Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
1 Завдання.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
88.78 Кб
Скачать

1 Завдання . Обчислити зміну обсягу товарної продукції у розрахунковому році порівняно зі звітним та вплив на неї динаміки продуктивності праці й чисельності працюючих на основі наступних даних:

Показники

Од. виміру

Звітний рік

Розрахунковий рік

Обсяг товарної продукції

тис.грн.

7000

5280

Середньорічна чисельність персоналу

особи

250

325

Рішення

ТП= 5280-7000= -1720 ТП% = 1720/7000 = 24,57 ППзв= 7000/250= 28 ППр= 5280/325= 16,25 ТПпп= 325*(16,25-28)= -2937,5 ТПчр= 28*(325-250)= 1218,75 ТПпп%= -2937,5/7000= -41,96% ТПчр%= 1218,75/7000= 17,41%

2 Завдання . У розрахунковому році обсяг реалізації ЗАТ ”МКД” становитиме 3220 тис.грн., величина виробничої собівартості продукції складе 970 тис.грн., а її повна собівартість1290 тис.грн. Річна потреба у матеріалах оцінюється у 610 тис.грн., їх середній поточний запас 12 дн., транспортний 5 дн. та 1 дн. страховий. Тривалість виробничого циклу становитиме 10 дн. Витрати першого дня виробничого циклу складатимуть 70% їх суми, а решта будуть здійснені рівномірно протягом циклу. На складі продукція перебуватиме 6 дн., а між відвантаженням продукції та сплатою рахунків покупцями проходитиме 14 дн. Мінімальна сума коштів на поточному рахунку за вимогою банку має складати 10 тис.грн., однак підприємство, з метою покриття непередбачуваних витрат, бажає додатково на рахунку мати 5 тис.грн. та 0,5 тис. грн. у касі. У році 270 робочих днів. Визначити необхідну величину оборотних коштів підприємства та показники ефективності їх використання.

Рішення ОК= Нвп+Ннв+Нзгп+Нвмп+Д+Готівка Нвп= Д*(П+Т+С+Підгот) Нвп=610/270*(12+5+1)= 40,67 Ннв= Двс*Твц*Кнв Кнв = Q1+1/2*Q2 Кнв= 970*0,7+ 0,3*970*0,5= 679+339,5=1018,5/970= 0,85 Ннв= 970/270*10*0,85= 30,5 Нзгп= Дпс*Тп.ск=1290/270*6=28,66 Д=3220/270*14 = 166 Готівка = 15,5 ОК = 40,67+37,72+28,66+230+15,5= 281,93 тис.грн. 3 Завдання . ВАТ “Протон” за рік планує виготовити основної продукції на 22500 тис.грн. та надати послуг промислового характеру на 4850 тис.грн. Вартість виготовлених напівфабрикатів складе 5940 тис.грн., з яких 85 % буде використано для власних потреб. Обсяг незавершеного виробництва за рік зросте з 2310 до 3100 тис.грн. Залишки готової продукції на складі підприємства очікуються: 1200 тис. грн. на початок та 3750 тис.грн. на кінець року. Вартість матеріальних витрат і сума амортизаційних відрахувань разом становитимуть 53 % товарного випуску. Рентабельність продукції заплановано на рівні 24%. Визначити обсяг товарної, валової, чистої й реалізованої продукції, а також собівартість реалізованої продукції Рішення ТП= 22500+4850+5940*0,15=28241 ВП= 28241+ (3100-2310) = 33651 ЧП= 28241-22500*0,53= 16316 РП= 28241+(1200-3750)= 25691 Рентабельність = 25691/х= 0,24 Х = 25691/1,24 = 20718,55

5 Завдання ТОВ “Антарес” за рік виготовило й реалізувало продукції на суму 7200 тис.грн. Середньорічна величина основних засобів підприємства склала 4800 тис.грн., інших позаоборотних активів 400 тис.грн., виробничих запасів 990 тис.грн., дебіторської заборгованості 310 тис.грн., а грошових коштів 50 тис.грн. Рівень рентабельності продукції досяг 12%. Визначити рентабельність активів, виробництва та показники ефективності використання оборотних коштів.

Рішення П = 7200*0,12/1,12= 771,43 А = 4800+400+990+310+50 = 6550 Р = 771,43/6550 = 11,77% Рвир = 771,43/(4800+990)= 13,32% Рок = 771,43/(990+310+50) = 771,43/1350 = 57,14% Коб = 7200/1350 = 5,33 К зав. = 1350/7200 = 18,75% Тоб = 360/5,33 = 67,54 Завдання . Інвестор розглядає можливість придбання пакету акцій підприємства, який коштує 300 тис.грн. Фінансові аналітики прогнозують зростання ринкової ціни пакету через 5 років у 2 рази. Разом з тим, існує можливість покласти кошти на депозит у банк, який пропонує нарахування складних відсотків за ставкою 25 % річних. Який варіант вкладання коштів слід обрати інвестору з метою максимізації прибутку? Рішення 600 000 300 000*(1+0,25)^5 = 33942 000

6 Завдання . Визначити планову зміну рівня продуктивності праці персоналу підприємства у розрахунковому році порівняно зі звітним якщо відомо наступне. Обсяг товарної продукції у звітному році становив 22500 тис.грн. Середньорічна чисельність персоналу склала 320 осіб, з яких 65 % робітники, а решта належить до керівників, спеціалістів та службовців. У розрахунковому році заплановано зростання обсягу виробництва продукції на 20%, додаткове збільшення чисельності робітників на 15% та скорочення адміністративного персоналу на 35 осіб порівняно зі звітним роком.

Рішення ППр= 22500/320 = 70,3125 ОРз= 22500*1,2= 27000 Чр.з = 320*0,65*1,15 = 239 Ча.з = 320*0,35-35= 77 Чп.з = 239+77= 316 ППз = 27000/316 = 85,44 ПП% = (85,44/70,3125-1)*100% = 21,52%

7 Завдання. ТОВ “Беата” придбало нову технологічну лінію вартістю 950 тис.грн. Витрати на її транспортування і монтаж становили 3% її вартості. Прогнозний термін експлуатації лінії становить 7 років, а її ліквідаційна вартість 9 тис.грн. Визначити суми річних амортизаційних відрахувань за умови застосування рівномірного та кумулятивного методу нарахування амортизації.

Рішення Вартість що амортизується = 950*1,03-9 = 969,5 Амортиація за рівномірним методом Ар = 969,5/7 = 138,5 Кумулятивний метод А1 = 969,5*7/28 = 242,375 А2 = 969,5*6/28 = 213,29 А3 = 969,5*5/28 = 174,51 А4 = 969,5*4/28 = 135,73 А5= 969,5*3/28 = 106,645 А6 = 969,5*2/28 = 67,865 А7 = 969,5*1/28 = 38,78 Сума А = 242,375+213,29+174,51+135,73+106,645+67,865+38,78 = 979,195 8 Завдання Завод виробляє продукцію, на виготовлення якої витрачається метал за чистою масою 40 кг., при цьому відходи становлять 4% від чистої витрати. Ціна металу 2220 грн./т. Виріб обробляють у ливарному і механічному цехах. Витрата енергії та палива на один виріб складає 6,7 грн. Основна зарплата у ливарному цесі 5,5 грн., та 3,7 грн. у механічному. Додаткова зарплата становить 5% основної, а відрахування до фондів соціального страхування складають 39%. Річна сума загальновиробничих витрат 820 тис.грн., а загальногосподарські становлять 730 тис.грн. Сукупний розмір зарплати основних робітників підприємства за відрядними розцінками обчислюється 580 тис.грн. Позавиробничі витрати оцінюються на рівні 2 % виробничої, а запланований прибуток становить 4% повної собівартості одного виробу. Розмір акцизу 6 грн./виріб, а ставка ПДВ 20 %. Знайти собівартість і відпускну ціну виробу.

