгілеу форматы
Е) нысанды түсіндіру
163. Тіл жаттығуларын орындауда қандай операциялар орындалады?
А) трансформация жасау
В) имитация жасау
С) аналогия боыыйынша құрастыру
Д) үлгілеу форматы
Е) нысанды түсіндіру
164.Әлеуметтік тапсырыспен негізделген шетел тілін оқытудың мақсаттары
А) функционалдық-прагматикалық
В) тілді нақты тілдік қарым-қатынаста қолдану
С) прагмо-қатысымдақ іскерлікті қалыптастыру
Д) шынайы қатысым шарты
Е) қатысымдық дағдалыр мен іскерліктер
165. Оқудың функционалдық түрлері
А) Зерделей оқу
В) Таныса оқу
С) Тереңдетіп оқу
D) Баяу оқу
E) Жүгірте оқу
F) Үстірт оқу
G) Қарап шығу
166. «Оқыту ұстанымдарын» әдістемелік категория ретінде анықтамасы
А) Оқытудың стратегиясы мен тактикасын анықтайтын негізгі қағидалар
В) Құбылыстарды тану мен зерделеу тәсілдері
С) Оқытудың мақсатына жетуге бағытталған элементарлық әдістемелік әрекет
D) Қолда бар заңдылықтардың көрініс табуы мен жинақтығы
E) Оқу-техникалық материалдардың кешені
G) Жалпы орта процесіне және құраушы бөліктеріне қойылатын талаптарды анықтайтын қағидалар
167. Оқытудың дидактикалық ұстанымдары
А) Көрнекілік
В) Белсенділік
С) Мотивациялық
D) Концентризмдік
E) Апроксимациялық
G)Саналық ұстаным
168. Қарым-қатынас құрастырудың негізі ретінде қатысымның психологиялық функцияларының негізгі түрлері
А) ақпараттық-қатысымдық
В) регулятивтік-қатысымдық
С) аффективтік-қатысымдық
Д) әлеуметтік-қатысымдық
Е) лингвистикалық-қатысымдық
Ғ) мәдени-қатысымдық
169. Жеке тұлғаға бағдарланған субкомпетенция қанда механизмдерді қолдануды қамтамасыз етеді?
А) семантикалық
В) синтаксистік
С) прагматикалық және когнитивтік
Д) компетенттілік
Е) мәдениеттілік
Ғ) танымдық
170. Ана тілін игеруге қажет жағдайлар
А) әлеуметтік-мәдени ортаның болуы
В) лингвомәдени негіздің болуы
С) алғашқы тілдік сана
Д) танымдық әрекет
Е) ақыл сана
171. Екінші тілді меңгеруге қажет жағдайлар
А) екінші әлеуметтік-мәдени ортаның болуы
В) екінші лингвомәдени негіздің болуы
С) екінші алғашқы тілдік сана
Д) екінші танымдық әрекет
Е) екінші ақыл сана
172. Д. Хаймс пікірінше әрбір компетенцияның спецификалық мазмұндық негізіне компетенцияның қай түрі жатады?
