
- •1. Організаційний момент
- •2. Мотивація навчальної діяльності
- •3. Актуалізація опорних знань
- •4. Основна частина
- •5. Підбиття підсумків уроку
- •1. Організаційний момент
- •2. Мотивація навчальної діяльності
- •3. Основна частина
- •4. Підбиття підсумків уроку
- •1. Організаційний момент
- •2. Мотивація навчальної діяльності
- •3. Основна частина Слухання музики
- •4. Підбиття підсумків уроку
- •5. Підбиття підсумків уроку
- •1. Організаційний момент
- •2. Мотивація навчальної діяльності
- •3. Основна частина
- •4. Підбиття підсумків уроку
- •1. Організаційний момент
- •2. Актуалізація опорних знань
- •3. Мотивація навчальної діяльності
- •4. Основна частина 4
- •5. Підбиття підсумків уроку
- •1. Організаційний момент
- •2. Актуалізація опорних знань
- •3. Мотивація навчальної діяльності
- •4. Основна частина Слухання музики
- •5. Підбиття підсумків уроку
- •1. Організаційний момент
- •2. Актуалізація опорних знань Бесіда
- •3. Мотивація навчальної діяльності
- •4. Основна частина
- •5. Підбиття підсумків уроку
- •1. Організаційний момент
- •2. Мотивація навчальної діяльності
- •3. Основна частина
- •4, Підбиття підсумків уроку
- •1. Організаційний момент
- •2. Мотивація навчальної діяльності
- •3. Основна частина Слухання музики
- •1. Організаційний момент
- •2. Мотивація навчальної діяльності
- •3. Основна частина
- •4. Підбиття підсумків уроку
- •1. Організаційний момент
- •2. Мотивація навчальної діяльності
- •3. Основна частина Слухання музики
- •4. Підбиття підсумків уроку
- •Організаційний момент
- •2. Мотивація навчальної діяльності
- •3. Основна частина
- •4. Підбиття підсумків уроку
- •1. Організаційний момент
- •2. Мотивація навчальної діяльності
- •3. Основна частина Слухання музики
- •4. Підбиття підсумків уроку
- •1. Організаційний момент
- •2. Мотивація навчальної діяльності
- •3. Основна частина
- •4. Підбиття підсумків уроку
- •1. Організаційний момент
- •2. Основна частина
- •3. Підбиття підсумків уроку
4. Підбиття підсумків уроку
Бесіда
♦ Назвіть танці, мелодії яких пролунали на уроці.
♦ Чим вони різняться між собою?
♦ Які танці вам ще відомі?
Учитель. Отже, танцювальна музика може дарувати радість не тільки від самого танцювання, вона примушує нас посміхатися. А добрий жарт здаатний підвищити настрій будь-якої людини і допомогти у будь-якій справі.
Учні виходять із класу під музичний супровід («Вальс-жарт» Д. Шо- стаковича).
Урок № 6. КРОКУЄМО РАЗОМ...
Мета:
♦ навчальна: розширювати уявлення учнів про емоційний зміст музики; активізувати образне мислення учнів; розкрити поняття «марш» та «маршова музика»;
♦ розвивальна: розвивати творчу фантазію учнів, уяву, уміння імпровізувати;
♦ виховна: виховувати в учнів вокальні, виконавські навички; прищеплювати учням зацікавленість музикою.
Музичний матеріал: Є. Адамцевич «Запорізький марш», Д. Кабалевський «Три варіанти маршу», поспівка «Ой, ру-ду-ду», А. Філіпенко «Ой, заграйте, дударики».
Наочні посібники: нотна хрестоматія; портрети Д. Кабалевського, Є. Адамцевича, А. Філіпенка.
Обладнання:. ТЗН; дитячі музичні інструменти; фонохрестоматія
Тип уроку: комбінований урок.
Хід уроку
Учні входять до класу під музичний супровід («Запорізький марш»
Є. Адамцевича).