Рішення

Матеріали = 0,04*2220 = 88,8

Відходи = 0,04*0,04*2220 = 3,552

Енергія = 6,7

З/п = 5,5+3,7 = 9,2

Додаткова з/п = 9,2*0,05 = 0,46

Відрах на соц. Страх = (9,2+0,46)*0,39 = 3,77

Загальновиробничі = 820/580*9,2 = 13

Позавиробничі = 730/580*9,2 = 11,58

Виробничі витрати = 88,8+3,552+6,7+9,2+0,46+3,77+13+11,58 = 137,062

Позавиробничі витрати = 137,062*0,02 = 2,74

Повна собівартість = 137,062+2,74 = 139,8

Прибуток = 139,8*1,04 = 145,39

Відпускна ціна = 145,39*1,2+6 = 180,47

10 Завдання . ПТ “Славія” починає виробництво портативних радіоприймачів. Повна собівартість стандартної моделі приймача становить 22 грн., з яких на змінні витрати припадає 72%. Відпускна ціна виробу буде встановлена на рівні 26,5 грн., а річна програма випуску 15000 шт. Визначити: а)критичний обсяг виробництва й реалізації продукції та коефіцієнт безпеки виробництва; б)необхідний для отримання прибутку у розмірі 40000 грн. обсяг виробництва й продажу приймачів.

Рішення Постійні витрати = 22*15000*0,28 = 92400 Змінні витрати = 22*15000*0,72 = 237600 Марж прибуток = 26,5*15000-237600 = 159900 Точка беззбитковості = 92400/(26,5-22*0,72)=92400/(26,5-15,84) = 92400/10,66 = 8667,92 Коеф марж приб = 159900/397500 = 0,4 Коеф беззбит виробництва = 15000-8667,92/15000 = 0,42 22*0,28*15000 = 92400 Окр = 92400/(26,5-22*0,72) = 92400/(26,5-15,84) = 92400/10,66 = 8667,92 Необхідний обсяг для отрим прибутку (92400+40000)/10,66 = 12420,26 Коеф. Безпеки вироб. = 15000-8667,92/15000 = 0,42 11 Завдання . Середньорічна величина оборотних коштів заводу у звітному році становила 5950 тис.грн. За рік було продано 16500 виробів за ціною 1420 грн/шт.. Рівень рентабельності продукції 15%. У наступному році передбачається збільшення середньорічного обсягу оборотних коштів на 310 тис.грн. Обсяг виробництва в натуральних одиницях зросте на 12 %, ціна виробу знизиться на 20 грн./шт, а собівартість продукції збільшиться на 9 % порівняно з обсягом попереднього року. Розрахувати рівні рентабельності оборотних коштів у звітному та наступному роках й дати оцінку їх динаміці. Рішення ОР зв. = 16500*1420 = 23430000 П зв. = 23430000*0,15/1,15 = 3056086,96 Св зв. = 23430000-3056086,96 = 20373913 ОР п. = 16500*1,12*(1420-20)=18480*1400 = 25872000 Св п. = 20373913*1,09= 22207565,17 П п. = 25872000-22207565,17 = 3664434,83 Рок зв. = 3056089,96/5950 = 513,63 Рок п. = 3664434,83/(5950+310) = 3664434,83/6260 = 585,37 Приріст Рок = (585,37/513,63-1)*100% = 13,97%

31 Завдання На дільниці механічного цеху встановлено і діє 46 токарних верстатів. Трудомісткість обробки однієї деталі на токарному верстаті становить 0,15 нормо-годин. Дільниця працює у двозмінному режимі при тривалості однієї зміни, що дорівнює 9 годин. Число неробочих днів у розрахунковому році  109. Очікувані простої верстатів у ремонтах становлять: капітальному  195 годин, а тривалість поточних ремонтів верстатів дорівнює 3,5 % номінального часу роботи верстатів. Очікуваний коефіцієнт використання токарних верстатів дорівнює 0,85. Обчислити величину виробничої потужності механічного цеху і річну кількість оброблених на токарних верстатах деталей. Рішення N=Tp*m*a N=(Tp*m)/t Tp = 2*9*(360-109)-195 = 4323*0,965= 4171,7 N = 4171,7*46/0,15 = 1279321,33 Річна к-ть оброблених деталей = 0,85*1279321,33 = 1087423,13 .

14 Завдання . Обчисліть планову зміну рівня продуктивності праці персоналу підприємства у розрахунковому році порівняно зі звітним якщо відомо наступне. Обсяг товарної продукції у звітному році становив 15200 тис.грн. Середньорічна чисельність персоналу склала 180 осіб, з яких 65 % робітники, а решта належить до керівників, спеціалістів та службовців. У розрахунковому році заплановано зменшення обсягу виробництва продукції на 5%, звільнення 10 робітників та додаткове залучення 18 спеціалістів.

Рішення

ПП зв. = 15200/180 = 84,44

ПП р. = (15200*0,95)/((180*0,65-10)+(180*0,35+18)) = 76,81

Зміна ПП = (76,81/84,44-1)*100 = -9,04

15 Завдання . У розрахунковому році обсяг реалізації ТДВ ”Пальміра” становитиме 2150 тис.грн., величина виробничої собівартості продукції 1000 тис.грн., а її повна собівартість 1080 тис.грн. Річна потреба у матеріалах оцінюється у 750 тис.грн., їх середній поточний запас 20 дн., а транспортний 3 дн. Тривалість виробничого циклу становить12 дн., на початку якого у виробництво авансується 65% витрат, решта – рівномірно протягом інших днів технологічного процесу. На початок року залишок витрат майбутніх періодів складе 210 тис.грн., однак протягом року планується витратити на розробку нової продукції, випуск якої намічений на майбутнє, ще 85 тис. грн. На складі продукція знаходитиметься 11 дн., між відвантаженням продукції та сплатою рахунків покупцями проходитиме 6 дн. Мінімальна сума коштів на поточному рахунку за вимогою банку має складати 15 тис.грн., однак підприємство, з метою покриття непередбачуваних витрат, бажає додатково на рахунку мати 8 тис.грн. та 0,9 тис. грн. у касі. У році 280 робочих днів. Визначити потребу підприємства у оборотних коштах та планові показники ефективності їх використання у розрахунковому році.

Рішення ОК=Нвз+Ннв+Нзгп+Нвмп+Д+Готівка Нвз = Д*З З = Зп+Зт+Зпідгот+Зстрах З = 20+3 = 23 Нвз = 750/280*23 = 61,61 Ннв = 1000/280*12*0,975 = 41,79 Кнв = (1000*0,65 +1/2*1000*0,35)/1000 = (650+325)/1000 = 0,975 Нзгп = 1080/280*11 = 42,43 Нвмп = 210+85 = 295 Д = 2150/280*6 = 46,1 Готівка = 15+8+0,9 = 23,9 ОК = 61,61+41,79+42,43+295+46,1+23,9 = 510,83 Показники ефективності Коб = 2150/510,83 = 4,2 Кзав. = 0,24 Тоб = 360/4,2 = 85,7 Роб = (2150-1080)/510,83 = 209%

