Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Ейдетика. Використання символів на логопедичних...doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
7.16 Mб
Скачать

V. Підсумок заняття, оцінювання роботи дітей.

VІ. Д/з – вивчити скоромовку, намалювати до неї ілюстрацію.

Vіі. Подяка за заняття.

Тема: Закріплення звука «р» на початку слова, у відкритих складах -ру, -ри

Мета: Розвивати фонематичний слух, артикуляційний апарат, дрібну моторику пальців; збагачувати словниковий запас. Вчити правильно вимовляти звук «р» на початку слова у відкритому складі; вчити визначати «р» на початку слова. Виховувати увагу.

Обладнання: Розрізна азбука /альбом/, загадки, предметні картинки, «Дидактичні матеріали для виправлення мовних порушень», ч.2, символ-звук.

Хід заняття

І. Організаційний момент.

Повторення матеріалу минулого заняття .

1. Діти, ви повинні були придумати по 5 слів із складом -ро.

Діти називають свої слова.

2. А зараз ми пригадаємо які артикуляційні вправи ви знаєте:

«Грибочок»

Ось грибочок-сироїжка.

Вгорі-«шляпка», знизу-«ніжка».

  • Відкрити рота. Присмоктати до піднебіння широкий язик. Краї язика мають примикати до верхніх зубів.

  • Утримувати:1-2-3-4-5-6-7-8-9-10.

«Трубочка»

Язик у «трубочку» згорнули,

Легесенько нього подули.

  • Висунути широкий язик і згорнути бокові краї, щоб утворилась «трубочка». Легенько, не напружуючись, якомога довше подути в «трубочку».

«Маятник»

Тік-так, так-тік-

Наче маятник, язик.

  • Відкрити рота. Висунути язик і рухати ним вліво-вправо. Слідкувати за тим, щоб язик не облизував губи.

  • Рахунок:1-2.

«Гірка»

Буде спинка язика,

Наче гірочка, крута.

Кінчик в зуби упираю,

Із напруженням тримаю.

  • Відкрити широко рота. Опустити нижню щелепу якомога нижче. Широким язиком упертися в нижні передні зуби. Щільно притиснути бокові краї спинки до корінних зубів. Розслабити.

  • Рахунок:1-2.

3. Діти, все на світі має свій голос, свою пісеньку, тільки треба вміти її почути. Пригадаймо, як співа­ють тигри? Вони співають так: «р-р-р». А можна пісеньку намалювати. Ось вона. ("На фланелеграф виставляється символ — звук «Р»).

ІІ. Закріплення вимови «р» і розвиток навичок звуко-буквеного аналізу.

  • Якщо до звука «р» додати звук «у», який отримаємо склад? – Ру.

  • Якщо до звука «р» додати звук «и», який отримаємо склад? – Ри.

Діти вимовляють (кожний окремо, а потім один за одним) склади ру, ри.

  • Скільки звуків ми назвали? – Два.

  • Який перший звук? – «Р».

  • Який другий? – «У».

  • А разом як вимовляємо ці звуки? – Ру.

  • Який тут голосний звук? – «У».

Аналогічно проводиться робота із складом ри.

ІІІ. В ігровій фірмі виконується вправа: логопед викликає двох дітей і пояснює, що один з них – звук «р», другий – звук «у», ставить їх поряд.

  • Що вийшло? – Ру.

  • Гру продовжують із складом «ри».

ІV. Фізкультхвилинка

V. Автоматизація звука «р» у складах «ру», «ри».

  1. Діти повторюють слова або називають малюнки (відображено, самостійно, разом):

рука

риба

риска

руда

рибалка

ринка

рубанок

рижик

рис

ручка

рись

рима

рушник

ринг

рукав

рукавиці

рудник

Уточнюється зміст підкреслених слів.

  1. Вимовляти ці слова по складах, супроводячи вимову оплесками. Визначити місце звука «р» у цих словах.

  2. Утворення дієслів І особи однини:

рити – рию

рубати - рубаю

  1. Повторення чистомовок і скоромовок.

Логопед вимовляє чистомовку, діти повторюють її за логопедом відображено, самостійно і разом:

ра-ра-ра – висока гора;

ро-ро-ро – нове перо;

ру-ру-ру – коза гризе кору.

Повторюють п’ять-шість разів, за правильне повторення отримують фішки?