Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Аспектний урок.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
50.37 Кб
Скачать

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка

Розробка аспектного уроку з української мови на тему:

«Ступені порівняння прикметників»


Підготував:

студент групи УФ-42з

Єльчанінов Р. В.

Тернопіль-2014

Тема: “ Ступені порівняння прикметників”

Мета:

  • навчити визначати ступені порівняння прикметників, повторити та закріпити вміння відрізняти прикметник від інших частин мови, формувати навички написання прикметників;

  • розвивати логіку, мислення, систематизувати попередні знання про прикметник, розвивати увагу, пам’ять, творчі здібності;

  • виховувати любов до усного слова.

Тип уроку: вивчення мовного матеріалу.

Обладнання:

  1. підручник: Глазова О.П. Рідна мова: [підруч. для 6кл.загальноосвіт. навч. закл.] / Глазова О.П., Кузнецов Ю.Б. – К.: Педагогічна преса, 2006. – 288с. С.194 – 197;

  2. довідник: Новий довідник:Українська мова та література. – К.: ТОВ “КАЗКА”, 2007. – 864с. С.209 – 212;

  3. словник: Тлумачний словник української мови. Близько 20000 слів і словосполучень [Текст] / укл. Н.Д. Кусайкіна, Ю.С. Цибульник; за заг. ред. д-ра фіолог. наук, проф. В.В. Дубічинського. – Харків: Книжковий Клуб “Клуб Сімейного Дозвілля”, 2010. – 608с.

  4. дидактичний матеріал:

а) Словникова скарбничка / Автор – упорядник Ісаєнко О.В. – Х.: Країна мрій, 2002. – 200с.;

б) Баран Г.В. Українська мова. Матеріали для підготовки до зовнішнього оцінювання. – Х.: Країна мрій, 2008. – 112с. С.31;

в) Українська мова та література. Комплексне видання: Типові тестові завдання. Довідник “Українська мова”. Довідник “Українська література” / В.В. Паращич, Т.М. Шевелеєва, О.І. Борзенко, М.Ф. Гетьманець. – Х.: “Літера” ЛТД, 2009. – 368с. С.162 – 163.

5. наочний матеріал (таблиці “Ступені порівняння прикметників”, “Випадки правильного вживання прикметників вищого і найвищого ступенів порівняння у мовленні”, “Творення форм вищого ступеня порівняння якісних прикметників”; схема “Вищий та найвищий ступені порівняння прикметників”).

Методи і прийоми: слово вчителя, метод вправ, ілюстративний матод.

Хід уроку

І. Організаційний момент

1.1. Привітання

Вчитель вітається з учнями, а учні вітаються з учителем.

1.2. Перевірка наявності / відсутності учнів

Староста подає список відсутніх учителеві.

1.3. Організація класу до уроку

ІІ. Перевірка домашнього завдання

2.1. Вправа 382

Перепишіть, від поданих у дужках іменників утворіть присвійні прикметники. Уставте пропущені літери.

  1. Співуче (Тарас) слово дж…рельцем струмує в мені. (Т. Синьоока)

  2. І пісня котиться (Кармелюк). (М. Рильський)

  3. Унікальні явища пр…роди так обростають л…гендами, що з’ясувати істину коштує майже (Сізіф) праці. (З журналу)

  4. Йому правду кажуть, а він (Хима) кури розводить. (С. Добровольський)

  5. Про грізних чужинців гора пам’ятає (Батий). ( Д. Луценко)

Виконана вправа

  1. Співуче Тарасове слово джерельцем струмує в мені. (Т. Синьоока)

  2. І пісня котиться Кармелюкова. (М. Рильський)

  3. Унікальні явища природи так обростають легендами, що з’ясувати істину коштує майже Сізіфової праці. (З журналу)

4. Йому правду кажуть, а він Химаові кури розводить. (С. Добровольський)

5. Про грізних чужинців гора пам’ятає Батиєва. ( Д. Луценко)

2.2. Перевірка якості вивчення теоретичного матеріалу

Фронтальне опитування:

  • Що таке якісні прикметники? Наведіть приклади. (Якісні прикметники позначають ознаку предмета, яка може бути виражена більшою чи меншою мірою: широкий (ширший) шлях, стрункий (стрункіший) юнак).

  • Що таке відносні прикметники? Наведіть приклади. (Відносні прикметники позначають ознаку предмета стосовно інших предметів або явищ: дерев’яний стіл, зимовий ранок).