16 Завдання . ПП “Аякс” аналізує доцільність здійснення інвестиційного проекту, яким передбачено придбання машини та інші супутні разові витрати на суму 470 тис.грн. В результаті її використання прогнозується отримання в кінці відповідних років наступних грошових потоків: першого - +210 тис.грн., другого - +350 тис.грн., третього - +500 тис.грн. Ставка дисконту для подібних проектів складає 25 %. Визначити показники чистої теперішньої вартості, індекс доходності, термін окупності, внутрішню норму доходності проекту та зробити висновок про економічну доцільність його впровадження. Рішенн 1р =1 Кп2р = 0,8 3р = 0,64 ДГП = 210 2р = 280 3р = 320 Сума ДГП = 810 ДІ = 470 ЧПВ = 810-470 = 340 ІД = 810/470 = 1,72 ТО = 470/(810/3) = 1,74 17 Завдання . ТОВ “Магма” придбало нову технологічну лінію вартістю 2450 тис.грн. Витрати на її транспортування і монтаж становили 3% її вартості. Прогнозований термін експлуатації лінії становить 6 років, а її ліквідаційна вартість 20 тис.грн. Визначити суми річних амортизаційних відрахувань за умови застосування рівномірного та кумулятивного методу нарахування амортизації. Рішення 2450*1,03 = 2523,5 2523,5-20 = 2503,5 2503,5/6 = 417,25 2503,5*6/21 = … Завдання . Обчислити потребу підприємства у робітниках-фрезерувальниках у звітному й розрахунковому роках, якщо виробничою програмою звітного року заплановано обробити 2200 000 деталей, при трудовитратах обробки однієї деталі 0,1 н-год. Ефективний річний фонд робочого часу одного робітника складає 1545 н-год., а передбачуване виконання норм часу у середньому становить 103. У розрахунковому році планується збільшити обсяг обробки на 15%, й, за рахунок застосування більш продуктивних станків, зменшити трудомісткість обробки деталі до 0,05 н-год., за незмінного ефективного фонду робочого часу та коефіцієнту виконання норм. Рішення Скільки часу потрібно для обробки 2200 000 деталей = 2200 000*0,1 = 220 000 годин Якщо річний фонд часу одного робітника 1545 = 1591 годин то підпр. Потрібно = 220 000/1545 = 143 робітника 139 Якщо у розрахунковому році збільшити обробку на 15% то = 2200 000*1,15 = 2530 000 Якщо обробка скоротится до 0,05 то потрібно буде = 2530 000*0,05 = 126500 126500/1591 = 80 робітників 18 Завдання . Протягом звітного року ВАТ “Оливленд” виготовило і реалізувало 500 т. олії за ціною 6,2 тис.грн./т. та 10 тис.т. шроту по 0,9тис.грн./т. Середньорічний залишок оборотних коштів звітного року склав 6000 тис.грн. У наступному році сукупний обсяг реалізації має бути збільшений на 12%. Крім того, розроблено організаційно-економічні заходи щодо підвищення ефективності виробництва, які дозволять скоротити тривалість обороту оборотних коштів приблизно на 5 дн. На основі наведених даних розрахувати: 1)показники оборотності оборотних коштів у звітному та наступному роках; 2)необхідний обсяг оборотних коштів у наступному році; 3)можливий обсяг вивільнення (абсолютного та відносного) оборотних коштів внаслідок здійснення організаційно-економічних заходів. Рішення ОР зв. = 500*6,2+10000*0,9 = 3100+9000 = 12100 ОР п. = 12100*1,12 = 13552 Коб зв. = 12100/6000 = 2,016 Тоб зв. = 360/2,016 = 178,57 Тоб п. = 178,57-5 = 173,57 К об п. = 360/173,57 = 2,074 Овивільнення = 13552/360*(173,57-178,57) = 188,22 ОК = 13552/2,074 = 6534,23

20 Завдання . На початку звітного року первісна вартість основних засобів ЗАТ «Точмаш» складатиме 45000 тис.грн. 1.06 та 1.08. будуть уведені в дію нові основні засоби вартістю відповідно 3100 та 550 тис.грн., крім того, до 1.10 буде придбана у іноземного постачальника й встановлена нова автоматична лінія за 1200 тис.€. Витрати на її доставку та монтаж становитимуть 7% її вартості. 1.10. будуть виведені з експлуатації через повне фізичне спрацювання машини та устаткування на загальну суму 2250 тис.грн. Коефіцієнт зносу основних засобів на початок наступного року складатиме 0,35. Обчислити: 1)середньорічну вартість основних засобів у звітному році якщо середньорічний курс 1 € = 6,1 грн.; 2)первісну і залишкову вартість основних засобів на початок наступного року; 3)показники стану та ефективності відтворення основних засобів підприємства.

Рішення

ОФсер = 45000+3100*7/12+550*5/12+1200*6,1*1,07*3/12-2250*3/12 = 45000+1807,3+228,8+1958,1-562,5 = 48431,7

ОФ на кінець року = 45000+3100+550+1200*6,1*1,07-2250 = 54232,5 ОФ залишкова = 48358,1-48358,1*0,35 = 31432,77 Коеф. Зносу = 54232,5*0,35/54232,5= Коеф. Придатності = 31432,77/48358,1 = Коеф. Виб. = 2250/45000 = Коеф. Он. = (100+550+1958,1)/ 54232,5= Коеф. Інт. Он. = К он/К виб=

21 Завдання . У розрахунковому році обсяг реалізації ЗАТ ”Свема-2000” становитиме 960 тис.грн., виробнича собівартість продукції складе 620 тис.грн., а її повна собівартість 725 тис.грн. Річна потреба у матеріалах 480 тис.грн., їх середній поточний запас 12 дн., а транспортний 5 дн. Виробничий цикл триватиме 10 дн., у перший день якого буде здійснено 60% витрат, а решта - рівномірно протягом інших днів виробничого циклу. На складі продукція знаходитиметься 8 дн., а між відвантаженням продукції та сплатою рахунків покупцями проходитиме 15 дн. Мінімальна сума коштів на рахунку за вимогою банку має складати 30 тис.грн., однак підприємство, з метою покриття непередбачуваних витрат, бажає додатково на рахунку мати 20 тис.грн. та 1,3 тис.грн. у касі. У році 265 робочих днів. Визначити необхідну величину оборотних коштів підприємства та показники ефективності їх використання.

Рішення ОК = Нвз+Ннв+Нзгп+Нвмп+Д+Готівка Нвз = Д*З = 480/265*17 = 30,79 Ннв = 620/265*0,8*10 = 18,72 Кнв = 620*0,6+0,5*620*0,4 = 372+124 = 496/620 = 0,8 Нзгп = 725/265*8 = 21,89 Д = 960/265*15 = 54,34 Готівка = 30+20+1,3 = 51,3 ОК = 30,79+18,72+21,89+54,34+51,3 = 177,04 22 Завдання 6. У металообробному цеху ВАТ «Мукачевприлад» на початку року діятиме 140 однотипних верстатів. 1 березня буде встановлено ще 36 верстатів, а 1 серпня виведено з експлуатації 22 верстатів. Підприємство працює в одну зміну за її тривалості у 8 год. Рік матиме 270 робочих днів. Регламентовані простої устаткування, спричинені його ремонтом і профілактичним обслуговуванням, складуть 5 % режимного фонду часу. Продуктивність одного верстата становить 30 дет./год. Плановий річний обсяг обробки деталей встановлено на рівні 2600000 шт. Визначити величину виробничої потужності металообробного цеху та плановий коефіцієнт її використання. Рішення N=Tp*m*a Tp = 270*8*0.95 = 2052 Mсер = 140+36*10/12-22*5/12 = 140+30-9 = 161 N = 2052*161*30 = 9911160 Квп = 2600000/9911160 = 0,26

