Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Ейдетика. Використання символів на логопедичних...doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
7.16 Mб
Скачать

Хід заняття

І.Організаційний момент.

1. Яка пора року?

Який день тижня?

ІІ. Артикуляційна гімнастика «Чашка», «Лопата», «Почистимо зубки», «Смачне варення».

ІІІ. Основна частина.

  1. Подивитись на символ. Впізнати звук за артикуляцією. Де «з», а де «ж»?

Розказати ,в якому положенні знаходяться губи та язик під час вимови «з», а в якому «ж»?

  1. А зараз ми пограємо в такі ігри:

  • «Яку пісеньку я співаю? Пока­жи».

  • «Якої пісеньки не стало? Повер­ни її».

  • «Загадай мені заспівати пісень­ку. Чи правильно я співаю?»

  1. Повторити кілька разів:

Ж –З ЖА – ЗА ЖИ – ЗИ

Ж – Ж – Ж –З ЖО – ЗО ЖЕ –ЗЕ

Ж – Ж – З ЖУ – ЗУ ЖІ – ЗІ

  1. Повторити:

Язик донизу – зу-зу-зу - ми побачили козу.

Язик донизу – за-за-за – йди додому коза.

Язик угору – жу-жу-жу – я козу стережу.

Язик угору – жи-жи-жи – кізку гнать допоможи.

ІІІ. Фізхвилинка « Вітер віє…»

  1. Визначити спільний звук:

а ) газета, гарбуз, гніздо, газон, бензин;

б ) дружба, чиж, багаж, життя, жінка, кажан.

  1. Пальчикова гімнастика « Жукок»

ЖУЧОК

На мої долоні Сів яскравий жук.

Я його спіймала, Чую: жу-жу-жу.

Пожаліла я жука, — Відпустила кроху,

Помахала вслід йому,

Хай летить потроху.

Долоні розкрити вгору, потім стис­нути кулачки, піднести до вуха, знову розкрити долоні й похитати.

  1. Відгадати загадку. Зробити фігуру пальцями рук:

Чорний, а не крук;

рогатий, а не бик.

Летить – дзижчить;

там, де сяде ,любі діти,

починає землю рити.

  1. Розвиток логічного мислення. Скласти розрізну картинку із 4-х , 6-ти частин ( жук, зайчик, вазон ).

  2. Розвиток уваги. Чи у всіх малюнках « живе» звук «з» ? Порахувати кількість складів у словах.

  3. Розвиток мовного дихання. Гра « Буря на морі».

ІV. Підсумок заняття.

V. Д/з – вивчити чистомовки:

Жи-жи-жи – ти природу бережи!

Зу-зу-зу – мамі сумки підвезу.

Жа-жа-жа – ми побачили вужа.

ІV. Подяка за заняття.

Тема: Диференціація «Ж» –«З» в реченнях.

Мета: Розвивати логічне мислення, увагу, дрібну моторику пальців, артикуляційний апарат, фонематичний слух; збагачувати та уточнювати словник. Вчити розрізняти на слух звуки Ж –З , правильно їх вимовляти у словах. Виховувати звукову культуру мовлення.

Обладнання: символи-звуки Ж –З , індивідуальні та настінні дзеркала, предметні малюнки, м’яч, прапорці, альбом А. Я. Малярчук.

Хід заняття

І.Організаційна частина.

1. У кого із дітей одяг жовтого кольору, а у кого – зеленого?

2. Перевірка д/з – чистомовки.

ІІ. Основна частина.

  1. Артикуляційна гімнастика Гра « Світлофор».

Дітям роздаються прапорці жовтого і зеленого кольорів. Логопед називає малюнки( жираф, береза, їжак, вазон,зошит,жук, і т.д.). На звук « з» діти підносять прапорець зеленого кольору, на звук –ж- -- жовтого.

  1. Розвиток слухової уваги.

Послухати слова і сплеснути в долоні,якщо почуєте помилку: пасажир,злива, жабенятко,дужка, зовток,зурнал.

  1. Гра з м’ячем- повторити речення за логопедом,попередньо зловивши м’яч:

Зіна і Зіновій зайшли в магазин.

Зіна купила книжки.

Зіновій купив журнали.

ІІІ. Фізхвилинка « Листя»:

Ти на листя подивись,

Ти по листячку пройдись,

Ти листочки підніми –

Один, два, три.

ІV. Робота із альбомом А.Я. Малярчук.

Доповнити речення відповідними малюнками:

Прозора морська… ( медуза ).

Маленька зелена… ( жаба ).

Кисла, але смачна… ( ожина ).

Кучерява, білокора… ( береза ).

  1. Д/г « Будинок для звуків»

  2. Пальчикова гімнастика « Равлик»

  3. Пояснити значення народних висловів:

- немає товариша – шукай, а знайшов – бережи.

- Друзі пізнаються в біді.

- За двома зайцями поженешся - жодного не впіймаєш.

4. Повторити скоромовки:

- Залізне зубило залізо любило.

- Золоті жолуді зовсім пожовтіли.

5. Д/г «Магазин».