
- •Художня культура
- •Розділ 1. Мистецтво в просторі культури тема 1. Види і мова мистецтв. Урок № 1.
- •2. Вступ.
- •3. Визначення основних понять.
- •Тема 2. Візуальні мистецтва. Урок№ 2 – 3.
- •Хід уроку
- •4.2. Архітектура Давнього Сходу
- •4.2 Месопотамія
- •Урок № 4.
- •Урок № 5.
- •Тема 3. Жанрова палітра музичного мистецтва. Урок № 6.
- •Хід уроку
- •5. Підсумок уроку
- •Урок № 7.
- •Хід уроку
- •Урок № 8.
- •Хід уроку
- •Тема 4. Театр як синтез мистецтв урок № 9.
- •Хід уроку
- •Тема 5. Екранні мистецтва урок № 10.
- •Хід уроку
- •Розділ іі Основи художньої культури Тема 1. Художня культура як духовне явище урок № 16.
- •Хід уроку
- •Урок №17.
- •Хід уроку
- •Тема 2. Художня культура і світ людини урок № 18.
- •Хід уроку
- •Урок № 19.
- •Хід уроку
- •Тема 3. Художні напрямки та стилі. Урок № 20.
- •Хід уроку
- •Культурні періоди розвитку людства
- •Урок № 21.
- •Хід уроку
- •Егейська (Кріто-Мікенська) культура. Ііі тис. – хі ст. До н.Е. Критська цивілізація
- •Мікенська цивілізація
- •Гомерівський період (хі – vііі ст. До н. Е.)
- •Архаїчний період (VIII – VI ст. До н.Е.)
- •Класичний період (V – IV ст. До н.Е.)
- •Елліністичний період ( IV –I ст. До н.Е.)
- •Давньоримська культура Етруський період (хі –vііі ст. До н.Е.)
- •Царський період (VIII – IV ст. До н.Е.)
- •Республіканський період (ііі – і ст. До н. Е.)
- •Імператорський період (і ст. До н.Е. – V ст. Н.Е.)
- •Тестові завдання «античність»
- •Урок № 22.
- •Хід уроку
- •Архітектурні пам’ятки готики
- •Урок № 23. Тема: Ренесанс
- •A)Хід уроку
- •Архітектура
- •Архітектурні пам’ятки Ренесансу
- •Образотворче мистецтво
- •Митці раннього Відродження:
- •Високе Відродження
- •Пізнє Відродження
- •Нідерланди
- •Німеччина
- •Франція
- •Іспанія
- •Урок № 24 – 26.
- •Хід уроку
- •Бароко в образотворчому мистецтві
- •Театральне мистецтво
- •Запитання
- •Запитання
- •Особливості російського класицизму
- •Запитання Романтизм
- •Художники романтизму
- •Реалізм
- •Художники російського реалізму
- •Урок № 27.
- •Хід уроку
- •Запитання
- •Художники – імпресіоністи
- •Урок № 28.
- •Хід уроку
- •Завдання для учнів
- •Стилі й напрями в мистецтві хх століття
- •Перелік використаної літератури
Урок № 24 – 26.
ТЕМА: Бароко. Класицизм. Романтизм.Реалізм.
МЕТА: ознайомити з особливостями мистецьких стилів «бароко»,
«класицизм», «реалізм»; вчити розпізнавати їх серед інших
стилів ;
вивчити найвідоміші мистецькі пам’ятки цих стилів; сприяти
формуванню естетичного смаку.
ОСНАЩЕННЯ: наочні матеріали, які висвітлюють ознаки стилів
«бароко», «класицизм» та «реалізм»,фотоматеріали
з зображеннями світових мистецьких пам’яток цих стилів.
ТИП УРОКУ: вивчення нового матеріалу. Лекція з випереджувальним
завданням.
Хід уроку
1. Організаційна частина.
2. Лекція.
ХVII ст. – вік могутніх зіткнень двох соціально-економічних систем: нової капіталістичної і старої феодальної. В цей час зростає значення науки , інтереси буржуазії направлені на зруйнування застарілих форм суспільного життя. Мистецтво ХVІІ ст. характеризується формуванням трьох яскраво виражених стилів: бароко, класицизму та реалізму.