25 Завдання . Основна продукція виробничого підприємства у розрахунковому році має скласти 70000 тис. грн, послуги промислового характеру  6800 тис. грн. вартість напівфабрикатів становитиме 12400 тис. грн., з яких 70% буде використано для власного виробництва. Обсяг незавершеного виробництва на кінець року збільшиться на 3000 тис. грн. Залишки нереалізованої готової продукції на складі підприємства очікуються у розмірі: на початок розрахункового періоду  7200 тис. грн, на кінець цього ж періоду  5700 тис. грн. Визначити очікуваний обсяг валової, товарної та реалізованої продукції. Рішення ТП = 70 000+6800+1200*0,3 = 77160 ВП = ТП+Незав на кін-Незав на поч.. = 77160+3000 = 80160 РП = 77160+7200-5700 = 78660 26 Завдання . Завод виробляє продукцію, на виготовлення якої витрачається 45 кг. металу, що постачається на підприємство за ціною 2600 грн./т. При обробці матеріалу відходи становлять 20%, й реалізуються за ціною 125 грн./т. Виріб обробляють у механічному і складальному цехах. Витрата енергії та палива на один виріб становить 5 грн. Основна зарплата у механічному цеху 6,5 грн., та 2,7 грн./виріб у складальному. Додаткова зарплата становить 4% основної, а відрахування до фондів соціального страхування складають 39%. Річна сума загальновиробничих витрат 620 тис.грн., а загальногосподарських 870 тис.грн. Сукупний розмір зарплати основних робітників підприємства за відрядними розцінками обчислюється 660 тис.грн. Позавиробничі витрати оцінюються на рівні 3 % виробничої, а запланований прибуток становить 15 % повної собівартості одного виробу. Ставку ПДВ встановлено на рівні 20 %. Знайти повну собівартість і відпускну ціну виробу. Рішення Ціна матеріалів 45*2600 = 117000 Відходи 45*0,2*125 = 1125 Витрати енергії і тд. = 5 Основна з/п = 6,5+2,7 = 9,2 Додаткова з/п = 9,2*0,04 = 0,368 Відрах = (9,2+0,368)*0,39 = 3,73 Загальновиробничі витрати = 620/660*9,2 = 8,64 Загальногосподарські = 870/660*9,2 = 12,13 Виробничі витрати = 117000+1125+5+9,2+0,368+3,73+8,64+12,13 = 118164,07 Позавиробничі витрати = 118164,07*0,03 = 3544,92 Прибуток = (118164,07+3544,92)*0,15 = 18256,35 Відпускна ціна = 139965,34*1,2 = 167958,408 27 Завдання . У звітному році СТОВ “Рибопродукт” реалізувало 120 т. продукції за відпускною ціною 9 грн./кг. При цьому рівень рентабельності продукції сягнув 25%, а рентабельність основних засобів становила 20%. Визначити: 1)який має бути обсяг виробництва й реалізації продукції, щоб рентабельність основного капіталу становила 14% при зростанні собівартості продукції на 7% при збереженні обсягу основного капіталу на рівні звітного року. 2)як має змінитися рівень рентабельності продукції, якщо прибуток зменшиться на 6%, а валові витрати зростуть на 3 % порівняно з їх значенням у звітному періоді. Рішення ОР зв. = 120*9 = 1080 П зв. = 1080*0,25/1,25 = 216 Св зв. = 864 ОЗ зв. = 216/0,2 = 1080 Св р. = 864*1,07 = 924,48 ОЗ р. = 864 П р. = 0,14*1080 = 151,2 1) ОР р. = 151,2+924,48 = 1075,68 2) П 216*0,94 = 203,04 Св = 864*1,03 = 889,92 Р пр. = 203,04/889,92 = 22,86% Зміна Р пр. = (22,86/25-1)*100 = -8,56 28 Завдання. Підприємство придбало нову машину за 137 тис.грн. Крім того, на її доставку й монтаж було витрачено 4,5 тис.грн. Визначити щорічні суми амортизаційних відрахувань за умови застосування підприємством рівномірного та подвійно-залишкового (прискореного зменшення залишкової вартості) методу нарахування амортизації. Прогнозний термін використання машини 5 років, а її ліквідаційна вартість становить 2,5 тис.грн. Рішення

  1. Вартість що амортизується = 137+4,5-2,5 = 139

  2. За рівномірним способом нарах амортизації 139/5 = 27,8 (щорічно)

  3. За подвійно залишковим методом 1/5 = 0,2 139*2*0,2 = 55,6 (139-55,6)*2*0,2 = 33,36 50,04*2,*0,2 = 20,016 30,025*2*0,2 = 12,01 18,015*2*0,2 = 7,206

  4. Загалом А = 55,6+33,36+20,016+12,01+7,206 = 128,192

29 Завдання .Середньорічна вартість основних засобів заводу у звітному році становила 4925 тис.грн. За рік було продано 12500 виробів, при ціні реалізації 1850 грн./шт. Рівень рентабельності продукції 15 %. У наступному році передбачається зменшення середньорічної вартості основних засобів на 125 тис.грн. Обсяг виробництва в натуральних одиницях скоротиться на 6 %, ціна виробу зросте на 10 %, а собівартість продукції збільшиться на 2 % порівняно з обсягом попереднього року. Розрахувати розмір фондовіддачі та фондомісткості за продукцією і прибутком у звітному та наступному роках та дати оцінку їх динаміці. Рішення Ор зв. = 12500*18500 = 231250 000 П зв. = 231250 000*0,15/1,15 = 30163043,48 Св за. = 231250 000-30163043,48 = 201086956,52 Ор р. = (12500*0,94)*(1850*1,1) = 11750*2035 = 23911250 Св р. = 201086956,52*1,02 = 205108695,65 П р. = 23911250-205108695,65 = -181197446 За продукцією Фондомісткість зв. = 4925 000/231250 000 = 0,02 Фондовіддача зв. = 231250 000/4925 000 = 46,95 Фондомісткість р. = (4925 000-125 000)/23911250 = 0,2 Фондовіддача = 5 За прибутком Фондомісткість зв. = 4925 000/30163043,48 = 0,16 Фондовіддача зв. = 6,25 Фондомісткість р. = 4800000/-181197446= -0,026 Фондовіддача р. = -38,46 Зміна Фондомісткість за прод.( 30 Завдання . У звітному році ВАТ «Омега» реалізувало 29500 м2 паркету та 2800 м3 деревини. Сукупна сума поточних витрат на виробництво й реалізацію виробленої продукції склала 1440 тис.грн. Деревина експортується у повному обсязі, а паркет виробляється виключно для вітчизняного ринку. Відпускна ціна паркету становить 98 грн./м2 включно з ПДВ, а деревина реалізовувалася по 300 €/м3 (без ПДВ). Ставка ПДВ становить 27%, а податку на прибуток підприємств 25 %. У звітному році середній курс розрахунків складав 1 € = 6,1 грн. Визначити рівні рентабельності продукції та рентабельності продажу за чистим і балансовим прибутком. Рішення ОР = 29500*98+2800*300*6,1*1,27 = 9398480 Ор =9398480/1,27 = 7400377,95 Пб = 7400377,95-1440 000 = 5960377,52 Пч = 5960377,52*0,75 = 4470283,46 Рентабельність продукції Рб = 5960377,52/1440 000 = 4,14 Рч = 4470283,46/1440 000 = 3,1 Рентабельність продажу Рб = 5960377,52/7400377,95 = 0,81 Рч = 4470283,46/7400377,95 = 0,6