1. Організаційний момент
Перевірка готовності класу до уроку. Музичне вітання
2. Актуалізація опорних знань
Бесіда
♦ Які якості музичного звука вам відомі?
♦ Пригадайте, як позначають довгі та короткі звуки.
Гра «Телевізор»
Учитель. Що потрібно знати виконавцеві, щоб прочитати музику? Звісно, ноти й ритм — тривалості звуків. Чи пам’ятаєте ви тривалості звуків?
Уявіть, що повернулися додому та ввімкнули телевізор, а на екрані — знаки. Уважно розгляньте їх і запам’ятайте!
♦ Що це за знаки? Назвіть їх і проплескайте (групою, індивідуально).
ІПІП ППІІ
♦ Якими звуки бувають за висотою?
♦ 3 якою гучністю може звучати музика?
♦ Оберіть звуки для пісеньки мишки та пісні слона.
Низькі |
Високі |
Тихі |
Гучні |
Довгі |
Короткі |
3. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Державні свята у Києві — столиці нашої Батьківщини — та в інших великих містах відзначають військовими парадами: проїжджають військові машини, чітко крокують стрункими рядами солдати.
♦ Чи відома вам музика, яка допомагає їм так гарно та злагоджено крокувати? Сьогодні ми дізнаємося більше про таку музику.
4. Основна частина 4
♦ Пригадайте, під яку музику ви заходили до класу.
Так, це був марш.
Робота з поняттями
Слово марш у перекладі з французької означає «рух, хода».
Слухання музики
Учитель. Музика, що супроводжує рухи людей у темпі крокування, виникла дуже давно. Під цю музику воїни вирушали у похід та поверталися додому. Цією музикою починаються циркові вистави. Її ми можемо'почути на урочистих зустрічах, на спортивних парадах, у концертних залах, театрах, кіно. Як і будь-який музичний «кит», марші також мають різний характер та настрій. Д. Кабалевський, із музикою якого ми неодноразово зустрічалися, створив твір «Три варіанти маршу». Сама назва підказує нам, що ми почуємо тр різновиди цієї музики. Послухайте та дайте відповідь на запитання.
♦ Хто крокує у цих трьох варіантах маршу?
Слухання твору «Три варіанти маршу» Д. Кабалевського
♦ Чим різняться ці марші?
♦ Під який із цих маршів можуть крокувати військові, діти, іграшки? Обґрунтуйте свою відповідь.
Послухайте ще раз та своїми рухами покажіть, хто крокує під цю музику: військові — тупотіння ногами, діти — ударами долоней по колінах, іграшки — пальцями по парті.
Повторне слухання твору «Три варіанти маршу» Д. Кабалевського з пластичним інтонуванням
♦ У виконанні якого інструмента ви слухали «Три варіанта маршу»?
♦ Як ви вважаєте, під час військового або спортивного параду може марш звучати у виконанні саме цього іпструмента? Обґрунтуйте свою відповідь.
♦ Хто потрібен для того, щоб ця музика зазвучала на майдані під час урочистостей?
Так, для цього потрібна велика кількість музикантів — тобто оркестр, до складу якого входить багато інструментів. Послухайте «Запорізький марш», який склав бандурист Євген Адамцевич, і вказівним пальцем руки відбийте пульс цієї музики.
Слухання «Запорізького маршу» Є. Адамцевича
У музиці «Запорізького маршу» ми чуємо героїчне минуле нашої країнл. В уяві постають образи славного козацького минулого нашої Батьківщини.
♦ Опишіть свої враження від прослуховування «Запорізького маршу» Є. Адамцевича.
Вокально-хорова робота Розспівування
Повторення поспівки «Ой, ру-ду-ду»
Продовження роботи над піснею «Ой, заграйте, дударики» А. Філіпенка, виконання з танцювальними рухами (після кожного куплету під музику програшу учні виконують танцювальні рухи під час програшу: після першого куплету — «пружинка», після другого — «колупалочка», після третього — «приставний крок в обидва боки». На останній акорд підносять руки вгору з вигуком «Гей!~