А) әлеуметтік лингвистикалық
В) дискурсивтік
С) стратегиялық
Д) проблемалық
Е) интегративтік
173. Қатысым мен мәдениетті зерделеудегі амалдар (У.Харт және С.С.Құнанбаева):
Диалектикалық амал
Дәстүрлі амал
Түсіндірме амал
Дидактикалық амал
Бейдәстүр амал
Орталықтық амал
174.Сөз актілері типтерге бөлінеді:
Иллокутивтік
Перлокутивтік
Локутивтік
Локутивтік емес
Делокутивтік
Экстралокутивтік
Интролокутивтік
175.Қарым-қатынаста үлгілейтін жаттығулардың типтері:
Нұсқалық-жағдаяттық жаттығулар
Креативтік- жағдаяттық жаттығулар
Жағдаяттық-типтік жаттығулар
Жағдаяттық-әрекеттік жаттығулар
Метатілдік материалмен танысуды қамтамасыз ететін жаттығулар
Сөз әрекетінің әралуан түрлерінде қарым-қатынастың процессуалдық аспектілерін қалыптастыратын жаттығулар
Креативтік- шығармашылық жаттығулар
176.Монолог сөз қарым-қатынастың қызметін атқарады:
Қатысымдық-ақпараттық
Қатысымдық-реттеуші
Аффективтік-бағалаушы
Қатысымдық-интерактивтік
Иллокутивтік
Ынталандырушы
Қатысымдық
177. Жазбаша бақылаудың негізгі формалары:
А) Диктанттар
В) Мазмұндамалар
С) Эссе
D) Бақылаулар
Е) Жаттығу жұмыстары
F) Сұрақтар
G) Викторина
178. Сабақта жүйелілік ұстанымын жүзеге асыру талап етеді:
А) Оқушылардың санасында тіл туралы біртұтасжүйе ретінде түсінікті қалыптастыруды
В) Морфологияны синтаксистік негізде оқуды
С) Грамматиканы лексикамен табиғи байланыста оқуды
D) Айтылымның мазмұнын ескеру арқылы материалды енгізу
Е) Оқыту процесінде әртүрлі сөз стильдеріне тән сөз ерекшеліктерін ескеруді
F) Мотивті әрекетке тілек деп түсінуді
179. Шетелдік білім берудің әдіснамалық ұстанымдары қоспайды:
А) Кәсіби бағытталғандық
В) Лингвистикалық
С) Сабақтастық
D) Тұлғаға орталықтанғандық
Е) Лингвомәдени
F) Қатысымдық
G) Әлеуметтік мәдени
180. Дәстүрлі білімдік білім беру үлгісінің мазмұнына кіреді:
А) Білім
В) Дағдылар
С) Іскерліктер
D) Тестер
Е) Құзіреттіліктер
F) Тапсырмалар
181. Мәдениетаралық қарым – қатынастың толыққұқықтық құраушысы ретінде жағдаят сипатталады.
А) Қатысымдық тапсырмасы болуымен
В) Қарым – қатынасқа қатысушылардың өзара қатынасының сипатымен
С) Қарым – қатынас жағдаятының экспозициясы болуымен
D) Осы жағдаятта қарым – қатынасқа қатысушылар үшін сөз репликаларының тізбесімен
Е) Грамматикалық құрылымдардың белгілі құрамымен
F) Тақырып бойынша белгілі лексика құрамы болуымен
182. Рецептивтік сөздік минимумға лексикалық бірліктер жатады (ЛБ), оларды оқушылар:
А) Мәтінді оқығанда тануға
В) Сөздерді мәнмәтінде олардың негізгі белгіліріне қарап тануға
С) Мәтінді тыңдағанда тануға
D) Жазбаша сөзде еркін қолдануға
Е) Ауызша сөзде еркін қолдануға
183. Тест тапсырмаларын құрастыру барысында қолданылатын түрлері:
А) Талғаулы таңдау
В) Қиғаштау таңдау
С) Көптік таңдау
D) Жабық түрдегі таңдау
Е) Фронтальды таңдау
184. Қазіргі заманғы шетел тілін оқыту әдістемесінің бақылау түрлері:
А) Қорытынды бақылау
В) Алдын ала бақылау
С) Ағымдағы, аралық бақылау
D) Модульдік бақылау
Е) Тоқсандық, жарты жылдық бақылау
F) Семестрлік бақылау
185. А.Н.Щукиннің классификациясы бойынша оқыту әдістерінің әдістемелік қатегориялары:
А) Өзін-өзі бағалау
В) Практика
С) Мәнін түсіну
D) Түсіндіру
Е) Қолдануды ұйымдастыру
186. Шетел тілін оқытуда оқытудың техникалық құралдарын бөледі:
А) Бағдарлап оқыту құралдары
В) Жарық техникалық
С) Дыбыстық техникалық