32 Завдання Виробнича потужність штампувального цеху станом на 1.01. розрахункового року становитиме 3500 тис. заготовок у рік. 1.06 будуть уведені в дію 15 пресів потужністю по 45 тис. заготовок кожен, а 1.10 будуть виведені з експлуатації 3 агрегати потужністю 20 тис. заготовок кожен. Середньорічна виробнича потужність цеху за попередній рік становила 2390 тис. виробів. За розрахунковий рік має бути виготовлено 2590 тис. заготовок. Визначити: 1)середньорічну виробничу потужність штампувального цеху у розрахунковому році; 2)приріст середньорічної потужності цеху у розрахунковому році порівняно з попереднім періодом; 3)вихідну потужність цеху на початок наступного за розрахунковим роком; 4)коефіцієнт використання виробничої потужності цеху в розрахунковому році. Рішення Сер. Вироб потужність = 3500+15*45*7/12-3*20*3/12 = 3878,75 Середньорічна виробнича потужність цеху за попередній рік становила 2390 тис. Приріст. = (3878,75/2390-1)*100 = 62,2908 = 3500+15*45-3*20 = 4115 коефіцієнт використання виробничої потужності р. = 2590/3878,75 = 0,67 33 Завдання . ЗАТ “Центр-М” спеціалізується на виробництві концентратів кольорових металів. У звітному році номенклатура продукції включала три позиції: концентрати молібдену, вольфраму та титану. Річний обсяг чистої виручки від реалізації продукції становить: 2,55 млн.грн. по молібдену, 1,83 млн.грн. по вольфраму та 3,6 млн.грн. по титану. Прямі витрати на виробництво продукції є такими: 1,4 млн.грн. по молібдену, 0,74 млн.грн. по вольфраму та 2,6 млн.грн. по титану. Річний обсяг непрямих витрат складає 2,12 млн.грн., і, згідно облікової політики підприємства, має бути розподілений по видам продукції пропорційно до витрат часу на їх виготовлення. Технологічний процес отримання одиниці концентрату складає: для молібдену 2,5 дн., для вольфраму 4 дн., та 3,5 дн. для титану. Визначити найрентабельніший вид продукції. Рішення Непрямі витрати М = 2,12*2,5/(2,5+4+3,5) = 2,12*2,5/10 = 0,53 В = 2,12*4/10 = 0,85 Т = 2,12*3,5/10 = 0,74 Собівартість М = 1,4+0,53 = 1,93 В = 0,74+0,85 = 1,59 Т = 2,6+0,74 = 3,34 Прибуток М = 2,55-1,93 = 0,62 В = 1,83-1,59 = 0,24 Т = 3,6-3,34 = 0,26 Рентабельність М = 0,62/1,93 = 0,32 В = 0,24/1,59 = 0,15 Т = 0,26/3,34 = 0,08 34 Завдання . Обчислити зміну обсягу товарної продукції у розрахунковому році порівняно зі звітним та вплив на неї динаміки продуктивності праці й чисельності працюючих на основі наступних даних:

Показники

Од. виміру

Звітний рік

Розрахунковий рік

Обсяг товарної продукції

тис.грн.

14416

15896

Продуктивність праці персоналу

тис.грн./ос.

