Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
МЕТОДИЧКА (ХК-10-Конспекти).DOC.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
38.21 Mб
Скачать

4.Ідея «сродної праці» г.С.Сковороди.

Однією з головних ідей філософії Сковороди була ідея так званої сродної праці. З дитячих років, ще юнаком, майбутній філософ та письменник звик допомагати своїм батькам. Щастя, що ця допомога давала йому справжнє задоволення, бо його батьки — звичайні селяни — змогли вказати дитині на те задоволення, яке може приносити праця заради власного добробуту. Пізніше усе пережите в дитинстві Г. Сковорода висловив у своїх творах, та власній філософській теорії. Він навчав, що кожна людина має працювати. Бо ледарювання призводить до деградації насамперед духовної, воно ніби уповільнює життя людини, робить його беззмістовним та безбарвним. Тільки праця в змозі позбавити людину песимізму, нудьги та сірості. Але ця праця має відповідати покликанню людини, найтоншим порухам людського серця.

4

Головне — вчасно помітити нахили дитини і в жодному разі не створювати перешкод на шляху її духовного та професійного розвитку. Коли кожен бути займатися своєю сродною працею, саме суспільство стане краще, бо кожна людина — від хлібороба до полководця — робитиме свою справу творчо, професійно і з задоволенням.

Ідея сродної праці, що її висловив Григорій Сковорода, була по-справжньому новаторською для тогочасного йому суспільства. Дуже жаль, що і зараз часто ми зустрічаємо людей, що займаються «не своєю справою» з примусу або в гонитві за грошима та суспільним статусом. Я думаю, таким людям варто було б звернутися до творів Г. Сковороди, уважно прочитати їх та переосмислити своє життя, доки ще не пізно...

  1. Підсумок

  1. На вашу думку, що таке народна творчість?

  2. Яке значення в житті нашого народу мають думи та історичні пісні?

3. Назвіть видатних українських кобзарів і лірників.

4. Як ви зрозуміли ідею «сродної праці» Г.С.Сковороди?

  1. Домашнє завдання

  1. рівень Підготувати повідомлення про кобзарів і лірників Черкащини.

  2. рівень Визначити та опрацювати твори Г.С.Сковороди, в яких ідеться про ідею

«сродної праці».

Розділ ІІІ Українська художня культура

ХІХ - початку ХХ століття

Урок -13.

Прісич Наталія Михайлівна,

учитель художньої культури Шевченківської

спеціалізованої школи-інтернату з поглибленим

вивченням предметів гуманітарно-естетичного

профілю Черкаської облради

Тема уроку: Архітектура та скульптура (І.Мартос, Л.Позен, Г.Вітвер, В.Городецький та ін.). Палацово-паркові комплекси.

Мета уроку: ознайомити учнів з розвитком архітектури й скульптури ХІХ ст. - початку ХХ ст., видатними архітекторами та скульпторами (І.Мартосом, Л.Позеном, Г.Вітвером, В.Городецьким), палацово-парковим мистецтвом; вчити працювати з різними джерелами інформації, готувати розгорнуті відповіді, працювати в групах; наводити приклади пам’яток мистецтва, створених видатними митцями - архітекторами та скульпторами ХІХ ст.; розвивати зацікавленість, спостережливість, інтерес до культурної спадщини; виховувати любов до рідного краю, дбайливе ставлення до пам’яток української культури.

Обладнання:відеофільми «Софіївка», «Качанівка», «Будинок з химерами В.Городецького», м/м презентація, м/м проектор, дошка, DVD, телевізор, комп’ютер, роздатковий матеріал для перевірки знань.

Тип уроку: отримання нових знань.

Живопис - мистецтво, на яке можна дивитися; скульптура - мистецтво, яке можна обійти; архітектура - мистецтво, крізь яке можна пройти. Ден Райс

Хід уроку

І. Організаційна частина

1.Оголошення теми, мети уроку (з використанням мм презентації).

2.Зосередження учнів на завданнях, які перед ними будуть поставлені під час уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань

  • Що називається архітектурою?

  • Які види архітектурних споруд ви знаєте?

  • Які архітектурні стилі вам знайомі? Назвіть та охарактеризуйте їх.

  • Що таке скульптура?

  • Які види скульптури ви знаєте? Відмінність між ними.

  • Назвіть архітектурні споруди, які є зразком українського бароко.

  • Характерні ознаки українського бароко.

  • Які риси класицизму як загальноєвропейського стилю?

  • Дайте визначення ландшафтної архітектури.

ІІІ. Викладання нового матеріалу