D) Компьютерлік
Е) Бағдарланған
F) Аудиовизуалдық
187. Шеттілдік білім берудің (пәнаралық конструктің) құрамдық нысандары:
Тұлға
Бөтен мәдениет
Бөтен тіл
Бөтен сана
Бөтен субъект
188. С.С.Құнанбаева бойынша мәнмәтіндік қарым-қатынастың кезеңдері:
Мәнмәтіндік негізделген қарым-қатынасқа дайындық кезеңі
Мәдениетаралық қатысымдық қарым-қатынас кезеңі
Қарым-қатынастың типтік жағдаяттарын үлгілеу кезеңі
Мәнмәтіндік қарым-қатынастың дағдыларының қалыптасқандығын тексеру кезеңі
Прагмо-кәсіптік қарым-қатынас кезеңі
Метатілдік іскерліктерді қалыптастыру кезеңі
Қарым-қатынастың типтік емес жағдаяттарын анықтау кезеңі
189.Монолог сөз қарым-қатынастың қызметін атқарады:
Қатысымдық-ақпараттық
Қатысымдық-реттеуші
Аффективтік-бағалаушы
Қатысымдық-интерактивтік
Иллокутивтік
Ынталандырушы
Қатысымдық
190.Тіл сабағына дайындалу кезеңінде сабақ міндеттері:
Сабақ басында үйге берген сабақты тексергеннен кейін
Сабақтың басында
Сәлемдесу кезінде сабақтың басында орын алады
Сабақтың қорытындылаушы бөлігінде
Бағалау кезінде сабақтың қорытындылаушы бөлігінде
Сабақтың орталық басында
Жаңа материалды бекіту кезеңінде
191. Қарым қатынастың үш сатысын көрсет
А) мәнмәтінге негізділген қарым-қатынасты дайындаушы саты
В) қарым-қатынасты жағдаяттық тұрғыдан үлгілейтін саты
С) мәдениетаралық қатысымдық кәсіби қарым-қатынас сатысы
Д) қарым-қатынасты жасауға ұмтылу сатысы
Е) қарым-қатынасты жүргізу сатысы
Ғ) қарым-қатынасты аяқтау сатысы
192.Қарым-қатынастың үш кезеңдерін көрсет
А) пәндік
В) процессуалдық
С) тілдік қатысымдық
Д) негіздік
Е) когнитивтік
Ғ) танымдық
193.Метатілдік іскерлікті қалыптастыруға арналған жаттығулар – олар...
А) альтернативтік тұрғыдан таңдауға арналған тапсырмалар
В) классификацияға арналған тапсырмалар
С) мақұлдау мен жоққа шығаруға арналған тапсырмалар
Д) фактілерді дәлеледеуге арналған тапсырмалар
Е) ұғымды түсіндіруге арналған тапсырмалар
Ғ) репродукциялауға арналған тапсырмалар
194. Базалық стандарттық деңгей кезеңінде қалыптасатын біліктілік түрлері
А) лингво-мәдени
В) қатысымдық және танымдық біліктілік
С) әлеуметтік-мәдени
Д) саяси біліктілік
Е) іскерлік
Ғ) сауат ашылу
195. Базалық жеткіліктік деңгейінде біліктілік қалыптастыруда бағалау өлшемдері
А) қатысымдық ойды жүзеге асыруы
В) логика-құрылымдық тұтастық
С) сөйлеудің пәндік мазмұнын игеру
Д) қарым-қатынастың ғылыми саласын дамыту
Е) графикалық дағдыларды қалыптастыру
Ғ) грамматикалық дағдыларды қалыптастыру
196.Бағалау деңгейлерін көрсет
А) тиімді
В) жоғары, төмен
С) орта
Д) тиімсіз
Е) дұрыс емес
Ғ) дұрыс
197. Тіл жаттығуларын орындауда қандай операциялар орындалады?
А) трансформация жасау
В) имитация жасау
С) аналогия боыыйынша құрастыру
Д) үлгілеу форматы
Е) нысанды түсіндіру
198. Тіл жаттығуларын орындауда қандай операциялар орындалады?
А) трансформация жасау
В) имитация жасау
С) аналогия боыыйынша құрастыру
Д) үлгілеу форматы
Е) нысанды түсіндіру
199.Әлеуметтік тапсырыспен негізделген шетел тілін оқытудың мақсаттары
А) функционалдық-прагматикалық
В) тілді нақты тілдік қарым-қатынаста қолдану
С) прагмо-қатысымдақ іскерлікті қалыптастыру
Д) шынайы қатысым шарты
Е) қатысымдық дағдалыр мен іскерліктер
200. Оқудың функционалдық түрлері
А) Зерделей оқу
В) Таныса оқу
С) Тереңдетіп оқу
D) Баяу оқу
E) Жүгірте оқу
F) Үстірт оқу
G) Қарап шығу