25,8

28

Рішення Чисельність працюючих зв. = 14416/25,8 = 558,76 р. =15896/28 = 567,7 зміна обсягу тов.. прод. = 1480 вплив чисельності працюючих = 25,8*(567-558) = 232,2 вплив продуктивності праці = 567,7*(28-25,8) = 1248,94 35 Завдання 4. Вартість основних засобів ТОВ “Смолоскип” на 1.01. звітного року становила 7230 тис.грн. 1.10. уведено в дію основних засобів на суму 340 тис.грн., а 1.12. виведено з експлуатації основних засобів на 260 тис.грн. Рівень фондомісткості становив 0,65, а рентабельності продукції 14%. У наступному році прогнозується зменшення обсягу реалізації на 5% та рентабельності продукції на 3%. Зміни у складі основних засобів підприємства у розрахунковому році не передбачаються. Визначити усі можливі показники ефективності відтворення і використання основних засобів у звітному та розрахунковому роках та проаналізувати їх динаміку. Рішення Сер. Вартість ОЗ = 7230+340*3/12-260*1/12 = 7293,33 Ор. = 7293,33/0,65 = 11220,51 П = 11220,51*0,14/1,14 = 1377,96 ОР р. = 11220,51*0,95 = 10659,48 Рентабельність = 14*0,97 = 13,58 П р. = 10659,48*0,1358/1,1358= 1274,48 36 Завдання . ПП “Альфа” спеціалізується на виготовленні оптичних лінз. Ціна реалізації звичайної лінзи у звітному році була 4 грн./шт. Питомі змінні витрати становили 2,2 грн./шт., а сукупна сума постійних витрат 360 тис.грн. Внаслідок підвищення орендної плати за користування будинком постійні витрати у розрахунковому році зростуть на 15 %, а загострення конкурентної боротьби вимагатиме знизити відпускну ціну лінзи на 0,2 грн. Розрахуйте: 1)необхідний приріст критичного обсягу виробництва й реалізації продукції у розрахунковому році порівняно зі звітним; 2)необхідний обсяг виробництва й реалізації продукції у розрахунковому році для отримання прибутку у 30 тис.грн. Рішення Постійні р. = 414 тис. грн. Ціна реаліз. = 4-0,2 = 3,8 грн. К кр.об. = 360/(4-2,2) = 200 К кр. Об. Р. = 414(3,8-2,2) = 258,75 Для отрим прибутку 30 000 = (414+30)/(3,8-2,2) = 277,5 37 Завдання . Протягом звітного року ВАТ “Ольвія” виготовило і реалізувало 320 т. олії за ціною 6 тис.грн./т. та 600 т. шроту по 0,9 тис.грн./т. Середньорічний залишок оборотних коштів звітного року склав 344 тис.грн. У наступному році сукупний обсяг реалізованої продукції має бути збільшений на 11%. Крім того, розроблено організаційно-економічні заходи щодо підвищення ефективності виробництва, які дозволять скоротити тривалість обороту оборотних коштів приблизно на 3 дн. На основі наведених даних розрахувати: 1)показники оборотності оборотних коштів у звітному та розрахунковому роках; 2)необхідний обсяг оборотних коштів у наступному році; 3)можливий обсяг вивільнення (абсолютного та відносного) оборотних коштів внаслідок здійснення організаційно-економічних заходів. Рішення ОР = 320*6+600*0,9 = 2460 Коб = 2460/344 = 7,15 Тоб = 360/7,15 = 50,35 Тоб р. = 50,35-3 = 47,35 Коб р. = 360/47,35 = 7,6 Ор р. = 2460 *1,11 = 2730,6 Ок = 2730,6/7,6 = 359,28 Економія ОК = 2730,6/360*(47,35-50,35) = -22,755 38 Завдання У металообробному цеху ВАТ «Одесадеталь» на початку року діятиме 190 однотипних верстатів. 1 квітня буде встановлено ще 22 верстати, а 1 вересня виведено з експлуатації 19 верстатів. Підприємство працюватиме у дві зміни тривалістю 8 год. кожна. Рік матиме 130 неробочих днів. Регламентовані простої устаткування, необхідні для його ремонту і профілактичного обслуговування, становитимуть 5% режимного фонду часу. Продуктивність одного верстата в середньому складе 13 дет./год. Плановий річний обсяг обробки деталей встановлено на рівні 2800000 шт. Визначити величину виробничої потужності металообробного цеху та плановий коефіцієнт її використання. Рішення Середньорічна к-ть верстатів = 190+22*9/12-19*4/12 = 190+16,5-6,333 = 200 Тр = 2*8*(360-130)*0,95 = 3496 А = 13 N = 3496*200*13 = 9089600 Коеф. Використ верстатів = 2800 000/9089600 = 0,3 39 Завдання У звітному році ВАТ “Азот” реалізувало 85 тис.т. продукції за ціною 240 грн./т. Величина сукупних поточних витрат на виробництво й реалізацію продукції становила 12200 тис.грн. Середньорічна вартість позаоборотних активів склала 12400 тис.грн., а оборотних коштів – 8500 тис.грн. У розрахунковому році підприємство планує збільшити натуральний обсяг виробництва й реалізації продукції на 25%, при цьому величина сукупних витрат має зрости на 2100 тис.грн. Ринкова ситуація вимагатиме зниження відпускної ціни на 3%. Як зміниться величина чистої рентабельності активів у розрахунковому році порівняно зі звітним, якщо ставка податку на прибуток становить 25%? Рішення ОР = 85 000*240 = 20400 000 Св = 12200 000 П = 20400 000-12200 000 = 8200 000*0,75 = 6150 000 А = 12400+8500 = 20900 ОР р. = 85 000*1,25*(240*0,97) = 106250*232,8 = 24735 000 Св р. = 12200 000+2100 000 = 14300 000 П р. = 24735 000 – 14300 000 = 10435 000*0,75 = 7826250 Рентабельність активів = 6150 000/20900 000 = 0,29 Рентабельність активів р. = 7826250/20900 000 = 0,37 Зміна рентабельності = (0,37/0,29-1)*100 = 27,59% 40 Завдання Обчисліть відпускні ціни виробів А та Б якщо відомо наступне. Для виготовлення виробів використовується текстиль та фурнітура. Загальні витрати матеріалів на один виріб становлять: на А: текстилю – 1,4, м2 та фурнітури на 0,7 грн.; на виріб Б: йде 1,9 м2 текстилю та фурнітури на 0,5 грн. Ціна текстилю становить 22 грн./м2. При виробництві виробів відходи текстилю становлять близько 2%, й реалізуються за ціною 0,7 грн./м2. Основна зарплата виробничих робітників на виріб, відповідно, 12 і 14,5 грн., а додаткова складає 5 % основної. Норматив відрахувань до фондів соціального страхування становить 39%. Планом передбачено виготовити по 20 тис. виробів у рік. Витрати на утримання та експлуатацію машин і устаткування заплановані кошторисом у сумі 220 тис.грн., загальновиробничі - 230 тис.грн., а загальногосподарські - 650 тис.грн у рік. Позавиробничі витрати складають 5% виробничої собівартості виробів. Норма прибутку на одиницю продукції встановлена на рівні 5% повної собівартості. Ставка ПДВ складає 18 %. Рішення Визначаємо витрати на виріб А =1,4*22+1,4*0,02*0,7+0,7 = 31,5196 Основна+додаткова з/п = 12*1,05 = 12,6 Відрахування 12,6*0,39 = 4,914 ФОП = 12*20 000+14,5*20 000 = 530 000 Загальновиробничі = 220000*12/530000 =4,981132075 Загальногосподарські = 650000*12/530000 = 14,71698113 Витрати на утрим машин и тд. = 220000*12/530000 = 4,981132075 Виробнічі витрати = 31,5196+12,6+4,914+4,98+14,72+4,98 = 73,7136 Позавиробничі витрати = 73,7136*0,05 = 3,68568 +Прибуток = (73,7136+3,68568)*1,05 = 81,269244 Ціна з ПДВ = 81,27*1,18 = 95,9 По виробу Б = 1,9*22+1,9*0,02*0,7+0,5 = 42,3266 Основна +додаткова з/п = 14,5*1,05 = 15,225 Відрах = 15,225*0,39 = 5,94 Виробничі витрати = 42,3266+15,225+5,94+4,98+14,72+4,98 =88,1716 Позавиробничі = 88,1716*0,05 = 4,40858 +Прибуток + ПДВ = 92,58*1,05*1,18 = 114,70662 41 Завдання У звітному році середньорічна вартість основних засобів ВАТ “Море” становила 1950 тис.грн., за рік реалізовано 200 тис. виробів за ціною 55 грн./шт. Рівень рентабельність продукції становив 20%. У розрахунковому році обсяг реалізації в натуральних одиницях має зменшитися на 5 %, а відпускна ціна виробу зрости на 12%. До того ж фондомісткість зменшиться на 3%, а величина прибутку - на 4 % порівняно з їх рівнем у звітному році. Визначити рентабельність основних засобів товариства у звітному та розрахунковому роках та дати оцінку її динаміці. Рішення ОР = 200*55 = 11 000 П = 11 000*0,2/1,2 = 1833,33 Св = 11000-1833,33 = 9166,67 ОР р. = 200*0,95*(55*1,12) = 11704 П р. = 1833,33*0,96 = 1759,99 Св р. = 11704-1759,99 = 9944,01 Фондомісткість = 1950/11000 = 0,17 Фондомісткість р. = 0,17*0,97 = 0,16 Рентабельність = 1833,33/1950 = 0,94 Рентабельність р. = 1759,99/1950 = 0,9 Зміна рентабельності = (0,9/0,94-1)*100 = -4,25 42 Завдання . Визначити показники ефективності використання та відтворення основних засобів виходячи з того, що повна вартiсть основних засобів на початок року становила 3500 тис.грн.. З 1.03 введено в експлуатацію основних засобів на 9000 грн. а з 1.09 вибуло основних засобів на 6000 грн. Річний обсяг виконаних робіт – 4900 тис. грн.. У найбільш навантаженій зміні в середньому зайнято 26 робітників. Сума зносу основних засобів на кiнець року - 900 тис.грн. Рішення Середньорічна вартість ОЗ = 3500+9000*10/12-6000*4/12 = 9000 Фондовіддача = 4900/9000 = 0,54 Фондомісткість = 1/0,54 = 1,85 Фондоозброєність = 9000/26 = 346 Первісна вартість = 3500+9000-6000 = 6500 Залишкова вартість = 6500-900 = 5600 Коеф. Придатності = 5600/6500 = 0,86 Коеф. Зносу = 900/6500 = 0,13 Коеф. Он. = 9000/6500 = 1,38 Коеф. Вибуття = 6000/3500 = 1,71 Коеф інт. Он. = 1,38/1,71 = 0,8 43 Завдання У звітному році ВАТ «Лісопродукт» реалізувало 50000 м2 паркету та 3400 м3 деревини. Сукупна сума поточних витрат на виробництво й реалізацію виробленої продукції склала 2010 тис.грн. Деревина експортується у повному обсязі, а паркет виробляється виключно для вітчизняного ринку. Відпускна ціна паркету становить 80 грн./м2 включно з ПДВ, а деревина реалізовувалася по 340 €/м3 (без ПДВ). Ставка ПДВ становить 17%, а податку на прибуток підприємств 25 %. У звітному році середній курс розрахунків склав 1 € = 6,1 грн. Визначити рівні рентабельності продукції та рентабельності продажу за чистим і балансовим прибутком. Рішення ЗНАЮ ЯК ВЖЕ 44 Завдання . Виробнича потужність штампувального цеху станом на 1.01. розрахункового року становитиме 900 тис. заготовок у рік. 1.04 будуть уведені в дію 10 пресів потужністю по 20 тис. заготовок кожен, а 1.09 будуть виведені з експлуатації 4 агрегати потужністю 15 тис. виробів кожен. Середньорічна виробнича потужність цеху за попередній рік становила 850 тис. заготовок. У розрахунковому році має бути виготовлено 815 тис. виробів. Визначити: 1)середньорічну виробничу потужність штампувального цеху за розрахунковий рік; 2)приріст середньорічної потужності цеху в розрахунковому році порівняно з попереднім періодом; 3)вихідну потужність цеху на початок наступного за розрахунковим роком; 4)коефіцієнт використання виробничої потужності цеху у розрахунковому році. Рішення Середньорічна потужність поточного року = 900+10*20*9/12+4*15*4/12 = 1070 Середньорічна потужність попереднього року = 850 Приріст потужності = (1070/850-1)*100 = 25,88% Коефіцієнт використання виробничої потужності = відношення випуску продукції/середньорічний потужності) = 815/850 = 0,96 Вихідна потужність цеху на початок наступного за розрахунковим роком = 900+10*20+4*12 = 1148 45 Завдання На початку звітного року первісна вартість основних засобів ЗАТ «Точмеханіка» складатиме 52300 тис.грн. 1.02 та 1.06. будуть уведені в дію нові основні засоби вартістю відповідно 1900 та 560 тис.грн., крім того, буде придбана у іноземного постачальника й 1.08. встановлена нова автоматична лінія за 1950 тис.€. Витрати на її доставку та монтаж становитимуть 7% її вартості. 1.09. будуть виведені з експлуатації через повне фізичне спрацювання машини та устаткування на загальну суму 3350 тис.