Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
metodika_ukr_mova.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
256 Кб
Скачать
  1. Конспект логопедичного заняття.

Тема: Диференціація звуків (Т-Д).

Мета: Формування в учнів фонематичних уявлень, удосконалення навичок звуко-буквенного аналізу та синтезу слів через використання різних аналізаторів: мовнослухового, мовнорухового, зорового, моторного; (навчити учнів розрізняти звуки (Т-Д) як в усному мовленні так і на письмі за допомогою складів, уточнити знання про ознаки дзвінких та глухих приголосних, розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять, спостережливість.

Хід заняття

I. Вступна частина.

-Організація учнів до роботи.

-Психологічний настрій класу.

-Робота над чистомовкою.

-Повідомлення теми, мети заняття. Мотивація навчальної діяльності.

II. Робота над темою заняття.

-Артикуляція звуків, їх порівняльна характеристика.

-Співставлення звука і букви.

-Гра «Впіймай звуки» (Т-Д); «У кожного своя хатинка», «Назви сусідів».

III. Закріплення матеріалу.

-Робота з картинками.

-Фізкультхвилинка.

-Диференціація (Т-Д) у словах, складах.

IV. Підсумок заняття.

-Оцінювання.

-Повторення вивченого матеріалу.

-Вправи на релаксацію.

-Домашнє завдання.

  1. Завдання та зміст роботи з вивченням граматики та правопису в школі для дітей із тпм.

Граматика- наука про будову, про форму писемного і усного мовлення, вона визначає основні закони мови. Граматика як наука виникла в процесі спостереження над мовленням. В процесі навчання у школі граматика є засобом власного мислення.

Граматика- як наука про граматичну природу та будову мови складається з основних розділів:

Морфології- вчення про граматичну природу та будову слова.

Синтаксису- вчення про сполучення слів у реченні і речень, процеси породження мовлення, а саме зв’язків слів, словоформ у словосполученні і реченні, та зв’язки і порядок частин тексту.

Початковий курс граматики і правопису включає матеріал необхідний для початкового розуміння складу і будови мови, а також необхідні знання, уміння та навички з рідної мови.

Програмою визначений порядок засвоєння граматичних знань. Вивчення граматики дітьми з ТПМ починається в 2-му класі. Навчальний процес носить практичний характер. Учні поступово підводяться до розуміння основних граматичних явищ.

Зміст роботи правопису включає: використання правил граматики на письмі; правила написання слів за морфологічною будовою; правила написання речень на письмі; написання різних суфіксів.

Основними розділами курсу граматики і правопису в кожному класі є такі:

    1. Звуки і літери (фонетика);

    2. Слово;

    3. Речення;

    4. Робота над текстом.

В процесі вивчення граматики визначають такі завдання:

1.-Ознайомлення учнів з будовою і складом рідної мови.

2.-Закріплення практично засвоєних учнями граматичних закономірностей на уроках з розвитку мовлення.

3.-Вироблення у дітей вмінь практично використовувати набуті знання, уміння і навички як в усному так і в писемному мовленні.

4.-Розвиток словесного і абстрактного мислення дітей шляхом формування нових граматичних понять.

5.-Послідовність вдосконалення мовлення учнів як засобу спілкування і пізнання навколишньої дійсності, уточнення і збагачення їх мовного запасу.

Труднощі у засвоєнні граматики для дітей з ТПМ.

  1. Граматичні поняття формуються дуже повільно.

  2. Граматичні поняття, які засвоїли діти, дуже часто неповні та неусвідомлені.

  3. Порушення функцій словесно-логічного і абстрактного мислення: порівняння, узагальнення, абстрагування на вербальному матеріалі.

Недостатнє розуміння граматичного значення слів, що виражається за допомогою словоформ, і складність встановлення зв’яків між формальними ознаками і лексичним значенням.

  1. Недостатність спрямованості уваги на звукове оформлення мовлення.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]