Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Соц профілактика торгівлі людьми+.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
2.63 Mб
Скачать

Тема 4: Законодавча база щодо запобігання торгівлі людьми

Мета: ознайомити учасників з діючим національним та міжнародним законодавством з проблем торгівлі людьми, навчити учнів використовувати законодавчі акти як захист у ситуації торгівлі людьми, розвивати пам’ять, здогадку, виховувати почуття обов’язковості у дотри­манні законодавства.

Обладнання та підготовка, необхідні для початку заняття: уривки законодавчих актів щодо проблеми, без назви, розрізані на частини.

ХІД ЗАНЯТТЯ:

1. Розминка “Доміно” 8 хвилин.

Учасники сідають у коло. Запропонуйте комусь почати і визначити дві свої характеристики “за правилом доміно”, наприклад: “З лівого боку я люблю солодке, з правого боку я маю двох братів”. Потім хтось із групи має продовжити, назвавши спочатку ту характеристику, яка є спільною між ним/нею і попереднім учнем, а потім “з вільного боку” додати свою, наприклад: “З правого боку я люблю солодке, з лівого боку в мене зелений колір очей”. Якщо якась із характеристик не знаходить “спільника” і доміно не може продовжуватись, запропонуйте учням назвати іншу, для того щоб ланцюжок відновився. У кінці гри кожен буде пов’язаний з кимось іншим.

2. Вправа “Правда чи ні?” 12 хвилин.

Вправа виконується на основі домашнього завдання. Попросіть одного з учасників, використовуючи заповнений удома бланк відповідей на запитання, назвати якесь із своїх тверджень і запитати: “Правда чи ні?”. Причому попередьте, що учні мають вирішити для себе, чи будуть вони якось змінювати твердження. Суть вправи полягає в тому, що учасник може навмисно змінити правильну відповідь на неправильну, ставлячи цим завдання іншим – вирішити, правду чи неправду він каже. Якщо хтось угадує, правда це чи ні (якщо ні, автор твердження має сказати правильне), цьому наступному учневі передається черга сказати своє твердження. У випадку, коли сам автор твердження відповідає неправильно, вчитель може вступити в гру і підказати правильну відповідь.

Варіант 2. Замість цієї вправи, можна використати гру “Бінго”: заздалегідь готується бланк для гри: звичайний аркуш паперу формату А4 ділиться на квадрати. В кожному з квадратів вписується запитання. Учасники мають підійти до кожного і запитати, чи знає він/вона відповідь на одне з питань, яка потім вписується в бланк. У свою чергу, інша людина може запитати того, хто підійшов, відповідь на запитання, яке цікавить її. Учасники не можуть відповідати самі, бланк повинен бути заповнений іншими. Якщо хтось має повністю заповнений бланк, він каже: “Бінго!”, – гра зупиняється і аналізуються відповіді.

3. Вправа “Мозаїка” 20 хвилин.

Учасники розбиваються на пари або навіть і на малі групи. Парам або групам роздаються уривки з текстів різних законодавчих актів, без назви, розрізані на частинки. Завдання полягає в тому, щоб скласти цей уривок і відповісти, з якого законодавчого акту його було взято.

4. Заключна вправа “Снігова куля” 5 хвилин.

Учасники повертаються в коло. За бажанням або за визначенням учителя учень, який починає “ліпити снігову кулю”, вигадує речення, в складі якого буде назва одного із законодавчих актів з проблеми. Наступний має повторити речення дослівно і додати до нього своє, яке також буде містити одну з назв законів. Гра продовжується по колу, допоки черга не дійде до першого учасника – він має повторити всі речення інших і довершити “снігову кулю”.

***

Запитання до теми:

  1. Чому вивчення законодавчих актів є важливим для розуміння проблеми торгівлі людьми?

  2. Яке законодавство з проблеми торгівлі людьми існує в Україні?

  3. Яке світове законодавство з проблеми торгівлі людьми існує у світі?

  4. Які міжнародні документи містять положення щодо торгівлі людьми?

  5. Яке покарання за торгівлю людьми передбачається в Кримінальному Кодексі України?

  6. Як закон захищає?

Випереджуюче домашнє завдання до теми 5:

  1. Прочитати Загальну декларацію прав людини та Конвенцію ООН про права дитини.

  2. Виписати основні права людини та дитини.

Завдання для перевірки:

1. Розташуйте законодавчі акти з датами прийняття у хронологічній послідовності.

2. Визначте, про який документ ідеться?

  • прийнятий: 16.12.1966 р., набув чинності 23.03.1976 р. (Міжнародний пакт про громадянські і політичні права);

  • надає дитині права і забезпечує повагу її прав як у мирний період, так і під час збройних конфліктів. (Конвенція про права дитини);

  • прийнятий 10.12.1948 р. (Загальна декларація прав людини);

  • вперше дає міжнародне визначення поняття “торгівля людьми”. (Протокол про заборону торгівлі людьми, що доповнює Конвенцію ООН проти транснаціональної організованої злочинності);

  • прийнятий 02.12.1949 р., набув чинності 25.07.1951 р. (Конвенція про боротьбу з торгівлею людьми та експлуатацією проституції третіми особами);

  • у новому варіанті документа стаття №124 стала статтею №149 (Кримінальний Кодекс України);

  • прийнятий 20.11.1989 р., набув чинності 02.09.1990 р. (Конвенція про права дитини);

  • разом з факультативними протоколами становить Міжнародну хартію про права людини (Міжнародний пакт про громадянські і політичні права);

  • прийнятий у грудні 1993 р. (Декларація ООН “Про викоренення насильства стосовно жінки);

  • ставить за мету сприяти міжнародному співробітництву задля запобігання транснаціональ­ній організованій злочинності (Конвенція ООН проти транс­національної організованої злочинності);

  • прийнятий 18.12.1979 р., набув чинності 03.09.1981 р. (Конвенція про ліквідацію усіх форм дискримінації стосовно жінок);

  • прийнятий у 1995 р. (Пекінська платформа дій);

  • визначає детальні вимоги до визнання протизаконними порушень прав дитини в контексті торгівлі дітьми, дитячої проституції і порнографії (Факультативний протокол до Кон­вен­­ції про права дитини, що стосується торгівлі дітьми, дитячої проституції і дитя­­чої порнографії);

  • прийнятий 15.11.2000 р., набув чинності 25.12.2003 р., ратифікований 04.01.2004 р. (Протокол про заборону торгівлі людьми, що доповнює Конвенцію ООН проти транснаціональної організованої злочинності);

  • вимагає усвідомити, що насильство по відношенню до жінок демонструє історичну нерівність владних відносин між жінками та чоловіками (Декларація ООН “Про викоренення насильства стосовно жінки);

  • прийнятий 15.11.2000 р., набув чинності 29.09.2003 р., ратифікований 04.01.2004 р. (Конвенція ООН проти транснаціональної організованої злочинності).

Теми рефератів та доповідей:

  1. Проблема торгівлі людьми як проблема організованої злочинності.

  2. Інтерпол та його діяльність стосовно боротьби з торгівлею людьми.

  3. Торгівля людьми – грубе порушення прав людини.

  4. Порядок звернення про захист до органів державної виконавчої влади та прокуратури.

  5. Порядок звернення по судовий захист, адвокатський захист.

  6. Механізм подання заяв та скарг до міжнародних організацій.

Додаткові вправи за темою:

Вправа “Талісман” – який із законів я б вибрав своїм талісманом – визначити закон та підсумувати його в найважливіших фразах, які б вмістилися на медальйон-талісман, пояснити свій вибір.