грн. Коефіцієнт зносу основних засобів на початок наступного року складатиме 0,2. Обчислити: 1)середньорічну вартість основних засобів у звітному році якщо середньорічний курс 1 € = 6,5 грн.; 2)первісну і залишкову вартість основних засобів початок наступного року; 3)показники стану та ефективності відтворення основних засобів підприємства. Рішення Середньорічна вартість ОЗ = 52300+1900*11/12+560*7/12+1950*6,5*1,07*5/12-3350*4/12 = 58902,6 Первісна вартість = 52300+1900+560+1950*6,5*1,07-3350 = 64972,25 Залишкова вартість = 53360*0,8 = 42688 Коеф придатності = 42688/64972,25= 0,66 Коеф зносу = 10672/64972,25 = 0,16 Коеф он. = (1900+560+13562,25)/64972,25 = 0,25 Коеф вибуття = 3350/52300 = 0,064 Коеф інт он = 0,25/0,064 = 3,91 46 Завдання ЗАТ “Меридіан” спеціалізується на виробництві радіоапаратури. У звітному році номенклатура продукції включала три позиції: радіоприймачі, магнітофони та диктофони. Річний обсяг чистої виручки від реалізації продукції становить: 680 тис.грн. по радіоприймачам, 1,3 млн.грн. по магнітофонам та 1,1 млн.грн. по диктофонам. Прямі витрати на виробництво продукції є такими: 330 тис.грн. по радіоприймачам, 0,75 млн.грн. по магнітофонам та 0,52 млн.грн. по диктофонам. Річний обсяг непрямих витрат складає 820 тис.грн., і, згідно облікової політики підприємства, має бути розподілений по видам продукції пропорційно до витрат часу на їх виготовлення. Виробничий процес триває: для радіоприймача 1,1 год., для магнітофона 2,0 год. та 0,6 год. для диктофону. Визначити найрентабельніший вид продукції. Рішення Непрямі витрати радіоприймач 820*1,1/(1,1+2+0,6) = 820*1,1/3,7 = 243,78 Магнітофон = 820*2/3,7= 443,23 Диктофон = 820*0,6/3,7= 132,97 Собівартість радіоприймача = 330+243,78 = 573,78 Магнітофон = 750+443,23 = 1193,23 Диктофон = 520+132,97 = 652,97 Прибуток по радіоприймачу = 680-573,78 = 106,22 Магнітофону = 1300-1193,23 = 106,77 Диктофону = 1100-652,97 = 447,03 Рентабельність радіоприймачів = 106,22/573,78 = 0,19 Магнітофонів = 106,77/1193,23 = 0,09 Диктофонів = 447,03/652,97 = 0,68 Най рентабельнішим є виробництвао Диктофонів 47 Завдання ВАТ “Електрон” за рік планує виготовити основної продукції на 13900 тис. грн., надати послуг промислового характеру на 450 тис. грн. Вартість виготовлених напівфабрикатів складе 7500 тис.грн., з яких 90% буде використано для власних потреб. Обсяг незавершеного виробництва за рік зменшиться з 2450 до 1800 тис.грн. Залишки готової продукції на складі підприємства очікуються: 820 тис.грн. на початок року та 350 тис.грн. на його кінець. Вартість матеріальних витрат і сума амортизаційних відрахувань разом становитимуть 50 % товарного випуску. Рентабельність продукції заплановано на рівні 25 %. Визначити обсяг товарної, валової, чистої й реалізованої продукції, а також собівартість реалізованої продукції товариства. Рішення ТП = 13900 000+450 000+7500 000*0,1 = 14350 000+750 000 = 15100 000 ВП= 15100+(1800-2450) = 14450 000 ЧП = 15100-7550 = 7550 РП = 15100+(820-350) = 15570 Прибуток = 15570*0,25/1,25 = 3114 Собівартість = 12456 48 Завдання 1. Виробниче підприємство реалізувало 100 тис. одиниць продукції за ціною 28 грн./од. Повна собівартість одиниці продукції становила 20 гри. Розрахувати загальну суму одержаного підприємством прибутку та чистою прибутку і рівень рентабельності продукції Рішення ОР = 100 000*28 = 2800 000 Св прод. = 100 000*20 = 2000 000 П = 800 000 Рентабельність прод = 800 000/2000 000 = 0,4 Завдання 2. Поточні активи підприємства на кінець звітного року становили 53945 тис. грн., а короткотермінові зобов'язання — 41416 тис. грн. Розрахувати: 1) коефіцієнт поточної ліквідності активів підприємства на кінець звітного року; 2) суму нерозподіленою прибутку задля гарантованого досягнення підприємством нормативного значення коефіцієнта поточної ліквідності, що дорівнює 2, при постійній вартості термінових зобов'язань Рішення Коефіцієнт поточної ліквідності = активи/зобов’язання = 53945/41416 = 1,3 Щоб коеф = 2 = х/41416 = 82832 Завдання 3. Па малому підприємстві розпочато виробництво вологих серветок. Елементи поточних витрат на виробництво однієї упаковки серветок наступні: сировина і матеріали — 0,8 гри.; витрати на оплату праці 0,2 три.; інші витрати — 0,5 три. Оптова ціпа однієї упаковки становитиме 2,5 три. Визначити необхідний обсяг реалізації продукції, аби забезпечити одержання 20 тис гри. чистого прибутку за умови діючої ставки податку. Рішення Витрати = 0,8+0,2+0,5 = 1,5 Окр. = 20 000+5000/(2,5-1,5) = 25 000 Завдання 4. В механічному цеху машинобудівного підприємства нараховується три групи діючих верстатів: револьверних — 26 одиниць; стругальних — 22 одиниць; шліфувальних — 18 одиниць. Норма часу на обробку одиниці виробу в кожній групі верстатів дорівнює відповідно 1,6, 1,13 і 0,76 години Потрібно визначити виробничу потужність механічного цеху, якщо відомо, що режим роботи устаткування двозмінний, тривалість зміни — 8 годин. Регламентовані простої устаткування складають 5 % від режимного фонду часу, а число робочих днів становить 250 на рік Рішення N=(Tp*m)/t Nр = (26*2*8*250*0,95)/1,6 = 61750 Nс = (22*2*2*250*0,95)/1,13 = 18495,57522 Nш = (18*2*8*250*0,95)/0,76 = 90000 Виробнича потужність = 61750+18495,58+90000 = 170245,58 Завдання 5. Висококваліфікований робітник п'ятого розряду протягом місяця відпрацював 22 дні при тривалості робочої зміни 8 год. Планове виробниче завдання виконано на 104 % Погодинна тарифна ставка робітника п'ятого розряду дорівнює 18 грн. Встановлений розмір премії складає: за виконання плацу 15 %, за кожний відсоток перевиконання плану— 1,7 % від тарифного заробітку Визначити загальну величину місячної заробітної плати робітника п'ятого розряду Рішення 22*8*18 = 3168 Премія = 3168*1,15+3168*(4*0,017) = 3858,624 З/п = 3858,624 Завданий 6. Обчислити маржинальннй дохід, точку беззбитковості монопродуктового виробництва, використовуючи наступну інформацію: виробнича потужність підприємства становить 750 тис. од./рік, а чистий дохід від реалізації виробів — 8600 тис. гри. Постійні витрата на виробництво складають 1000 тис. гри., змінні витрати— 2360 тис. грн. Точка беззбитковості = постійним витратам/ціна 1-ці прод-змінні витрати = 1000/(8600/750)-(2360/750) = 1000/(11,46-3,15)=1000/8,45 = 118,34 МАРЖ ДОХІД = 8600-2360 = 6240 Завдання7. Середньооблікова чисельність персоналу компанії у звітному році становила 2400 осіб. Впродовж року було звільнено за власним бажанням 260 осіб, за порушення трудової дисципліни — 70 осіб. Визначити втрати компанії від плинності кадрів, що полягають у зменшенні обсягу чистого доходу, якщо середньоденний виробіток одного працівника склав 230 гривень, кількість відпрацьованих одним робітником за рік днів - 250 Рішення Коеф плинності кадрів = (260+70)/2400 = 0,137 330*230*250 = 18975 000 Завдання 8. Робітник промислового підприємства працює за відрядно-прогресивною системою оплати праці. Денна тарифна ставка робітника п'ятого розряду становить 14 грн. 68 коп. За перевиконання норм виробітку праця робітника оплачується за розцінкою, збільшеною на 40 %. Розрахувати загальну суму місячної заробітної плати робітника п'ятого розряду, який перевиконав норми виробітку на 128 % і відпрацював 22 робочі зміни. Рішення З/п = 14,68*17+14,68*1,4*5 = 352,32 Завдання 9. Розрахувати норматив виробничих запасів конструкційного матеріалу у натуральному та вартісному вираженні, користуючись наступними даними: споживання конструкційного матеріалу становить 4580 т/рік; часовий інтервал поставки матеріалу на підприємство дорівнює 30 днів; оформлення термінового замовлення і метою одержання матеріалу у конкретного постачальника потребує трьох днів; підготовка матеріалу до використання у виробничому процесі триває 2 дні; середньодобова витрата конструкційного матеріалу становить 20 т, а договірна ціна 1 т цього матеріалу — 1880 гри. Рішення Нвз = Д*З Д = 20*1880 = 37600 З = Тпт+Тпідгот+Ттранспорт+Тстрах = 30/2+3+2 = 20 Нвз = 37600*20 = 752 000 Завдання 10.. Меблева фабрика придбала нову технологічну лінію для вироблення м'яких куточків. Тривалість виготовлення одного виробу па технологічній лінії становить 8 годин. Технологічна лінія має бути введена в експлуатацію на початку IV кварталу розрахункового року з 78 робочими днями. Режим роботи лінії — двозмінний Очікується, що до кінця розрахункового року буде вироблено 130 м'яких куточків. Розрахувати величину виробничої потужності технологічної лінії у IV кварталі розрахункового року. Обчислити коефіцієнт використання виробничої потужності нової технологічної лінії. Рішення N=(Tp*m)/t Tp =78*2*24 = 3744 M = 1 T = 8 N = (3744*1)/8 = 468 Коеф. Використання = 130/468 = 0,27 Завдання 11. У звітному році мале підприємство «Автосервіс» надало послуг власникам легкових автомобілів на суму 150 тис. грн. При цьому середньорічна сума оборотних коштів становила лише 8440 грн. За наявності незадоволеного попиту на автопослуги мале підприємство в наступному за звітним році має намір збільшити обсяг надавших послуг на 13 %, а оборотність оборотних коштів прискорити на 17 %. Розрахувати потребу малого підприємства з надання автопослуг у оборотних коштах та можливу суму їх вивільнення за рахунок збільшення коефіцієнта оборотності. Рішення Обсяг послуг р. = 150*1,13 = 169,5 Коб = 150 000/8440 = 17,77 Тоб = 360/17,77 = 20,3 Коб р. = 17,77*1,17 = 20,79 Тоб р. = 360/20,79 = 17,32 ОК = 169500/20,79 = 8152,96 Вивільнення = 169500/360*(17,32-20,3) = -1403,1 Завдання 12. Робітник-відрядник протягом місяця відпрацював 166 людино-год. і виготовив 475 деталей. Норма часу на виготовлення однієї деталі становить 0,4 людино-год., а розцінка — 6,7 грн./деталі,. Передбачувана премія робітникам нараховується в наступних розмірах: за виконання встановленої виробничої норми — 15%; за кожний відсоток перевиконання норми — 1,8% від відрядного заробітку. Визначити загальну суму нарахованої заробітної плати робітника за місяці, за відрядно-преміальною системою оплати праці. Рішення Норма = 166/0,4 = 415 Первиконав = 475-415 = 60 = 475*6,7*1,15 = 3182,5*1,15 = 3659,88 = (14*0,018)*3182,5 = 801,99 З/п = 3197,58+801,99= 3999,57 Завдання 13. Розрахувати можливий відсоток зниження собівартості річного випуску виробу А за рахунок збільшення обсягу виробництва за наступними даними: випуск виробу А у базовому році — 60000 шт., збільшення обсягу виробництва в наступному році — 15 %; умовно-постійні витрати на річний випуск виробу А у звітному році — 45000 грн. ; збільшення умовно-постійних витрат у наступному році - 4%; змінні витрати на виробництво одиниці продукції у звітному році — 6,4 грн. Рішення Q=60 000*1,15 = 69 000 Витрати = 45 000*1,04 = 46800 Змінні витрати 60 000*6,4 = 384 000 Загалом витрат р. = 46800+384 000 = 430 800 Загалом витрати = 45 000+(6,4*60 000) = 429000 430 800/69 000 = 6,25 429 000/60 000 = 7,15 Завдання 14. У звітному році на новоствореному приватному підприємстві реалізовано товарної продукції на 300 тис. грн. при середніх залишках оборотних коштів 55 тис. грн. Визначній можливий випуск продукції в наступному за звітним році за незмінного обсягу оборотних коштів та зменшеної на 10 днів тривалості одного їх обороту. Рішення Коб = 300/55 = 5,45 Тоб = 360/5,45 = 66 Тоб р. = 66-10 = 56 Коб р. = 360/56 = 6,43 ОР р. = 55*6,43 = 353,65

