
- •Узагальнення і систематизація знань та вмінь учнів.
- •Домашнє завдання.
- •Біологічний диктант.
- •Визначте відовідність
- •Знайди правильну відповідь.
- •Вивчення нового матеріалу.
- •V. Домашнє завдання.
- •Структура уроку.
- •Хід уроку.
- •Вивчення нового матеріалу.
- •Шляхи передачі бактеріальних захворювань людини.
- •Бактеріальні і вірусні хвороби людини.
- •IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів.
- •Хід роботи
- •V. Домашнє завдання.
- •Структура уроку.
- •Хід уроку.
- •Вивчення нового матеріалу.
- •Одноклітинні організми
- •Одноклітинні еукаріоти
- •Одноклітинні, що утворюють колонії
- •Робота в групах.
- •Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів.
- •Домашнє завдання.
V. Домашнє завдання.
Прочитати відповідний параграф підручника, дати відповіді на питання після параграфа. Виконати завдання в робочому зошиті. Знайтти додаткову інформацію по темі «Бактеріальні захворювання людини».
Урок № 3
Тема. Профілактика бактеріальних захворювань людини.
Мета уроку: сформувати в учнів поняття про бактеріальні захворювання та їх профілактику, з’ясувати шляхи розповсюдження бактеріальних захворювань людини.
Обладнання та матеріали: підручник для 10 класу «Біологія», «Робочий зошит» до підручника для 10 класу, фотографії і малюнки, що дозволяють ілюструвати збудників бактеріальних захворювань, органів, частин тіла, уражених хворобою, додаткова література.
Базові поняття та терміни: дезінфекція,дифтерія, туберкульоз, гонорея, сифіліс, сальмонельоз, ботулізм, газова гангрена, правець, холера.
Тип уроку: комбінований.
Структура уроку.
Організаційний момент.
Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності.
Вивчення нового матеріалу.
Шляхи передачі бактеріальних хвороб.
Бактеріальні хвороби людини.
Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів.
Практична робота.
Тема. Порівняння симптомів захворювань, які викликаються вірусами і бактеріями.
Домашнє завдання.
Хід уроку.
Організаційний момент.
Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності.
Знайдіть правильні відповіді
Бактеріальні захворювання:
А) грип,
Б) кір,
В) холера,
Г) туберкульоз.
Від життєдіяльності бактерій :
А) залежить колообіг азоту,
Б) залежить родючість ґрунтів.
В) не залежить розщеплення целюлози у деяких тварин.
Г) не залежить розклад органічних речовин стічних вод.
Бактерії :
А) не можуть бути симбіонтами,
Б) є тільки хвороботворними організмами,
В) використовуються для отримання кормового білка,
Г) виділяють речовини з антибіотичними властивостями.
Позначте знаком «+» правильні твердження, знаком «-»
неправильні .
Сапротрофи псують харчові продукти. (+)
Всі бактерії є збудниками хвороб людей, тварин, рослин. (-)
В кругообігу азоту приймають участь азотфіксуючі бактерії (+)
Бактерії використовують для отримання спиртів. (+)
Всі патогенні властивості бактерій давно вивчені. (-)
Бактерії в кишечнику людини синтезують вітамін D. (-)
Бактерії використовують у народному господарстві, рослинництві, тваринництві, у різних галузях харчової та фармацевтичної промисловості. (+)
Визначте відовідність.
Бульбачкові бактерії. А) Гормон.
Стрептоміцин . Б) Фермент.
Інсулін. В) Паразити.
Патогенні бактерії Г) Антибіотик.
Д) Поселяються на коренях
бобових рослин.
Відповіді : 1 – Д, 2 – Г, 3 – А, 4 –В.
Вивчення нового матеріалу.
Шляхи передачі бактеріальних захворювань людини.
Повітряно-крапельний. Під час кашлю, чихання в повітря потрапляють мілиони дрібних крапель рідини, які містять збудників хвороби.
Контагіозний. При безпосередньому фізичному контакті з хворими передається невелика кількість хвороб: проказа, туберкульоз, венеричні (передаються статевим шляхом) – гонорея, сифіліс. В тропічних країнах через шкіру передається хвороба фрамбезія (хвороба схожа на сифіліс).
Через переносчиків інфекцій. Блохи переносять висипний тиф, чуму. Мухи - черевний тиф, холеру.
Фекальні забруднення. При інфекційних захворюваннях травної системи збудники потрапляють в екскременти. Фекальні забруднення води викликають захворювання на холеру, дизентерію, черевний тиф, забруднена фекаліями їжа і предмети – травні отруєння.
Безпосередньо з їжею. Порушення технолгії приготування харчових продуктів може викликати сальмонельоз, ботулізм.
Забруднення ран. Газова гангрена, правець, стафілококова, стрептококова інфекції.