Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Соц профілактика торгівлі людьми+.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
2.63 Mб
Скачать

Тема 5: Торгівля людьми як порушення прав людини

Мета: сформувати уявлення учасників про права людини, які вони мають від народження, а також про те, які права порушуються в ситуації торгівлі людьми, розвивати навички безпечної поведінки, формувати почуття співпереживання та поваги до прав інших людей.

Обладнання та підготовка, необхідні для початку заняття: фрукти чи овочі, кількість яких відповідає кількості учасників; записані на касету описи ситуацій, де присутнє порушення прав людини, магнітофон, фломастери, аркуші для фліп-чарту, скотч, дошка.

ХІД ЗАНЯТТЯ:

1. Розминка “Лимон” 5 хвилин.

Кожний з учасників отримує лимон або якийсь інший фрукт чи овоч (усі отримують однакові плоди – наприклад, лимони, яблука). За 1–2 хвилини учні мають віднайти такі риси цього плоду, які б вирізняли його від йому подібних – особливості форми, якісь ушкодження і т. ін. Потім тренер збирає плоди до однієї купи і пропонує кожному віднайти свій.

Висновок: всі ми різні, але всі рівні і маємо однакові права.

2. ГРА “Мої права” 10 хвилин.

Швидка командна гра. Група ділиться методом жеребкування на 2 команди, які після цього делегують свого представника. За визначений період часу кожен з делегатів має записати на дошці або на фліп-чарті якнайбільше прав людини, які він/вона згадає.

Наприклад:

Кожна людина має право на:

  • громадянство;

  • недоторканість житла;

  • відпочинок і дозвілля;

  • освіту;

  • вільне пересування;

  • особисте життя...

Для ускладнення завдання (якщо дозволяє час) можна запропонувати записувати відмінні права – тобто ті, які ще не записані протилежною стороною.

3. АНАЛІЗ СИТУАЦІЙ 15 хвилин.

Кожну з команд можна поділити навпіл або сформувати щонайменше 4 малі групи. Представник кожної групи має підійти до магнітофона і прослухати опис ситуації, записаної нібито зі слів свідка або людини, що потрапила в цю ситуацію. Представники груп не повертаються до команд доти, доки останній з них не прослухав свою ситуацію (якщо дозволяють технічні можливості, представники можуть слухати ситуації одночасно). Завдання полягає в такому: групи за обмежений проміжок часу мають проаналізувати короткі описи ситуацій, які їм запропоновані, і відповісти на запитання, які права були порушені.

Бажано, щоб ситуації були близькі до поняття торгівлі людьми, але випадок торгівлі людьми бажано не пропонувати – це дасть пріоритет одній з груп під час виконання наступного завдання. Але, аналізуючи відповіді груп, можливо спитати, чи присутній був факт торгівлі людьми?

Приклади ситуацій:

Ситуація 1. “...мене зачинили в окремій кімнаті в готелі, нікуди не випускали, хоча і годували хлібом та водою, але вони приходили кожен день і питали, чи я знаю, де мій брат, казали, що поки я не відповім, мене нікуди не випустять...”

Ситуація 2. “... я навчалася в інституті півроку, але за жоден місяць я не отримала стипендії, далі гірше, мені стали забороняти приходити на деякі заняття, за які я не заплатила якийсь попе­редній внесок... ”

Ситуація 3. “...я бачила, як обікрали людину, приїхала поліція, і мене затримали за підозрою у скоєнні злочину, і людина, яка його скоїла, свідчила проти мене, мене не слухали, мої аргументи нікого не цікавили...”

4. “Мозковий штурм” теми “Права, порушені в ситуації торгівлі людьми” 10 хвилин.

На фліп-чарті записуються права людини, які порушуються в ситуації торгівлі людьми, – учні генерують ідеї всі разом.

Права, що порушуються в ситуації торгівлі людьми:

  • право на життя, свободу та безпеку;

  • свобода від рабства;

  • рівність перед законом;

  • свобода пересування та проживання;

  • свобода від несанкціонованого затримання, арешту чи вигнання;

  • свобода від знущань та жорстокості, негуманного чи принизли­вого ставлення, покарання;

  • свобода думки, совісті та віросповідання;

  • право на працю, створення профспілок та приєднання до профспілок;

  • право на відповідний рівень життя;

  • право на відпочинок;

  • свобода одруження.

5. Заключна вправа “Валіза”5 хвилин.

Намалюйте на аркуші для фліп-чарту валізу і попросіть усіх присутніх по черзі сказати, що б вони хотіли взяти з собою в дорогу з тих знань (можливо, і відчуттів), які вони набули на тренінгу.

***

Корисна інформація: в разі необхідності, час, відведений для аналізу ситуацій, можна збільшити за рахунок однієї з вправ.

Запитання до теми:

  1. Коли була прийнята Загальна декларація прав людини?

  2. Які права людини ви знаєте?

  3. Які права гарантує Конституція України?

  4. Які права людини порушуються в ситуації торгівлі людьми?

  5. Які права дитини порушуються? Чому необхідно їх розрізняти?

Завдання для домашньої роботи: намалювати малюнки на теми прав людини, використовуючи Загальну декларацію прав людини та Конституцію України. Попередньо тренер розподіляє кожній групі, за якими саме статтями вони мають малювати. На наступному занятті учасники показують свої малюнки, інші – вгадують, які саме права та свободи тут зображені.

Завдання для перевірки:

1. Доповніть наступні формулювання і поясніть, звідки вони походять:

  • ...право на свободу та особисту недоторканність;

  • ніхто не повинен зазнавати ....такого поводження, що принижує його гід­ність...;

  • ...право на громадянство...;

  • кожна людина, обвинувачена у вчиненні злочину, має право вважатися невинною доти...;

  • ...шлюб може укладатися тільки при вільній і повній...;

  • ...вільно пересуватися...;

  • ...затримання або вигнання;

  • ...зазнавати.....посягання на таємницю...;

  • ...право володіти майном як одноособово...;

  • ...свою релігію та переконання...;

  • освіта повинна бути...;

  • ...розумне обмеження робочого дня...;

  • ...всі діти....повинні...;

Теми рефератів та доповідей:

  1. Правовий статус особи – що це?

  2. Міжнародні механізми забезпечення прав людини.

  3. Права дітей і їх реалізація в Україні.

  4. Стан забезпечення прав людини в нашій країні в різні історичні періоди.