  • Що таке присвійні прикметники? Наведіть приклади. (Присвійні прикметники позначають належність чогось особі або тварині: Оленин зошит, братове слово, лисячий хвіст)

  • На які питання відповідають якісні і відносні прикметники? (Який? Яка? Яке? Які?)

  • Від якої частини мови утворюються присвійні прикметники? (Присвійні прикметники утворюються від іменників І та ІІ відмін).

ІІІ. Актуалізація опорних знань

    1. Метод вправ

Учні розв’язують підготовчу вправу

Вправа 394

Прочитайте. Визначте в тексті прикметники, поставте до них запитання.

Троянди, як відомо, запашні.

На смак приємні груші соковиті.

Важливіший за них людині хліб.

А в творі найціннішим буде – глиб.

М. Доленго

  • Який із прикметників показує, що в якомусь предметі більше певної ознаки, ніж в інших?

  • Який прикметник означає ознаку, якої у певному предметі найбільше?

Виконання вправи:

Троянди, як відомо, запашні.

На смак приємні груші соковиті.

Важливіший за них людині хліб.

А в творі найціннішим буде – глиб.

М. Доленго

“Важливіший” – це прикметник, який показує, що в якомусь предметі більше певної ознаки, ніж в інших.

ІV. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

4.1.Слово вчителя

“Сьогодні ми будемо вивчати ступені порівняння прикметників. Запишіть, будь – ласка, у зошитах тему уроку.” (Вчитель записує тему уроку на дошці, а учні пишуть у зошитах).

V. Вивчення нового матеріалу

5.1.Слово вчителя

”Ступені порівняння – це такі форми якісних прикметників, які виражають різну міру вияву ознаки предмета. Якісні прикметники мають вищий і найвищий ступені порівняння. Вищий ступінь порівняння означає, що в якомусь предметі більше чи менше певної якості, ніж в іншому: Сашко нижчий за Льоню. (В.Винниченко). Як ідеш удвох, дорога стає коротка. (Народна творчість). Найвищий ступінь порівняння вказує, що в якомусь предметі певної якості найбільше: Пряма дорога – найкоротша. (Народна творчість). Ти вродливую мову свою зміг піднять до найвищих висот. (Л.Забашта). Вищий і найвищий ступені порівняння мають просту і складену форми. Від деяких прикметників форми вищого ступеня порівняння можна утворити за допомогою двох суфіксів - -ш- або – іш -: тихий –тихший і тихіший. Найвищий ступінь прикметників можна також утворювати додаванням до вищого ступеня слів: за всіх; над усе; сильніший за всіх; дорожчий над усе. Прикметники з префіксом пре- та суфіксами -ущ- (-ющ-), -анн- (-янн-), -єнн-, -езн- ступенів порівняння не мають: предобрий, значущий, нездоланний, височенний, довжелезний. Корисна порада: у мовленні краще користуватися простими формами ступенів порівняння.”

5.2.Робота з таблицеюТворення форм вищого ступеня порівняння якісних прикметників.

Вчитель коментує теоретичний матеріал з таблиці, а учні відповідають на питання учителя.

5.3.Робота з підручником

Метод вправ

Вправа 395

Прочитайте прислів’я. Визначте прикметники вищого та найвищого ступенів порівняння (просту і складену форми).

  1. Людина міцніша за кремінь і слабша за мушку.

  2. Найкраще зерно ховається на дно.

  3. Каша смачніша від балачок.

  4. Свій хліб більш ситний.

  5. Як коротші кроки, то довше життя.

  6. З усієї рідні мати найбільш рідна.

  7. З усіх скарбів найбільш цінним є молодість.

  8. Солодший за все плід праці.

Виконання вправи:

Вищий ступінь: міцніша, слабша, смачніша, коротші, довше, солодкий (проста форма), більш ситний (складна).

Найвищий ступінь: найкраще (проста форма), найбільш рідна, найбільш цінним (складна форма).

5.4.Робота з таблицеюСтупені порівняння прикметників

Вчитель коментує теоретичні матеріали з таблиці, а учні відповідають на питання учителя.

5.5.Слово вчителя

“Деякі прикметники утворюють вищий ступінь порівняння від прикметників з іншим коренем: великий – більший; малий – менший; гарний – кращий; поганий – гірший. Для підсилення значення найвищого ступеня порівняння прикметників додають префікси як-, що-: якнайкрасивіший, щонайсміливіший. Слово самий з прикметниками ніколи не вживається. Його завжди заступає префікс най-».

5.6. Робота зі схемоюВищий та найвищий ступені порівняння прикметників

Вчитель коментує теоретичний матеріал зі схеми, а учні відповідають на питання учителя.