
- •Анотація
- •Розділ 1. Ейдетика і формування правильної вимови звуків
- •В роботі ми користувалися наступними принципами:
- •Ейдетичні прийоми:
- •2. Оживлення символу
- •3.Перевтілення асоціації
- •4.Активізація відчуттів
- •5.Зацікавлення Розглянемо перелічене детальніше.
- •2. Прийом оживлення символу
- •3. Прийом перевтілення
- •4. Прийом активізації відчуттів дитини.
- •5. Прийом зацікавлення
- •Розділ II. Використання символів на логопедичних заняттях
- •2.1. Вплив розвитку дрібної моторики на формування мовлення дітей дошкільного віку
- •2.2 . Розвиток рухливості органів артикуляційного апарату – важливий крок на шляху до правильного мовлення
- •“Червоний – білий”
- •“Де звук?”
- •“Хто більше?”
- •“Злови рибку”
- •“Знайти місце для свого малюнка”
- •“Дзвенить – дзижчить”
- •“Вистукування складів”
- •Казка про язичок» (фонетична гра)
- •Дидактична гра «Будиночок для звуків»
- •“Смачне варення”
- •“Почистити зуби”
- •Хід заняття
- •I. Організаційний момент.
- •II. Знайомство з новим матеріалом.
- •IV. Фізкультхвилинка
- •VI. Знайомство із звукослоговой схемою слів.
- •VIII. Підбиття підсумку заняття.
- •Хід заняття
- •I. Організаційний момент.
- •II. Знайомство з новим матеріалом.
- •III. Фізкультхвилинка
- •V. Підбиття підсумку заняття.
- •Хід заняття
- •V. Підведення підсумків і оцінювання роботи дітей.
- •Vі. Домашнє завдання-вивчити чистомовки:
- •Vіі. Подяка за заняття.
- •V. Підсумок заняття, оцінювання роботи дітей, подяка.
- •Vі. Домашнє завдання - вимова слів із звуком «з» в середині слова.
- •Хід заняття
- •Vі.Фізкультхвилинка
- •X. Підсумок заняття.
- •V. Фізкультхвилинка «потанцюємо разом».
- •Vіі. Добір прикметників до іменника. Читання слів.
- •Vііі. Підсумок заняття
- •Хід заняття
- •Хід заняття
- •V. Підсумок заняття, оцінювання роботи дітей.
- •Vіі. Подяка за заняття.
- •Хід заняття
- •V. Автоматизація звука «р» у складах «ру», «ри».
- •Vі. Пальчикова гімнастика
- •Vііі. Підведення підсумків заняття, оцінювання роботи дітей.
- •Хід заняття
- •V. Пальчикова гімнастика
- •Vі. Розвиток логічного мислення
- •Vіі. Уточнення конкретно-просторових значень прийменників
- •Vііі. Підведення підсумків заняття, оцінювання роботи дітей
- •Хід заняття
- •V. Пальчикова гімнастика
- •Vі. Фізкультхвилинка
- •Vіі. Розвиток логічного мислення.
- •Vііі. Підбиття підсумків заняття. Оцінювати роботи дітей.
- •Тема: “Білосніжною зимою їдем в подорож з тобою”
- •Хід заняття
- •Потяг близняток цілий десяток
- •Сіє, віє, січе, меле
- •IV. Вправа для розвитку мовного дихання
- •VI. Вправа на диференціацію звуків [л] і [р].
- •XII. Дидактична гра «Поїзд»
- •XIII. Робота з картками
- •XIV. Дидактична гра “я взяв собі малюнок”
- •XV. Гра “За Петрушкою ідем”
- •XVI. Підсумок заняття
- •Середня група
- •II етап
- •1. Відгадування загадок на самостійне закінчення.
- •2. «Чия пісенька звучить у слові?»
- •III . Основне завдання
- •1. «Який звук, чия пісенька звучить у словах?»
- •IV етап
- •1. «Впіймай звук».
- •2. «Впіймай звук».
- •3. «Впіймай звук».
- •4. «Впіймай звук».
- •Старша група
- •Рекомендована література
Vі. Пальчикова гімнастика
VІІ. Розвиток логічного мислення.
Відгадати загадки.
Крила є, та не літає, ніг немає, та не доженеш. /Риба/
У двох матерів по п’ять синів, одне ім’я всім. /Руки і пальці/
В’ється стружка золотиста
Не одна, а цілий рій,
Стане дошка чиста-чиста,
Як походить він по ній.
