Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Урок 17 декабря семинар.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
38.54 Кб
Скачать

Тема уроку: Тварини взимку. Як зимують птахи. Практична робота «Допоможемо птахам»

Мета уроку: розширити і систематизувати знання учнів про птахів, їхню поведінку і спосіб життя ; поглибити знання учнів про зимуючих птахів нашої місцевості,про екологічні зв’язки між ними та навколишнім середовищем; розвивати інтерес, спостережливість; навчити правил поведінки в природі, учити замислюватися над наслідками своїх дій; дати рекомендації щодо правильної підгодівлі птахів, виготовлення годівниць для них; виховувати в дітей дбайливе ставлення до пернатих друзів, бажання брати участь у їх охороні; любов і милосердя до всього живого на землі.

Обладнання: презентація до уроку; ілюстрації, таблиця до уроку, телевізор, годівничка, мікрофон, фотографії, картки-тексти про птахів, картки для роботи в парах, картки-пам'ятки, музичний запис – голоси птахів, пісня

« Птичками зовут»

Тип уроку: засвоєння нових знань

Хід уроку

І. Організаційний момент (слайд)

Наче співи солов'я

Продзвенів уже дзвінок.

Щоб отримати знання –

Починаємо урок.

  • Сьогодні на уроці у нас присутні гості. Поверніться , діти, до гостей і привітайтеся.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу

  1. Вправа « Погода» (слайд)

  • Яка зараз пора року?

  • Який місяць?

  • Яке число?

  • Тепло чи холодно надворі?

  • Який стан неба?

  • Чи були сьогодні зранку опади?

  • Яка температура повітря?

ІІІ . Актуалізація опорних знань

  1. Вступна бесіда

  • Відгадайте, про кого буде сьогодні йти розмова:

  • Це група тварин, що добре пристосувалися до польоту. Тіло вкрите пір'ям, яке захищає їх від холоду. Міцний дзьоб допомагає захоплювати і подрібнювати їжу. Живуть вони у лісах, на полях, луках, болотах, на водоймах. Живляться різноманітною їжею. Вони – дуже корисні тварини.

  • Хто ж це? Про кого йдеться?

  • Так, це - птахи. (слайд)

  1. Гра « Хто куди летить?»

  • Зараз ми пограємо в гру , яка називається «Хто куди летить»(слайд). Я буду називати птахів, якщо цей птах відлітає у теплі краї, то ви показуєте мені «крила», а якщо залишається зимувати, то робите «дах» над головою. Готові?

Ворона ( слайд)

Соловей ( слайд)

Голуб ( слайд)

Сорока ( слайд)

Ластівка ( слайд)

Дятел ( слайд)

Синичка ( слайд)

Лелека ( слайд)

Лебідь ( слайд)

Журавель ( слайд)

Горобець ( слайд)

  1. Запитання

  • Як називаються птахи, що відлітають?(перелітні) ( слайд)

  • Як називаються птахи, що залишаються зимувати?(осілі) ( слайд)

  • Пісні яких птахів ми чуємо взимку?(горобець, голуб, синичка, сорока, снігурі)

V. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні на уроці ми розширимо знання про птахів, ближче познайомимося з осілими птахами, дізнаємося, як їм живеться взимку, та поміркуємо разом: чим діти та дорослі можуть допомогти нашим пернатим друзям.

  • Тема нашого уроку «Тварини взимку. Як зимують птахи. Практична робота «Допоможемо птахам». ) (слайд)

Vі. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

  1. Розповідь учителя

  • Настала зима. ( слайд)Земля , вода і ліс – все вкрите снігом, здається, все кругом занурилося в сон. Завмерли трави, кущі і дерева. Під сніговим покривалом зачаїлося, завмерло багато тварин. Добре тому, у кого тепле, затишне лігво, барліг, нірка чи гніздо. Добре тому, у кого запасів повна комора. Поїв, згорнувся калачиком – спи міцно, дивись солодкі сни.

А птахи сильно страждають взимку від холоду і голоду.

Крижаний вітер гуляє, ( слайд) носиться між будинками і деревами, забирається під туге пір'ячко. Не всидіти маленьким пташкам ні на землі, ні на гілці: все вкрите снігом, холонуть лапки. Треба стрибати, літати, щоб як-небудь зігрітися. Ох, як важко їм доводиться! Шукають вони, де б сховатись від холоду, від страшного зимового вітру.

Лютий – найважчий місяць для птахів. ( слайд) Зима відчуває, що скоро їй доведеться поступитися своїми правами, ось вона і злиться: то морозом вдарить. То замете буревій. Найгірше, коли після денної відлиги вдарить вночі мороз і відразу заморозить сніг зверху. Така крижана кірка на снігу – наст – міцна, жорстка, слизька. Її не розбити ні слабкими лапками, ні дзьобом. Як птахам дістати під льодом їжу – травичку, зернятка? У кого немає сили пробити скло крижаної кірки, той голодує. Але добре всім відомо: хто ситий, тому холод не страшний, тому ми повинні допомагати своїм маленьким, слабким пернатим друзям. Їм багато не треба. Хтось дасть зерняток, хтось – сальця, хтось – ягід, хтось – хлібних крихт. А скільки їх можна врятувати від голодної смерті!

  • Як ще можна врятувати від голодної смерті птахів?

  • Чому птахи наближуються до осель людей?

  • Що найстрашніше для птахів - холод чи голод?

  • Не страшна зима птахам, якщо є корм. ( слайд)

Сита пташка, і тепло їй під пухом і пір'ям. ( слайд)

ГОЛОДОМ СТРАШНА ЗИМА ПТАХАМ, А НЕ ХОЛОДОМ. ( слайд)

  1. Відгадування анаграм ( слайд)

НИСИЦЯ ГУРСНІ ТЕЛДЯ ЛУБГО РОГОБЕЦЬ

СИНИЦЯ СНІГУР ДЯТЕЛ ГОЛУБ ГОРОБЕЦЬ

  1. Робота з підручником ( слайд)

  • Прочитайте текст на сторінці 74 – 75.

Гра «Детектив» ( слайд)

  • Знайдіть у тексті уривок, у якому йдеться про: синицю; чечітку; омелюха; снігура.

( кожний уривок читається вголос, обговорюється).

  • Яких птахів можна зустріти в наших лісах?

  • Які птахи прилітають до нас з півночі? Чому?

  • Як узимку живуть осілі птахи?

Фізкультхвилинка ( слайд)

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]