Завдання 5. ТОВ “Антарес” за рік виготовило й реалізувало продукції на суму 6200 тис.грн. Середньорічна величина основних засобів підприємства склала 2800 тис.грн., інших позаоборотних активів 200 тис.грн., виробничих запасів 790 тис.грн., дебіторської заборгованості 310 тис.грн., а грошових коштів 50 тис.грн. Рівень рентабельності продукції досяг 22%. Визначити рентабельність активів, виробництва та показники ефективності використання оборотних коштів.

Рішення : П = 6200*0,22/1,22= 1118,03 тис.грн. А= 2800+200+790+310+50 = 4150 тис.грн. ОК = 790+310+50 = 1150 тис.грн. Ра = 1118,03/ 4150 = 26,94% Рвир = 1118,03 / ( 2800 + 790 ) =31,14% Р ок = 1118,03 / 1150 =97,22 % Коб = 6200 / 1150 = 5,39 об Тоб = 360 / 5,39 = 67 днів Кзав= 1150/6200 = 0,185 Завдання 6. У звітному році ВАТ «Омега» реалізувало 28500 м2 паркету та 2600 м3 деревини. Сукупна сума поточних витрат на виробництво й реалізацію виробленої продукції склала 4340 тис.грн. Деревина експортується у повному обсязі, а паркет виробляється виключно для вітчизняного ринку. Відпускна ціна паркету становить 88 грн./м2 включно з ПДВ, а деревина реалізовувалася по 300 €/м3 (без ПДВ). Ставка ПДВ становить 17%, а податку на прибуток підприємств 25 %. У звітному році середній курс розрахунків складав 1 € = 6,1 грн. Визначити рівні рентабельності продукції та рентабельності продажу за чистим і балансовим прибутком. Рішення : Ор паркету = 28500 * 88 = 2508 тис.грн. Ор деревини = 2600 * 300* 6,1 * 1,17= 5566,9 тис.грн. Ор = 2508 + 5566,9 = 8074,9 тис.грн. Ор без ПДВ = 8074,9 / 1,17 = 6901,6 тис.грн. Пб = 6901,6 – 4340 = 2561,6 тис.грн. Пч = 2561,6 * 0,75 = 1921,2 тис.грн. Рп = 2561,6/ 4340= 59 % Рп ( Пч) = 1921,2 / 4340 = 311 % Р продажу = 2561,6 / 6901,6 = 37,1 % Р продажу ( Пч) = 1921,2 / 6901,6 = 27,8 %