
П кс лан заняття
Змістового модуля 3
Вид заняття: лекція
Тема 1. Поняття про суспільство. Типи суспільства та шляхи його
розвитку.
Мета: Вивчити теоретичні підходи, які спеціалісти використовують при вивченні суспільства, його сутність, ознаки, типи тощо; особливості суспільства як сукупності історично сформованих способів. Пояснити основний зміст поняття «суспільство як соціальна система».
Методи: словесні.
Матеріально-технічне забезпечення та дидактичні засоби, ТЗН:
Література:
Н.Черниш. Соціологія: Курс лекцій. 3 видання. — Львів: Кальварія, 2003. — 544 с.
В. Піча. Соціологія. — К.: Каравела, 2000. — 248 с.
План заняття
Сутність, структура та функції суспільства.
Основні наукові підходи до визначення суспільства.
Історичні типи суспільств.
Хід заняття
Організаційна частина
- перевірка готовності студентів до заняття;
- перелік студентів на занятті (доповідь старости);
- відповіді на питання студенів.
2. Актуалізація опорних знань
Тестова перевірка знань.
3. Повідомлення теми, формування мети та основних завдань.
Записати план заняття.
4. Мотивація навчальної діяльності
Студенти повинні знати:
еволюцію уявлень про суспільство та його походження;
особливості суспільства як сукупності історично сформованих способів і форм взаємодії і об’єднання (діяльності, відносин, поведінки, спілкування тощо) індивідів та їх груп;
теоретичні підходи, які спеціалісти використовують при вивченні суспільства, його сутність, ознаки, типи тощо;
специфіку соціологічного аналізу суспільства, основні поняття, якими оперує соціологія, досліджуючи суспільство.
Студенти повинні вміти:
пояснити основний зміст поняття «суспільство як соціальна система»;
розкрити відмінності між термінами «суспільство», «держава», «країна»;
аналізувати погляди зарубіжних і вітчизняних соціологів на сутність, основні засади функціонування і розвитку суспільства як соціального феномена;
охарактеризувати процеси трансформації сучасного українського суспільства, джерела і види соціальних змін, що в ньому відбуваються.
5. Основна частина
Соціологічна думка від свого зародження постійно намагалася пізнати, осмислити сутність, основні засади Функціонування, найхарактерніші особливості суспіль- :тва як соціального феномену. Так, античні філософи, зокрема Арістотель, Платон, ототожнювали суспільство : державою. У середньовіччі поширеною була думка про те, що суспільство виникло внаслідок домовленості людини з Богом; у нові часи побутувала ідея суспільного договору між людьми, внаслідок якого постало су- :пільство, хоча деякі філософи (Д. Дідро) вважали, що життя людей завжди було суспільним.
Якісно нове розуміння категорії «суспільство» запропонувала соціологія в середині XIX — на початку XX ст. Так, О. Конт і Г. Спенсер вважали його динамічним утворенням, що, як і кожний живий організм, перебуває у постійному розвитку, виявляючи здатність до саморегулювання. Е. Дюркгейм розглядав суспільство як надіндивідуальну реальність, що заснована на колективних уявленнях. Для М. Вебера суспільство — це взаємодія людей, яка є продуктом соціальних, тобто орієнтованих на інших людей, дій. Г. Тард розумів суспільство як продукт взаємодії індивідуальних свідомостей через передавання людьми один одному переконань, прагнень, спонукань тощо.