
- •Аналіз програмових вимог з образотворчого мистецтва для 1-4 класів стосовно формування кольорознавчих понять та навичок роботи з кольором у молодших школярів
- •1.2 Формування поняття про колір і його властивості у молодших школярів
- •1.3 Робота з різними живописними матеріалами
- •2.1 Методика виконання підготовчих вправ
- •2.2 Методика передачі кольору у зображені пейзажу
- •2.3 Формування емоційно-естетичного ставлення до навколишньої дійсності і вираження його в кольорі молодшими школярами
- •Висновки
- •Список використаних джерел
- •Додаток а
- •Додаток б Дидактична гра "Костюми для клоунів"
- •Ігровий матеріал:
- •Хід ігрової вправи на уроках
- •Хід уроку
- •II Словничок художника
- •III Майстерня художника.
- •Додаток в
Додаток а
Розкладання білого промення через скляну триграну призму на кольори спектру
В небі над полями райдуга-дуга
Спектральне коло
Кольоровий круг
Ахроматичні кольори
Хроматичні кольори
Додаток б Дидактична гра "Костюми для клоунів"
Мета: навчити підбирати конкретні кольори (для костюмів ) і закріпити уявлення про контрастні кольори.
Ігровий матеріал:
Панно,на якому зображено секторне коло з подвійною рухаючою стрілкою і танцюючими петрушками (3 -6). Костюми петрушок _ повинні бути вирізані з оксамитового паперу нейтрального кольору (мал. 18) 2Половинки костюмів з кольорового паперу червоного, оранжевого, жовтого , зеленого, голубого, синього і фіолетового кольорів (по 2 кожного кольору). З другої сторони половинки костюмів підклеєні оксамитовим папером.
Хід ігрової вправи на уроках
Вчитель демонструє панно , привертає увагу дітей на коло і пояснює, що воно окрашене всіма кольорами веселки і так по порядку. За червоним кольором іде оранжевий, за оранжевим жовтий ... Кольори в колі розміщені один проти другого. Стрілка з'єднує 2 кольори. Над одним кінцем показує на оранжевий колір ,а іншим -- на синій. Кольори, які знаходяться один навпроти другого, називаються конкретними або додатковими. Вони дуже відрізняються один від другого. А якщо пошити костюм з тканини двох контрастних кольорів, він вийде дуже яскравим . Такі костюми шиють для веселих петрушок.
Потім вчитель пропонує дітям підібрати кожному клоуну половинку для костюма з контрастних кольорів . Діти почергово підходять до панно і з допомогою стрілки визначають контрастні кольори, знаходять потрібні половинки, прикріплюють їх , називають колір костюма. Коли всі клоуни будуть в кольорових костюмах, вчитель звертає увагу учнів на яскравість , барвистість, пістрявість одягу клоунів.
Повторно проводити гру, вчитель закриває секторне коло аркушем паперу, а діти з пам'яті підбирають контрастні кольори для костюмів, а потім з допомогою стрілки перевіряють правильність виконання завдання.
Тема: „ Листопад".
Мета: ознайомити дітей з навколишнім світом, що значно полегшує і прискорює проникнення дітей у світ природи. Виховувати інтерес до природніх об'єктів і явищ. Навчити розуміти їх естетичну цінність. Формувати елементарні поняття про екологічні взаємозв'язки. Обладнання: Репродукції картин із зображенням осіннього садочка, фарби, кісточки, олівці, водичка, альбоми.
Хід уроку
І. Організація класу
- Добрий день, діти! Сьогодні у нас урок малювання і проводити його буду я. Мене звати Жанна Григорівна.
Діти! Зараз ми швиденько одягнемось і підемо на екскурсію до нашого парку. З собою необхідно взяти олівці та альбоми, для того, щоб ми зробили маленькі замальовки з натури. П. Розповідь вчителя.
По ходу екскурсії вам потрібно поводити себе гарно, тому, якщо ви будете ламати рослини, то матінка -- природа на вас розсердиться (ця екскурсія в осінній парк -• пору листопада) - чудова можливість для розвитку естетичного сприймання природа, молодшими школярами.
- Давайте спробуємо розрізнити запахи окремих дерев (дуба, сосни,
берези), які немов дрімають під осінніми теплими променями.
- Діти, ви помітили ці знаки?
- Так.
- Зверніть увагу на ліщину. Ви помітили, що на ній де-не-де
лишилися горішки. А ось віддзеркалює міддю клен, вогнем
палахкотять плоди горобини. Ось послухайте, як сказав про
горобину Сергій Єсенін - відомий російський поет:
В саду горит костер рябиньї красной, Но никого не может он согреть!.
- Сподобалися вам слова Єсеніна?
- Я сподіваюся, що ви помітили, як змінилася погода восени в
порівнянні з літом?
- Так. Сонце посилає на землю менше тепла, скоротився помітно
день, стало прохолодніше, на небі з'являються частіше сірі хмари,
ідуть дощі. Ця пора називається листопадом.
- Діти, а в які кольори розфарбувала осінь дерева, кущі, трави?
- В усі відтінки жовтого й червоного; красуються золотаво-червоні
клени, на фоні небесної сині вирізняються жовті крони беріз.
- Дітки, погляньте навкруги і замилуйтеся осінньою красою. А я
розповім вам казочку, яка називається „Як берізка листя роздавала".
„Позолотила осінь Берізку. Заблищала вона, засяяла. Хто не пройде, кожен берізкою милується.
- От би мені таке вбрання, як Сонечко, - сказала Мураха, дивлячись
на її жовте листя.
- Візьми, будь-ласка, - відповіла Берізка і скинула один листочок.
Зраділа Мурашка, схопила листочка, до мурашника поволокла.
- Якби до мого капелюха таку золоту пір'їнку, - позаздрив
Підберезник
- Візьми собі золоту пір'їнку, - скинула Берізка ще один листочок.
Приміряв Підберезник до капелюха, стоїть і не дихає від щастя.
- І мені б листочка золотого - про пихкотів їжачок.
- Гойднула гілками Берізка, жменьку листочків на землю струсила. Покачався на них їжачок, начепив листя на колючки і золотою кулькою додому покотився".
- Діти, сподобалася вам ця казочка?
- Що це за дерево? (вказує на берізку).
- А як ви дізналися, що це береза?
- Якого кольору листочки були влітку? А якого зараз?
- Давайте прислухаємось до звуків „осіннього парку". Ось тріснула
під ногами гілочка, зашурхотіло опале листячко, заскрекотіла
сорока.
- Ось я бачу, що ви вже закінчуєте свої замальовки. Тому ми
повертаємось до класу і почнемо працювати.
- Дітки, ви пам'ятаєте, що я назвала таку, як зараз надворі,
листопадом, що означає листопад? Ану звернемось до словничка
художника.