
Лекція №18 (заняття №35)
Тема: М. Булгаков – рос. прозаїк і драматург. Трагізм долі.
Історія і сучасність у романі «Майстер і Маргарита»
Мета: Висвітлити історико-культурні умови розвитку літератури в другій половині ХІХ ст., схарактеризувати основні риси та етапи літературного процесу ХІХ ст..; визначити особливості соціально-психологічної рози і роль художньої літератури у культурному та суспільному житті ХІХ ст.; розвивати у студентів вміння конспектувати лекцію; актуалізувати особистий досвід студентів; сприяти розвитку їхнього світогляду.
План заняття
1. М. Булгаков – рос. прозаїк і драматург.
2. М.Булгаков і Україна. Роль Києва у житті Булгакова.
3. Новаторство творчості.
4. Доля творів письменника.
5. “Майстер і Маргарита” - вершина творчості митця.
6. М.П.Булгаков – містичний письменник.
7. Тема совісті, співвідношення добра і зла, морального вибору взаємин особистості з владою, доля невизнаного митця.
8. Актуальність та інтерпретація в інших видах мистецтва творів Булгакова.
Використана література:
Волощук Є. Світова література. Хрестоматія-посібник для 10 кл. – К.: Вид.дім «Світ знань», 2011.
Звиняцьковський В.Я., Свербілова Т.Г., Чебанова о,Є. Світова література. 10 кл.- К.: Освіта, 2010.
Методичні рекомендації щодо вивчення світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2010-2011 н.р. (лист МОН від 21.08.2010 р. №1/9-580) / К.В.Таранік-Ткачук, С.Л.Фоміна, І.Г.Ціко. – http://www.mon.gov.ua
Паращич В.В. Світова література. 10 клас (академічний рівень). - Х.: Вид. група «Основа», 2011
Світова література. 10 клас. Профільний рівень, академічний рівень: Хрестоматія-довідник/ Упор. І.Л.Столій. – Х.: Вид-во «Ранок», 2010
Чередник Л.А. Світова література. 10 клас. Рівень стандарту:Авторські уроки.- Х.: Вид-во «Ранок», 2011
Хід заняття:
І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. М. Булгаков – рос. Прозаїк і драматург.
М.П. Булгаков – російський прозаїк і драматург, журналіст і есеїст, критик, автор „Майстра і Маргарити” – одного із найвідоміших романів ХХ ст. За життя Булгакова ніхто, навіть він сам, не думав, що колись його назвуть класиком світової літератури. Його відкрили вже посмертно, на хвилі хрущовської відлиги. З цього часу він став культовою постаттю, одним з найвизначніших митців „неофіційної” літератури колишнього СРСР.
Життя М.Булгакова склалося драматично: він не побачив надрукованими найвизначніших своїх творів, насамперед роману „Майстер і Маргарита”, а те, що було опубліковано за життя письменника, стало об’єктом жорстокої критики, політичних звинувачень, цькування. У цій кампанії взяв участь навіть В. Маяковський. Де тільки міг – і в художніх творах, і в публіцистичних виступах, він звинувачував письменника в усіх можливих гріхах – від відсутності таланту до закидів політичного характеру, звинувачував і Художній театр, який поставив „Білу гвардію” („Дні Турбінних”), у аполітичності (виступ Маяковського по доповіді Луначарського „Театральна політика радянської влади” 2 жовтня 1926 р.). З’явився і ярлик „булгаківщина”.
Михайло Панасович Булгаков народився 15 травня 1891 р. в м. Києві у родині професора духовної академії, викладача історії світових релігій. Мати – вчителька, але в першу чергу – матір сімох дітей, серед яких Михайло – старий. Діди Булгакова – священики.