Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Соц профілактика торгівлі людьми+.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
2.63 Mб
Скачать

Тема 6: поїздка за кордон: за і проти

Мета: перевірити існуючі в учасників знання та уявлення про проблему торгівлі людьми, поїздки за кордон з метою працевлаштування, навчання, одруження або іншою метою, про легальне та нелегальне перебування в іншій країні, наслідки нелегального перебування; розвивати вміння роботи в групі; виховувати толерантність та некритичне ставлення до оточуючих.

Обладнання та підготовка, необхідні для початку заняття: фломастери, фліп-чарт або “біла” чи звичайна дошка, аркуші для фліп-чарту, блок кольорових папірців, скотч.

ХІД ЗАНЯТТЯ:

1. РОЗМИНКА “Те, чого я не бачу” 10 хвилин.

Для проведення цієї розминки потрібно заздалегідь підготувати декілька (2–3) предметів, кожен з яких можна вмістити в долоні (це можуть бути, наприклад, маленькі іграшки або канцелярські предмети). Бажано, щоб підібрані предмети були схожі між собою за формою – наприклад, округлі чи довгі – це буде заплутувати учнів і зробить гру більш цікавою.

Учасники сідають у коло. Вчитель просить одного з учнів заплющити очі і передає йому один із предметів. Учасник повинен, не відкриваючи очей, охарактеризувати те, що він/вона тримає перед собою:

  • сказати, якої воно форми;

  • чи має частини;

  • з чого воно зроблене;

  • як його можна застосувати.

Інші не можуть ані заперечити, ані підказати приятелеві. Тепер учасник може відкрити очі і дізнатись, що тримав/тримала в руках. Тренер дістає інший предмет, і гра продовжується.

Висновок:

Якщо ми не знаємо напевно, що являє собою предмет, можливе існування декількох його інтерпретацій і, відповідно, декількох способів використання. Так відбувається і з різними ситуаціями – не знаючи тих чи інших ситуацій, ми можемо розуміти їх по-своєму і діяти відповідно до свого розуміння, але воно може дуже відрізнятися від дійсності. Тому важливо передбачувати наслідки ситуації, зважувати свої думки перед прийняттям рішень, а для цього необхідно дізнаватись якомога більше інформації для прийняття виваженого рішення.

Примітка. Не обов’язково наступний учасник буде тримати в руках інший предмет – вибір за тренером.

2. ДЕБАТИ “Суперечка експертів” 25 хвилин.

Тему дебатів можна сформулювати так: “Переваги та недоліки життя за кордоном” або: “Працевлаштування за кордоном: за і проти”.

Варіант 1. Група ділиться на 2 половини. Кожній з малих груп дається завдання виробити аргументи якоїсь із двох позицій, заявлених у темі дебатів. Наприклад, якщо це “Працевлашту­вання за кордоном: за і проти”, одній з малих груп потрібно висловитись “за”, іншій “проти” і представити свої аргументи. Групи працюють над виробленням власної позиції (10 хв.), після чого по черзі представляють результати іншим (5 хв.). Тільки після того, як група висловила всі свої думки на користь тієї чи іншої точки зору, члени іншої групи мають право ставити свої запитання та намагатися переконати в протилежному (10 хв.).

Можливі варіанти:

Працевлаштування за кордоном

За:

  • висока заробітна плата;

  • високий рівень життя;

  • повага до прав людини;

  • вивчення культури та мови;

  • можливість подивитися світ.

Проти:

  • небезпека захворіти за кордоном;

  • порушення умов контракту – до кого звернутись?

  • зневажливе ставлення до робітників-мігрантів;

  • незнання мови і культури країни;

  • важка праця.

Переваги та недоліки життя за кордоном

Переваги:

  • високий рівень життя;

  • гарні побутові умови;

  • можливість отримати гарну роботу (побудувати кар’єру) чи вступити до престижного навчального закладу;

  • можливість гарно відпочити;

  • можливість проявити себе.

Недоліки:

  • зневажливе ставлення до мігрантів;

  • важко пристосуватись до культури (культурний шок);

  • проблеми з візами і поїздками додому;

  • необхідність отримання дозволу на проживання;

  • проблеми з нелегальним становищем.

Варіант 2. (для активних груп). Тренер заздалегідь готує твер­д­ження щодо працевлаш­тування, навчання або іншої мети поїздки за кордон (див. Варіант 1, можливі аргументи). Вже перебуваючи в групі, він ділить кімнату навпіл за допомогою крейди, білого скотчу або мотуз­ки. Далі він повідомляє класові/групі про те, що зараз буде читати твердження, з якими вони можуть погоджуватися чи не погоджуватися – утримуватися, за правилами, не можна. Згідно із своїм переконанням, учасники можуть ставати по той чи інший бік лінії поділу: по один бік, якщо відповідь – так, по інший – ні (місцезнаходження сторін відносно стрічки вказує вчитель). Коли учні розділилися, вчитель запрошує когось пояснити свою позицію. Інша сторона має переконати у протилежному.

***

Після закінчення вправи бажано провести аналіз дискусії, що відбулась, розрядити напружені моменти, що виникли під час дискусії, спрямувати думки учнів у позитивне русло. Для цього можна використовувати схему аналізу, що подана в методичних рекомендаціях до цього курсу.

3. ЗАКЛЮЧНА ВПРАВА 10 хвилин.

Варіант 1. Запропонуйте учням знову сісти в коло і по черзі закінчити фразу “Я сьогодні зрозуміла/зрозумів…”

Варіант 2. Перегляд першої серії відеододатка до підручника “Запобігання торгівлі людьми”.

***

Корисна інформація: бажано заздалегідь ознайомитися з поясненнями щодо вправ типу “енерджайзер”, “мозковий штурм”, а також методами та формами проведення дискусії чи дебатів, проведення дискусій у проблемній групі.

Запитання до теми:

  1. Які загальні уявлення про проблему торгівлі людьми ви отримали під час заняття?

  2. З якою метою люди можуть їхати за кордон?

  3. В залежності від мети поїздки, в чому бажано бути особливо уважним?

  4. Які позитивні моменти поїздки за кордон ви можете назвати?

  5. Чого потрібно остерігатися?

  6. Що може очікувати людину у випадку нелегального перебування в країні?

  7. Коли вперше з’явилось поняття “біле рабство” (за наявності доповіді з цього питання)?

Випереджуюче домашнє завдання до теми 7:

Ознайомитись з листівками або іншою друкованою продукцією різноманіт­них НУО, вміти відповісти, чим займається кожна з організацій.

Завдання для домашньої роботи:

Влаштуйте дискусію з членами вашої родини або друзями стосовно поїздки за кордон, але тепер ви будете виступати в ролі експертів, після чого напишіть статтю щодо результатів дискусії.

Теми рефератів та доповідей:

  1. Історичний аспект проблеми торгівлі людьми.

  2. Огляд преси стосовно подорожей за кордон, проблеми торгівлі людьми або нелегальної міграції.