Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
namefix-200.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
14.15 Mб
Скачать

5 Читець:

Добрим бути просто чи не просто?

Не залежить це від зросту.

І дитина робить добру справу,

Як не кине друга на поталу.

Як людей полюбиш - пошануєш,

Силу для добра в душі відчуєш.

І закрутиться Земля скоріше,

Якщо разом станемо добріші.

Доброта з роками не старіє,

Доброта від холоду зігріє.

І якщо вона, як сонце, світить,

То радіють і дорослі, й діти.

6 Читець:

Руки твої мужні - ти захисти слабшого.

Думки твої вірні - ти навчи дурня.

Очі твої, душа твоя - добрі і чисті,

Подаруй її тому, кому тяжко одному

Бібліотекар: Наша мандрівка закінчилась, а життя продовжується.

А щоб нам легше було йти по дорогам життя, заспіваємо мудру і добру пісню-пораду

«Дорогою добра»

Юрій Ентін

Спроси у жизни строгой, какой идти дорогой?

Куда по свету белому отправиться с утра?

Иди за солнцем следом, хоть этот путь неведом,

Иди, мой друг, всегда иди Дорогою добра!

Забудь свои заботы, Падения и взлёты,

Не хнычь, когда судьба ведёт себя не как сестра,

А если с другом худо ‑ не уповай на чудо,

Спеши к нему, всегда иди Дорогою добра!

Ах, сколько будет разных сомнений и соблазнов,

Не забывай, что эта жизнь ‑ не детская игра!

Ты прочь гони соблазны, усвой закон негласный:

Иди, мой друг, всегда иди Дорогою добра!

Розробка виховного заходу для учнів середнього шкільного віку вчителів Куп’янської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 11

Бітюцької Олени Леонідівни,

Глушко Тетяни Леонідівни,

Ільєнко Оксани Михайлівни

Мета: продовжувати знайомити учнів із людськими чеснотами; довести до свідомості дітей, що добро й милосердя чиняться безкорисливо; викликати у дітей бажання творити добро, бути милосердними й уникати злих вчинків; формувати в учнів ціннісну орієнтацію, здатність формулювати моральні судження, розвивати уміння відрізняти погане від доброго, виховувати позитивне світосприйняття.

Обладнання: фломастери, чисті аркуші паперу; аудіозапис музики, плакати з українськими народними прислів'ями та приказками на тему «Доброта».

Хід заходу

Слово вчителя: Благодійність і милосердя завжди були притаманні нашому народові. Цілком природним і закономірним вважалося допомогти знедоленому, нещасному, поділитися шматком хліба з голодним, дати притулок бездомному, зачистити старого і немічного, порятувати хворого чи каліку, захистити скривдженого.

Сьогодні ми поведемо розмову про доброту ‑ дуже важливій і потрібній для кожного з нас чесноті. Але спочатку давайте спробуємо скласти невеличкий словничок «добрих» слів — слів, частиною яких є слово «добро».

Творче завдання «Словничок добрих слів».

Учні перелічують «добрі» слова, учитель допомагає учням дібрати слова з коренем «добро» і записує їх на дошці. Наприклад: «Добрий, добросердний, доброзичливий, добродійний, добропорядний, доброчесний, добросусідський».

Тестування «Що означає бути добрим?»

Учитель читає учням запитання. Вони мають відповідати на неї «так» або «ні».

  • Чи можна примусити людину бути доброю?

  • Чи згодні ви з думкою, що «добротою світ живе»?

  • Чи можна стати добрим лише на деякий час?

  • Чи потрібно виявляти доброту у відношенні до будь-кого?

  • Чи можна сказати, що доброта ‑ найбільша окраса душі?

  • Чи легко бути добрим?

  • Чи можна доброту порівняти із сонцем?

  • Чи є у вас бажання чинити добрі справи?

Після проведення тестування учні пояснюють свої відповіді.

Рольова гра “Добрий вчинок”.