Ще малеча міцно спить,
Та уже, дивіться, ранок.
На завод тесляр спішить,
Щоб у руки взять … /Рубанок/
Що за диво сталося?
Є в Землі прикмета,
Вже круг неї зараз
Мчить нова … /Ракета/
Vііі. Підведення підсумків заняття, оцінювання роботи дітей.
ІX. Домашнє завдання: вивчити чистомовку.
Тема: Закріплення «р» у середині слова у відкритому складі.
Мета: Розвивати фонематичний слух, артикуляційну гімнастику, дрібну моторику пальців; звуко-буквений аналіз – логічне мислення; збагачувати словниковий запас. Вчити дітей правильно вимовляти звук «р» в середині у прямому складі. Виховувати звукову культуру мовлення.
Обладнання: Символ- звук ,розрізна азбука, малюнки, м’яч, коробка, ручка, «Дидактичний матеріали для виправлення мовних порушень», ч.2.
Хід заняття
І. Організаційний момент.
Вимова звука «р».. Повторення матеріалу попереднього заняття.
Діти називають слова із попереднього заняття із складами ра, ро, ру, ри.
ІІ. Артикуляційні вправи
«Грибочок»
Ось грибочок-сироїжка.
Вгорі-«шляпка», знизу-«ніжка».
Відкрити рота. Присмоктати до піднебіння широкий язик. Краї язика мають примикати до верхніх зубів.
Утримувати:1-2-3-4-5-6-7-8-9-10.
«Трубочка»
Язик у «трубочку» згорнули,
Легесенько нього подули.
Висунути широкий язик і згорнути бокові краї, щоб утворилась «трубочка». Легенько, не напружуючись, якомога довше подути в «трубочку».
«Маятник»
Тік-так, так-тік-
Наче маятник, язик.
Відкрити рота. Висунути язик і рухати ним вліво-вправо. Слідкувати за тим, щоб язик не облизував губи.
Рахунок:1-2.
«Гірка»
Буде спинка язика,
Наче гірочка, крута.
Кінчик в зуби упираю,
Із напруженням тримаю.
Відкрити широко рота. Опустити нижню щелепу якомога нижче. Широким язиком упертися в нижні передні зуби. Щільно притиснути бокові краї спинки до корінних зубів. Розслабити.
Рахунок:1-2.
ІІІ. Для того щоб нам краще запам’яталися дані звуки, пограємо у ігри:
«Заспівай пісеньку» - показую на символ – дитина «співає» пісеньку. Дитина може рухами зображати звук.
2 . «Поверни пісеньку» - один символ забирається. Пісенька полетіла, а щоб її повернути, треба заспівати.
ІV. Закріплення вимови звука «р» і розвиток навичок звуко-буквеного аналізу
Закріплення вимови звука «р» у середині слова. Назвати слова або малюнки відображено, самостійно і разом:
-
корова
пором
кукурудза
ворона
сорока
парус
ворота
гори
парашут
горобець
помідори
корито
карась
барабан
кури
баран
комарі
гітара
Уточнити значення підкреслених слів.
Визначити місце звука «р» у слові. Гра «Хто? Що?» (малюнки ті самі). Спочатку діти називають малюнки, назви яких відповідають на запитання «хто?», а потім на запитання «що?».
Назвати диких тварин, у назвах яких звук «р» знаходиться в середині слова: жираф, кенгуру.
Назвати птахів, у назвах яких звук «р» знаходиться в середині слова: сорока, ворона, горобець.
Доповнити речення:
Заєць зимою білий, а лисиця…/руда/.
Діти вирощують…/помідори/.
Виставлені малюнки: кіт, ворона, заєць, плаття.
Логопед запитує:
Що може бути сірим? – Небо, пальто.
Хто сірий? – заєць, кіт, вовк.
Так само опрацьовується слово оранжевий.
Малюнки: м’яч, олівець, чашка, рукавички, шапка.
Гра з м’ячем. Закінчити слова, додаючи склади ра, ри:
Додати склад ра, щоб вийшли слова – імена дітей: Ві-, Шу-, Тама-, І-, Ю-, Варва-, Жо-.
Прочитати слова:
Яка зміниться буква (звук)?
Утворити слова, протилежні за значенням: мороз – спека, перемога – поразка, хворий – здоровий, довгий – короткий, вузький – широкий, блідий – рум’яний.
Фізкультхвилинка