Бароко
Стиль бароко сформувався раніше в Італії – там митці були тісніше пов’язані з папським Римом і іншими центрами духовної і світської влади, а стара аристократія і церква були зацікавлені в мистецтві, яке могло б служити ореолом їх могутності і величі. Цим пояснюється парадність і піднесеність італійського бароко.
Дехто вважає, що основи бароко заклав ще Мікеланджело, який любив вільно поводитись з пропорціями – в барочній архітектурі такий підхід стає одним з правил. В перекладі з італійської бароко означає: «чудернацький», «вигадливий», «дивний». Архітектурні ансамблі стають асиметричними, в планах споруд з’являються вигнуті лінії й овали, на фасадах багато відверто декоративних деталей ( інколи вони зовсім ховають під собою ті частини будови, що мають конструктивне навантаження). Велику роль у зовнішньому вигляді пам’яток стилю бароко відіграє скульптура, пластичний орнамент та монументальний живопис.
В епоху бароко набула особливої популярності та одержала новий розвиток паркова архітектура, склалися різні типи парків.
Крім спільних для всіх європейських країн архітектурних рис, пам’ятки стилю бароко мали свої особливі риси в кожній країні.
Італія
У ХVII ст. в Італії будується особливо багато віл, виникає особливий тип парку, що дістав в архітектурі назву італійського. Основною ознакою такого парку є наявність осі, вздовж якої розміщуютья всі паркові споруди. Парк повинен бути розташований на рельєфі, що поступово знижується. Часто в ньому влаштовують водяний каскад.
Під керівництвом Л.Берніні остаточно завершується будівництво собору святого Петра в Римі, головного храму католицького світу (майдану надається форма овалу, він оточується грандіозною колонадою).
Відомі архітектори: Г.Гварніні, Ф.Бороміні, К.Райнальді.
Франція
Французькому бароко притаманні певні суперечності між зовнішнім виглядом будови і його внутрішнім вбранням. Фасади були досить строгими і симетричними, а кімнати вбиралися примхливо й розкішно.Найяскравіший приклад – королівська резиденція Версаль.
Французькі парки відрізнялися тим, що краєвид в них повністю створювався штучно й нічим не нагадував природний. Парк мав регулярне планування, дерева в ньому підстригалися. Центром грандіозного Версальського парку були королівські покої, до них сходилися всі алеї. Свого часу французький парк набув великої популярності і в інших країнах, в тому числі і в Росії.
Відомі архітектори: Ф.Мансар та Ж.Мансар, Ж.Лемерсьє, Л.Лево.
Іспанія
Започаткований в Іспанії стиль був настільки ошатним, що його починають називати не бароко, а ультра бароко .Найвідоміший архітектор Х.Чурригера, створені ним і його учнями будівлі відокремили в стиль, що дістав назву чурригереск. Його характерна ознака – велика насиченість декоративними деталями (парадний двір Єзуїтської колегії в м.Саламанка,картезіанський монастир Чертози в Гранаді).
Англія
Англійське бароко називають класицистичним, воно має досить стримані риси, але головна церква Лондона – собор святого Павла належить саме до цього стилю.
Німеччина
Споруди бароко в Німеччині мають різні риси – це пояснюється роздробленістю країни: на Заході відчувається вплив Франції, на півночі – Нідерландів,великий внесок належить і емігрантам-італійцям.
Чудові пам’ятки можна бачити в Мюнхені та Дрездені (замок Цвінгер, архітектор М.Д.Пепельман), у Вюрцбурзі (палац єпископа Шернборна).
Австрія
Цікаві зразки бароко дала людству Австрія. Серед них церква св.Карла Борромея – найбільша у Відні, її збудував архітектор І.Фішер, Верхній Бельведерський палац, архітектор І. Гільдебрант.
Чехія
Перлини світової архітектури: палац графа Черні, церква св.Микулоша, архітектор К.І.Динценгофер.
Росія, Україна
Саме в цей період завершається культурна ізоляція Росії. Російське бароко має свої характерні риси: яскраве зовнішнє розфарбування будов (декоративні деталі робили з гіпсу і розфарбовували білою фарбою), в будівлях помітні не лише риси європейського бароко, а й слов’янські мотиви. Слов’янське бароко спочатку поширилося в Україні, а до росіян прийшло після приєднання України.
Найвидатнішим архітектором вважається Б.Растреллі: Петергофський палац, Єкатерининський палац, Андріївська церква і Маріїнський палац в Києві.