Учитель поділяє учнів на три групи. Кожна група обирає ситуацію і пропонує два способи допомоги людині: перший ‑ справжня допомога, що є дійсно добрим вчинком, другий ‑ удавана допомога, що може спричинити людині шкоду.

- людина постійно запізнюється;

- людина часто хворіє;

- людина не вміє готувати;

- людина не хоче вчитися;

- людина обманює близьких;

- людина мріє мати домашню тварину.

Бесіда.

Що сталося б зі світом, якби в ньому раптом не стало доброти?

Чи траплялися у вашому житті випадки, коли вас несправедливо кривдили, хоча ви ставилися до оточуючих по-доброму й усім допомагали?

Розкажіть про випадки, коли чиясь допомога заподіяла вам шкоду.

Як ви гадаєте, чи важко бути добрим?

Як ви гадаєте, чи може доброта зцілити людину?

Наведіть приклади.

Слово вчителя:

Не говори про доброту, коли ти нею сам не сяєш,

Коли у радощах витаєш, забувши про чужу біду.

Бо доброта, не тільки те, що обіймає тепле слово.

В цім почутті така основа, яка з глибин душі росте,

Коли її не маєш ти, то раниш людяне в людині.

Немає вищої святині, ніж чисте сяйво доброти.

Робота в групах

Учитель об’єднує учнів у групи по 5—6 осіб, роздає по групах роздруковані картки із записаними на них цитатами, які відображають релігійні заповіді людей, що сповідують різні релігії, і просить сформулювати думку, яку закріплено в них. Усі витяги із священних писань, що роздруковані на картках, розміщуються на дошці у вигляді плаката:

Буддизм: «Не причиняйте іншим того, що самим здається боляче»

Іудаїзм: «Що ненависно вам, не робіть ближньому своєму».

Християнство: «Як хочете, щоб з вами поводилися люди, так поводьтеся і ви з ними».

Мусульманство: «Не робіть іншим того, чого не хочете, щоб вони робили вам».

Учні роблять висновок про те, що у священних писаннях релігій світу закріплено одне й те ж положення: «Не побажай іншому того, чого сам собі не побажаєш» або «Стався до іншого так, як ти хотів би, щоб ставилися до тебе самого».

Слово вчителя:

Милосердя й доброта – як два крила, на яких тримається людство.

Не нарікай на глухість душ людських

І не гостри в злобі на них зубів...

А ти, що людям доброго зробив,

Що вимагаєш доброти від них?

Чого мовчиш, подумай і збагни,

Але уже з низької висоти.

І зваж і переваж, а хто є ти?

І зваживши, нікого не вини.

А сам в своє більмо душі заглянь,

Чи там хоч раз добром світила рать

І променем світилося святим?

І ти збагнеш, що до своїх страждань

Не відгукнеться власна глухомань.

А ти шукаєш в людях доброти!

У старовину церковні дзвони використовували не лише для сповіщання прихожан про початок чи закінчення богослужінь. Дзвони збирали громаду. У них били на сполох під час пожежі або ворожого нашестя, збирали місцеву громаду для надання спільної допомоги родині вдовиці або сиріт.

Сьогодні церковні дзвони також б'ють на сполох, закликаючи нас до Милосердя і Доброти. Бо тільки ці вічні цінності роблять нас справжніми людьми. Будьмо милосердні. Озернімось навколо. Поряд із нами мешкають люди, які потребують допомоги. Тож не відкладаймо доброчинність на потім. Нині, сьогодні, саме зараз! Бо завтра, можливо, буде пізно!

Бесіда:

Учитель формулює тему обговорення у вигляді запитання: «Як би ти хотів(ла), щоб ставилися до тебе однокласники?» ‑ і пропонує учням висловитися щодо цього запитання. Відповіді учні записують маркером на плакаті окремими словами або короткими фразами.

Вітайся зі мною

Називай мене по імені

Не ображай мене

Вислухай мене

Поважай мою думку

Допомагай мені

В исновок. Стався до іншого так, як ти хотів би, щоб ставилися до тебе самого. Кожний потребує захисту і піклування. Це право ми всі маємо.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]